Bioscoop „De Arend NIEUW PARIJS Groote Opruiming. Gemengd Nieuws. Advertentiën. Muziekschool. Zit- en Slaapkamer, Airedale Terrier Zeer billijk Brandkasten HAARWERKEN J. BEZAAN, Kapper, Wereldstad-programma No. 67 7. Be kende ran Cartouche. Koopjes! Koopjes! Langestraat 37. Telefoon 308. Koopjes! Stoomwasscherij W. G. BURGER, Koopjes! En nu alles sluit als een bus, kwam me vrouw Meiners, de Presidente van het comité tot het houden van een bazaar in de groote zaal van .Amicitia», van Dinsdag to Maart tot on met Donderdagavond 13 Maart, er ons het een en ander over meedeelen. De opbrengst strekt ont een groote bene denzaal in het gebouw der plaatselijke afdee- ling van den Chr. Nat. Werkmans Bond te laten bijbouwen en die eenvoudig, doch de gelijk te doen meubileeren. Dat velen met het plan zijn ingenomen, bewijzen de talrijke geschenken, het comité van den bazaar aangeboden en welke, met smaak geetaleerd, zeker veel koopers zullen lokken, vooral waar de prijzen binnen ieders bereik zijn gehouden. 'n Avond vol afwisseling belooft die van 11 Maart te worden. Dan toch zullen er een viertal tableaux-vivants worden vertoond, waarvan ons de onderwerpen zeer gelukkig schijnen gekozen. 't Eerste, »het Angelus», zal wel de mees te aantrekkelijkheid bezitten, dunkt ons, vooral waar de zang achter het tooneel de weemoedsvollc tegenstelling tusschcn ouder dom en jeugd nog verhoogt. »Dc dichter 'en de Muze<, -liet Roode Kruis in actie» en *De vier kronen» zullen echter ook wel in den smaak vallen maar »het Angelus» wc zullen zien We gelooven wel, dat de tallooze be moeiingen van het comité en van zijn eere presidente, gravin Van Randwijck, ruim schoots zullen worden beloond door een tiinke opbrengst, zoodat het sympathieke doel zoo degelijk mogelijk tot uitvoering zal kunnen gebracht worden. Uit den aard der zaak komen er schier dagelijks zóo veel vliegtuigen over de stad, dat ze niet meer worden gesignaleerd in de plaatselijke pers. Een uitzondering moge maken de vlucht, die luitenant Van Heyst Donderdag deed van Soestcrberg naar Spakenburg, waar thans een landingsplaats is gemaakt. Luitenant Versteeg hield te gelijk een verkenningstocht boven de manoeuvreerende troepen van het garnizoen Kde. Beide vluchten geschiedden wegens den zwaren mist geheel op het kompas. (Juick, thans als rechtspersoon erkend, heeft morgen een plaatselijke ontmoeting met het eerste elftal der II. V. C. Bij de hedenochtend ten overstaan van architect 11. Kroes gehouden aanbesteding voor het bouwen van So woningen aan den Soeterweg voor de R. K. bouwvereeniging >St. Bonifacius» was buitengewoon veel be langstelling. Voor den eigenlijken bouw werden inge leverd y biljetten (hoogste f 146 870 met en f 141 56S zonder kelder; laagste f 132 350 met en f 121 800 zonder kelder). Voor het glas- en verfwerk waren 19 in schrijvingen, van welke 12 rond f 12 000; hoogste f 18 700, laagste f 8667. De gunning is in beraad gehouden. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk tien minuten na zessen, die van de overige voertuigen uiter lijk tien minuten over half zeven zijn aan gestoken. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer J. J. P. van Wisselingh, I.an- gestraat 118, bij de Kamp. Donderdagavond speelden in de Muurhui zen twee jongentjes met een f lobert-pistool. Al gauw werd er een getroffen in de borst, een handbreed boven het hart. Dr. Jorissen legde een snel verband- Seeu- wen aan. Doe uw plicht en wees blijde. Een onfeilbaar middel tegen kiespijn is het even ruiken aan mosterdolie (oleum sinapis thereum; in elke apotheek te krijgen. Men doe daarvan 5 Gram in een 20 Grams fleschje, houde éen neusgat en mond en oogen gesloten. Herhaald opsnuiven is niet goed en ook overbodig; de pijn vliegt weg. De mensch tegen de natuur. -- Vogels gebruiken een enorme hoeveelheid levend voedsel, in den vorm van insecten, larven en eieren daarvan. Jonge vogels moeten