Ingezo Morgen zal de heer C. van de Riet, thans onder-chef in de afdeeling Koloniale waren, den dag mogen herdenken waarop hij 25 jaar geleden als 13-jarige knaap in dienst trad bij den heer J. van Vollenhoven. Hij is de achtste van het personeel, die zijn zilveren jubileum mag vieren. De Deensche kapitein V. A. C. Klein, be last met de studie van het kader vraagstuk bij het leger hier te lande, zal hedenavond hier aankomen vergezeld van kapitein F. J. Backer, adjudant van den Inspecteur der infanterie. Zij zullen intrek nemen in hotel Smolders van Os. Morgenochtend wordt een bezoek gebracht aan de Eerste school voor verlofsofficieren in den namiddag aan de 4e mitrailleur-afdee- ling. Des avonds vertrekken de heeren naar Kampen, waar het Instructie-bataljon en de Hoofdcursus worden in oogenschouw ge nomen. Luitenant L. A. M. Ottenhoff, van het 5e regiment infanterie gedetacheerd bij de Topographische inrichting te 's-Gravenhage, zal weldra overgaan in civielen dienst. Kapitein-ingenieur H. Heetjans is in ver band met zijn benoeming in burgerlijk ambt in Indiè eervol ontslagen uit den militairen dienst. Bij de Tweede Kamer 's ingediend een ontwerp van wet, houdende nadere wijziging en aanvulling van de Pensioenwet voor de landmacht 1902, waarbij de pensioenen wor den vastgesteld als volgt Rangen en Militai- Wed. betrekkingen. ren. en kind. Hoofdopzichter van fortifica tiën f 850 f 350 Opzichter idem ie kl. 750 *300 2e kl. 700 275 3e kl. 650 250 Adjudant-onderofficier 600 250 Sergeant-majoor (opperwacht meester) 500 225 Sergeant (wachtmeester) 400 >200 Korporaal 300 150 Hospitaalbediende 280 125 Soldaat 240 110 Wapen der marechaussee. Adj.-onderofficier 675 300 Opperwachtmeester 600 *250 Wachtmeester 500 *225 Marechaussee ie en 2e kl. 450 200 idem 3e kl. *240 »ito Wanneer een militair wordt ontslagen op den zelfden dag, of den dag onmiddellijk voorafgaande aan dien waarop hij een bur gerlijke Rijksbetrekking aanvaardt, kan hij bij dat ontslag niet in het genot treden van militair pensioen. Blijkt hij bij ontslag uit de burgerlijke betrekking aanspraak te hebben op burgerlijk pensioen, dan komen de in militairen dienst doorgebrachte jaren bij de vaststelling van zijn diensttijd mede in aanmerking. Wat den datum van ingang der voorge stelde pensioensverhoogingen betreft, heeft de Minister gemeend, terugwerkende kracht te moeten voorstellen, te rekenen van 8 Mei *9*3- De jaarlijksche openbare les der Muziek school van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, Zaterdagavond in «Amicitia* gegeven, had de gewone belangstelling van ouders en verzorgers en het gewone verloop en heeft voor den zooveelsten keer doen zien hoe uitstekend het onderwijs aan die inrichting is, zoowel voor de eerste, zeer degelijke gronden der muziek als in de ver schillende klassen. Het kinderkoor «Kindervreugd* bracht Zondagavond weer ten gehoore »De wraak der kabouters*, blijspel met zang in 4 be drijven door Frater Servatius, getoonzet door H. M. van 't Kruis. Een paar jaar geleden ging dit echte kinderstuk in den R. K. Volks bond Zondag was de toeloop in »Amicitia« zóo groot, dat een reprise wel noodig zal zijn. Er werd heel goed gezongen, de aanklee ding van het stuk en de costumes lieten niets te wenschen en het spel was buitengewoon goedde kinderen zaten er heelemaal in. Het knechtje, dat in den Volksbond deze rol om zoo te zeggen creeerde vervulde