Zaterdag 18 April 1914. No. 8404. 63e Jaargang. BIJBLAD. Stadsnieuws. AIEBSMTSCHE Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFD-REDACTEUR F. J. FEZDSBZZS. AMERSFOORT. Verschijnt Dmsdag-, Donderdagen Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden ft, franco per post ƒ1.15. Advertentien 1—6 regelt 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en ontelgenlngs- advertentiën per regel 15 cent Reclames 1—5 regels f 1.35. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenalt afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentien van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORTZGRAOHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. Bij dit nummer behoort een KENNISGEVING. STREMMING SCHEEPVAART. De Commissaris der Koningin in de Provin cie Utrecht maakt bekend, dat de scheepvaart op de Vecht (Keulsche vaart) in de Gemeente Utrecht bene den de Weerdsluis zal zijn gestremd op Donder dag 23 April 1914, van des voormiddags 7 nur tot des namiddags 7 uur. Utrecht, 16 Adril 1914. De Commissaris der Koningin voórnoemd, F. D. SCHIMMELPENNJNCK. De Einma-bloem. Ieder weet wel wat de Emma-bloem is. De lente brengt ons ieder jaar Een rijken schat van bloemen. Ook 't Emma-bloempje is weer daar, Dat ieder hoorde noemen. Haar hartje spreekt ons van het kruis, Dat velen moeten dragen. En 't komt daarom in ieder huis Om hulp en bijstand vragen. Geeft dan ook met blijmoedig hart. Wat kan men schooner wenschen, Dan troost te brengen in de smart Van arme, zieke menschen. Den 21 April 1879 deed de jonge Konin gin Emma aan de zijde van haar grijzen gemaal haar intocht in de hoofdstad van haar nieuw vaderland en bij de gala-voorstelling in den schouwburg werd door een mannen koor, saamgesteld uit de beste zangers der talrijke zangvereenigingen te Amsterdam, haar een lied toezongen, waarin het heette Zu dem Lande meerumschlungen Führte Dich die Allmacht hin; Denn Du wirst Dein Volk umfangen Fest es schlieszen an dein Herz, Gern erfüllen sein Verlangen, Freudig lindern Leid und Schmcrz, en dat eindigde met de woorden Du wirst ja für dieses Leben Hollands guter Engel sein. Neerland's goede engel. Dien eernaam heeft Koningin Emma ten volle verdiend, alleen reeds door den grooten steun, dien zij gaf aan het werk van de be strijding der tuberculose, de geneesbare ziekte. Haar woord en haar voorgaan door een daad het afstaan van haar paleis bij Wageningen gevolgd door zoo talloos veel andere, heeft menigeen gewekt tot mede-aanpakken en geleid tot dit gevolg, dat thans reeds de vroeger zoo welig voort woekerende ziekte doelmatig wordt bestre den, jazelfs in de kiem gesmoord en, wat meer nog zegt, voorkom.n door het stuiten van nieuwe besmetting. Reeds nu maakt in ons land de tuberculose 1000 slachtoffers per jaar minder dan een 1 o-tal jaren geleden. Het denkbeeld om door middel van den verkoop van een bloem propaganda te ma ken voor de tuberculose-bestrijding, werd het eerst opgevat door mevrouw Heda Hollberg, die in 1907 te Göteborg 137 000 bloemen aan den man wist te brengen en zoodoende het aardige sommetje van 14700 kronen in kas kreeg. Sindsdien werd de bloem in Zweden verkocht door een nationale orga nisatie. En zulk schitterende resultaten werden bereikt, dat het denkbeeld van den bloe menverkoop al heel spoedig werd overge nomen door andere landen. In ons land werd de bloem ingevoerd in 1910 op initiatief der heeren Roelofs, te Amsterdam, en dr. Van den Brink, te Monster. Toen werd de bloem het eerst verkocht op 30 April en Juliana-bloem genoemddit laatste echter ten onrechte. En in het tijd schrift »Tuberculose» schreef dr. Van Gorkum over den verkoop van de tuberculose-bloem Zooals wij hadden verwacht, heeft het bloempje den naam van de ziekte en de blijde boodschap van baar vermijdbaarheid en geneeslijkheid gebracht op de lippen van duizenden en nog eens duizenden, die haar tot heden niet hadden vernomen, en is van deze weldadigheidsuiting voor de gezond heid van ons volk een symbolische kracht uitgegaan, die nog lang zal nawerken*. De Emma-bloem ten bate van de tuber- culose-lijders van alle gezindten zal dit jaar wederom worden verkocht op 21 April. In afwijking van vorige jaren is het bloem pje nu niet van celluloid, maar van stof ver vaardigd, waardoor het een veel natuurlijker en lieflijker aanzien heeft. De minimum-prijs is niettemin slechts 10 cent. De weldadigheidsbloem is door de leveran ciers verzonden naar de 217 plaatsen in Nederland waar zij verkocht zal worden, verpakt in 6550 doozen elk van 100 stuks en als bouquet vereenigd, wat bij elkaar een inhoudmaat