Zaterdag 7 Maart 1914. No. 8386. 63e Jaargang. BIJBLAD. Stadsnieuws. AMERSFOOBTSGEE Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFDREDACTEUR F. J. 7RSSZEZSS. AMERSFOORT. Abonnement per 3 maanden fx. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagav franco per post f 1.15. Advertention 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en ontelgenlngs- advertentiën per regel 15 cent Reclames 1—5 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden In rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10' cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KOXtTSaitAOST 9. Postbus 9. Telefoon 19 Bij dit nummer behoort een KENNISGEYINGEN. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat het door den Directeur van 's Rijks directe belastingen, enz. te Utrecht exe- cutoor verklaard kohier no. 5 van de Bedrijfsbelasting over het dienstjaar 1913/1914 aan den Ontvanger van 's Rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort den 6 Maart 1914. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter openbare kennis, dat bij hun be sluit van 3 dezer aan H. MEESTER en zijne rechtverkrijgenden vergunning ie verleend tot het oprichten van een gasmotor van 4 P.K. tot het drijven van een cirkelzaag en draaibank voor machinale bewerking van vaatwerk, in het per ceel alhier gelegen aan de Hellestraat, bij bet Kadaster bekend onder sectie E no. 5030. Amersfoort, 6 Maart 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter openbare kennis, dat bn bun be sluit van 3 dezer aan H. LENSING A. van »e VIJZEL en hunne rechtverkrijgenden ver gunning ie verleend tot het oprichten van een zuiggaa-inetallatie voor een motor van 30 P. K. tot het in beweging brengen van versobillende machines voor houtbewerking, in het perceel alhier gelegen aan de Eemstraat, bij bet Ka daster bekend onder sectie D no. 2970. Amersfoort, 6 Maart 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Indië-Japan. De «Deutsche Japan-post* maakt melding van een te Tokio, onder voorzitterschap van graaf Okuma gehouden algemeene vergade ring van leden der Japanscle vereeniging «Indië-Japan*, waarin door oaron Kanda werd voorgesteld, het terrein van werkzaam heid der vereeniging uit te breiden, en dit niet meer beperkt te doen zijn tot de Engel- sche bezittingen in Azië, doch voor de toe komst ook de Nederlandsch-Indische koloniën in de sfeer der bemoeiingen op te nemen. Dit voorstel werd onder grooten bijval door de vergadering aangenomen. Baron Kanda zeide ter toelichting, dat zijn bedoe ling was eenerzijds den argwaan der Engel- schen, als zou Japan speciaal het oog heb ben geslagen op de Engelsche bezittingen, af te leiden, en anderzijds er de aandacht op te vestigen, dat in het algemeen het streven moet zijn, den invloed van het Ja- pansche volk uit te breiden en te verster ken naar het Zuiden. Vandaag acht dagen vergadert de plaat selijke afdeeling van »Onze vloot* m welke over deze dingen nog wel meer zal worden gezegd. Vermiudering der tuberculose. Volgens de jaarcijfers voor het Koninkrijk der Nederlanden, bewerkt door het Centraal bureau voor de statistiek, bedroeg de sterfte aan tuberculose in 1912 aan Ion gtuberculose u.03 (voor mannen 10.70, voor vrouwen 11.36); aan hersentuberculose 1.67 (voorman nen 1.71, voor vrouwen 1.64); aan andere vormen van tuberculose 1.68 (voor mannen 1.60, voor vrouwen 1.77) per 10000 der ge middelde bevolking. Aan alle vormen van tuberculose te za- men overleden derhalve 14.39 per 10 000 inwoners, zoodat in het geheel in 1912 aan tuberculose zijn overleden 8732 personen, of 654 minder dan in 1911, niettegenstaande de bevolking met 84 389 personen is toegenomen. Wanneer men bedenkt, dat in 1901 het aantal sterfgevallen 19.38 op 10 000 inwoners bedroeg, dan mag met dankbaarheid worden vastgestele, dat in een tijdsverloop van 13 jaren de sterfte aan tering met meer dan een vierde is gedaald. Nog duidelijker wordt de beteekenis van deze cijfers als men nagaat, dat deze winst aan menschenlevens van 5 op 1000 inwoners voor een bevolking van 6 668 389 beteekent, dat thans, door voorkoming en goede be strijding, in éen jaar ruim 3000 personen minder aan tuberculose zijn overleden dan het geval was vóór ruim tien jaren. Voor Amersfoort is het sterftecijfer aan tuberculose per 10 000 inwoners gedaald van 16.9 in 1903 tot 12.4 in 1912. Jantje contantje. Zoo dikwijls reeds hoorde ik een gesprek als het volgende: »Heb je er niet van versteld gestaan toen je gisteravond las, dat .Dinges failliet is? Arme kerel*. »Ja, zeker arme kerel. Wie had dut nu gedacht, hè?