haar thans weer en met, zoo mogelijk, nog grooter succesde jongen die hoogst natuurlijk grap pig is, is geknipt voor dit emplooi. Mejuffrouw Stolberg en de heeren Van Rheenen en Grootkop hebben alle eer van al hun voorbereidinghun komt terecht toe het leeuwendeel van den dank, door den heer Luberti aan de kleine dilettanten ge bracht. schappen en zeer goed spel strijden om den voorrang. Een jong huzaren-officier valt bij het huis van een beroemd medisch professor van het paard, wordt door diens jonge vrouw ver pleegd en wordt verliefd op haar. Bij een jachtrit slaat hij opzettelijk een verkeerden weg in en spoedt hij zich terug naar de woning van zijn weldoener. De vrouw wijst hem af. Op het oogenblik, dat hij zich zal verwijderen, ziet hij den professor, die hem heeft gemist en hem is nagereden, voor 't venster staan. Hij verbergt zich in een staande klok, doch laat in de kamer zijn hoofddeksel liggen. De professor, nu over tuigd is van de ontrouw zijner vrouw, ziet, dat de klok is blijven stilstaan. Hij zal zich wreken en schiet op den slinge, doch ver wondt den jongen officier. Het komt ten slotte tot een verklaring, waarbij de onschuld der vrouw zonneklaar blijkt. In het bioscoop-journaal onder meer won derbaarlijke staaltjes van looping the loop door Pégoud en zijn navolgers, als natuur tafereel het dal van de Chevreuse en in de komische nummers Onésime en Gavroche. De titel van het groote nummer in de bioscoop »De Arend* was heel wat gevaar lijker dan de film bleek. In »De bende van Cartouche* toch werd geen privaatles gege ven in stelen en moorden, doch wordt de dochter van den hoofdman door een jong predikant terug geleid op den goeden weg en blijkt haar bekeering volkomen als zij zich opoffert om de onschuld van den ten on rechte van moord verdachten missionaris aan het licht te brengen. Kunstbeschouwingenhoudt Zaterdagen Zondag een tentoonstelling van aquarellen van M. Monickendam, uit Amsterdam, en van etsen van Ph. Zilcken, uit Den Haag. I Het groote nummer aan het bioscoop- I theater van de Langestraat is »Wat de staande klok verbergt*, een met groote zorg in scène gezet blijeindend dramatisch ver- haal, waarin rijke interieurs, prachtige land Een vriendelijke hand zond ons de vol gende aanvulling op het in het vorige nummer opgenomen verslag der jaarverga dering van de vereeniging «Ambachtsschool voor Amersfoort en omstreken*aanvulling, welke de in die vergadering gedane Bestuurs- mededeelingen zeer verduidelijkt. Nadat het jaarverslag onder dankbetuiging aan den Secretaris was vastgesteld, volgden nog eenige mededcelingen van het Bestuur betreffende het gebeuren der allerlaatste dagen en de verwachtingen voor de naaste toekomst der school, Zooals reeds bij een vorige gelegenheid werd medegedeeld, kwamen de Provinciale Staten in hun herfstvergadering 1913 nog tot geen beslissing omtrent de kwestie der subsidie-verhooging voor 1914eerst met f1200, doch gelijk nader bleek noodig te zijn, met f2000. Voorzitter en Secretaris der vereeniging hadden daarna gelegenheid om bij heeren Gedeputeerden mondeling de aanvraag toe te lichten, waarbij het gelukte de vergadering te overtuigen van de gegrondheid van het verzoek. Ter overlegging aan de Provinciale Staten verzochten Gedeputeerden evenwel op enkele bepaalde punten nog schriftelijke toelichting: die hun werd verstrekt. Overeen komstig den raad van Gedeputeerden werd de aanvraag om