Ingezonden, Bewoners van Hooglandscheweg, Bloe mendal en omgeving rullen aan het Ge meentebestuur verzoeken, de houten brug te vervangen door een steenen en den toegang naar den Hooglandscheweg te verbeteren. Het oude Israelietische kerkhof moet na tuurlijk onaangeroerd blijven, doch aan den kant van het voormalig poorthuisje der Bloemendalsche buitenpoort is wel terrein te vinden om het verkeer met Hoogland, Bun schoten en Spakenburg, dat bij tijden zeer druk kan wezen, meer in overeenstemming te brengen met de behoefte. Bij Kon. besluit is ingetrokken de aan wijzing van dr. W. van Noordenne, arts te Utrecht, als geneeskundige voor het onder zoeken van wegens invaliditeit op pensioen aanspraak makende Gemeente-ambtenaren en oud-Gemeente-ambtenaren, burgerlijke amb tenaren en oud-burgerlijke ambtenaren, onder wijzers en oud-onderwijzers bij het openbaar en bijzonder I-ager onderwijs en leeraren en oud-leeraren aan bijzondere Gymnasia en bijzondere Hoogere Burgerscholen. Gedachtig aan de groote vlucht welke het gasverbruik hier heeft genomen door de invoering van muntgasmeters, namen we in het vorige nummer op het bericht, dat de heer G. van Kampen, horlogemaker te Beesd, een muntwatermeter heeft uitgedacht, die volgens vaklieden zeer goed moet zijn. Thans lezen we, dat H. M. de Koningin den uitvinder geldelijk steunde om patent te kunnen nemen. De heer A. M. Tromp van Holst, oud- luitenant-kolonel-commandant der dd. schut terij en oud-eere-voorzitter van den Ned. Schutterij Kader Bond, is benoemd tot lid van het eere-comité voor den Nationalen schietwedstrijd, uitgeschreven door »Neer- lands Driekleur* te Utrecht en daar, ter her denking van haar 25-jarig bestaan van 7 tot 29 Juni te houden. Kapitein J. C. Wagner, thans van het regiment jagers, is in nog niet ten volle e-n etmaal van Den Haag naar Arnhem gewan deldafstand 125 K. M. Donderdagnacht om 3 uur uit Den Haag vertrokken, kwam hij Vrijdagnacht even vóór driefin, buitengewoon frisch te Arnhem aan. Eenige officieren uit Den Haag bege leidden hem per rijwiel. De gecontroleerde snelheid wisselde af tusschen 7.07 en 6.3 K. M. per uur. Dr. A. A. Pulle, tot verleden jaar leeraar aan het Gymnasium hier, is benoemd tot gewoon hoogleeraar in bijzondere Plantkunde aan de Rijks-universiteit te Utrecht. Dr. S. de Jong, chef van het Militairhos pitaal hier, is met ingang van 1 Mei bevorderd tot dirigeerend officier van gezondheid ze klasse (luitenant-kolonel); dr. J. J. Snel tot dirigeerend officier van gezondheid 3e klasse (majoor) te Deventer. Dr. H. Zeehuisen is bevorderd tot kolonel en zal dan optreden als chef van het Militaire hospitaal te Utrecht, waaraan dr. H. Folmer verbonden blijft met den rang van kolonel- titulair. Luitenant J. de Bie, van het 16e regiment infanterie, wordt 1 Mei overgeplaatst naar het 17e regiment, te 's-Hertogenbosch. Met belanglooze medewerking van de no tarissen Van Traa en Weeve heeft de over dracht plaats gehad van den grond voor het te stichten rust- en vacantieoord van den Kon. Ned. Bond van oud-onderofficieren, aan den Groesbeekscheweg te Nijmegen, ge schonken door den heer B. Salomonskie aldaar. Den i4dtn Augustus, den verjaardag van den schenker, zal de eerste steen worden gelegd. De weldadigheids-soiree in »Amicitia« op Vrijdag heeft geen weldadigen indruk ge geven van den kant van het Amersfoort- sche publiek namelijk. Kwam het doordat men van het goede te veel kan krijgen Of dat de voorstelling van het circus Alt- hoff zoo velen heeft getrokken Zooveel is zeker, dat het