Donderdag 12 pfjff Maart 1914. R@NA CACAO aiBBBIBBBBI Van Houten s <£)x zmw No. 8388. mJÊZA 63e Jaargang. ia Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Conrant, voorheen Firma A. H. van CleefT". HOOFD-REDACTEURVerschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden fx.— BUREAU- franco per post f\. 15. Advertentien 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- P «7 FREDERTR S abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- TrnBirvr<eAr<er'r a advertentiön per regel 15 cent Reclames 15 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten ttWttiAUHAwai AMERSFOORT worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentien van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Postbus 9. Telefoon 19 KENNISGEVING. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken belanghebbenden opmerkznam op het bepaalde in art. 27 der Drankwet, luidende „Van verbouwing of herbouw van eene loka liteit, waarvoor eene vergunning is verleend, wordt uiterlijk eene maand vóór het einde van hot vergunningsjaar, waarin de verbouwing of herbouw is aangevangen, onder overlegging van het plan, kennis gegeven san Burgemeester en Wethouders of voor zooveel betreft een loge ment, waariD de verkoop alleen geschiedt aan logeergasten of de lokaliteit van een sociëteit, aan Gedeputeerde Staten". Voorts vestigen zij de aandacht van belang hebbenden er op, dat, wanneer niet aan ge meld voorschrift wordt voldaan, de vergunning moet worden ingetrokken. Amersfoort, 9 Maart 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De eierveiling. Laat mij u nu eens vertellen hoe wy te Roermond zijn gevaren. In 1904 was de eicrhandel in Limburg geheel in handen van Duitsche opkoopers en toen de markt sterk daalde, lieten zij de boeren eenvoudig met hun eieren zitten. De boertjes te Neer, een plaatsje van 1,500 inwoners, raadpleegden den dorpsschoolmeester en vroegen dezen of de eieren niet, evenals hun boter, konden worden verkocht in een mijn. Meester spande er zich voor en 14 Augustus 1904 werd een vergadering gehouden te Roermond, welke tot gevolg had, dat de eieren daar, evenals de boter, met ingang van 15 October in openbare veiling werden verkocht. Al aanstonds werd dit toegejuicht door de Duitschers, die door deze veiling in een goed gelegen centrum, doch lang niet zoo bij uitstek gunstig gelegen centrum als Amersfoort, de zekerheid hadden, dat zij goede waar konden koopen, zdoveel als zij maar noodig hadden. Van 15 October tot 31 December 1904 werden aangevoerd 25 085 eieren. Sedert steeg de aanvoer en nam de prijs toe en werden geveild in >905 «35 075 eier f 32 234.05 gem. f3.86 6 2 017 025 - 80 277.60 -3-98 7 3 858 497 157 040.00 -4.07 8 6807417 - 277 676.18 - 4.08 9 .9396180 - 405 720.02 -4-32 1910 13568800 - 579 219-35 -4-27 11 15 522 986 - 700 154.89 -4-5' 12 19016796 - 872 I83-43 •4-58 '3 23 «47 3°0 - 128608.46 "4-73 We begonnen 15 October 1904 met te veilen den aanvoer uit drie plaatsen en deden dat ook op drie plaatsen te Roermond onze botermijn, waar een veilingstoestel was en waar het personeel van de botermijn al len arbeid ook voor de eierveiling verrichtte, een lokaal waar de eieren werden opgesta peld en in een lokaal voor de verpakking. Sedert 1909 is alles ondergebracht in éen groot gebouw, dat in 1913 alweer vergroot is moeten worden. Dat een veiling den prijs der waar beter maakt, blijkt uit de cijfers. Hoe grooter de aanvoer is, des te beter zijn de prijzen, want dan juist komen de groote kooplui. En niet alleen de verkooper, de landbou wer in hoofdzaak, wordt er beter van, maar óok de handelaar. Bij ons koopt een man, die drie jaar geleden nog op een klein ka mertje woonde, thans per jaar voor f 150000 eieren en hij is een man met een rug ge worden, dank zij de veiling, die hem de zekerheid geeft, dat hij degelijke en versche waar krijgt ten gevolge van de zeer scherpe controle, die aan de veiling wordt uitge oefend. Maar zal de handel hier, te Amersfoort, wel naar de veiling komen, wordt allicht gevraagd. Ik verzeker u, dat hij komt en dat hij gaarne komt, want, wil hij zijn klan ten behouden dan moet hij puike waar kun nen leveren en de garantie daarvoor heeft hij alleen door de scherpe controle, welke op de eieren wordt toegepast aan