vrij wel zonder ophouden worden gevoederd hun spijsverteering werkt zeer snel en waar zij 7,00 buitengewoon snel ontwikkelen, is het duidelijk, dat onbegrijpelijk groote mas sa's voedsel door de ouders moeten worden aangevoerd. Ook in het voorjaar en den winter ver nietigen de volwassen vogels ontelbare insec ten, larven en eieren, waardoor onnoemlijke getallen zeer schadelijke insecten worden ge dood. In streken nu, waar de vogels worden verdelgd, volgt alras de straf op de misdaad. Eenige jaren geleden werd door den land bouw in Hongarije een strijd aangebonden tegen de musschen. Vijf jaren nadien riep de zelfde landbouw de hulp van het Gou vernement in om de musch weder in te voeren, omdat het gewas werd opgevreten door de insecten. Het kostte 230000 Taler om weder voldoende musschen voor hun politie-dienst tegen de insectenplaag in te voeren, met het resultaat, dat de landbouw gered was. Op het eiland Réunion (ten Oosten van Madagascar) werd een prijs gesteld op zeker soort zwaluw, met het gevolg, dat deze ver dween en de sprinkhanen bezit namen van het eiland. Toen de p: ?mie op het hoofd der vogels werd ingetrokken, kwamen deze gelukkig terug, zeer in het belang van den landbouw. In 1861 was de oogst in Frankrijk verre beneden het normale cijfer. Een speciaal be noemde commissie bevestigde het feit, dat, dank zij het systematische en dwaze uitroeien van zekere vogelsoorten, de insecten de overhand kregen, met al de treurige gevol gen daarvan. In éen Departement bleek, dat de schade, aan den graanoogst berokkend, niet minder dan 5 000 000 franc bedroeg. Alles het resultaat van vogelmoord. In Nebraska meende men, dat de koper wiek schad 2 deed aan den graanoogst en werden daarom in 1875 deze vogels in groo- ten getale vergiftigdnatuurlijk aten ook andere vogels het vergiftigde graan met het gevolg, dat in 1877 de geheele oogst totaal door sprinkhanen werd verwoest. Toen in 1895 een hongersnood uitbrak in Siberiti (district Ekaterinburg) bleek het, dat deze veroorzaakt werd door een enorme sprinkhanen- en larvenplaag, die de wortels en bladeren van alle gewassen vernielde dit als resultaat van een vogelvervolging op groote schaal. Bijna alle vogels waren ge dood en de huiden met waggonladingen ge ëxporteerd om te dienen als hoedversierin- gen, enz. Honderden dergelijke voorbeelden kunnen worden genoemd. Steeds is bewezen, dat een uitmoorden van de vogels gevolgd wojdt door een plaag voor de menschbeid. Geestesarbeid. Niet ten onrechte wordt er dikwerf over geklaagd, 'dat geestesarbeid zoo slecht wordt betaald en dat het honorarium voor het werk van den geest lang niet in overeenstemming is met de winsten van een koopman of het Icon van een handwerksman. Interessant is het, eens te vergelijken, hoe in vroeger eeuwen de toestand in dit opzicht was. Calvijn ontving als professor aan de uni versiteit te Straatsburg, welke functie hij van 1538 tot 1541 waarnam, een jaarlijksch inkomen van 80 gulden plus een paar vaten wijn. Frans Lambert, een tijdgenoot van Luther, die in 1515 aan de hoogeschool te Wittenberg zijn beroemd college hield over het Evangelie van Lucas, ontving van eiken toehoorder een honorarium van 12 groschen per semester. Te Weenen kostte toentertijd een lezing in de filosofie pei semester slechts 4 groschen. l'rofessor Richard Crocus, eveneens in den zelfden tijd aan de universiteit te Witten- burg verbonden, was gedwongen, zijn colleges gratis te houden, om althans toehoorders te hebben. Keurvorst Frederik de Groote schonk hem daarvoor ter aanmoediging vijfducaten, waarover Richard Crocus zoo verheugd was, dat hij op de vrijgevigheid van zijn bescher mer een loflied dichtte. De genoemde sommen moeten intusschen in het rechte licht worden beschouwd. Een bedrag van vijf ducateti had bijvoorbeeld destijds evenveel waarde als tegenwoordig een som van 350 gulden. Te Dernowo in Posen is overleden de weduwe Hedwig