f 1200 subsidie-verhooging ingetrokken en een niejw verzoek, nu om f 2000, bij de Provincie ingedienddit laatste ging vergezeld van enkele nieuwe bijlagen, behelzende een historisch overzicht van de bouwplannen, grafische voorstellingen omtrent de aanmelding van kandidaten in de opeen volgende jaren, enz. Geruimen tijd verliep er nu, zonder dat iets naders uit Utrecht werd gehoord, tot er een bezoek van twee leden uit het college van Gedeputeerde Staten tegen Donderdag 26 Februari werd aangekondigd. De heeren hebben een groot gedeelte van den dag te Amersfoort vertoefd; de terreinen voor de nieuwe school zijn door hen opge nomen; de oude school hebben zij bezocht iets, waarop niet gc.ekend was en er het onderricht in de verschillende klassen bijgewoond. Zij verklaarden zich hoogst voldaan stonden verbaasd over hetgeen met beperkte middelen in zoo beperkte ruimte was tot stand gebracht, en al konden zij uit den aard der zaak geenerlei definitieve toezegging doen, van verdere medewerking hunnerzijds houdt het Bestuur zich wel ten volle overtuigd. Er bestaat nu hoop, dat de goedkeuring van heeren Gedeputeerden op de verhooging van het Gemeentelijk subsidie niet lang meer op zich zal laten wachten, en dat ook het tegen de zomervergadering uit te brengen advies van Gedeputeerden omtrent bet Provinciaal subsidie gunstig zal luiden. Het Bestuur zal middelerwijl zijn voorbe reidende maatregelen met de meeste omzich tigheid doch tegelijkertijd krachtig voortzetten, omdat straks geen dag te verliezen is, indien de uitkeering der f6300 van het Rijk over 1914 geen gevaar loopen zal. Het gebouw mag aan kosten ook in geen geval de raming overschrijdenbij voorbaat benoemde het Bestuur uit zijn midden reeds een bouw commissie, bestaando uit de heeren W. H. Kam, C. Prins en R. Zijlstra, welke toezicht houdt op het maken van het bestek, enz., terwijl het voornemen bestaat, dat de aanbe steding van het geheele werk in eens plaats zal hebben en de bouw zal geschieden in eigen beheer. Een enkele uitweiding op financieel ge bied meende de Voorzitter nog aan de ver gadering schuldig te aijn. D» J»»"?"' in alles ar.nvankeli k geraamd op f S3 ooc maar toen deed rich de eisch gelden, dat men bij verschillende gedeelten op eventueel» uitbreiding voer later bedacht moest r.jn en direct nog lokaliteiten moesten bijgebouwd worden waar het Itestuur aanvankelijk niet aan gewild had. Er was nn met aan te ont komen i de raming der totaalkosten moest tot 1100 000 worden verhoogd. Verder memoreerde de Voorzitter nog in korte woorden het ophouden der ftnancieeie relatie van de vereeniging Ambachtsschool tot het departement Amersfoort der^Maat schappij tot Nut van t Algemeen., Het Nut heeft indertijd voor de stichting van het thans in gebruik zijnde gebouw der Am bachtsschool. door het toestaan eencr hypo thecaire leening van f 23 ooo het noodtge grondkapitaal verstrekt. Door den noodstand oener eigen inrichting daartoe gedwongen, heeft het Nut thans die f23 000 opgevraagd en het zal die terug ontvangen, nu, bij de voorgenomen stichting van het het nieuwe schoolgebouw. Dat dit zonder eenig bezwaar voor de vereeniging kan gebeuren, vervult den Voorzitter met een gevoel van levendige voldoening. Het is in den loop der tijden al meer voorgekomen te Amersfoort, dat pessimisten er het hoogste woord hadden welnu nog heel kort voorde oprichting der Am bachtsschool was dit óok in