een veiling. En zullen de landbouwers-kippenhouders wel aanvoeren, wordt allicht gevraagd. Ik verzeker u, dat de handelaren, die thans hier en te Barneveld koopen, bij schaarschte op de veiling te Roermond koopen. Wordt te Amersfoort een veiling ingesteld dan ont- loopen zij de hooge transportkosten. En als de landbouwers hun eigenbelang inzien en luisteren naar hetgeen het Bestuur van de V P. N. voor hen onderzocht en voorbe reidde, als zij hand in hand gaan en met het Bestuur zich schrap zetten tegen moge lijke tegenwerking van de tusschenpersonen; een tegenwerking, die slechts van korten duur is en waarmede het afdeelingsbestuur rekening heeft gehouden. Te Roermond hebben we zelfs een tegen- veiling gehad van de opkoopers; doch die heeft het slechts drie maanden uitgehouden omdat onze Limburgsche boertjes hun eigen belang inzagen en hun eigen mijn steunden. Doen de boeren rond Amersfoort dit óok dan sta ik er u voor in, dat de veiling ook hier slaagt, dat zij weldra zal zijn een vaste en rijke bron van inkomsten voor A mersfoort en omgeving, en dat gij allen de oprichters, die geheel belangloos zóo veel werk voor u deden, ten hoogste dankbaar zult zijn. Zóo ongeveer sprak de heer J. M. Breukers, Voorzitter van de Roer- mondsche eiermijn der V. P. N., in de Maan dagavond gehouden Buitengewone alge- meene vergadering der onderafdeeling Amers foort en omstreken van de V. P. N„ van welke we in het vorige nummer een kort verslag gaven, en met die woorden heeft hij wel ieder, behalve dan een drietal stijfhoof- digen uit eigenbelang en een stuk of wat ultra-voorzichtigen, ten volle overtuigd van het nut en het zeer groote belang ook voor deze streek van een eierveiling. Eer Maandagavond definitief kon worden besloten tot het oprichten eener V. P. N.- eierveiling ook hier ter stede is heel wat arbeids verricht. Besprekingen werden ge voerd en conferentiën gehouden met tal van autoriteiten, ook buitenlandsche, en zoo kon ten slotte, na samensprekingen in omliggende Gemeenten en tal van andere voorbereidende maatregelen, op 16 Februari hier een ver gadering worden belegd met landbouwers- kippenhouders, Een zeer omstandig verslag van die vergadering is in een groot aantal exemplaren toegezonden aan de leden der in die bijeenkomst tot stand gekomen vei- lings-commissie, waardoor in de dorpen zelve door eiken belanghebbende in alle kalmte kon worden gelezen waarom een veiling de huicKg.* wijze van verkoop van het product moet vervangen. Op 2 Maart werd weder een vergadering gehouden met de aanvoer ders, op 6 Maart met de groothandelaren en zoo kon ten slotte de vergadering op 9 dezer welvoorbereid plaats vinden Zij werd bijgewoond door de heeren mr. J. C. graaf Van Randwijck, Burgemeester van Amersfoort; A. M. Tromp van Holst, Beschermheer der ouderafdeelingjhr. A. W. den Beer Poortugael en C. A. J. J. van der Linden, leden van het provinciaal af deelingsbestuur J. Langerhoff, veilingmees ter van de V. P. N. te AmsterdamJ. M. Breukers, Voorzitter der V. P. N.-eiermijn te RoermondK. Wiersma, Rijks-tuinbouw- leeraar voor het Westland en de man voor het veilingwezen in die streek, te 's-Graven- hageen, ondanks het hoogst ongunstige weder door 79 belangstellenden, het onder- afdeelingsbestuur en zijn ambtenaren niet meegerekend. Ter wille van de buitenmenschen was de vergadering geconvoceerd tegen half zeven, doch eerst om zeven uur kon de heer L. J. Kr ook, Voorzitter der onderafdeeling, het welkomstwoord uitspreken. Namens het Bestuur werd hierna uiteengezet waarom dit er toe besloot, te trachten verbetering tc krijgen in de wijze van verkoop der eieren een besluit, niet te wijten aan toeval, of aan een in de laatste paar weken opgekomen plan, doch een nood zakelijkheid en de vrucht der organisatie ge durende tal van jaren. In die jaren is heel wat gebeurd, waaraan vroeger niet werd gedacht. Door de V.P.N. is de kippenhouder gaan inzien de noodzaak van een goed broed-ei, van zorgvuldig op fokken, juiste voeding, voorkoming en be strijding van hoenderziekten maar ook heeft hij geleerd, dat er meer geld dient gemaakt voor het product van die veel betere doch ook duurdere verpleging. Juist van onderop, juist van de landbou wers, zoowel in den omtrek van Amersfoort als van