BIJBLAD Amersfoorisclie Courant Stadsnieuws. Ingezonden, Advertentiën. van de No. 8401 uitgave van N.V. deAMERSFOORTSCHECOURANT voorheen Firma A. H. van CLEEFF VAN ZATERDAG 11 APRIL 1914. De onvermoeide pogingen van het Be stuur der Vereeniging tot het houden van kunstbeschouwingen, enz. zijn, wat de Toorop- tentoonstelling betreft, niet bekroond met gunstigen uitslag. In Januari kon Toorop's werk hier niet worden ten toon gesteld, omdat het naar Den Haag en naar Antwerpen moestthans, in April, moet het onmiddellijk na de tentoon stelling te Dordrecht, die te laat sluit, naar Duitschland. Doch uitstel is geen afstel. Het komt hier thans in het najaar; maar dan ook zeker, gelijk de heer Toorop mee deelde aan den Secretaris. De geheele volgende week op de beide Paaschdagen om 3, 6 en 9 uur, Woensdag om 2, 6 en 9 uur wordt in de bioscoop »De Arend* vertoond de in heel Europa veelbewonderde Gaumont-film »Hetkind van Parijs*. Piere de Valen en zijn broer Jacques zijn beiden officierde eerste is gehuwd en leeft zeer gelukkig met zijn vrouw en zijn doch tertje Marie Laure; Jacques, marine-officier brengt zijn verlof door te hunnen huize. Plotseling ontvangt Pierre het bevel, dat hij met zijn regiment naar Marokko moet. Hem wordt de verdediging toevertrouwd van de nederzetting te Zeymour, waar het altijd smeult. Reeds bevatten de couranten het be richt, dat zijn regiment zal terugkeeren naar Frankrijk als plotseling zijn vrouw de tijding krijgt, dat bij een overval haar echtgenoot is gesneuveld, doch dat zijn lijk niet is ge vonden. Uit hartzeer over dit verlies sterft zij binnen enkele dagen en Marie Laure heeft nu niemand meer die haar zal verzor gen dan haar oom Jacques. Tot overmaat van ramp ontvangt deze bevel, met het eskader naar het Oosten te gaan voor een lange zeereis. Hij brengt Marie Laure naar een te goeder naam be kend pensionaat in de buurt van Parijs, waar zij echter van den eersten oogenblik wordt behandeld als verschoppelinge. Het kind komt tot het wanhopig plan, te vluchten uit de omgeving die zoo geheel anders is dan het ouderlijk tehuis, waar allen haar met liefde omringden. Terwijl alles slaapt, sluipt zij uit het huis en ontkomt in den stikdonkeren nacht. Door moeheid over mand, valt zij ten slotte in slaap aan den kant van den weg. Daar vindt haar Edmond Talmin, een apache, bijgenaamd Edmond de Geleerde, die haar brengt naar Tiron, een schoenlapper. Het meisje, naar haar kleeding te oordeelen een kind van welgestelde ouders, kan een goeden losprijs opbrengen voor de bende. Bij Tiron is op de zelfde wijze in huis ge komen een bultenaar, een goede jongen, die Marie Laure in bescherming neemt. Kapitein Pierre de Valen is echter niet gesneuveld. Hij werd gevangen genomen, wist te ontvluchten en keert terug naar Parijs. Zijn eerste werk is, zijn dochtertje te zoeken, waartoe hij, in de couranten, onder haar portret, een groote som uitlooft. Edmond de Geleerde stelt zich met hem in verbinding; de kapitein waagt zich te midden van de apachen, die hem geld af persen en ten slotte overmannen en weer zijn dochtertje wegvoeren. De bultenaar heeft hen echter doorzien hij volgt Edmond, die het kind naar Nice brengt en terwijl deze, als heer gekleed uit gaat, weet de jongen Marie Laure te nade ren en haar met behulp van de politie te hergeven aan haar vader, die hem aanneemt als pleegkind. Het interieur ten huize van de familie De Valen, het embarkeeren der troepen te Mar seille, de oorlogstafereelen in Marokko, de achtervolging der apachen door de politie, het arresteeren van Edmond 'j Nits, enz. geven prachLiukjes van filmkunst te genieten. In de bioscoop »De Arend" en na morgen ligt in «Maison Antonio Aguilar", Lange- straat 108, ter teekening een adres aan Ge deputeerde Staten, houdend verzoek, niet goed te keuren het Raadsbesluit omtrent de lichtbeelden voorstellingen. Het hoofdbezwaar van adressanten schuilt in de bepaling, dat den ouders wordt ver boden hun kinderen mee te nemen naar een bioscoop-voorstelling. Dinsdagavond wordt in de