voor de meespe lende artisten in »Amicitia» een treurige aanblik moet gegeven hebben zoo'n leege zaal. Nog geen vijftig menschenWas het wonder, dat de moed er uit trok en sommige nummers van het prachtige programma maar werden weggelaten Wij kunnen het den artisten heusch niet euvel duiden. Dat is ten hoogste ontmoedigend maar sleep de menschen nu maar eens naar Amicitia Den cellist Ruygrok misten wij geheel hij werd vervangen door den cellist Langen- doen, uit Berlijn. En des te meer is 't te betreuren omdat de opzet van het geheele concert zoo'n nobelen ondergrond had En toch, wat hebben de gekomenen ge noten Wat was de verklanking van die verrukkelijke Schumann-liederen, door den heer Joan Lulofs gezongen, heerlijk. »Im wunderschönen Monat Mai* hoe prachtig En zelfs met een leege zaal dat: »Ich Grolle nicht* Daar behoort moed èn groote liefde voor de kunst toe Als altijd was de begeleiding van juffrouw Josephine Lulofs meesterlijk; weinigen is het gegeven, een zóo volmaakt accompagnement te geven en voor een stralend talent als juffrouw Lulofs moet het dikwijls groote moeite kosten, op zoo'n oogenblik een be scheiden tweede plaats in te nemen, in stede van te kunnen schitteren met soli. Daarom nog meer hulde voor haar groot talent. De danseres mejuffrouw Angèle Sydow en haar leerlinge Elsa Dankmeyer gaven genot volle oogenblikken en wij nemen het hun volstrekt niet kwalijk, dat Aveu (2 c), Walzer (4 b) en Frühling (4 d) werden weggelaten. Ook, dat de heer Lulofs »Wie melodifin zieht es mir«, van Brahms, maar achterwege liet. De weinigen die er waren, hebben veel genotende afwezigen hebben zeer veel gemist! Doch >er zijn gren en* werd er gezegd toen men voor deze weldadigheids soiree propaganda maakte en kan men het den menschen kwalijk nemen? Laat in den tijd, veel te doen geweest dezen winter, en nóg: Althoff tot Maandagavond en dan Dinsdag Kerrebijn Is het wel verstandig, beide concerten zóo laat nog te geven? Wij roepen den artisten een hartelijk tot weerziens toe en dan in een boordevolle zaal. De Pathé-courant van het bioscoop-theater aan de Langestraat geeft onder meer eenige kiekjes, genomen ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan eener gymnastiek-vereeniging te Dresden. De natuur-opname verplaatst ons naar Nieuw-Zeeland een heel mooie film. Het groote nummer speelt tijdens de aard beving, die San Francisco grootendeels ver woestte. Men moet waarlijk respect hebben voor den operateur der Majestic-maatschappij, die, terwijl rond hem de huizen instortten, deze ijselijke gebeurtenis vastlegde op zijn gevoelige plaat. Daar omheen heeft een knappe regisseur een zeer goed gedacht en uitstekend gespeeld blij-eindend dramatisch verhaal in scène gezet. De oude Girard, van Girard Sims te San Francisco, krijgt onaangenaamheden met zijn compagnon, zóo hoogloopend, dat de firma wordt ontbonden. Paul Girard, die in Europa vertoefde, is daar getrouwd met de dochter van Sims, die te Parijs haar studifin als kunstschilderes voltooide. Hot bericht van dit huwelijk bereikt den vader juist als hij Sims aan den dijk zet. Ook zijn zoon heeft het nu bij hem verkorven het Girard Zn., aan de kantoordeur wordt weer verwijderd. Paul slaat er zich door en maakt ?ich zeer verdienstelijk bij de N.V. »Samoa-maat- schappij*, die alras zeer goede zaken maakt tot er opeens kentering komt. De oude Girard heeft bijna alle aandeelen doen op- koopen en zit de Maatschappij dwars, Paul vertrekt naar Nieuw-Zeeladd om te zien wat er toch eigenlijk hapert. Hij lijdt