« Anderen oordeelen harder, hebben niet met hem te doen, wrijven het hem aan als zijn eigen schuldweer anderen achten het een raadsel, dat iemand met een zóo flink vast inkomen failliet ging. Dit geval ik ken den heer Dinges van nabij bevestigt alweer mijn reeds herhaalde lijk uitgesproken meening, dat het koopen op rekening een kanker is voor de samenleving. Het is weer een bewijs te meer, dat menig een, particulier zoowel als handelsman, ondergaat door het zoogenaamd crediet. Een rekening valt nooit mee. En toch, de menschen, die zich eenmaal hebben gewend aan het denkbeeld van schuld, schijnen er vertrouwd mee te gerakenzij worden er langzamerhand eenigszins onverschillig onder en in negen-en-negentig gevallen van de honderd wordt de schuldenlijst steeds grooter. Een voorwerp op crediet wordt veel gemak kelijker en dikwijls veel duurder gekocht dan een, dat contant betaald moet worden. Niets moest ooit worden aangeschaft, zonder dat men in ataat it, oogenblikkelijk geld in ruil te geven. Laten jonggehuwden zich van den eersten dag van hun huwelijk toch voornemen om nimmer anders dan contant te koopen. Het zal hun welgaan. Gij hebt gelijk. De verzoeking tot weelde, tot meer en sierlijker kleeding dan de beurs past, wordt door contante betaling tegenge houden; geen duurder geschenken worden gegeven dan bruintje kan trekkengeen weelderiger feesten worden gevierd dan pas send en wensrhelijk is. Juist de credietkoop maakt, dat veel huishoudens zuchten als ze het stapeltje rekeningen zien, dat wellicht niet uit onwil, maar ten gevolge van onberaden inkoopen door onmacht niet gaat slinken, maar steeds grooter wordt. Men stelt zich voor, dat het huishouden in de toekomst minder zal kosten, en toch weet men, althans kan men weten, dat het steeds moeilijker wordt, zich in de uitgaven te b^erken. Vandaar het gevaar om niet te kunnen voldoen aan verplichtingen, die zich hoe langer zoo drukkender doen gevoelen. »Wie kan er nu dadelijk betalen zegt de ambtenaar. »Ik zelf ontvang mijn salaris eerst om het kwartaal*. Wacht dan met het costuum, dat gij wilt bestellen, tot die termijn is verschenenan ders zult ge weldra ervaren, dat gij al uw '1 reeds hebt verteerd op het oogenblik, gij het ontvangt en weldra komt de tijd, dat gij een. twee en meer kwartalen achter raakt* zou ik hem willen antwoorden. Betalingen worden van het eene kwartaal naar het andere verschoven en het behoeft niet gezegd te worden, wat het eind is van de historie. Is het crediet de kanker voor den parti culier, zij is ook de ondergang van den man van zaken. Een wijnhandelaar in een onzer provincie steden, waar een kring is van menschen, die elkaar den loef willep afsteken in kostbare schotels en fijne flesschen, moest van som migen honderden guldens ontvangen voor wijn, reeds sedert zes en acht jaren geleverd. Toen hem gevraagd werd, waarom hij geen deurwaarder zond, als een beleefd briefje en gewone aanmaningen niet hielpen, antwoord de hij »Dan kan ik mijn biezen wel pakken. Ik heb reeds een paar malen ondervonden, hoe vrienden en kennissen partjj trekken voor den zoogenaamd beleedigde, en hoe ik dan de lijdende partij word*. Een kleermaker, werkende voor de jeunesse doréc in een der grootste steden van ons land, leverde aan een club van jonge man nen van aanzienlijken huize. Zeer groot waren zijn vorderingen. Reeds meermalen was beleefd en later dringend om betaling ver zocht, maar steeds te vergeefs. Eindelijk hij moest ook zijn wissels be talen disponeerde hij over de hem toe komende bedragen. De nota's werden be taald doch een bericht werd er aan toege voegd, dat de «onbescheiden* leverancier nooit meer behoefde te leveren. Binnen enkele dagen ontving hij vijf dergelijke kennisge- virgen. Dat zijn feiten, die wijzen op de misstanden in de maatschappij. Nu en dan krijgt men het gevoel of alles in de wereld het onderst boven staat. Scheef staat er zeker veel. Het evenwicht wordt soms bedreigd, dat voelt ieder en ieder is verplicht mee te werken om dat evenwicht te helpen herstellen. Slechts door vereeniging en samenwerking kan een einde worden gemaakt aan derge lijke toestanden. Dat zij bestaan, is geen nieuwsmaar het blijft noodzakelijk, er op te wijzen, opdat steeds ernstiger worde gestreefd naar het