BIJBLAD Amersfoortsclie Courant Stadsnieuws. van de No. 8392 uitgave van N.V. de AMERSFOORTSCHECOURANT voorheen Firma A. H. van CLEEFF VAN ZAÏERDAG21 MA A RT1914. De eerste voorjaarsvergadering van het Bestuur der classis Amersfoort van de Ned. Hervormde kerk zal hier aanstaanden Woens dag worden gehouden, in de St. Joris-kerk. Burgemeester en Wethouders zullen bin nen enkele dagen aan den Gemeenteraad voorstellen aanbieden om de Gemeente te voorzien van electi ischen stroom. Zijn we welingelicht dan moet het geens zins onmogelijk worden geacht, dat nog in dit najaar, en wellicht nog eerder, electrische energie kan worden geleverd. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor, voor f425 te koopen de percee- len Achter de Kamp nos. 5 en 7ter grootte van 80 c.A., onmiddellijk aansluitend bij de perceelen nos. 9, 11 en 13, welke de Ge meente 28 Maart 1913 kocht, ten einde werkzaam te kunnen zijn in het belang der volkshuisvesting. Bij eventueelen aankoop wordt een geza menlijk terrein verkregen dat gelegenheid biedt voor den bouw van drie behoorlijke woningen, welke Volkshuisvesting Il« zich bereid verklaarde te doen bouwen. De Burgemeester van Amersfoort heeft Donderdag toestemming gegeven tot het openen van de sluis in het Spui. Daardoor kon aldra een val van het water worden geconstateerd met 12 c. M., terwijl gister ochtend omstreeks 8 uur het water in de stad reeds 28 c.M. was gevallen. Eer Donderdag die sluis werd geopend, teekende de schaal aan de Gasthuislaan 1.40 M.gisterochtend wees zij 70 c.M., hedenmiddag 50 c.M. De zoogenaamd aflandige wind helpt flink mee, het overtollige water te loozen. Wel zeer opmerkelijk was het, dat gister, toen buiten den Koppel alle sluizen werkten er zóo veel water werd opgestuwd, dat de stand beneden de spoorbrug, dus aan de havenkom, 12 c.M. lager was dan aan de stadszijde. De stand aan den Luiaard was hedenmid dag omstreeks 1 uur 1 Meter, aan de Sto- ney-sluis 40 c. M.wel een bewijs hoe zeer veel bovenwater er staat. De heer J. Ger. Kleber, heeft, in zijn qualiteit van Voorzitter der Kamer van Koop handel en Fabrieken, het volgende antwoord ontvangen op het door eenige firma's hier ter stede aan de Directie der Ned. Centraal Spoorweg-maatschappij gericht schrijven »Naar aanleiding van uw aangehaald schrij ven hebben wij de eer te melden, dat, wegens het loopen van voor- en volgtreinen, Amers foort geen groot belang heeft bij het door rijden van de treinen 140, 144, 147bis en i49bis. »Dat deze treinen Amersfoort zullen door rijden, staat echter niet vastzeer waar schijnlijk zelfs zullen zij te Amersfoort stoppen. Deze waarschijnlijkheid bestaat echter niet voor de treinen 141 D en >48 D, die in het belang van den dienst Amersfoort zullen moeten doorrijden*. Ter vervanging van den heer H. M. A. Klardie is benoemd tot adjunct-commies ter Gemeente-secretarie de heer W. F. J. den Uijl, uit Boskoop. