Zaterdag 28 Maart 1914. No. 8395. 63e Jaargang. B IJ B L A D. 4MERCFQ0HTSCHE Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFDREDACTEUR F. J. FREDEEZKS. AMERSFOORT. Verschijnt DinsdagDonderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.— franco per post f 1.15. Advertentién 16 regels 60 cent; elke regel meer io cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigening*- advertentiën per regel 15 cent Reclames 1—5 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten worden In rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentién van buiten de stad worden de Incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: ZORTSGRACHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. Bij dit nummer behoort een KENNISGEVING EN. De Burgemeester van Amersfoort, gezien artikel 41 der Gemeentewet, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Baad dezer Gemeente zal vergaderen op Dins dag den 31 Maart aanstaande, des avonds ten 8 ure. Amersfoort, 28 Maart 1914. De Burgemeester voornoemd, Van BANDWIJCK. kleine jongens vloog als een pijl uit den boog de torendeur in en ging met alle macht aan het klokketouw hangen en trekken. Maar wat zij ook deden, het hielp niet. In de klokken boven in den hoogen toren kwam geen beweging. De meester stond er rustig bij te kijken, met de armen over elkaar, hand uit. SCHIETOEFENINGEN TOT VERHOOGING VAN 's LANDS WEERKRACHT. Ten einde de weerbaarheid van het Nederland- sche volk zooveel mogelijk te verhoogen, opdat het in tijden van gevaar in staat zal kannen zijn, den vaderlandschen bodem niet goed gevolg ie verdedigen, is het in hooge mate wenschelijk, dat alle mannelijke ingezetenen vhn 16 tol 4U- jarigen leeftijd zich behoorlijk en geregeld oefe nen in het schieten. Bovendien geven de schietoefeningen het groote voordeel, dat zij de Bpierkracht verhoogen, het oog verscherpen, de zenuwen stulen en een aan gename bezigheid vormen. Het Rijk tracht de deelneming aan deze oefe ningen te bevorderen door het kosteloos beschikbaar stellen vnn schietbanen, geweren, patronen en goede onderwijzers. Deelnemers aan de schietoefeningen genieten het onderricht dus geheel kosteloos. Nadere inlichtingen tot deelneming. Aan de schietoefeningen kunnen deelnemen: 1. Miliciens en landweerplichtigen met groot verlof; 2. Kaderreservisten met onbepaald verlof 3. De overige mannelijke ingezetenen van 1G tot 40-jarigen leeftyd. De oefeningen worden gehouden van 15 Mei tot omstreeks 15 November, ten minste éénmaal per week, bij voorkeur op Zaterdag en desge- wenscht op Zondag. De uren worden zoodanig gesteld, dat voor zooveel mogelijk een ieder daaraan kan deel nemen, waarbij met de wenschen der deelnemers rekeniDg gehouden zal worden. De deelnemers zullen, wanneer zij zich op de vastgestelde uren op de banen aanmelden, zon der lang verwijl gelegenheid vinden tot schieten. Om de oefeningen te doen plaats hebben, moeten zich ten minste tien deelnemers hebben aangemeld. Aan hen, die zonder kennisgeving of zonder bepaalde redenen meer dan driemaal achtereen zijn weggebleven, of die zich misdragen, kan het verdere deelnemen aan de oefeningen wor den ontzegd. Wanneer éen uur na het tjjdstip, voor den aanvang van de oefening vastgesteld, nog geen deelnemer aanwezig is, gaat de oefening op dien dug niet door. Aan eiken schutter wordt een schietboekje uitgereikt, waarin de gednne schoten worden aangeteekend en dat in diens bezit blijft. Aan een schutter, die met ijverde oefeningen heeft bijgewoond, kan een getuigschrift worden ufgegeven. Aan het einde van het oefeningsjaar zal een schietwedstrijd worden gehouden door hen, die aan drie vierden van het aantal gehouden oefe ningen hebhen deelgenomen, waarbij van Rijks wege prijzen worden uitgeloofd. De aanmelding tot deelneming aan bovenbe doelde oefeningen behoort te geschieden: 1. In garnizoensplaatsen by den commnndee- rend-oilicier der Infanterie ter plaatseindien geen Infanterie ter plaatse aanwezig is, bij den commandeerend-officier der Vesting-artillerie en eindelijk bij den commandeerend-oflicier der Cavalerie ter plaatse. 