schipbreuk, het bericht van zijn dood bereikt zijn vader, wien het nu toch wel wat al te bar wordt en die daarom besluit, de Maatschappij met vree te laten. In Paul's afwezigheid wordt San Francisco door de aardbeving geteisterd. Zijn vrouw en zijn twee kindertjes brengen er het leven af, doch moeten alles achterlaten in het huis, dat ineenstort. Zij is verplicht, haar kost te verdienen door schilderen; haar zoontje wordt couranten-verkooper. De oude Girard, door gewetenswroeging gekweld doet een onderzoek instellen naar zijn kleinkinderen; van de moeder, de doch ter van Sims, wil hij niets weten. Door een toeval ziet het couranten-verkoopertje bij den vertrouwensman van Girard het portret van zijn zusje. Grootpa Girard neemt nu de kin deren in huis en zoekt een gouvernante voor hen. Daarvoor biedt zich hun moeder aan, netjes vermomd de stem des bloeds spreekt in dit geval niet. Paul Girard is evenwel niet omgekomen bij de schipbreuk. Hij keert terug naar San Francisco en wordt door zijn vader met open armen ontvangen. De vrede wordt volmaakt als nu ook zijn vrouw haar vermomming aflegt. Van de komische nummers is bijzonder goed gedacht »Een artistenstreek», waarin, om aan duiten tc komen, een paar jonge beeldhouwers een pipa bij den neus nemen er een hunner als beeld poseert. »Door den brand zijn schuld geboet» is een met groote zorg geënscenneerde Vita- graph-film met zeer spannend verloop. Het eerste elftal der H. V. C. won Zon dag in de serie-wedstrijden te Zaandam den eersten prijs, een zilveren beker, door in de finale der eere-afdeeling het eerste van E, D. O. te slaan met 4—0. In den record-rit over 57 K. M., Zondag uitgeschreven door de Amersfoortsche Wie- Ier Club »Volharding« was eerst-aankomende W. ten Haaf, die in 1 uur 52 minuten van van het Hertenhuis naar Ede en terug jak kerde. Aan den betrouwbaarheidsrit voor kleine auto's, georganiseerd door de K. N. A. C. en de N. M. V., namen heden deel 11 kleine wagens en 14 motorfietsen met zijspanwa- gentje. Om half acht werd vertrokken uit Amster dam al vrij vlug kwamen de eerste vehikels hier door op hun weg naar Nunspeet, totaal- afstand 92.2 K. M., waar moest gerust. Van daar gaat het heden naar Zwolle, dan naar Heerenveen en ten slotte naar Leeuwarden, totaal 278.9 K. M.morgen en overmorgen worden andere trajecten afgelegd. »'t Is niks gedaon't mocht watwat denken die stadsheeren toch wel*. Zóo ongeveer sprak men toen de Tuin- bouw-vereeniging »Amersfoort« een slechte, echt zure weide aan den Hoogeweg wilde veranderen in een proeftuin. En thans, nu we een goed jaar verder zijn, is daar een proeftuin, die klinkt als een klok. die heeft bewezen, dat zelfs op dien zuren en vroeger erg verwaarloosden grond jonge groenten kunnen gekweekt, die in niets achterstaan bij die van het Westland. In de couranten wordt er op gewezen, dat nu rond Haarlem de bollenvelden zijn te bezichtigen. Weet men wel, dat in den proeftuin aan den Hoogeweg thans óok van de zelfde mooie kleurschakeering te genieten valt? De aardbeien staan er in vollen bloei. Het groote warenhuis is thans kant en klaar. Gaat er toch eens een kijkje nemen. De afdeeling Gooi- en Eemland van de »Ned. vereeniging voor dierenbescherming* zal Vrijdag hier vergaderen. De maandvergadering van >Handel en Nijverheid* wordt Maandag gehouden. Er is een zeer grooto agenda. Ter kaasmarkt werden gister aangevoerd 10 wagens met 4000 pond kaas. De prijs liep van 25 tot 30 cent. De handel was vlug. Vrouw A. van der Linden, die Vrijdag nacht bij den brand der boerderij