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de school B (Leusderweg) is benoemd mejuffrouw G. A. Mojet, uit Gameren tot tijdelijk onder wijzer aan school D (Hellingstraat) de heer H. van Geelen, uit Schoonhoven. Mejuffrouw E. C. Steïnbuch is aan de Rijks-universiteit te Utrecht bevorderd tot arts. Mr. J. Donner legde aan de Rijks-univer siteit te Leiden met gunstig gevolg af het doctoraal examen Staatswetenschappen. De jongedames G. Visser, A. Vonk en C. J. van Woudenberg verwierven de akte Nuttige handwerken. De heer G. Bunte is benoemd tot lid van het voorloopig bestuur van de vereeniging Zuiderzee-belangen De motor-mitraillcursectie van het 16e regiment infanterie vertrekt Maandag onder bevel van luitenant J. P. Bolten naar Assen tot het houden eener driedaagschc oefening met de 4e compagnie wielrijders. Kapitein V. A. J. Bloem, van hel ie regiment veld-artillerie, is overgeplaatst van hier naar Utrecht. Paardenarts 2e klasse dr. T.J. van Capelle, van het ie regiment huzaren, te Ede, is benoemd tot veearts-keurmeester te Zwolle. De Minister van Oorlog heeft besloten, aan de miliciens, bij vertrek met groot-verlof de geweren en karabijnen M. 95, benevens de voorwerpen van ledergoed, welke aan hen zijn uitgereikt, mede te geven. De heer Gustav Dühne had gisteravond niet zoo'n volle zaal als nu zeven jaar ge- leden, toen hij hier voor den tweeden keer zijn allerbelangrijkste voordrachten hield en allen verbaasde door de zekerheid waar mede hij de zoo echt populaire uiteenzetting van hoog wetenschappelijke vindingen van den laatsten tijd toelichtte door zijn proeven doch met de zelfde belangstelling werd hij gevolgd en met zeker niet minder enthusiasme toegejuicht, zoowel toen hij het podium be trad als toen hij een oogenblik pauze ver zocht om de toestellen voor het tweede ge deelte te kunnen ordenen, en aan het slot van den eersten avond. Na hetgeen we in het begin der week schreven, kunnen we thans wel volstaan met de vermelding, dat hij gisteravond sprak over electriciteit en magnetisme en de eenheid, gelijkheid en gelijksoortigheid van licht-, warmte- en electrische stralen de avond van heden zal zijn gewijd aan lichtverschijnselen en gepolariseerd licht met de toepassing daarvan op het dagelij ksch leven en de in dustrie. In de bioscoop >De Arend* worden, we gens verbintenis, hedenavond geen voorstel lingen gegeven morgenmiddag en avond en ook Maandagavond echter gaat een bui tengewoon mooi en zeer afwisselend pro gramma. De Pathè-courant, alweer een dubbel num mer. geeft tal van actualiteiten; een Vita- graph-film zorgt voor zeer interessante kijkjes in het dierenrijk Patachon, de bekende ko miek van de Cines-maatschappij, weet de lachers op zijn hand te krijgen, ditmaal door zijn geweldige bijziendheid; Gaumont geeft een nieuwe guitenstreek van Bout de Zan. In »De neef als huwelijksmakelaar* doet de Vitagraphe-company glashelder zien in hoe ontzaglijk veel schier onontwarbare ver wikkelingen iemand kan komen die, door zijn schuldeischers bijna tot wanhoop ge bracht, zijn toevlucht neemt tot allerlei ge knoei. In dit geval redt zijn even rijke als goedhartige tante hem te langen leste uit de strikken, die hij zichzelven heeft gespan nen. »Het oog van den afgod* is een zeer fraaie Edison-film. Een jong Engelsch officier, die steeds ge volg geeft aan een plotselinge opwelling en die alles durft ondernemen wat hem wordt opgedragen, bezoekt met zijn aanstaande een Hindoe-tempel, waar een afgodsbeeld staat met een groen oog, een stuk zeldzaam kristal, waaraan de inboorlingen magische kracht toeschrijven en dat door hen zeer wordt gevreesd. Hij vraagt haar, wat zij het liefst op haar verjaardag wil hebben en zonder eigenlijk na te denken, antwoordt zij het oog van den afgod. De luitenant, meenend, dat