Donderdag 16 April 1914. No. 8403. 63e Jaargang. Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFD-REDACTEUR F. J. FREDJCRIKS AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1 franco per post f 1.15. Ad ver ten tien 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kósteloos. Legale, officieêle- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 15 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worderj de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: ZORTZCSRACET 9. Postbus 9. Telefoon 19. KENNISGEVING. De Gedeputeerde Staten van de Provincie Utrecht, Gelet op artikel 105 der Kie&wet, Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de in hnnne vergadering van heden vastgestelde Lijst van hoogstaangeslagenen in de Provincie Utrecht, verkiesbaar als afgevaardigden ter Eerste Kamer van de Stateu-Generaal, tot en met 21 Mei a.s. .'''on- en feestdagen uitgezonderd) voor een ieder tor Provinciale Griffie van Utrecht ter inzage is nedergelegd en in afschrift tegen betaling der kosten verkrijgbaar is gesteld. Bedoelde lyst zal, ingevolgde artikel 105 voor meld, aeploatst worden in de „Nederlnndscbe Staatscourant" van 5 Mei a.s. Utrecht, 14 April 1914. De Gedeputeerde Staten voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNICK. Voorzitter. A. VAN DOORNINCK, Griffier. Gezelschap en voorbeeld. Ons ouderlijk huis is onze omgeving het allereerste gezelschap, waarin wij ons als kindeken bevinden. Daar ontvangen wij de natuurlijke opvoeding, die zich in het leven voortzet en in werkelijkheid niet ophoudt. Daar nemen wij de eerste indrukken op, die wij onbewust verwerken wij bootsen het voorbeeld na, ons door oud en jong gegeven diar worden de eerste grondslagen ge legd voor het karakter, want niets is ont- vanklijker dan de ziel van het kind gedach ten worden snel opgenomen en dikwijls lang onthouden. Het »kind-zijn» lijkt op een spiegel; hij weerkaatst later de beelden, die hij vroeger opgenomen heeft. De eerste vreugde, ae eerste smart, het eerste gelukken en mis lukken, de eersce daad treden in zijn jong leven reeds spoedig als herinnering op den voorgrond. In dezen tijd ontwikkelen zich ook het karakter, het temperament, de wil, de gewoonte, waarvan later her geluk van den mensch afhangt. Het huis, de eerste plek, waar kinderen tot mannen en vrouwen opgroeien, is dus de akker, waar het goede dan wel het kwade zaad word gestrooid, al naar de macht, die het bestuurt. Wanneer het huis den geest van liefde «n plicht ademt, wanneer hoofd en hart hier veutandig regeeren, wanneer de leiding een volkomen goede en vriendelijke is, dan kunnen we van zulk een tehuis gezonde, nuttige, gelukkige menschen verwachten, die, wanneer zij opgegroeid zullen zijn, in de "oetstappen hunner ouders treden, fier het hoofd oprichten, zich weten te beheerschen en zullen kunnen en willen bijdragen tot welzijn van hun omgeving. Heerschen in het huis evenwel onwetend heid, ruwheid en zelfzucht dan zullen de kinderen onbewust dat zelfde karakter aan nemen zij groeien ruw en onbeschaafd op en worden te gevaarlijker voor de maat schappij naarmate zij tegenover de vele verleidingen van het leven komen te staan. Een oude Griek zeide »Laat uw kind opvoeden door een slaaf, en in plaats van éen slaaf zult gij er twee hebben*. Het kind kan niet anders dan nadoen hetgeen het ziet, eerst in het huislijk leven en dan, na ettelijke jaren wanneer de tijd is aangebroken waarin het huis niet meer uitsluitend invloed oefent op het karakter in school en in gezelschap van vrienden en kameraden, die op hun