2. In de overige plaatsen bij den Burgemeester der Gemeente. 's Gravenhage, 26 Maart 191-1. De Generaal-Mnjoor, Inspecteur der infanterie. pensioen te verdeelen in twee categoriefin politieke slimmelingen (de Unie-Liberalen) en naieve optimisten (de leden van den bond). In de eerste jaren van het Bondsbestaar» waren er inderdaad naieve optimisten, want toen beschouwde men het pensionneeren van alle 65-jarigen als een kleinigheid en men stak 'geen j stond er van te kijken, dat niet éen Kamer- j lid zijn medewerking wilde verleenen. Sedert gingen onze eigen menschen naar Denemar- j ken, Engeland en Duitschland en zij brach- ten rapporten uit, die in de Tweede Kamer bij de behandeling van het ontwerp- I Talma eenvoudig zijn geplunderd. In den beginne was de voornaamste arbeid I van den Bond het bewerken van de publie- 1 ke opinieeen zaak van zeer groote j beteekenis. Immers door de publieke opi- j nie komen tot stand de sociale wetten. Eerst als het beginsel voldoende door gedrongen en de moreelen verplichting er j van voldoende bekend is. belichaamt een J Minister het in eeen wetsontwerp. Minister I Cort van der Linden heeft nog kort gele den nadrukkelijk verklaard, dat er is een Spurgeon werd daarover vertoornd en riep, naderbij komend: »Maar, meester, ziet u dan niet, dat die kleine kinderen dat werk niet kunnen doen Waarom doet u dat zelf niet De onderwijzer keerde zich om naar den onbekende, en zeide: Mijnheer! dit is de grootste belooning voor mijn jongens als zij goed oppassen, mogen zij de klokken luiden*. Meteen moedigt hij met een paar woorden de jongens aan. Die trekken nu nog harder en harder en jawel, na veel worstelen, daar beginnen de klokken te luiden, eerst langzaam, eenige slagen, maar hoe langer zoo krachtiger, totdat het een vroolijke muziek is. Nu keert de meester zich nog eens om i volkswil, een publieke meening, sterker dan naar den driftigen mijnheer en zegt: »Ziet j heel het parlementarisme. u wel, dat het kan, als men naar volhoudt Dit moeten mijn kinderen maar vroeg leeren, dat, als zij maar blijven trekken aan het klokketouw, de klokken wel degelijk be ginnen te luiden Spurgeon reikte den braven onderwijzer de hand en zeide: »lk dank u voor die les*. Uit «Hoenderloo*. Staatspensioen. Volhouden. De beroemde Engelsche prediker Spurgeon kwam op een van zijn talrijke reizen in een klein dorp in Schotland. Juist ging de school uit, die vlak bij de kerk stond. Een tiental Voorspellen, is toch een gevaarlijk werk. Bij Hullebroeck is onze voorspelling uitge komen, verre overtroffen nogbij de 4e sociale lezing is ze deerlijk mislukt. We dachten stellig, dat de groote zaal in «Ami- citia* stamp en stampvol zou zijn, waar een zóo uitermate bevoegde als ds. Van Kreve len zou spreken over een onderwerp van zóo actueel belang, dat we nog aanriedden een plaats te bespreken. En ziet, van de dubbeltjesplaatsen was er niet éen genomen en Bestuur en verslaggevers niet meege rekend waren er Donderdagavond t8 menschen in de zaal. Dr. Toxopeus, die om 8.15 de bijeen komst opende, kon zich dan ook niet weer houden te zeggen, dat de strijder voor een zóo groot beginsel, die van zóo verre kwam, een grootere schare had verwacht en sprak de hoop uit, dat zijn ijver en zijn vuur er niet minder om zouden zijn en dat zijn woord ook hier vruchten zou dragen. Ds. D. A. van Krevelen, uitDeinum, Voorzitter