Donderdag 9 April 1914. No. 8400 63e Jaargang. Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFDREDACTEUR F. J. FHEDERZKS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond, Abonnement per 3 maanden f 1. franco per post f 1.15. Advertentien 1—-6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en ontelgenlngs- advertentiën per regel 15 cent Reclames 1—5 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de Incasseerkosten In rekening gebracht. Postbus 9, EORTSGRACHT 9. Telefoon 19. KENNISGEVINGEN. De Burgemeester van Amersfoort, brengt ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat de door den Directeur van 's Rijks directe belastingen, enz. te Utrecht executoor verklaarde kohieren Nos. 2, 3 en 4 van de Personeele belasting over het dienstjaar 1914 aan den Ontvan ger van '8 Rijks direote belastingen alhier zijn ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zynen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat sen aangeplakt te Amersfoort, den 8 April 1914. De Burgemeester voornoemd, Van UANDWIJOK. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Doen te weten, dat door den Raad dier Gemeente in zijne vergadering van den 28 October 1913 is vastgesteld en bij Konink lijk besluit van den 3 Maart 1914, no. 41, is goedgekeurd de volgende verordening: Verordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der perso- neele belasting in de Gemeente Amers foort Eenig artikel. Er zullen in de Gemeente Amersfoort, te beginnen met 1 Januari 1914, jaarlijks ge heven worden opcenten op de hoofdsom der Personeele belasting, an -wel a. in dat deel der Gemeente, behoorende tot de 5e klasse, op de aanslagen van hen, voor wie de belastbare huurwaarde bedraagt f 150 en daar beneden 50 opcenten. - 150 tot beneden f 225 60 - 225 - 300 70 - 300 en daarboven 80 b. in dat deel der Gemeente, behoorende tot de 8e klasse, op de aanslagen van hen, voor wie de belastbare huurwaarde bedraagt f 75 en daar beneden 50 opcenten. 75 tot beneden f 112.50 60 - 112.50 tot beneden f 150 70 - 150 en daarboven 80 c. op de aanslagen van hen, die niet naar den grondslag «huurwaarde» worden aangeslagen, 80 opcenten. En dat deze belasting zal worden inge vorderd overeenkomstig de volgende, gelijk tijdig vastgestelde verordening, welke in voor meld Koninklijk besluit is aangehaald Verordening op de invordering der opcenten op de hoofdsom der Perso neele belasting in de Gemeente Amers foort. Eenig artikel. De invordering der opcenten op de hoofd som der Personeele belasting zal plaats heb ben overeenkomstig het bepaalde bij art. 263 der Gemeentewet. En hiervan is afkondiging geschied waar het behoort den 9 April 1914. De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Sterk op elk gebied. Er zijn menschen, die wij moeten bezig zien, in hun handelen moeten gadeslaan, zullen wij hen aanschouwen in al hun groot heid. Wat werken zij gemakkelijk, hoe onver moeid zijn zij bezig van den vroegen ochtend tot den laten avond. Hoe schitteren hun oogen, wanneer zij recht goed aan den gang zijnMen kan het hun aanzien, dat werken voor hen geen last, maar een lust is. Ook zijn er menschen, die men, om hen in al hun grootheid te leeren kennen, moet gadeslaan in hun omgang met hun mede- menschen. Welk een slag bezitten zij om een gezelschap op te vroolijken en te bezielen. De woorden stroomen van hun lippen. Hoe hebben zij de gave om de menschen te boeien en zelfs aan het kleine en onbeduidende zekere bekoorlijkheid, aan het leelijke, nog iets vriendelijks te