beurt, door den invloed van het voorbeeld, het karakter verder vormen. »Voor het kind* zegt Jean Paul »is het gewichtigst»- tijdperk dat der eerste jaren. Wanneer wij dus mooie karakters willen hebben, moeten wij het noodzakelijkerwijze mooie voorbeelden geven*. Door het nadoen van handelingen wordt het karakter langzaam en ongemerkt, maar dan tej slotte ook beslissend gevormd. De verschillende daden mogen misschien op zichzelf nietig schijnen, evenals dit inder daad het geval is met alle gebeurtenissen in het dagelijksch leven. Zij vallen neer als een sneeuwvlokelke ylok vermeerdert niet opmerkelijk de massa en toch vormt op den duur de massa een lawine. Geheel op de zelfde wijze vermeerderen zich herhaaldelijk feiten de eene daad volgt de andere, en zoo ontstaat een onverbrekelijke keten van gewoonten, die beslissen over de neiging van den mensch tot het goede dan wel tot het kwade en die in éen woord den inborst vormen. Omdat de moeder meer invloed heeft op het doen en het laten van het kind dan de vader is ook haar goed voorbeeld in huis van veel grooter gewicht. Zij is het dage lijksch voorbeeld, dat het kind steeds voor «ogen heèft. Emerson zegt niet voor niets, dat een zeer groot deel van de beschaving komt door den invloed van »goede* vrouwen. De moeder van Georg Herbert had de tot haar zoon te zeggen »Even- beschaafden met de ruwen, de kuischen met de schaamteloozen omgang zochten. Omgang met slechten wijst op een lagen smaak, op neigingen naar het afk_ zr.swaar- dige en leidt het blijft niet uit naar verlaging van het karakter. »De omgang met dezulken is schadelijk* zegt Seneca >want schaadt zij ook niet on middellijk dan laat zij in ons gemoed haar zaadkorrel achter en openbaart zich in ons, wanneer wij den spreker verlaten hebben een ziekte, die later weer te voorschijn treeedt*. Wanneer jonge lieden dus onder verstan dige leiding zijn grootgebracht, wanneer zij hun vrijen wil nauwgezet gebruiken, dan zullen zij het gezelschap opzoeken van die genen, die beter zijn dan zij zeiven en er naar streven, dat betere voorbeeld te volgen. In den omgang met het goede vinden zich ontwikkelende naturen steeds het beste voed- In de Remonstrantsche kerk hoopt aan staanden Zondag voor te gaan prof. dr. B. D. Eerdmans, uit Leiden. gewoonte, als het lichaam wordt gesterkt door zekere sel, terwijl de omgang met het slechte slechts voeding en zich daaraan gewent, dus afhan- ongeluk oogst, kelijk is van de voedingswijze, neemt in de zelfde mate onze ziel door het voorbeeld, door den omgang met goed of slecht gezel schap, zonder dat wij het bemerken deugden dan wel ondeugden op*. Het is dan ook inderdaad onmogelijk, dat de omgang met onze omgeving niet een machtigen invloed zal oefenen op onze karak- j tervorming. Want de menschen zijn immers, evenals kinderen, van natuur uit nabootsers en alle personen worden meer of minder door de spraak, de manieren, de houding, de gedragingen en zelfs door de denkwijze van kameraden beïnvloed. Zoekt dus naar goede voorbeelden en goed gezelschap. Het is een tuchtmiddel voor uw leven, dat zich aan het goede behoort te gewennen. W. P. A. E. Kentering 1 Dr. Frederik ran Eeden, die, ten koste van heel wat ontgoocheling en heel wat geldelijke opoffering, naast de theorie de j practijk der dingen heeft leeren kennen, heeft in de jongste Paasch-bijeenkomst zijn getrou- j wen voorgehouden, dat het toch niet aangaat, den bedrijfsleider in den meest uitgebrei- j den zin genomen, dus niet alleen in het engere begrip van bedrijf of handel, maar óok in de school, ja in de gansche samen leving te beschouwen als den natuurlijken vijand en gezegd, dat wie de noodzaak van den bedrijfsleider ontkent, zelfmoord pleegt. Het »Arnhemsch Dagblad* stelt bijna te gelijker tijd in het licht de pogingen van den Burgemeester van Zaandam in het daar ontstane conflict. Het blad meent, dat zulke pogingen lof verdienen doch het vervolgt i maar uit deze daad blijkt bij vernieuwing, dat de oude klassenstrijd-leer wordt losge- Is het voorbeeld niets?