Stane, die 15 October nog heel kras haar i20sten verjaardag mocht vieren. In 1794 bij Pleschen aan de Russische grens geboren, heeft zij als 18-jarige het groote leger van Napoleon naar Rusland zien trekken en later ook de kozakken langs de dorpsherberg, die haar vader hield, zien galoppeeren. Met spanning wacht men in Frankrijk af de bevestiging van het bericht, dat Duitsch- land een automatisch geweer gaat invoeren. Men zal eventueel niet aarzelen, ook het Fransche Lebel-gewcer geheel te veranderen, hetgeen 800 tnillioen franc zal kosten. Voorts voelt men de noodzakelijkheid van de her vorming der artillerie. Sedert 1897 zijn er geen veranderingen meer gebracht in het Fransche snclvuurgeschut, terwijl Duitschland zijn veldgeschut nu al voor de derde maal in vijftien jaar gaat wijzigen om het in over eenstemming te brengen met de ervaringen, in de Balkanoorlogen opgedaan. Is 't niet ontzettend. dere grondstoffen een evenredige verhooging van de prijzen van gloeikousjes in te voeren, die onmiddellijk in werking zal treden. INSCHRIJVING van nieuwe leerlingen in de klassen voor de eerste gronden van muziek, koorzang, solo-zang, klavier, viool, violoncel, alsmede in de examenklassen op MAANDAG 2 MAAltT e.k., van 12 tot 2 uur in het schoolgebouw aan de Krommestraat 56. De Commissie van Beheer. Amloltla. TE 11UUR: ongemeubileorde met bergkamertje, portaal met privaat. Boven, geheel vrij. Zeer geschikt voor 1 of 2 Datnes of Dame en Heer. Netten stand in 't centrum der stad. Te bevragen aan bet Bureau van de Amersfoortscbe Courant, Kortegracbt 9. WOENSDAG 4 MAART, 's avonds 8 uur. LIEDERAVOND TILLY KOENEN, Begeleider WILHELM SCHOLZ. Prijzen der plaatsen f 1.50 leerlingen van inrichtingen van enderwijs f 1.—verhoogd met 5 pCt. auteursrechten. Plaatsbespreking als gewoonlijk. Ibach-concertvleugelvertegenwoordigster firma STOKER, Choorstraat te Utrecht. reu (groot soort bond) te koop. Adres te bevragen uan bet Bureau van de AmersfoortscheCouraut.Kortegracht 9. nog eenige in verschillende grootte bjj S. J. COHEN, Bloemendal 37, te Amersfoort. Op hoogen en meer gevorderden leeftijd is men zeer gevoelig voor het gure jaar getijde. Een verkoud heid is spoedig gevat en wordt gevolgd door catarrhale aan doeningen der luchtpijpen. Men kan dit voor komen door tijdig een doos Wybert-Tnblet- ten aan te schaffen. De resultaten, hiermede verkregen, zijn verrassend. Te bekomen in alle Apotheken en Drogisterijen a 60 cent per doos. Depot te AmersfoortA. van de Weg, Langestraat 23, telefoon 217. ook uit uw uitgevallen baar. Dames-haarwassching met nieuwste machinale droging 1 0.75, abonuemeut 10 nummers f 6.00. LANGESTRAAT 71. 55 ZATERDAG '28 FEBRUARI ton 2, 7 en 83/4 uur, ZONDAG 1 MAART ten 3. 5, 7 en 83/4 unr. 1. SUIKERCULTUUR. Leerzame actualiteit. 2. PETER XI, KONING VAN SILISTRIH, Komisch. 3. DE VERLOREN RING. Komisch. 4- MISLUKT. Zeer boeiend drama. (Vitagraph.) 5. DE VROOLIJKE TOO VENA AR. Komisch. 6. BIOSCOOP-COUR AN I' »DE AREND». Laatste wereldgebeurtenissen. Boeiend en spannend drama 1. De valsche munters. 2. Overvallen. 3. Ontvlucht. 4. De diefstal. 5. De zegen van den Godsdienst. 6. 'n Ware dominé. 2 afdeelingen en 12 tafereelen, 7. Het huwelijk. 8 De afpersing, y. De spion neergeschoten. 10. De revolver. 11Overgeleverd aan de politie. 12. Dominé's vrijspraak. In een vergadering van gloeikousjesfabri kanten uit Duitschland, Engeland en Neder land, waarin ca. 90 pCt. van de productie der genoemde landen was vertegenwoordigd, werd, volgens de Rundschau fur die Instal lations-, Beleuchtungs-und Blechindustrie» be sloten, wegens de hoogere loonen en duur ZEIST, «s AMEK1KAANJSCH SYSTEEM. Wassehen geheel opgemaakt of droog toegeslagen. GOEDE BEHANDELING. BILLIJKE PRIJZEN. «deren worden te Amersfoort 's Woensdags franco gehaald en gebracht. BW PROSPECTUS wordt op aanvrage gratis toegezonden.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 6