wegnemen van deze misstanden. De Minister van Waterstaat heeft, naar aanleiding van een ongeval, voorgeschreven, dat op .Rijks-wegen de wegvakken, die wegens herstelling of vernieuwing zijn opge broken, voortaan moeten worden aangeduid door overdag aan weerskanten een bord van bepaald model te plaatsen en 's nachts door het plaatsen van lantaarns, welke wit licht uitstralen. In het St. "ieters- en Bloklandsgasthuis, waar hij sedert zijn pensionneering werd verpleegd, is in den ouderdom van 85 jaar overleden Lambertus Kames, sedert 1 Juli 1867 gedurende ruim 42 jaar keurmeester van de viscb en tal van jaren opzichter over de Gemeentelijke sluis in het Spui en over dc groote schotbalksluis van het heemraad schap «De Eem*. Een eenvoudig, doch zeer plichtgetrouw ambtenaar, die door zijn stipte dienstvervul ling heel velen aan zich heeft verplicht. De heer L. G. M. A. van Nieuwenhuizen, te Utrecht, is benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school voor Mecruitgebreid Lager onderwijs, aan de Blankenheimstraat. Aan gcneraal-majoor P. W. Webcr, adju dant i. b. d. van H. M. de Koningin, com mandant der 4e divisie, is verlof verleend tot het aannemen en dragen der onderschei- dingsteekenen van commandant se klasse In de orde van Wasa, van Zweden. Luitenant-kolonel J. Burger, van den Generalen staf, chef van den staf van het hoofdkwartier van het veldleger, zal weldra worden belast met het bevel over de 3e infanterie-brigade. t Volgens de «Stichtsche Crt.« heeft de Mi nister van Oorlog een hoofdofficier aange wezen, speciaal belast met hot behartigen van de belangen der onderofficieren. Omtrent de grijsgroene uniform is, tot veler verwondering, in de Eerste Kamer van Beieren verklaard, dat de nieuwe veld-uni- form van het Dultsche leger evenals de onze grijsgroen een kolossaio misgreep is. In 't volle gevecht is de kleur der uni form een duidelijke oorzaak van minderheid. Herinnerd werd, dat op 18 Juni 1912, tijdens den Balkan-oorlog, de Bulgaron op 15 Meter afstand blootstonden aan het vuur van hun eigen troepen, omdat men de kleur van hun uniform niet kon onderscheiden. In «Staatscourant* no. 36 zijn opgenomen de aankondiging betreffende de toelating tot de Kon. Militaire Academie, den Hoofdcur sus en de Cadettenschool in 1914, voorzoo- veel de Kon. Militaire Academie en de Cadettenschool betreft, de examenprogram ma's enz., alsmede de verdere regeling van de toelating tot beide laatstvermelde inrich tingen. Nogmaals vestigen we de aandacht op de tentoonstelling van Kunstbeschouwingen welke ook morgen, óok voor niet-leden, wordt gehouden in de groote zaal van de sociëteit «Vereeniging*. Naast de brutale schetsen in waterverf van Martijn Monnickendam, den meermalen met goud bekroonde, een deel van het werk van Ph. Zilcken, den oriëntalist, die, in tegen stelling van zijn voorgangers, als De Famar Testas, in den Levant zelve teekende en juist daardoor is een realist van de beste soort. Ook zijn er van hem enkele vroege staten van portretkunst. Een heel belangrijke expositie, welke een nauwkeurige beschouwing meer dan waard is. Voor de aanstaande handeldrijvende of industrieele middenstanders zet de Middel bare handelsschool haar deuren weer open. De heer J. Peper, Directeur dier uitne mende vakschool, verzoekt bij advertentie in dit nummer spoedige aangifte van nieuwe leerlingen. Het is te eenen male onnoodig, tot den laatsten dag te wachten. En bovendien ver keerd want de toeloop is zóo groot, dat de talmers best een «geen plaats meer* tot be scheid zouden kunnen krijgen. De Bijzondere kerkeraad der Ned. Her vormde gemeente heeft besloten, instemming te betuigen met het streven van het Comité voor Plaatselijke keuze. De derde winter-collecte voor de diaconie der Ned. Hervormde gemeente heeft opge bracht f 382.65. In verband met het Paaschfeest zal in het bioscoop-theater aan de Langestraat worden vertoond de zeer gunstig gerecenseerde film «Van kribbe tot kruis*. Het Hoofdbestuur van den Middenstands bond heeft te Utrecht vergaderd on definitief besloten, als data voor het te Dordrecht te houden ude middenstands-congres vast te stellen 14, 15 en 16 Juli. De agenda voor het congres is als volgt vastgesteld15 Juli. a. Het nut der reclame voor den middenstand en b. Snel, goed en goedkoop recht. 16 Juli: s. Leerlingwezen en vakopleiding, b. Het vreemdelingenver-

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1