* vraagt Burke. -Het is alles*. Het voorbeeld is de school voor allen in geen andere school leeren zij. De nabootsing gaat meestal onbewust, zoo- dat haar uitwerking nauwelijks wordt be merkt maar haar invloed is desniettegen staande volhardend en duurzaam Bij gevoe lige naturen is de invloed des te merkbaar der. Het ligt in het wezen der zaak, dat de omstandigheben gedurende de ontw'kkelings- jaren van den mensch een hoofdinvloed op de karaktervorming oefenen. Het voorbeeld en de nabootsing worden tot een gebruik en langzamerhand tot een gewoonte, die zóo geweldig is, dat wij, voor- j laten door de revisionistische sociaal-demo- dat wij ons daarvan bewust zijn, een deel j craten. Wij zien thans een sociaal-democratisch van onze persoonlijke vrijheid daaraan ge- Burgemeester pogingen verrichten om den offerd hebben. Slechte gebruiken, die tot gewoonten worden, zijn zulke tyrannen, dat men dikwijls lieden zich aan ondeugden ziet overgeven, die zijzelven vervloeken. Zij zijn tot slaven der gewoonte geworden, waar- tegen zij niet meer opgewassen zijn. Daarom wilde Locke een zielssterkte aan- kweeken, die de macht der gewoonte kan trotseeren. Groot is de macht van die zielssterkte, j want zij is teeds gericht op het goede. En degene, die door het goede is bezield, is koning onder de menschen. In tegenwoordigheid van dezulken, bezield j met het schoone, edele, goede, ademen wij i een verfrisschende, versterkende atmosfeer het leven wordt ons va:, de schoonste zijde belicht. Zóo krachtig werkte Thomas Moore's edele natuur, dat zij gelijktijdig het booze verbande en met het goede bezielde. Het goede vormt het goede, en is van ver-strekkenden in"loed. Het gelijkt in zijn werking op den kiezelsteen, die, in den vijver geworpen, steeds breedere kringen trekt, tot de laatste kring den oever bereikt. Op de zelfde wijze zegt Ruskin »Wat uit den booze is geboren, schept weer het booze*. Het leven van ieder mensch is dus een dagelijks inenten van goede en slechte voor beelden op een ander. Het leven van een goed mensch is daardoor ook het sprekendste bewijs voor de deugd en de scherpste be risping op de ondeugd. Het zou niet natuurlijk zijn, wanneer de Z. K. H. de Prins der Nederlanden keert Zaterdag uit Oberursel terug te 's-Graven- hage. Brietkaarten, met uitzondering van die met antwoord betaald, zullen, bij wijze van proef, mede worden verkrijgbaar gesteld in strooken van 10 stuks. Deze strooken zullen voorloopig niet op alle postkantore- voor radig zijnop verzoek zal verstrekking nochtans steeds zoo spoedig mogelijk plaats vinden. rede te herstellen in het bedrijf, om kapi talistische groot-ondernemers en arbeiders weer tot elkaar te brengen. Zoo verbleekt al meer het oude dogma van den onverzoenlijken klassenstrijd. Dat verwondere niet al te zeer. Met de klassenstrijd-theorie is het werk der vakvereenigingen feitelijk onvereenig- baar. De vakvereeniging, die theoretisch en practisch daaraan vasthoudt, ziet zich ge plaatst voor een wonderlijke tegenstrijdig heid. Zij moet den onverzoenlijken klassen strijd stijden en te gelijker tijd zorgen, dat het bedrijf