Donderdag 26 Maart 1914. No. 8394. 63e Jaargang. kosteloos. EEN VLIEGER DIE ALTIJD OP GAAT ritgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff HOOFDREDACTEUR F. J. FBZSSBZZS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden fi. franco per post Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officie&le- en ontelgenlngs- advertentiën per regel 15 cent Reclames 1—5 regels f 1.25. Bewijsnummers naar bulten worden (n rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Postbus 9. BUREAU: lORTSCJICAOBT 9. Telefoon 19. Wie zich met ingang van 1 April doet in schrijven alsabonné, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers KENNISGEVINGEN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien artikel 28 der Kieswet, Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat heden is vastgesteld en van heden tot en met 21 April a.s. ter Secretarie voor een ieder ter inzage zal liggen en in druk tegen betaling der kosten vekrijgbaar is de Kiezerslijst voor 1914-1915. Een ieder is bevoegd tot en met den 15 April a.s. bij het Gemeentebestuur verbete ring van de vastgestelde Kiezerslijst te vra gen, op ongezegeld papier, ingevolge art. 50 der Kieswet, op grond dat hij zelf of een ander in strijd met de wet, daarop voor komt, niet voorkomt of niet behoorlijk voor komt. De ingezetenen worden met nadruk ge wezen op de wenschelijkheid, zich ter Secre tarie (kamer no. 4) te komen vergewissen of zij op de Kiezerslijst zijn geplaatst, daar, mocht dit verzuimd zijn, alsdan herstel nog mogelijk is door middel van reclame. Tevens liggen ter Secretarie ter inzage de alphabetische lijsten, bevattende de namen en voornamen van hen, die voor het eerst op de Kiezerslijst zijn gebracht, en van hen, die daarvan zijn afgevoerd. Amersfoort, 23 Maart 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. (Herplaatsing wegens misstelling.) Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter kennis, dat bij hen iB ingekomen pen verzoekschrift van JACQBA CHRISTINA Van den AKKER, weduwe van DANIEL DIJS, alhier, betreffende de voortzetting der vergun ning voor den verkoop van sterkendrank in in het klein in het perceel Groenmarkt np, 8, alhier. dat binnen twee weken na deze bekend making ieder tegen het verleenen der vergun ning schriftelijke bezwaren by Burgemeester en Wethouders kan inbrengen. Amersfoort, 23 Maart 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Brengen ter kennis dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift van AL1J DA Van den TWEEL, weduwe van THEODORUS van den HOVEN, alhier, betreffende de voortzetting der vergunning voor den verkoop van sterkendrank in het klein, in het perceel Bloemendal no. 24, alhier. Binnen twee weken na deze dagteekening de zer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van de vergunning schriftelijk bezwaren in brengen. Amersfoort, 23 Maart 1014. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. KOSTELOOZE INENTING. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op artikel 18 der Wet van 4 December 1872 (Staatsblad no. 134), brengen ter kennis van belanghebbenden, dat voor een ieder de gelegenheid tot kostelooze inentiDg wordt gegeven op den eersten Maandag in de maand April 1914, des namiddags te drie ure, in de daartoe bestemde lokaliteit van het voormalig schoolgebouw Koestïaat no. 9. Vestigen er voorts de aandacht op, dat bij de aanmelding het vertoonen van een geboorte bewijs of trouwboekje gewenscht is. Gedaan te Amersfoort, den 25 Maart 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. MILITIE. Inschrijvingsregister en Alphabetisch register. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort maakt bekend, dat het Inschrijvingsregister voor de lichting van 1915, met het daaruit opgemaakte Alphabetisch register, gedurende acht dagen, van heden tot en met den 2 April a.s., ter Gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Hij vestigt er voorts de aandacht op: 1. dat binnen den tijd, hierboven vermeld, tegen deze registers bezwaren kunnen worden ingebracht bij den Commissaris der Koningin in de Provincie; 2. dat het bezwaarschrift behoorlijk met redenen moet zijn omkleed en op ongezegeld papier kan worden gesteld 3. dat het bezwaarschrift eigenhandig moet zijn onderteekend, doch dat onderteekening door een ander persoon is toegelaten, zoo by het bezwaarschrift een behoorlijke volmaoht wordt overgelegd 4. dat het bezwaarschrift tegen bewijs van ontvangst bij den Burgemeester ter Gemeente secretarie moet worden ingeleverd 5. dat een bezwaarschrift, dat niet voldoet aan de eiBchen, hierboven genoemd, of niet wordt ingeleverd binnen den tijd en bij de autoriteit, hierboven vermeld, geen gevolg kan hebben 6. dat het bewys van ontvangst moet worden bewaard totdat hij of zij, die het bezwaarschrift indiende, in kennis is gesteld met de uitspraak van den Commissaris der Koningin. Amersfoort, 25 Maart 1914. De Burgemeester, Van RANDWIJCK. Be eierveiling van de Y.P.N. te Amersfoort. Morgenochtend om 10 uur zal, in het ge bouw van den voederaankoop der onder- afdeeling Amersfoort en omstreken van de V. P. N., aan de Krommestraat, de eerste eierveiling worden gehouden onder leiding van den heer Th. Langenhoff, veilingmeester van de V. P. N.