geeft van 30 kub. M. Aanstaanden Dinsdag zullen tal van jonge dames ook hier de bloempjes aanbieden. Wie kan ze weigeren; immers niemand. De plaatselijke afdeeling van de Vereeni- ging tot bestrijding der tuberculose in Ne derland doet hetgeen in haar vermogen is, doch kan niet allen zóo helpen als zij wel wilde omdat de ontvangsten verminderen ter wijl het aantal aanvragen juist en gelukkig toeneemt; gelukkig, omdat hieruit blijkt, dat de bestrijding der ziekte meer en meer populair wordt. Hetgeen de verkoop zal opbrengen, komt haar echter niet alléén ten goede; elk der sanatoria in den lande krijgt een evenredig deel van het gezamenlijk ontvangen bedrag. Wie 't eenigszins kan missen, koope eenige bloempjes, die tot een trosje saamgevoegd heel aardig staan in ceintuur of knoopsgat, en ronde zijn gift naar boven af; wie 't min der breed heelt, koope ten minste éen bloem- pje. 't Zou heel jammer wezen als ze niet alle werden verkocht; het welslagen der tuber culose-bestrijding is immers ons aller belang. Hoe aardig zou 't zijn als we in ons vol- nummer konden vermelden, dat de verkoop stertjes reeds vóór het middaguur alle bloem pjes aan de vrouw en aan den man gebracht hadden. De schoonmaaktijd. »Moleschott«, het weekblad voor popu laire geneeskunde, al altijd actueel, wijdde thans óok een artikel aan den kostelijken schoonmaaktijd, die zoo tusschen Paasch- dagen en Pinksteren in ons land pleegt te woeden, en schreef: Onze Nederlandsche huisvrouwen zijn be kend om hun zindelijkheid. Zij zijn er dan ook steeds ijverig op uit, het stof uit hun woningen te verwijderen (de groote schoon maak is weer op handen) maar zij doen dit laatste op een wijze, die doet denken aan wijlen August den Domme in een circus. Voortdurend loopen zij een doel na en zor gt n er zelf voor, dat zij dat doel nooit be reiken. Allereerst het kleedenkloppen. Op uren, bij politieverordening toegestaan, en ook op alle andere uren worden vloerkleeden, mat ten, tafelkleeden, loopcrs, dekens en spreien op de openbare straat geklopt. Voor de voor bijgangers is dit een zeer onheusche behan deling. Ik wil alle égards in acht nemen voor de huisvrouw ik heb respect voor haar goede hoedanighedenik mijd haar niet zoo zij door besmettelijke ziekte wordt aangetast ik vrees haar niet als zij in verstandsver bijstering met mes of vuurwapen dreigt maar op mijn wandeling onthaald te worden op haar afvalproducten is iets, dat onsmake lijk, onnoodig en schadelijk is, zonder dat daar «enig nut of voordeel tegenover staat. Wanneer in een straat een honderd ge zinnen wonen en iedere huisvrouw laat eiken dage een zeker aantal kleeden, enz. kloppen, dan wordt daarmede bereikt, dat voor een oogerblik een hoeveelheid stof uit de huizen in de straatlucht wordt verspreid. Voor een oogenblik, want door deuren, ramen en kieren komt de met stof bezwan gerde lucht weer binnen, en ieder, die de woningen betreedt, brengt weer stof mede. Het stof verdwijnt immers niet, maar blijft in dë lucht zweven of valt op de straten. Na zoo'n algemeene kloppartij krijgt dus ieder weer stof binnenshuishet stof, dat men zelf wilde verwijderen, voor éen deel en voor een ander deel het stof van zijn buurman, of als het waait van iemand, die een straat verder woont. Is dit geen werk, August den Domme waardig? De bewoners van grachten zijn in veel betere conditie. Immers daar bestaat de kans, dat telkens een deel van het stof in het grachtwater geraakt, waardoor dit deel ver der als absoluut verwijderd beschouwd mag worden. Wordt bij iedere windvlaag op de grachten stof verwijderd, in een stadswijk blijft het stof aanwezig en wacht het slechts op de gelegenheid om woningen, schoollokalen, enz. linnen te treden. Ot» or.def de ledikanten en kasten op slaap kamers pluizen, stofjes, enz. te kunnen ver wijderen, heeft de huisvrouw een bezemachtig toestel dat alleen hiervoor gebruikt wordt tot beschikking harer dienstbode gesteld. Kan men zich het keuriger denken; een af zonderlijk instrument, alleen dienstig om den {rond onder verst gelegen deelen van een edikant te reinigen Maar minder keurig is het als de dienstboden -- en velen doen dit den kamerbezem, na gebruik, uit het slaap kamerraam schoon schudden en daardoor de jluizen niet alleen op de hoofden der voor- jijgangers strooien, maar ook op de ontbijt tafels van hun buren, die, om frissche lucht te hebben, hun ramen openden. Voor het uitslaan» van stofdoeken geldt precies het zelfde. In drukke winkelstraten slaat het win kelpersoneel, zoowel 's ochtends als 's middags, stofdoeken uit in het gelaat van voorbijgan gers, beschouwers