niet wordt geschaad, dat de pa troon in staat is om zijn onderneming voort te zetten. Zij moet loven, bieden, onderhan delen als gelijkgerechtigde partij. De klas senstrijd-theorie moet verloochend, zoodra men toekomt aan den practischen vakver- eenigingsarbeid. Aanvankelijk moesten de sociaal-democra ten dan ook van de vakvereenigingen niets hebben, evenmin als van collectieve contrac ten, coöperatie, enz. Onder den invloed van het revisionisme kwam er een kentering. Maar nu moeten ook al meer de oude revolutionnaire theorieën losgelaten worden. Als ballast gaan zij feitelijk overboord, al bedient men er rich in de propaganda nog gaarne van. Het schrijven van Burgemeester Ter Laan over den »bedrijfsvrede< is een typische uiting van dat revisionistisch streven. Daarom vestigden wij er de bijzondere aan dacht op. Na de munt-gasmeter, de munt-watermeter. De horlogemaker B. W. van Kampen, te Beesd, heeft er een geconstrueerd waarbij door bet inwerpen van een cent automatisch een vooruit bepaalde hoeveelheid water door loopt, die willekeu.ig kan worden gesteld op 5, 10, 15, enz,, tot 50 Liter, voor een cent. Men kan tot 10 centen inwerpen, een wijzer geeft aan hoeveel centen zijn ingeworpen en hoeveel water is verbruikt. De meter kan ook gemaakt worden, dat 100 muntstukken achter elkaar worden opgenomen. De meter werkt zeer nauwkeurig, en geeft na het in werpen van een cent precies de bepaalde hoeveelheid, ook als men deze hoeveelheid niet ineens, maar bij gedeelten laat uitloopen. Daar bij de thans in gebruik zijnde water meters zeer dikwijls groote onnauwkeurig heden worden geconstateerd, is deze vinding, waarbij dat gebrek absoluut is uitgesloten, zeer practisch te noemen. Mejuffrouw J. H. Mulder verwierf de akte van bekwaamheid voor onderwijzeres. Ds. G. Boekenoogen, thans predikant te Steenwijk, heeft toezegging van beroep ge daan naar de Ned. Hervormde gemeente te Arnhem. Arts P. van den Nieuwenhuizen, thans te Nijkerk, is benoemd tot officier van gezond heid 2e klasse bij de zeemacht. Tot luitenant-kolonel-kwartiermeester is be vorderd majoor H. Wijs, controleur van de inwendige administratie der korpsen, hier. Tot generaalmajoor-hoofdintendant is be vorderd kolonel W. H. A. Doorman, inten dant van de Nieuwe Hollandsche Waterlinie tot kapitein-intendant luitenant W. J. A. de Wolf, thans van het 15e regiment infanterie. De Nat. Chr. Onderofficieren Vereeniging houdt 22 dezer andermaal haar jaarvergade ring in het Militair tehuis aan de Beekstraat," hier. Ds. G. W. C. Vunderink, uit Haarlem, zal spreken. Nog even herinneren we aan het concert, hier morgenavond in »Amicitia« te geven ten bate van Arlhut Monnier Harper. De Amersfoortsche Muziek-vereeniging, directeur de heer J. A. Jochems, zal tot inzet der viering van haar 25-jarig bestaan morgen avond haar eersten ommegang door de stad houden. Morgenochtend tusschen zes en halfzeven zal een "xtra treï- van 62 vaggons den circus Hermann Althoff van Utrecht naar hier over brengen dan Duitsch-stram de opbouw der reuzentenlen op het terrein aan de Koninginne- laan en 's avonds om acht uur precies de groote opcnings-voorstelling. Een der Utrechtsche bladen schrijft over zulk een voorstelling daar ter stede Gisteravond was de groote mai ègetent van den circus Hermann Althoff wederom goed bezet, Het afwisselende en rijk voor ziene programma, dat in ruime mate »voor elk wat wils* biedt, werd in een prijzens waardig vlug tempo uitgevoerd. De verschil lende nummers vielen zeer in den smaak van

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1