-eierveiling te Amsterdam. Dat is in het kort het resultaat van de vergadering, welke hier Maandagavond door de veilings-commissie werd gehouden met tal van landbouwers-kippenhouders. Herinnerd zij, dat die veilings-commissie bestaat uit het Bestuur der onder-afdeeling en vertegenwoordigers der landbouwers in omliggende Gemeenten. De heer L. J. Krook, te 7 uur de ver gadering openend, begon met mee te deelen het boven vermelde besluit, gevolg van een zeer zorgvuldige en uiteraard lange voor bereiding. Namens het Bestuur werd hierop meegedeeld, dat gamena de eierhandelaren Vrijdag op de markt in druk is rondgedeeld hetgeen een der opkoopers in de vergadering van 9 Maart heeft meenen te moeten ten beste geven en dat hierop neerkomt, dat een veiling ozoo slecht is voor de pluimvee houders, ozoo slecht voor de winkeliers en ozoo slecht voor Amersfoort. Er wordt van alles en nog wat in gezegd, doch zorgvuldig verzwegen waarom de opkoopers zeiven zoo vehement tegen de veiling zijn. Dat strooibiljet is een niet genoeg te waar- deeren reclame vóór en de best denkbare aanbeveling van de veiling. De veilings-commissie heeft 32 eierhande laren uitgenoodigd tot een samenspreking. Daarbij bleek, dat slechts éen hunner te Amersfoort woont en dat deze behoort tot de voorstanders van een veiling. De eerlijke handelaar koopt trouwens gaarne op een veiling, omdat hij weet, dat hij daar puike waar krijgt. De eenige reden, die de handelaars kun- •nen hebben tegen een veiling is, dat er op een veiling regel is, hetgeen ontbreekt op een markt. Op een markt hangt het er slechts van af wie 't handigst is, de kooper dan wel de aanvoerder, en wie dus 't voordeeligst inkoopt of verkoopt. In dat stuk worden ook herhaald de klach ten, eveneens ingebracht in de vergadering van 9 Maart, door een pluimveehouder-niet landbouwer over slechte prijzen en tijdverlies in den tijd toen hij verkocht aan de V. P. N. Het Bestuur heeft die klachten eens ge toetst aan de boeken en zonneklaar is ge bleken, dat de man zich schromelijk heeft vergist. Immers van 9 April tot 4 October 1912, dus in den niet-duren tijd, heeft hij verkocht aan den toenmaligen ouderlingen verkoop der V. P. N.-afdeeling 25 549 eieren voor totaal f 1315.03 dus met een middelprijs van ruim f 5.14 per 100 stuks. Die eieren waren wel mooi, doch niet buitengewoon groot; hun gewicht was nooit meer dan 17 stuks per Kilo. Het is het Bestuur dan ook een raadsel hoe hij kan spreken van een slechten prijs dien hij maakte. Dat hij zooveel tijdverlies zou hebben ge had, blijkt óok onjuist. Uiterlijk 's ochtends om half elf was alles afgerekend en daar hij steeds het geld kwam halen van de vorige week was hij uiterlijk om 9 uur geholpen. En zeer zeker vreemd is het, dat iemand, die thans zóo klaagt, steeds zóo geregeld zijn eieren zond. Er zijn, juist door de krachtige organisatie van de geheele hoofdvereeniging, de V. P. N., maatregelen getroffen kunnen worden waar door alle eieren, die worden aangevoerd ook worden verkocht. Met de groote V. P. N.-instellingen, die gezamenlijk rond twee millioen eieren per week verhandelen en er nog een onbeperkt aantal goed kunnen plaatsen, is een regeling getroffen om, zoonoodig, al onze eieren zoo duur mogelijk te verkoopen. Waar eieren zijn, komen de handelaars zij moeten komen, want zij hebben de eieren noodig en zij komen met hun kisten en hun personeel niet voor niets naar Amersfoort. En zij zullen bieden de prijzen, die de eieren waard zijn. En de pluimveehouders hebben geen tijd verlies. Als de aanvoerders op tijd aanvoeren dan is alles in drie kwartier afgewikkeld en ligt hun geld klaar in hun zakje. Ter inlichting van de aanvoerders werd in een paar duizend exemplaren verspreid een circulaire, in welke o. a. het volgde wordt Zij die des Vrijdags aanvoeren, worden verzocht, zoo vroeg mogelijk te komen en liefst vóór S uur. Vooral in den eersten tijd is het gewenscht, dat zij, die dit kunnen, zooveel mogelijk in het midden der week aanvoeren, waardoor de werkzaamheden voor het personeel der veiling op Vrijdagmorgen worden vermin derd. Voor aanvoer van groote partijen kunnen desverlangd modelkisten in gebruik worden ontvangen. Het beste is echter, in den beginne zoo mogelijk gezamenlijk de eieren in het begin of in het midden van de week te laten brengen. Des Vrijdags tot 8 uur kunnen echter nog duizenden eieren worden ontvangen en voor de veiling te 10 uur worden gereed gezet. Als regel moet ieder zijn geld aan het kantoor komen ontvangen, alwaar het afge past gereed ligt. Wij weten wel, dat de landbouwers tóch naar de markt komen, doch er zijn altijd nog menschen, die gelooven, dat de landbouwer» uit de stad zullen blijven en nu trachten de groote Barneveldsche en de andere Geldersche kooplieden ten onrechte de winkeliers te gebruiken om hunne persoonlijke belangen te dienen. Alles is thans voorbereid zonder veel kosten te maken. Behalve de groote ruimte in het magazijn, zijn nog drie perceelen bijgehuurd. Namens het Bestuur wordt hieraan

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1