der étalages en van hen, die van plan zijn, de magazijnen te bezoeken. Ja het is al voorgekomen, dat iemand, die een winkel wilde binnentreden, een stofdoek in het gelaat werd uitgeslagen. Dat dergelijke gewoonten gevaarlijk zijn, maar ook hoogst onsmakelijk, moge voor ieder een reden wezen om zijn personeel te waarschuwen er voor te zorgen, dat hij niet zelf voor een vieze mevrouw of een vie- zen winkelier wordt aangezien. Een onhygiënsche gewoonte, binnenshuis toegepast, is het vegen. Door een vloerkleed en dergelijke met een borstel te bewerken, wordt het stof, dat zich op of in de bovenste lagen van dit kleed bevindt, opgeveegd; d. w. z, de grovere bestanddeclcn worden op een »blik« opgevangen, de fijnere- en gevaarlijkste deelen worden in do lucht ver spreid, waaruit zij zich na zoowat een kwar tier weer neerleggen op tapijten, meubels en andere voorwerpen, welke zich in het vertrek bevinden. Dat men op deze wijze geen goede noch een hygiënische reiniging verkrijgt, is reeds lang ingezien. Sedert ruim een tiental jaren worden dan ook toestellen gebruikt, zooals «Nettoyage par le vide«, die het stof uit vloerkleeden. enz. opzuigen en tevens uit de woningen verwijderen, Inderdaad kan ieder gemakkelijk zien, dat door deze methode nog veel stof uit een goed geborsteld kleed kan worden opgezogen. Wordt dit stof in een reservoir opgevangen (en niet op de straten verspreid) om daarna op doelmatige wijze verwijderd te worden (bijv. verbrand) dan heeft men zeker een zeer hygiënsche wijze van stofverwijdering bereikt. Niet onverdiend. In oen pijl-artikeltje, waarvan de pijl dit maal wel heel scherp is gepunt, vraagt de »Utr. Crt.« Vereeniging van Arnhemsche middenstan ders, waar blijft go Toen Minister Kolkman zijn Tariefwet had ingediend, heeft uw stem als een stormklok over geheel Middenstands-Nederland geraasd. Ge hebt U toen geen rust gegund alvo rens ge het aanvankelijk weigerachtig Be stuur van den Middenstandsbond met uw daartoe opgezweepte zusterverenigingen hadt gedwongen, een buitengewoon congres saam te roepen, waar moest worden gepro testeerd tegen Kolkman's Tariefwet. En nu We hebben gewaebt en reikhalzend uitge zien naar uw minstens even vlammend pro test tegen de belastingplannen van Minister Bertling. We hebben gewacht tot heden, daar we meenden, dat een alarmkreet uwerzijds, zij het te elfder ure, vlak voor den aanvang van de behandeling der belastingsontwerpen In de Kamer, niet kón uitblijven. Want het gaat immers bij de Middenstands- verenigingen als zoodanig -■ niet om den kleur des Ministers, maar om de kwali teit van diens plannen En nu nu zwijgt ge in de ongetwij feld vele talen en dialecten, die voor U geen geheimen hebben. Dit, terwijl we twintig opcenten krijgen op do Bcdrijfs- en de Vermogensbelasting. Wat dat zeggen wil Dat onze middenstanders, de kleine bur gerij, een deel der arbeiders er door zal worden gedrukt. Want men stelt hen met hun kleinere aanslagen niet vrij om bijv. een paar meer procenten te leggen op de hoogerc inkomens en de groote vermogens. En dan de bieraccijns Van dien drank, vooral door den kleinen man en den middenstander genoten, wordt de accijns verhoogd. Terwijl die op den wijn een onbereik bare drank voor vele middenstanders en na genoeg alle arbeiders ongewijzigd blijft. Ontwaak eens uit uw dommeling, o pio niers toen het gold den aanval op de Tarief wet. En herinner U eens, dat do to opcenten van het kabinet-De Meester op Bedrijf»- en Vermogensbelasting, óok als t ij d el ij k be doeld waren, zooals de nu voorgestelde 20, maar ondanks de bedoeling b 1 ij v e n d zijn geworden. Er is dus ernstig gevaar, dat de 20 opcen ten van Minister Bertling een zelfde lot zul len ondergaan als de 10 van Minister De Meester. Nogmaals, gij, die destijds zoo luide van den toren bliest, waar blijft nu uw wapen kreet Er is n u nog meer reden om de schetter- trompet te steken. Immers toon ging het hoofdzakelijk tegen de buitenlandschc beurzen. N u gaat voornamelijk uw eigen porte- monnaie leeggepompt worden. En nu zwijgt ge /.onderling De Comissaris dor Koningin heeft de Ge meentebesturen in deze Provincie namens den Minister van Blnnenlandscho zaken uitge- noodigd, de handhaving en dc naleving ven de Trekhondenwet en het uitvoeringsbesluit, daarop betrekking hebbende, zooveel moge lijk te bevorderen. Dc Minister heeft ge vraagd, welke wijziging in do Trekhondenwet en het uitvoeringsbesluit naar de meening van den Commissaris uit practisch oogpunt urgent wordt geacht. In verband hiermede vraagt nu de Com-

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1