zij zijn durf op de proef wil stellen, besluit zich meester te maken van dat oog. De bewakers slaat hij neerdoch een hunner volgt hem op zijn wilde vlucht en doodt den heiligschenner op het oogenblik, waarop hij zijn meisje het vreemdsoortig geschenk overhandigt en daar mee voldoet aan ecu harer grillen, in een ondoordacht oogenblik geuit. Een klein marmeren kruis, even buiten de garnizoensplaats, toont nog den inboorlingen de plaats waar het stoffelijk hulsel rust van den ongeloovige, die het waagde hun afgods beeld te schenden. Het groote nummer heet »Levensstrijd«, een zeer boeiend drama uit het moderne leven en schetst het leed van een jong man, die, ter wille en op aanstoken van zijn aan staande, die een zeer weelderig leven wil leiden, zich vergrijpt aan anderer eigendom. Terwijl hij in de gevangenis zucht, trouwt zij een rijk man. Weduwe geworden, verlaat zij Parijs. Als zijn straftijd om is, keert de man terug en stelt hij alles in het werk om haar te doen straffen, die feitelijk de oorzaak is van zijn ongeluk. Ten slotte vindt hij haardoch op den eigen oogenblik, dat hij haar zal ontmaske ren, treedt haar dochter binnen met haar aanstaande, zjjn zoon uit zijn eerste huwelijk. Het geluk van die kinderen wil hij niet in den weg staan en voorgoed gaat hij heen. Men verzoekt ons mee te deelen, dat het volledig Comité voor het volkspetitionne ment voor Plaatselijke Keuze en de organi saties, die hiermede hun sympathie hebben betuigd, bestaat uitH. Gordeau Jr., Voor zitter; A. J. Huyskens, ie Secretaris; W.C. Luberti, 2e Secretaris; H. J. van den Hen gel, Penningmeesterds. E. M. ten Cate, dr. F. A. F. Groneman, dr. M. Kamerling, mej. E. Middelburg, ds. J. Pannebakker, mr. L. Stadig, G. A. L. Spelberg, dr. H. J. Toxopeus, A. R. Veenstra, Van Vollenhoven, en de afgevaardigden vanAmersfoortsche Bestuurders bond, Alg. Nederl, Timmerl. bond, Alg. Ned. Tabaksbew. bond, Ned. Gemeente Werklieden bond, Ned. Slagers gezellen bond. Centrale bond van Bouwvak Arbeiders, Stukadoors bond, Nederl. vereen, van spoor- en tramweg pers., Kerkeraad Nederd. Herv. gemeente, Kerkeraad Geref. kerk A, Nederl. Protest, bond, Sociaal Dem. Arb. Partij, Loge Plichtsbesef, Doopsgezinde kring, Independent Order Good Templars, Het Veilig Spoor, Alg. Ned. Geheel Ont houders Bond, Luthersche kring, Bond van Ned. Onderw., Ned. Onderw. Prop, Club voor drankbestrijding, Nederl. Meisjes bond, Toynbee vereen. »Ons Huis*, Vereen, ter bev, v, d. gez. in de grafische vakken, Nederl. Vereeniging, Patrimonium, Nat. Chr. Werkmans Bond, Afd. Amersf. van de Ver eeniging voor kinderherstellings- en vacantie- kolonies, Nee. Chr. Geheel Onthouders Ver eeniging. Maandagavond vergadering van voorstan ders der V. P. N.-eierveiling. Men zie de advertentie in dit nummer. Na eer. Donderdagavond in de sociëteit »Vereeniging« gehouden vergadering, in welke als sprekers optraden de heeren Van den Berg, uit Bussum, en Van der Hoeven, uit Apeldoorn, werd aanvankelijk met 20 leden opgericht een afdeeling van den Ned. Kruideniersbond De aanwezige Roomsch-Katholieke krui deniers sloten zich niet aan, omdat zij weldra in »De Hanze* een eigen gilde zullen vor men, dat nochtans federatief samenwerkt. De Hanze-afdeeling zal Donderdag ver gaderen o. a. ter verkiezing van een Voor zitter in de plaats van den heer G. W. Schef- fers, die