van den Bond voor Staatspen- sionneering, zeide hierna te hebben gelezen, dat men te Amersfoort nog weinig afwist van Staatspensionneering en er toe geneigd te zijn, uit de geringe belangstelling af te leiden, dat men er ook weinig van wil weten. De weinigen die hier zijn opgekomen en daardóor hun belangstelling toonden, hebben evenwel het recht, er iets van te hooren. Het beginsel en vooral ook de Bond vallen of staan niet met deze kleine vergadering. Wanneer ik spreek van den Bond dan moet ik te gelijk wijzen op zijn zeer eigen aardige methode van werken en strijden en ijveren. De Bond zet alle politiek ter zijde en ijvert slechts -voor de zaak het Staats pensioen. Wie een vergadering van het Bondsbe- stuur zou bijwonen, zou daarin aantreffen, om éen vaandel vereenigd, menschen van zeer uiteenloopende politieke en godsdienstige denkwijzeRoomsch-Katholieken, Hervor- den. Doopsgezinden, Oud-Katholieken, Is raëlieten, mannen en vrouwen van op éen na alle politieke partijen, vogels van zeer diverse pluimage. Ik wil herinneren, aan hetgeen eenmaal werd beweerd door mr. Treub, die in 1909 de vrijheid nam, de voorstanders van Staats- De Bond heeft meer gedaan. Toen hij de publieke opinie voldoende had bewerkt, vroeg hij den candidaat-volksvertegenwoordigers naar hun particuliere meening ten opzichte van Staatspensioen, ten einde te weten of deze wel strookte met de toenemende pu blieke opinie. Daarmee is resultaat bereikt tijdens de jongste Juni-verkiezingen. Waar rechts niets wilde weten van S. werd onze Bond al is hij volstrekt niet een poli tieke vereeniging gedrongen naar links. Vooral door de afdeelingen Zeist en Soest is toen hard gewerkt. En nu moge dr. Bos al hebben gezegd, dat het niet te pas kwam, deze vragen te stellen en slappe ruggen te maken, een feit is, dat bijna alle Kamer- candidateti onze vragen hebben beantwoord en het overgroote meerendeel dier antwoor den bewees, dat onze Bond wordt erkend als een macht van grooten invloed en veel beteekenis. Pover begonnen, telt de Bond thans 60 000 leden in 460 afdeelingen. Met de aangesloten vereenigingen, die den Bond op allerlei wijzen steunen, vormen wij een macht van zeker 200 000 menschen. En het aantal leden wast nog steedsZaandam kreeg er dezer dagen nog 293 bij. De Bond behoeft zich dus niet te schamen over zijn pover begin. Het mosterdzaadje is uitgegroeid tot een boom van beteekenis, waarop plaats is voor vogels van alle pluimage. De Bond wordt thans algemeen erkend als een lichaam van aanzien. Toen we ons tweede congres hielden, te 's-Cravenhage, heeft mr. Troelstra erkend, dat onder de Unie-Liberalen en de Vrijzinnig Democraten is gekomen een ontwaken voor Staatspensioen. Zelfs mr. Treub heeft toe gegeven, dat de groote groei van den Bond ook hem heeft aangeraaktmr. Treub, in 1909 de bespotter, thans de Minister van het Staatspensioen. Het handjevol menschen, dat te Arnhem de actie begon, heeft dezen groei niet ver wacht, doch de teekenen der tijden beter begrepen dan alle kamergeleerden en theoretici, die Staatspensioen een utopie noemden. Wij hebben er uit geleerd, dat. als er een gezond, levenskrachtig denkbeeld is, dit dan moet uitgeroepen op de markt. Het zal dan slagen. Onze actie is thans getreden in een ander stadium. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een ontwerp-Treub, dat met een paar maanden in behandeling zal komen. De dwangverzeke- ring-Talma ligt tegen den grond en de Bond behoeft thans dus niet meer te strijden tegen verplichte premie-betaling, welke trouwens onnoodig is gebleken door de Deensche wet, welke sedert 1901 aan Denemarken gaf een zeer uitstekende ouderdoms-verzorging. Art. 369 van onze Invaliditeitswet is de overgangsbepaling volgens welke kan worden voorzien in den nood van reeds 70-jarigen. Dat artikel is genoemd de sleepboot, die dwangverzekering in behouden haven zou brengen, het verguldsel van de pil, de strik voor de kiezers. In wezen is het de best denkbare propaganda vóór S., want het heeft aan het licht gebracht, dat twee menschen naast elkaar kunnen wonen, waarvan de een, die haar niet noodig heeft, wel uitkeering- en de ander, die haar zeer noodig heeft, geen uitkeering krijgt omdat Minister Talma die uitkeering koppelde aan het begrip «loon trekkende*. Wilt gij voorbeelden Te Marsum, bij Deinum, is het Popta- gasthuis voor ouden van dagen, die het er uitnemend hebben, vrij wonen, vrij boter, vrij vleesch, f 4 per week. enz.tóch hebben zij volgens de Wet-Talma recht op t 2 uitkee ring. Een klokluider, die f12 per jaar in loon dienst verdiende, krijgt nu f 104 pensioen. Een bedeelde, die voor andere bedeelden wekelijks de centen ophaalde en daarvoor 5 cent kreeg en dus in hun loondienst was, krijgt thans f 104 pensioen. Wat is nu vanzelf sprekender dan dat Minister Treub thans tracht recht te zetten hetgeen Minister Talma scheef zette. Het ontwerp-Treub heeft buitenge woon veel overeenkomst met de Deensche wetmen zou zeggen, dat de Deensche wet naast den ontwerper lag. Volgens de Deensche wet heeft iedere 60-jarige, die voldoet aan zekere voorwaar den, recht op Staatspensioen en moet de Gemeente 50 pCt. bijpassen. Volgens het ontwerp-Treub heeft iedere 70-jarige recht op Staatspensioen, die voldoet aan de zelfde voorwaarden, doch hier keert het Rijk uit 50 gulden en past de Gemeente bij tot f 104, dus f 54. Nu zijn er drie groote bezwaren tegen het ontwerp-Treub: 70 jaar is te hoog, f2 per week is te laag, en verkeerd is, dat allen worde uitgesloten, die na hun 65ste jaar be deeling moeten ontvangen. In Engeland is de leeftijd thans óok 70 jaar, doch bij de daar gehouden enquête vernam spr., dat men unaniem 65 jaar veel beter vond en dan ook weldra wetswijziging in dien zin kan verwachten. En mr. Treub schreef zelf, in zijn brochure «Sociale ver zekeringen*, in 1906, dat 65 jaar wel de uiterste grens is en 70 jaar een wassen neus op het gelaat der Invaliditeits-verzekering. Ook in Duitschland bestaat de neiging om het pensioen te doen ingaan reeds op 95-jari- gen leeftijdook daar is dit slechts een quaestie van tijd. Het bedrag van f 2 per week is niet ge noeg. Engeland geeft 1 tot 5 shilling (f 0.60 tot f3) doch 94 pCt. krijgt het pensioen van f 3. Denemarken verschaft >het noodige*, hetgeen voor ieder speciaal geval wordt uit gemaakt door het Gemeentebestuur. Er zijn er die 100 kronen (f66) er zijn er ook, die 300 kronen (f 198) per jaar krijgen. De uitsluiting van bedeelden vond reeds ernstig bezwaar in de Kamer-afdeelingen. In Engeland werden zij. om financieele rede nen, aanvankelijk óok uitgesloten, doch nu twee jaar geleden is die uitsluiting daar op geheven. In Denemarken zijn de bedeelden ook uitgesloten, doch omdat daar de uitkee ring begint op 6o-jarigen leeftijd. Op dien leeftijd zijn er feitelijk geen bedeelden, want pas na dien leeftijd begint men te kruk ken en wordt men daardoor armlastig. Minister Treub heeft vermoedelijk deze uitsluitings-hepaling opgenomen om de rechtsche partijen te gemoet te komen en vooral om af te blijven van kerkelijke ar menzorg. En nu is juist rechts het hardst tegen deze bepaling, waarschijnlijk om het tekort in onze schatkist te vermeerderen met nog weer 4 mlllloen. Er wordt gezegd, dat de kostenberekening niet deugt, dat het falikant zal uitkomen voor de Gemeenten, die tonnen gouds zullen moeten bijpassen. Wc kunnen dit laten rus ten. Minister Treub zal zijn mannetje wel staan.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1