groote zaal van de sociëteit Vereeniging» een vergade ring gehouden om te komen tot de oprich ting ook hier ter stede eener afdeeling van den Ned. Kegel Bond. Hoofdbestuursleden van dien bond zullen de voordeelen daarvan uiteenzetten. Voor zoover bekend, voetbalt gedurende de Paaschdagen van de plaatselijke clubs alleen Quick 2 te Utrecht tegen Warner. De heer M. J. H. van Lent, die een ge deelte van het schilderwerk aannam der nieuw te bouwen woningen van de R. K. bouw-vereeniging »St. Bonifacius", heeft in verband hiermede ontslag genomen als Be stuurslid van die vereeniging. In zijn plaats is gekozen als Voorzitter de heer J. Vos, bouwkundige, en in de hierdoor ontstane Bestuurs-vacature de heer C. van Hamersveld. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer W. A. van een Bovenkamp, Utrechtschestraat 10Tweeden Paaschdag alleen die van den heer C. M. M. Vermolen, Varkenmarkt bij den Westsingel. De lantaarns van auto's en rijwielen moeten volgende week uiterlijk vijf minuten vóór half acht, die van de overige voertuigen uiter lijk vijf minuten vóór achten goed helder branden. De »Staats-courant« geeft hun, die mochten willen emigreeren naar Zuid-Afrika, Braziliü en Noord-Amerika in ernstige overweging, eerst eens inlichtingen in te winnen bij het Departement van Buitenlandsche Zaken vooral omtrent aanbiedingen van de Danaker Holton—company, te Minneapolis.- Er wordt weer ernstig gewaarschuwd tegen de zoogenaamde »Japansche kuikentjes», het met rattekruid sterk vergiftigde kinderspeel goed. De Gemeentelijke keuringsdienst zal te zijner tijd wel zorgen, dat dit gevaarlijke goedje buiten het grondgebied der Gemeente blijft. De politie zal vermoedelijk reeds met in gang van 1 Mei worden voorzien van een dienstpet van Engelsch model, de bekende legerpeteen zeer goede reclame voor het werk, dat de pettenfabriek van den heer A. Hassing aflevert. Op het Spui ontstond gistermiddag twist tusschen een man en zijn stiefzoon, die weldra ontaardde in een vechtpartij, met dit gevolg, dat de zoon, die met een flesch sloeg, met flinke verwondingen aan het hoofd naar het St. Elisabeths-zickenhuis moest gebracht en de vader, die zich te langen leste met een der scherven verdedigde, eon poosje door de politie werd meegenomen. Wie een beursje met eenig geld heeft verloren, kan dit terugkrijgen bij de politie. I.uchtkasteelen bouwen, kost blijkbaar nietstoch heeft die bouw vóór en na reeds schatten verslonden. T7it den CraU-ek. De heer J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oije van Hoevelaken, Voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-generaal, is hedennacht na korte ongesteldheid overleden in den ouderdom van 78 jaar. met een compleet succes de eerste atmosfe rische electriciteitscentrale doen werken. In de buurt van het dorpje op een heuvel, heeft de uitvinder een houten toren opgericht, waarin de toestellen zijn opgesteld, die de electriciteit uit de lucht moeten opvangen en distribueeren. In bijzijn van enkele vrienden en vertrouwden, gelukte het hem, naar wille keur enkele electrische lampen van een buitengoed, op meer dan een Kilometer af stand gelegen, te doen branden. Het eenige, dat ons van de uitvinding werd toevertrouwd, is, dat de toren, waarin de stroom wordt opgevangen, op een hoogte moet liggen zonder eenige boomen in de buurt en dat er geen hindernissen mogen zijn tusschen dien toren en de plaats waar de energie heengezonden moet worden. Van buiten is er verder niets meer aan te zien dan boven in den toren drie als voel hoorns uitziende dingen, die als het appa raat begint te werken, tegen elkaar aan komen, en verder twee kisten, die het ge heim van den uitvinding bewaren. De omstanders konden alleen zien hoe, op een teeken van den heer Iglesias, die voel hoorns begonnen te werken er. hoe onmid dellijk de lichten van het huis begonnen te branden. Bij de proef, die 's avonds werd, herhaald bleek, dat men reeds met een ge- perfectionneerde uitvinding te doen had, in plaats van met een eerste proefneming. Binnen