verleenen. Niets doet ons zóo duidelijk gevoelen, dat de geest de eigenlijke specerij van den maaltijd is en de keurigste spijzen en dranken hun waarde verliezen zonder deze geestelijke kruiderij, dan wanneer wij zulke menschen in gezel schap ontmoeten. Het doet ons aangenaam aan, met personen te verkeeren die begaafd zijn met luim en humordubbel aangenaam, wanneer de vlugge geesten van vernuft en luimigheid in toom worden gehouden door den fijnen tact van een vriendelijk en goedaardig gemoed. Maar laat zulk een mensch, dien men op de hoogte van zijn werkkracht en in het volle talent zijner gezelligheid heeft bewon derd, eensklaps op het ziekbed worden neergeworpen. Nu moet hij geduld hebben, nu moet hij de groote kunst leeren om in het lijden standvastig en berustend te zijn. Hij moet er zich in schikken, dat hij opeens aan zijn werkzaamheden is ontrukt; hij moet zelfs langzamerhand met het denkbeeld ver zoend raken, dat hij misschien nooit meer zijn vroegere krachten zal terugkrijgen. Er breken in de dagen zijner ziekte oogenblikkcn aan, waarin de hoop op herstel zijn ziel opnieuw met lc.enslust vervult; korten tijd daarna verheft de ziekte zich weer en komt de bittere ontgoocheling. Nu eens hoop, dan weer teleurstelling. Zoo gaat het voort, van dag tot dag, van week tot week, op en neer, nu eens vooruit en dan weer achteruit, maar altijd iets meer achteruit dan vooruit, tot de sterren der hoop meer en meer verdwijnen en de nacht, die den arme zieke omringt, al donkerder wordt. Zal nu deze man, dien men nog kort geleden in de volle kracht zijner werkzaamheden heeft gezien, ook hier zijn mannelijke kracht openbaren Menigeen, die in een dichten kogelregen heeft gestaan zonder een spier te vertrekken, voelt een huivering door zijn leden gaan, wanneer hij bij een geopend graf staat en tot zichzelf zegt: het volgende graf is wel licht voor mij gedolven. Menigeen, die zich als een held heeft gedragen in den strijd des levens, begint te beven en voelt zich den moed ontzinken, wanneer hij zijn kracht moet beproeven in het lijden. Wanneer nu deze mensch, van wien, wij spreken, in zijn strijd voor hetgeen hij als recht en billijk heeft leeren kennen, menig een heeft gekwetstindien hij, door zijn uitspattend vernuft meegesleept, dikwijls een woord heeft gesproken, dat beter gezwegen ware, dan zullen er altijd personen worden aangetroffen, die, eerst zacht fluisterend, maar dan al luider en in steeds grootcr kring, zeggen »Nu ziet ge, hoe deze man door zijn geloof wordt verlaten nu ziet ge hoe hij voor zijn spotternijen wordt gestraft». Maar zijn zij, die aldus spreken niet onrecht vaardig Het is onbillijk van een man, die zich in het werkzame leven groot heeft be toond en degelijk, die bezig was in alle richtingen, te eischen, dat hij de zelfde groot heid nu ook in zijn lijden zal ten toon sprei den. «Tweeledig is de weg, waarlangs de mensch tot deugd komthandlend verkrijgt haar de gelukkige, duldend de lijder». Heeft de mensch den eenen weg ingeslagen en daarop het doel tot zeer nabij bereikt, dan kan men niet van hem vergen, dat hij terug keert en langs den anderen weg het zelfde doel nogmaals tracht te bereiken. Of de mensch meer in het werkzame leven dan wel in geduldig lijden zijn groot heid openbaart, is niet zijn vrije verkiezing, doch een gave. Wie op het eene gebied sterk is, is het zelden op het andere eveneens. Men bewondert den lijder, die ook op zijn ziekbed krachtig blijft, die de anderen ver troost terwijl zij hem willen troosten, hen opbeurt