dien van Barneveld, zeiven is het verzoek gekomen om nu óok verbetering te brengen in de wijze van verkoop, zóo, dat voor het ei de juiste waarde zou worden be taald. Een nauwkeurig onderzoek heeft uitge wezen, dat de huidige wijze van verkoop niet goed isde onderafdeeling heeft een andere verkoopwijze beproefd, doch deze is eveneens gebleken, niet goed te zijn. Het verzamelen der eieren op de markt hier, van dezen een partijtje en van genen een partijtje, werkt zeer ongunstig op den juisten prijshet spreekt vanzelf, dat de op koopers er rekening mee houden, dat zij kosten hebben voor het brengen der eieren naar hun kelders, die f 25 en f 30 aan huur doen. Ook kan het uiterlijk van het product lijden door slecht weer, hetgeen alweer den prijs drukt. Te Barneveld, waar men thans een overdekte eiermarkt heeft, behoeft de opkooper geen sleeploon te berekenen, heeft hij een droge pakruimte en kan hij dus betere prijzen uitbetalen. Doch al hadden we hier het prachtigste marktgebouw, ook dan nog zou de wijze van verkoop niet de juiste zijn. De wijze van verkoop, die hier wordt gevolgd, is ver juderd en de prijzen die daardoor worden gemaakt, hangen te veel af van de meerdere of mindere handigheid van den kooper of den verkooperlaten we in 't midden wie het handigst is. De beste wijze van verkoopen, is de open bare verkooping, de veiling. Wie zijn vee, 1 zijn hofstede, zijn meubelen wil verkoopen, doet die in de veiling. Hij maakt dan den besten prijs. Amsterdam, Roermond, Den Briel en tal van andere plaatsen hebben bewezen, dat een eierveiling even goed mogelijk is als de reeds meer bekende groentenveilingen. Eigen verzending, zelf koopmannetje spe len, kan óok, gelijk te Leeuwarden wordt bewezen, waar men zelfs een waggonlading per week van ons wil aannemen als de eieren, onverhoopt en ongedacht, hier eens geen koopers zouden vinden; doch de commissie meent, dat het veel beter is, saam te gaan met den handel dan zelf te gaan handeldrij ven. Samenwerken met den handel is een veel meer natuurlijke weg. De gezamenlijke handelaren hebben meer en betere kanalen dan onze éene veilingmeester. Oók zijn er enkele verkeerde gewoonten ingeslopen in den eierhandel, tengevolge waarvan sommige handelaren hier en te Barneveld 10 en 11 cent kunnen betalen, ofschoon de markt te Londen slechts 6 en 7 cent is. De eerlijke handel nu wil, dat aan c':e misbruiken paal en perk wordt gesteld en zulks in samenwerking met de V. P. N., welke een controle invoert, die leidt tot Rijks-controle, door welke het Hollandsche ei in aller vertrouwen zal worden hersteld, evenals dit plaats had met de Hollandsche boter, die door de Rijks-controle haar wereld naam heeft herwonnen. De veiling nu is de eerste stap naar die controle. Eerst moet de wijze van verkoop worden verbeterd. De veiling is trouwens, voor den handel zoowel als voor den verkooper, de meest eerlijke weg. Op de markt is het een loven en bieden en daardoor een reusachtig tijd verlies voor den verkooper, die geheel af hangt van den meer of minder goeden luim van den handelaar, die met zijn collega's kan afspreken: we betalen vandaag dien prijs. In het veilingsgebouw is er geen tijdverlies voor den verkooper en maakt de veilings- klok het onmogelijk, dat de koopers den prijs vooraf afspreken. De veiling heeft natuurlijk óok bezwaren, namelijk de onkosten voor personeel, ruimte, pak-materiaal, enz. Doch geleerd door de ervaringen elders is ook hierin voorzien. Rekenen we de kosten op 2 pCt. dan mo gen die natuurlijk niet drukken op de aan voerders in den eersten tijd. Daarom zal de onderafdeeling die kosten dragen en zij kan dit door de uitstekende organisatie der hoofd- vereeniging, die haar veilingmeester wil af staan. Zij zelve geeft het personeel van den voederaankoop; ruimte is er overvloedig, óok door het huren van den ruimen kelder onder de Muziekschool en van het flinke pakhuis aan de Vijverstraateen schouw- machine is eralles is er. En indien allen naar de veiling aanvoe ren, zijn, evenals te Roermond, de kosten geheel gedekt. Hoe zullen we ons nu verbinden? Dat woord wordt in deze omgeving niet gaarne gehoord. Oók moeten we geen coöperatie stichten, opdat de aanvoerders ook geen

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1