de Gemeente metterwoon verlaat. De Groenten- en fruitveiling aan den Kleine Koppel, welke, zooals overal, gedurende de wintermaanden niet is gehouden, zal met ingang van Dinsdag 24 Maart worden her opend. (Zie advertentie in dit blad). Het laat zich wel aanzien, naar den te verwachtsn aanvoer gedurende den zomer, dat de beperkte ruimte weer spoedig ver groot zal moeten worden. Gedurende de eerste weken zal de veiling alleen des Dinsdags worden gehouden. Zoo gauw het weer iets gunstiger wordt en de vroege groenten meer en meer komen, zal óok Donderdags worden geveild. Het terrein wordt des middags om i uur geopend; zij, die willen aanvoeren, kunnen dus vanaf dien tijd hun groenten brengen. Reglementen en verdere inlichtingen wor den gaarne gratis door den Veilingmeester verstrekt. De bouw van de Gereformeerde kerk aan den Zuidsingel is voor f 23 780 opgedragen aan den heer G. C. Blanken. Bij de gisteren ten Raadhuize gehouden aanbesteding voor het verbreeden en verbe teren van den Utrechtscheweg, van den spoorwegovergang tot Rustoord*, werd in geschreven door: J. van Harpen voor f17 535, H. J. Hemels f 17 300, Boeschoten f 17 068, G. Wassink f 17 193, T. van Hoogevest f 16 980, Wolfswinkel f 16 817, Keizer f 16 742 Th. W. Bonte f 16 770, Molhoek, te Hilversum, f 16 700; C. Ruitenberg f 16 467; J. Wildeman f 15 976 en J. van Keulen Sr. voor f 15 900 Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer D. H. G. Ittmann, Langestraat 9. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk tien minuten vóór zevenen, die van de overige voertuigen uiterlijk om tien minuien vóór half acht goed helder branden. Quick 1 gaat morgen naar Apeldoorn voor een vriendschappelijke ontmoeting met Robur et Velocitas. Haar tweede elftal speelt te Utrecht tegen Warner. Haar derde ontvangt op Birkhoven het vijfde van U. V. V., uit Utrecht. H. V. C. ontvangt achter Rustoord een gemengd elftal uit den U. P. V. B. Een uit Amersfoort gedeserteerde is te Rotterdam aangehouden, onder verdenking van diefstal van een costuum. De Krijgsraad te Arnhem veroordeelde gister een huzaar van het ie regiment hu zaren en een landweerplichtige, beiden wegens desertie, tot onderscheidenlijk 3 maanden en 3 weken. Dat uw vlugge tong niet uw gedachten vooruitloope. Denk eer gij spreekt. Uit den Omtrek. De heer L. Onvlee hc-opt 1 April zijn zilveren feest als Hoofd der Chr, school te Baarn te herdenken. Ds. A, Gelderman, sedert 9 October 1892 predikant bij de Ned. Hervormde gemeente te Bunschoten, hoopt 31 Mei zijn 41-jarig ambtsfeest te vieren. Ook bij het Fransche leger zijn thans de marketensters definitief afgeschaft. AMSTERDAMSCHE SNUFJES. Ook een middel van bestaan Men schrijft ons uit Amsterdam Een Amsterdamsch weekblad vertelt van een dienstbode, die, naar het scheen, van be roep was ziekwordster. Die brave gedienstige leed aan bloedar moede het werken was haar geen lust, maar een last. Ze had goede hersenen, dodo haar ontwikkeling was klein. Gevolgze moest dienstbode blijven. Maar wij leven in den tijd van de Sociale wetgeving. Daar wist het moderne Aaltje van te profiteeren en zij werd ziekword ster. Zij verhuurde zich ergens; maar op den eersten dag, dien zij in functie was, werd zij ziek. Dan werd de dokter gehaald en deze constateerde bloedarmoede. Het dienen was voor haar ongeschikt. Het meisje moest dan ontslagen worden. Zij kreeg zes weken loon uitbetaald en zes weken kostgeld, sa nen een f 50. De volgende week haalde zij bij een andere mevrouw het zelfde grapje uit. Zoo wist ze f 50 in de week te verdienen. Het geval kwam pas aan het licht, toen de zelfde dokter haar voor den tweeden keer te behandelen kreeg. Moge het geval een les wezen voor hen, die dienstboden huren. PREDIKBEURTEN. Zondag 22 Maart. Evang. Luthersche kerk. Voorm. 