terwijl zij hem willen opbeuren. Maar onder deze lijders zijn er verscbeidenen, die zich in hun vorig leven niet zoo goed heb ben gehouden, die onhandig of verkeerd hun werk aanvatten, of wien het ontbrak aan lust in den arbeid. Wanneer nu zulke per sonen, die in het gewone leven vrij onbe holpen waren, in de dagen van lijden en tegenspoed zich onverschrokken en stand vastig toonen en hun man staan, dan moet men zich van heeler harte verblijden en zeggen »Er zat in dien mensch toch meer dan wij tot nog toe gedacht hadden. In zijn lijden heeft hij de grootheid weten te open baren, die hij zich in zijn handelen niet heeft kunnen eigen maken. Hij maakt de anderen beschaamd door de kracht die zij hem vol- j strekt niet hadden toegeschrevon zijn ver- mogen tot dulden, stelt hun vermogen tot doen geheel in de schaduw». Heil den mensch, die lijden kanDat is 1 niet aan iedereen gegeven. Heeft iemand zich de zegekroon als held van de daad op het hoofd gezet, men mag van hem niet verlangen, dat hij bij deze kroon óok nog j de martelaarskroon zal voegen. Het is ge- makkelijker, in een gezond leven de palm der deugd te veroveren, dan onder bittere smart of in een langzaam wegkwijnen. De weg van het lijden volgt gewoonlijk op dien van het handelenvan lieverlede 1 zet zich het geluk om in dulden en dragen. 1 Het laatste gedeelte van den weg is ge woonlijk het moeilijkste. Dat ook dit laatste cn zwaarste deel van onze levenstaak goed moge worden vol bracht. Dat, als het rioodlg is, wij hebben leeren lijden zonder te klagen. R. N. In de Luthersche kerk en in de Remon- strantsche kerk heeft morgenavond te 7 uur de Avoadmaals- bediening plaats. De Dinsdagavond onder voorzitting van den Burgemeester, mr. J. C. graaf Van Randwijck, van 8.10 tot 8.25 gehouden openbare vergadering van den Raad dezer Gemeente werd bijgewoond door 17 leden- cn den Secretaris, den heer A. R. Veenstra. Afwêzig met kennisgeving de hecren Rolandus Hagedoorn en Jorissen. De notulen van de vergadering van 31 Maart werden als vastgesteld beschouwd. Ingebracht werden de volgende stukken een besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd. 30 Maart 1914, waarbij goed gekeurd worden teruggezonden de Raadsbe sluiten van 24 Februari 1914 tot wijziging der Begrooting, dienst 1914 -- aangenomen voor kennisgeving een besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd. 30 Maart 1914, waarbij hun beslissing op het Raadsbesluit dd. 24 Februari 1914 tot aankoop van het perceel, kadastraal bckerd Gemeente Amersfoort, sectie E, no. 84? (Rommelenburg) is verdaagd als voren; een dankbetuiging van mejuffrouw M. C. E Beek, onderwijzeres aan school A, voor het haar tot herstel harer gezondheid ver leend verlof -- als voren; I Nog wordt ingebracht een nader adres van den heer M. Pon, houdend verzoek, hem alsnog vergunning te verleenen, een herstel werkplaats voor rijwielen, enz. te doen bouwen achter het woonhuis, dat hij zich voorstelt te doen bouwen op het terrein der voormalige zeeppoederfabriek op den hoek van Utrechtscheweg en Vlasakkerweg. De Voorzitter herinnert, dat dit ver zoek betreft de Verordening, regelende het bebouwen van bepaald aangewezen terreinen in de Gemeente, welke speciaal zijn bestemd voor bebouwing met woonhuizen. Door Burgemeester en Wethouders kan dispensatie worden gegeven niet door den Raad. B. en W. stellen dan ook voor, adressant niet-ontvankelijk te verklaren in zijn verzoek, Aldus besloten z. d. of h. st. Aan de orde is de agenda. 