in de Birkt zulke hevige brandwonden bekwam, is Zater dagnacht aan de gevolgen daarvan in het St. Elisabeths-ziekenhuis in den ouderdom van 68 jaar overleden. Die brand wordt toegeschreven aan kwaad willigheid. Een onderzoek daarnaar is on middellijk ingesteld. In den hoogzomer plegen we te waarschu wen bewaar uw vuur en pijpje wel. Thans komen heide- en boschbranden èn ongewoon vroeg èn ongewoon talrijk voor. Zaterdagmiddag is door onvoorzichtig weg werpen van een luicifer groote schade toe gebracht aan het bosch van het R. K. armbestuur van Hamersveld, terwijl vlak bij Doorn een 40 bunder dennenbosch van baron Sloet van Marxveld, te Soesterberg, in vlam men opging. Op een gegeven oogenblik werden van den watertoren op den Berg tegelijk zeven bei- en boschbranden in den omtrek waar genomen. Zondagochtend omstreeks half elf, dus onder kerktijd, werd aan kolonel Mingels als garnizoens-commandant assistentie ver zocht voor een zwaren heidebrand, die de legerplaats bij Soesterberg bedreigde. Zoo spoedig mogelijk vertrokken bereden detachementen cavalerie en artillerie onder bevel van officieren en voorzien van schop pen naar het terrein, terwijl later ook infan terie daarheen vertrok en genie-troepen uit Utrecht kwamen, per trein tot Soesterberg vervoerd. Aan de vereenigde pogingen gelukte het, omstreeks 3 uur den brand, die zich over een lengte van 9 K.M. uitstrekte, meester te zijn. Gistermiddag was er heibrand bij I.iendert, waar onder meer tal van nieuwe uwarsliggers verbrandden, aan den Apeldoornschen weg bij Barneveld en onder Ede. Na de nu weer langdurige droogte is het hoogst noodzakelijk, voorzichtig te zijn met het wegwerpen van met goed uitgedoofde lucifers of cigaret-stompjes. Brandmeester Rijnboud, die Zondagmiddag zich begaf naar het terrein van den heibrand oij Soesterberg, betrapte op den Bloemweg een paar jongens, die uit baldadigheid een vuurtje stookten tegen de houten schutting van een bewoner van den Vlasakkerweg. Zou je ze niet Omstreeks half twee ontstond hedenmiddag brand in het kreupelhout achter >Lusiduna>. Weder verleende het garnizoen krachtige hulp bij het beteugelen van den brand, dien men binnen het uur geheel meester was. Ongeveer te zelfder tijd verraste een agent van politie drie jongens die op den Berg de heideplaggen aanstaken. Het gelukte hem, het vuur te dooven en een der jongens aan te houden. Aan het hoofdbureau van politie zijn voor de rechthebbenden terug te bekomen een rij wiel en een beursje met eenig geld, op den openbaren weg gevonden. Volgens het .Nwsbld. van Ned.« komen er te Amsterdam bij kinderen gevallen van huiduitslag voor om mond en om neus. Bij enkele kinderen heeft die uitslag zelfs een I vrij groot deel van het gelaat aangetast. Het I is gebleken, dat deze huidaandoening een gevolg is van het likken aan sluitzegels. I Sommige soorten zijn zeer zwaar gegomd, terwijl die gom zeer schadelijke bestanddeelen schijnt te bevatten. De Burgemeester van Raalte waarschuwt het publiek tot het aanknoopen van relaties met E. F. van der Beid, Marktstraat te Raalte, alvorens de noodige inlichtingen te hebben ingewonnen. Iedere stemming *taestaat uit een groote hoeveelheid herinneringen en een klein beetje werkelijkheid. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Gemeente-belastingen en winkelstand. Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik U een plaatsje voor onderstaande regelen. Velen met mij zullen bij wijze van Paasch- verrassing dezer dagen hun aanslagbiljet voor de Personeele belasting thuis hebben gekre gen. Voorwaar een verrassing. Hoe prettig voor ons allen, dat we weer een steentje mogen bijdragen om Amersfoort steeds in groei en bloei te zien toenemen. Groot-grond bedrijf, electrische geleiding voor licht en drijfkracht, electrische snelverbinding met Zeist, Woudenberg, Scherpenzeel, enz.dit alles zal een stroom van vreemdelingen na..r hier doen ontstaan en de zegeningen van ons ver vooruitziend Gemeentebestuur zullen niet uitblijven. En gij, winkeliers, als straks de electrische stroom Amersfoort heeft bereikt, dan zullen meer kapitaalkrachtige collega's U voorgaan om hun étalage in een zee van licht te doen baden en dan zult ge U weer nieuwe uit gaven hebben te getroosten om de concur rentie het hoofd te bieden. Maar voor drijfkracht dan, zult ge vragen O, zekerde enkele fabrieken, hier geves tigd, hebben hun eigen installatie. Nieuwe fabrieken Men wijze mij de plaats waar die moeten verrijzen en vanwaar de te fa- briceeren goederen gemakkelijk en snel ver voerd kunnen worden. Meer bevoegden dan ik zullen tegenover dit alles de grootere voordeelen, welke hier tegenover staan, wel in het licht kunnen of willen stellen, want uit de openbare vergaderingen van den Ge meenteraad is dat alles moeilijk op te maken. Daar wordt alles zóo vliegensvlug afgehan deld als geldt zulks het behalen van een record. Binnen de muren van het Stadhuis worden de belangrijkste zaken door de 16 a 17 vroede vaderen afgehandeld, geen licht straal dringt naar buiten door en de overige 25 000 inwoners hebben niet te vragen naar het hoe en waarom. Het gaat U niet aan, mijne heeren, betaal liever uw belasting op tijd. Zoo ook de pijnlijke zaak, begonnen met de ontslagneming door Wethouder Van Duinen en waarover nog steeds een diep stilzwijgen wordt bewaard. Is het wonder dat allerlei praatjes de ronde doen, welke misschien eiken grond van waarheid missen? Doch ter zakemijn opstel zou over de heffing der Gemeente-belastingen handelen. Door ons Gemeentebestuur, waarvan de meerderheid zich vrijzinnig noemt (wie geeft mij eens een juiste definitie van het begrip vrijzinnig*) wordt er naar gestreefd, de belastingen zooveel mogelijk progressief te heffen dat beteekent dus: naar ieders draag kracht. Is dit werkelijk het geval? We zullen zien. Waterleiding, tonnenstelsel, beerputten, opcenten op de Personeele belasting worden berekend naar de huurwaarde, schoolgeld naar uw aanslagbiljet. Is dit billijk Moet een winkelier, die toch heusch niet voor zijn genoegen een perceel van 600 tot iooo gulden bewoont, gelijk gesteld worden met een rentenier of iemand, die zich de luxe kan permitteeren om een woning van gelijke huurwaarde te bewonen Hoe is de werkelijke toestand bij de meeste winkeliers? Door het verhuren van hun mooiste kamers moeten zij trachten de lasten, welke meer en meer ondraaglijk worden, eenigszins te verminderen. Wanneer uw zaken niet goed gaan en ge zijt genoodzaakt geld op te nemen, dan gelukt het maar weinigen, het hoofd boven water te houden, want ook de nieuwe rente moet weer opgebracht wor den en het einde is meestal een bankroet. De Gemeente schijnt verheven boven dit voorbeeldmen leent er maar lustig op los, de lasten zijn verhoogd, maar we zullen het ondervinden, we komen er nóg niet. En gij, winkeliers, als schapen laat ge u telkens maar weer scheren, zonder een enkele klacht zonder een enkele poging tot verzet Kom Handel en Nijverheid», kom »Iianze*,daar hebt ge een arbeidsveld. Gij Voorzitter van

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2