10t/a uur, ds. C. Met, uit Zaandam. Remonstrantsche kerk. Voorm. lo'/a uur, ds. Hooykaas. Doopsgezinde kerk. Geen dienst. Gereformeerde kerk (Langegr.) Voorm. 10 uur, ds. Donner. Avond 51/2 uur, ds. Donner. Gereformeerde kerk (Zuidsii gel). Voorm. 10 uur, ds. Teerink. Avond 5l/2 uur, ds. Teerink. Chr. Gereformeerde gemeente, Voorin 9s/4 uur, godsdienstoefenir g. Avond uur, godsdienstoefening. Vrije Gereformeerde gemeente. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Voorm. 9l/;j uur, godsdienstoefening. Hersteld Apostolische gemeente, Voorm. io uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. BK II KSO VERZICHT, van 14 tot en met 21 Maart 1914. Veel verlevendiging in zaken is ook deze week nog niet gekomen. Iedere Beurs had haar eigen leed te verwerken. Te Ber lijn was het de verhouding tustchen Rus land en Duitschland, die deprineerend op de fondsenmarkt bleef werken, endanks de geruststellende verklaring, waarop wij de vorige week doelden te Londen was het de Home rule-kwestie, die, in een critiek stadium gekomen, aller aandacht in beslag neemt en het reeds geringe animo voor Beurs zaken geheel heeft weggenomen. Men voelt zich omtrent de ontwikkeling van deze zaak, nu zoo duidelijk gebleken is, dat de conser vatieven opzettelijk op een botsi ïg met de liberale regeering aansturen, niet gerust en is bevreesd voor burgeroorlog ter zake ^van het weerbarstig blijvende Ulster. En te Pa rijs was het de opzienbarende daad van mevrouw Caillaux die plotseling daandacht vroeg en door het daarop gevolgde af treden van den heer Caillaux en caarnavan Minister Monis de inkomstenbelasting plot seling weer op losse schroeven zelte en een nieuwe onzekerheid schiep omtrent hetgeen ten opzichte van de Fransche financiën in de toekomst is te verwachten. Wat nu de Beurs te New-York betrelt, deze heeft zich beter gehouden dati het zich aanvankelijk liet aanzien. Wel is waar heeft ook hier de inkrimping der zaken verderen voortgang gemaakt, doch de grondtoon der riarkt was wat gunstiger en het gemak waarmede het aanbod van Europa, c at vooral in de eerste helft der week zeer gioot was. voor New-Yorksche rekening werd opgeno men, toonde, dat men daar de ockomst der markt niet zoo pessimist schijnt in te zien als aan de Europeesche Beurze 1 vrijwel algemeen het geval is. Ook daar's'le markt in een stadium van bijkans geheele ongevo eligheid gekomen, zoodat men zich haast ge heel onverschillig toont voor de berichten omtrent het optreden van de Regecring te gen de trusts, die ook deze week weder dc ronde deden. Ook de beslissing, dat de Spoorwegmaat schappijen in het bezit van aandeelen in kolen mijnen zich binnen drie maanden daarvan moesten ontdoen, had weinig uitwerking. Daarentegen veroorzaakte het passec ren van het dividend op de eerste en de tweede preferente aandeelen Colorado and Southern

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 5