deze het geval, en met genoegen constateert spreker thans: zij hebben hierin geen gelijk gekregende Ambachtsschool is er niet alleen gekomen, maar zij nam in de twaalf en een halfjaar van haar bestaan een vlucht, waarvan zelfs de stoutste optimisten bij den aanvang geen idee gehad hebben! Een woord van diep gevoelde erkentelijkheid aan het Nut voegt spreker namens de vereeniging hieraan toe zonder den krachtigen steun van het Depar tement was de oprichting onzer school des tijds geen feit geworden, de vereeniging blijve dit gedenken en met trots mag het Nut te Amersfoort bij voortduring ook op dit werk ten bate van het algemeen terug zien. In verband met het feit, dat de Ambachts school onder zóo hoopvolle omstandigheden thans haar koperen feest mag gedenken, heeft het Bestuur gedachtig aan de zor gen voor den bouw het gepast geacht om, in plaats van festiviteiten aan te rechten, een aandenken in enveloppe uit te reiken aan degenen onder het personeel, die van den aanvang aan de school verbonden zijn. Dit zijn de onderwijzers C. van Ouwcr- kerk, waarnemend Directeur; II. J. Iluurde- man en I I. Moojen Jr., benevens de concierge H. Binsbergen. Het Bestuur heeft altijd er kend, dat de bloei der school in de eerste plaats afhankelijk is van de aanhoudende zorg dergenen, die daar hun arbeidsveld heb ben het heeft hun altijd achting toegedragen om hun ernstigen arbeid aan de toekomst van zooveel aanstaande werkliedensteeds heeft het medegeleefd met het personeel, in zijn lief en leed, en aller belang zorgvuldig in 't oog gehouden. Daarom acht spr. zich ook verzekerd, dat het geheele personeel der school de attentie jegens de genoemden aan vaardt als een blijk der gevoelens van het Bestuur voor hen allen. Spr. brengt allen den Directeur voorop de hun toekomende hulde voor hun groote toewijdingzij in de eerste plaats moeten de school dragen, maar hij mag gerust verklaren, dat hij ook in dit opzicht de toekomst vertrouwend tegemoet ziet. Dat de greep gelukkig is geweest, toen besloten werd de school uit te breiden met electro-techniek, blijkt uit het groote getal aanmeldingen voor machine-bankwerken en electro-techniscli onderwijs; spr. hoopt, dat de lokaliteit nu spoedig weer geheel aan de behoeften zal beantwoorden bij het betrekken van het nieuwe gebouw. Om een beeld te geven van het werk der school zal deze in de laatste dagen van .Maart weer een tentoonstelling houden, waaraan een verloting zal verbonden zijn. De tentoonstelling is bepaald op Vrijdag 27, Zaterdag 28 en Zondag 29 Maart, tel kens over dag van 1 tot 5 uur, cn op Vrij dag en Zaterdag ook des avonds van 6 uur tot half negen. De verloting zal plaats hebben op Maan dag 30 en de afgifte der prijzen op Dinsdag 31 Maart. Met een dankbetuiging aan hen, die waren opgekomen, sluit de Voorzitter te negen uur de vergadering. De volledige uitslag der Zaterdag ten overstaan van architect lis. Kroes gehouden aanbesteding voor den bouw aan den Soestcr- weg van 80 woningen voor de R. K.bouw- vereeniging »St. Bonifacius*, waarvan we in het vorige nummer wegens plaatsgebrek slechts hoogste en laagste besommingen ver meldden, is: voor het eigenlijk bouwen, met en zonder kelder C. J. Kuntz, Amersfoort f 146800 eri f 138000 I,.J. Memels, Amersfoort, f 146 172 en f 141 568; C. Blanken, Amersfoort, '45 35° f 1399°°; Gebr. Boonakker, Hilversum, f145900 en f137365; F. Carré Zeist, f 145547 en