kort hoopt men proefnemingen op grootere schaal te nemen, waarbij technici en vertegenwoordigers van groote Euro- peesche Maatschappen uitgenoodigd zijn er. binnen drie maanden is de eerste atmosferi- sche-electriciteits-centrale in de Provincie San- tander gereed en worden enkele dorpen van atmosferische electriciteit voorzien. Veel was er van de ingewijden niet meer los te krijgen. Wij vernamen nog slechts, dat er reeds een Maatschappij gevormd is om de beide uitvindingen te exploiteeren, terwijl een der natuurkundigen beweerde, dat het perpetuum mobile thans is gevonden. Alvorens dat echter te gelooven, dienen wij af te wachten, dat de heer Iglesias Blanco ons vertelt, wat er in de twee geheimzinnige kisten verborgen zit. Voorloopig werd ver teld, dat die hoegenaamd geen voedsel noo- dig hadden en dat de energie, er mee ver kregen, niets kostte. Dit lijkt echter al te mooi. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. HOEFIJZERVERBOND. Het Hoefijzerverbond is een tijdelijke ver eeniging, evenals indertijd het comité »Ter wille van het kind", met het doel, geld bijeen te brengen voor het stichten van een herstellingsoord te Nunspeet ten behoeve van tot tuberculose voorbeschikte kinderen. Het tracht dit doel te bereiken door het vormen van plaatselijke sub-comité's, die. Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen „Laan van Meerdervoort" te 's-Gravenliage. De coupons van de 4 pCts. Obligation, verschijnende 15 APRIL 1914, en de coupons van de 41/2 pCts. Obligation, verschijnende 1 MEI 1914, zijn op hunne vervaldagen betaalbaar te 's-Gravenhage ten kantore der Maatschappy en by de heeren 0PPEN11EIM VAN TILL te Amsterdam by de AMSTERDAMSCHE BANK; te Rotterdam bij de heeren M1LDERS GLEICHMAN; en verder by de Correspondenten, o.a. te AMERSFOORT bij den heer L0TJ1S HANLO, waar ook, zoolaug de voorraad strekt, 4Va pCts. Obligation verkrijgbaar zijn. De Directeur, 's-Gravenhage, April 1914. M. ZANEN. Het nieuwste staaltje van vernuft om geld in te zamelen voor een liefdadig doel is vol gens den Haagschen kouter der »Prov. Gron. Crt.» dezer dagen toegepast door de Haagsche afdeeling van «Onderlinge vrouwenbescher ming». Ten bate van de «Toevlucht voor onver zorgde zuigelingen» zijn nl. a 10 cent per stuk verkochtalle seconden, die door een horloge kunnen worden aangewezen. Op welke wijze dit geschiedt Eenvoudig zoo met goedkeuring van Burgemeester en j Wethouders zijn aan de ingezetenen briefjes gezonden, waarop een horlogeplaat is afge- beeld met aanduiding van een bepaald uur (1 uur 15 min. 10 sec. bijv.) Men betaalt voor elk briefje een dubbeltje, zoodat, als I alle seconden zijn verkocht, f4321.20 is opge- 1 zameld. In de maand December nu wordt een horloge ten volle opgewonden en worden de wijzers eenige malen blindelings rondge- draaid. Het horloge wordt dan weggesloten j in een verzegeld doosje. Na twee etmalen j wordt het doosje geopend en geconstateerd J welken tijd het dan, stilstaande, aanwijst. De houder van het briefje, dat den zelfden tijd aanwijst, krijgt het inderdaad mooie gouden remontoir horloge (een Alpina). Alle handelingen worden bij notarieel proces-verbaal vastgesteld en de uitslag in een paar Haagsche bladen vermeld. Atmosferische electriciteit. De bijzon dere correspondent van het »HbId.« schrijft uit Madrid: Een Spaansch uitvinder don José Julian Iglesias Blanco, die eenigen tijd geleden uit stekend geslaagde proeven nam, waarbij hij zonder draad patronen deed ontploffen op 1500 Meter afstand, heeft dezer dagen in de buurt van Madrid, te Pozuelo de Alarcon, A. J. P.'s TRiüMF-PUDDING per pakje A. J. P.'s KERSTPUDDING niet nieuwe rozijntjes eu amauileleu n 10 Inzenders van 50 namen onzer verschillende soorten pudding, geknipt uit de bovenzijde der pakjes, ontvangen gratis en franco cene aardige verrassing. Met duidelijken naam en adres te zenden aan A. J. POLAK, Puddingfabriek, GRONINGEN. N.B. Voor 5 ets. puddingen zijn too uitgeknipte namen noodig.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 5