1. Voorstel van Burgemeester cn Wet houders tot het aangaan ecner overeenkomst mot de Hollandsche Electric!teits Maatschappij in zake de levering van electriciteit aan de Gemeente, en tot wijziging der Begrooting, dienst 1914 in verband daarmede. Algemeene beschouwingen worden niet gehouden. Van de ontwerp-overeenkomst gaan onder den hamer door de artikelen 1 tot 8. Artikel 1 regeit de stroomlevcring, in elke verlangde hoeveelheid gedurende het gcheele etmaal door de H. E. M. tor beschikking van Amersfoort gesteld, aan de grens der Gemeente, gelegen aan don Soesterstraatweg, Artikel 2 bepaalt, dat de electrische energie zal worden geleverd in den vorm van draai stroom met 50 periodpn por seconde en onder een spanning van 10 000 Volts tus- schen de perioden. Artikel 3 bevat technische voorschriften over de meting. Artikel 4 handelt over den prijs en luidt in zijn geheel 1. Het door Amersfoort aan de H. E. M. wegens de levering van electrische energie in eenig kalenderjaar verschuldigde bedrag zal bepaald worden door samenvoeging van de bedragen, welke naar de drie volgende grondslagen op de daarbij aangegen wijze worden vastgesteld ie. naar de maximum-belasting in Kilo watt (K.W.) voor oen maximale belasting van 1 tot 150 K.W. f 75 K.W. voor een maximale belasting vanaf 150 tot 200 K.W. f 70 per K.W. voor een maximale belasting vanaf 200 tot 250 K.W. f 65 per K.W. voor een maximale belasting boven 250 K.W. f 60 per K.W. 2e. naar het nuttige energie-verbruik in Kilowatturen (K.W.U.) voor alle K.W.U. 2.6 cent per K.W.U. 3e. naar het energie-verlies in het Go- meentelijk leidingsnet in Kilowatturen (K.W.U.)voor ulle K.W.U. 2 cent per K.W.U. 2, Met afwijking van het in dit artikel en do twee volgende artikelen bepaalde, zal Amersfoort aan de H. E. M. voorde levering van electrische energie gedurende het jaar 1914 betalen de helft van hetgeen Amers foort gedurende dien tijd van do afnemers voor de geleverde electrische energie zrl ontvangen. Deze betaling vindt plaats vóór 1 Februari 1915. Dc artikelen 5, 6, 7 en 8 regelen de grondslagen der berekening, de betaling, de regelmatigheid der atroomlevering en de boeten. Artikel 9 bepaalt den duur der overeen komst cn luidt 1. Deze overeenkomst wordt aangegaan voor het tijdvak van ruim drie jaren, eindi gende 31 December 1917, des nachts te 12 ure. 2. De overeenkomst wordt geacht telkens stilzwijgend voor den tijd van éen jaar te zijn verlengd, indien niet oen dor partijen aan de wederpartij ten minste twee jaren te voren schriftelijk opzegging heeft gedaan. De Heer Lclnwcber: Is twee jaar niet oen beetje langdan wel is dit een gebruikelijke termijn 'i De Voorzitter: Wc moeten tijd hebben om, bij de beëindiging der overeenkomst, maatregelen te kunnen nemen en niet voor het geval kunnen gesteld, dat we niet weten, wat tc doen. Het artikel wordt goedgekeurd z. b. st. Do artikelen to, it, 12 cn 13 regolcn het beëindigen der overeenkomst, het verbod van levering aan anderen, dc kosten op de I overeenkomst vallende, en het veranderen van den rechtstoestand. Artikel 14 handelt over do beslechting van geschillen door arbiters. Elk der partijen zal dan een scheidsman benoemen en deze twee zuilen een derden arbiter kiezen. I)e heer Gerritsen: Zou het niet zaak zijn, een tijdsbepaling tc stellen omtrent de bijeenkomst der arbiters. Als daaromtrent niets wordt aangegeven, dan kan het ge beuren, dat een der arbiters do zaak op de lange baan schuift door eenvoudig niet tc komen bij de bespreking.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1