f133468; M. Bakkeren,' 1 rinsenhage, f 142 500 en f 129 500 E. van Amerongcn, Arnhem, f 139 450 cn f £32 55° en A. Haar, Wageningen, f 132 350 en f 121 800. Voor type D hadden nog ingeschreven Gebr. Fijnenberg, te Amersfoort, f 23 785 met en f 21 840 zonder kelder. voor glas- en schilderwerk A. van Miazt, Middelburg, f 18 700 Van Lent Keiler, Almeloo, f 15 500; II. Platvoet, Enschedé, f 12 900; J. G. Platvoet, Enschedé f 12 820; J. Ciro, Enschedé, f12681; H. van den Bosch Zn.. Heemstede, f12200; Gebr. De Lange, Soest, f11919; C. Kriller, Schoorl, f 11 680; Th. A. Lambo, Voorscho ten, f 11 450P. Hoogland, Driehuizen, f10890; A. W. Timmermans, Amersfoort, t 10 592 J. W. de Vaal, Amersfoort, f 10 496 S. H. Massa, Amersfoort, f10375; F. van Slooten, Amersfoort, f 9990Stapel Zwik- ker, Zaandam, f 9780M. H. J. van Lent, Amersfoort, f 9345Gebrs. Van Putten, Utrecht, 8990H. Pothof, Groningen, f 8732 K. Bouwman, Groningen f8667. De gunning is in beraad gehouden. De helft moet opgeleverd i September, de wederhelft 1 November aanstaande. Aan de gister gehouden kaasmarkt werd slechts éen wagen aangevoerd. Het gewicht werd niet opgegeven. De prijs was 33 cent per pond. Door de recherche is hier heden een zwerf" ster aangehouden, die in haar logementje een laken had gestolen. Zij is ter beschikking van de justitie ge steld. Tevredenheid is een kroon, die zelfs een koning slechts zelden draagt. YOKTBAL. Heel wat menschen waren Zondag naar Birkhoven getogen om den strijd tusschen de plaatselijke clubs te aanschouwen, 't Was weer een echte Quick-H. V. C. wedstrijd, ge kenmerkt door hot vurige spel der Rustoor- dors, waartegenover het lauwe, futlooze gedoe der Quick-menschen. De H. V. C.'ers bleven met 61 in de meerderheid. Spreken deze cijfers misschien wat al te sterk voor Quick's minderheid, een zware nederlaag was toch wel verdiend. Erg jammer, dat II. V. C. niet kon nalaten den wedstrijd zonder een onvrien delijkheid te beginnen. Toen n.t. Quick op H. V. C. de gebruikelijke chccrs uitbracht, bleef H. V. C. het antwoord schuldig. Een dergelijk optreden was absoluut ongegrond en is in geen geval te verontschuldigen. Wil len de Rustoorders in vijandschap met Quick leven, dan zijn ze op deze manier zeer zeker op den daarvoor aangewezen weg. Om kwart over tweeën stellen de elftallen zich als volgt opQuick doelSrnitachter Bouman en Warnaer midden: Hendriks, Van Rhijn en Ittmann; en voor: Mingols, De Bruyn, Briët Sr., Böhm en Jentink. H. V. C. doelBrits achter Van Doom en Wielaert midden Van Gelder, Hoogstede en Kluvers en vóór Van de 1*0], Hoorn, Schreuder, Xieu- burg en Dijkhuizen. Zooals men ziet, had de elftal-commissie van Quick dc opstelling der voorhoede alweer veranderd, met het natuurlijke gevolg, dat samenspel absoluut ontbrak. Na het genoemde onsportief optreden van H. V. C. trapt Quick af; bet leder is echter spoedig bij de witte voorhoede. De Rustoor ders blijven voortdurend sterker; de hechte Quick-verdedigïng bezweert voorloopig ech ter alle gevaar. De Quick-voorhoede breekt een paar keer gevaarlijk door en bij zoo'n dergelijke» doorbraak doelpunt Briët voor Quick mei een goed schot. De voorhoede der H. V. C. houdt vol, maar tot doelpunten komen ze niet. In de half linie der gasten valt het solicde sp"? van Hoogstede op. Als II. V. een strafschop krijgt, make ze niet onfortuinlijk gelijk. Na de rust krijgt H. V. C. haar waren vorm te pakkende voorhoede speelt uitstekend en spoedig kopt Hoorn no. 2 langs Smit. De anders zoo.'goede Quick-verdediging raakt de kluts totaal kwijt en Hoogstede Iaat Smit vrij spoedig ten derden male visschen. Al weer een strafschop en no. 4 ligt in het net. Het H, V. C.-publiek is uitgelaten. De Quick- voorhoede heeft tegen de Rustoordsche ver dediging hoegenaamd niets in te brengen de li. V. C.-aan val heeft echter den smaak te pakken en het wordt nog 1. Als de scheidsrechter, die maar matig vol deed, tijd fluit, neei; H. V. C. Quick den tweeden keer ir. dit v .er. verslagen. De overwinnaars v. c.-er. alien zonder uitzon dering goed. over de Roodhemden zullen we maar zwijgen, H. V. C. 2 speelde achter Rustoord (de wedstrijd begon reeds om 12 uur) tegen 9 menschen van het Utrcchtsche Warner. De kampioenen profiteerde van dit buitenkansje en bleven met 10—o meester van het terrein. Ook de hockcy-sport heeft tc Amersfoort haar intrede gedaan. De Amcrsfoortsche Mixed Hockey Club speelde met succes reeds eenige wedstrijden. Zondag werd de Harder wij ksche Hockey Club, ook nog een beginnelinge, met 7—0 verslagen. FUVI. Vestiging '01 van 23 tot en met( GEVE». G. j. Beernink, jwjbl Langestr. 63. R. RUG! 11. Eemstr. 3, D. Bi Bolsward n. Gr. Spuï opzichter, v. Heemskérl G. J. Lambrechts, Ged. n. Hellestr. 44- I '&]I Schoonhoven n. Bloklin kleermaker, v. Breda 11 J. Jenken, z. b., v. Looi 129a. H. Aarnink, St.str. 129a. M. J* JjY R'dam n. Withoosstf. Janssens, bakker, v. 'a 20. J. M. G. Ebbink 1 J, v. Old.b.1. 22. G. Lr, bode, v. Hoogland i. v. Sevenhuizen, z. Luiaard 47. P- F.jï Gennep n. Gr. St. J Meynema, 10 Luit. lijf, 46. Wed. C. Westeijvi Oude Soestcrw. 5. W( M. E. M. Sudkamp, J ter, Adj. Insp. Rijst, allen v. Utrecht 1 C. C. de Roo van Al< v. A'dam n. Utr.w. 1 z. b„ v. Amerika n. BI VERTRQ J. H. W. v. d.*$ Leusderw. 37 n. Larep klerk spoor, v. Soestar G. W. Wconink, z.[l Baarn. L. C. Onclin, 11 11. Leeuwarden. J. Gr. Haag 11. Wo,rmei coupeuse, v. Kampsfr. Krijkamp, gep., v.P. Pi C. v. d. lloek, z. b., Hilversum. '1'. Meijer, n. Utrecht. J. F. Hi v. Muurh. 92 n. Winteri brigadier, v. Utr.w*'A de Rooy van Zuidewi Utr.w. 115 n. Utrecht, Buiten vorantwoordelild Kopy van In gezond niet geplaatst, wordt hi Geachte Redactie, Naar aanleiding'^ pijnlijdcrs, in inv blac-t geven, meen ik te ffl gevaarlijke van dien ri terdolie is een vergif.j! V reuk en prikkelender^ huid spoedig blaren gei liet mag volgens art niet afgeleverd wordei en ondorteckendc aaitv C niet verkocht worder door drogisten. Voorzichtigheid zij 1 verkoopers aanbevolen. Met dank voor de o| W. A. VAM Amerstoort, 3 M?grt Inderdaad, we zijn llovenkamp zeer dankt waarschuwing. De 8-regcligc rapd c ruim tienmaal langlr richt in dc «Nieuwe op haar beurt putte uit zinischc WochenschrifH welke de Oostenrijk Adolf Schwarz, te Gra bij toeval ontdekt*»/ zeer in den breede otni Nu het middel hier l krijgen is op deskunlij liet berichtje nog wei hebben gesticht. B E IJ R 8 0 V van 21 tot en nidj Dc gang van zak® Beurzen is in de nfg allesbehalve prettig! lieerschte groote ontst waarvan veel fonds bracht, hetgeen nietjd laagde prijzen opiuiu* plaats vond deze av oorzaak in do Parijsjh verontrustende beriebt De sterke daling "1 züiaanschc fondsen, j? tijd heeft plaats geV< groote verliezen herik door geruchten wciu< schillende Fransche pi zouden zijn geraakt, f

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2