Donderdag 23 April 1914. No. 8406. 63e Jaargang. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff" HOOFD-REDACTEUR P. J. 7RSDSRZZS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden ft. franco per post fi.i5. Advertentien 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenlngs- advertentien per regel 15 cent Reclames t5 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. p Bij advertentien van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. .rostbus 9. BUREAU: ZORTSGRACHT 9. Telefoon 19. KENNISGEVINGEN. EERSTE ZITTING VAN DEN MILITIERAAD. De Burgemeester van Amersfoort martkt bekend, dat de uitspraken in de eerste zitting van den Militieraad voor deze Gemeente zullen geschieden op Maandag 27 April a.s., aan vangende des voormiddags 10 uur, te Utrecht in de zaal genaamd „Groot Kunstliefde" van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, aan de Mariaplaats, in te gaan tegenover de Boter markt. De uitspraken geschieden in het openbaar, nadat belanghebbenden, op plaats en tijd boven genoemd, in de gelegenheid zullen zijn gesteld, hunne aanvragen om vrijstelling toe te lichten of te doen toelichten. Belanghebbenden zijn niet verplicht, in deze zitting van den Militieraad te verschijnen. In de eerste zitting van den Militieraad wordt uitspraak gedaan omtrent vrijstelling wegens eigen militairen dienst of broederdienst en om trent uitsluiting van den dienst, behoudens het volgende. In de tweede zittting van den Militieraad, in Augustus, wordt uitspraak gedaan omtrent 1. geschiktheid voor den dienst van hen, te wier aanzien het gevoelen der geneeskundigen van den keuringsraad niet van gelijke strekking is; 2. geschiktheid voor den dienst van hen, voor wie een nieuw geneeskundig onderzoek is aangevraagd 3. vrijstelling van in het zelfde jaar geboren broeders 4. vrijstelling waaromtrent, buiten da schuld van hen, wie zij geldt, in de eerste zitting geen uitspraak kon worden gedaan 3. uitsluiting van hen, te wier aanzien sedert de eerste zitting een reden tot uitsluiting be kend geworden is, voor zoover zjj niet reeds bü onherroepelijk geworden uitspraak vrijgesteld of ongeschikt bevonden zijn. Amersfoort, 21 April 1914. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter openbare kenniB, dat bij hun be sluit van 17 dezer aan I. J. Kreupelingen zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend tot het uitbreiden zijner steenhouwerij door vergroo ting der werkplaats op het perceel alhier gele gen aan het Smallepad, bij het Kadaster bekend onder seotie D no. 3020 ged. Amersfoort, 21 April 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Oprechtheid. Bij sommige menschen vindt men een geest van dubbelzinzigheid, van tweeslach tigheid, die hen in staat stelt, veel en toch weinig of niets te zeggen, alles en toch niets te doen, met weinig woorden langs den neus weg oneindig veel te bedoelen, met dubbel zinnige gezegden tegelijk te vleien en te krenken, kortom zich over te geven aan een waar circusspel, aan ware goocheltoeren op zedelijk gebied. Dien geest vindt men bijna overal en het kost geen moeite, men schen te ontmoeten met twee of meer karak ters, die zich verbergen achter hetgeen zij aan de buitenwereld te zien geven. Den ver maarden inbreker, die voor de buitenwereld een fatsoenlijk, eerbaar, geacht bestaan leidt, den dusgenaamden gentleman-inbreker treft men niet alleen in romans of op het tooneel, maar in overdrachtelijken zin ook op het ge bied van het zedelijk leven aan. Menschen uit éen stuk daarentegen, die open en rond voor hun meening uitkomen en dan ook slechts éen opinie hebben, vindt men tegenwoordig hoe langer zoo zeldzamer. Zij zijn uit de oude doos, en, zoo men er nog aantreft, loopen ze kans, lichtelijk uit gelachen te worden. Inderdaad is het gebied van het zedelijk leven zoo iets geworden als gelegenheids- politiek, welke tot gemakkelijk en fraai beginsel heeftals ik iets doe of de mijnen, dan is het goedals gij of de uwen daaren tegen, die mijn mededingers of tegenstanders zijt, het zelfde doet, dan is het kwaad. Het is te vreezen, dat komende geslachten van de menschen van tegenwoordig zullen zeggen Het ware rijke naturen, maar tevens vol van tegenstellingen en plotselinge inval len ze hadden beurt om beurt, ja zelfs ge lijktijdig, de meest verschillende en de meest tegengestelde meeningen. Ze brachten niets tot stand, daar hun woorden en hun daden elkaar steeds weerspraken en zoodoende tot niets terugbrachten ze schenen meer dan ze waren de leugengeest en de geest van te genspraak en negatie beheerschten hen in alle gebieden huns levens. Te schijnen, een schoonen schijn aan de buitenwereld te geven, was hun eenige levensdoelde schijn van hun werkelijkheid. De grondslag van leven en samenleving is de waarheid. De waarheid is even weinig in onze wereld te missen als in de sterren wereld, de getrouwheid aan de eeuwige wet ten die deze wereld beheerschen. Elke in breuk op deze wetten, hoe gering ook, zou verwarring en ondergang met zich sleepen. Iets dergelijks gebeurt in de wereld waarin wij leven, als wij onze hoogste levenswet, de waarheid, schenden, en elkaar wederzijds bedriegen. Een der meest treffende gebreken van den mensch is wel het gebrek aan waarheids zin. En juist aan dat gebrek moet hij in de eer ste plaats zien te ontsnappen. Al het goede immers, dat ooit de harten der menschheid verkwikt heeft, is eerst ont kiemd in de ziel van heel enkelen, die, na de waarheid er van te hebben ingezien, zich hebben gehaast er getuigen, warme voorstan ders, ja kampioenen van te worden en die waarheid een toekomst te verzekeren door het brengen van de grootste en duurste offers. Zoo moet het ook gaan met den strijd voor de waarheid in het algemeen. Laat zich een keurbende vormen uit alle gebieden des levens, ten einde tot hernieuwde eer te brengen dat kleine levensdevies, dat er zoo argeloos en zoo nietszeggend uitziet, maar dat toch een wereld van diepen zin verbergt: ja is ja, en neen is neen. Laat zich een keurbende samenstellen die, ten diepste in de ziel ge troffen door den afgrond van leugen en bedrog, waarin zoovelen nederdalen, geen ander levensdoel kent dan het bevorderen van de waarheid, om haar overal en altijd te dienen en te huldigen. Nu de waarheid is zóo machtig, dat haar verdedigers geen bui tengewone eigenschappen en hoedanigheden noodig hebben om getrouw te zijn tot het kleinedat is hun heele geheim. Een kind, met dit geheim gewapend, is sterker dan een man, ja, dan vele mannen samen, die het geheim niet kennen. Laat iedereen dan dit werk der waarheid met zichzelf beginnen. Laat iedereen begin nen met van zich te verjagen alle huichelarij, dubbelzinnigheid, twijfelzucht, tweeslachtig heid. En laat men in het begin van dezen her- scheppingsarbeid niet aarzelen, het offer te brengen dat hierin bestaatzijn fouten eerlijk te beken.ien en zich te toonen zooals men is. Er is slechts éen duurzame band en dat is die, door waarheid gelegd. Het is een groote dwaling, te gelooven, dat men kans loopt zijn vrienden te verliezen, als men zich toont gelijk men werkelijk is, niet slechts gelijk men schijnt te zijn. Neen, de waar heid doodt geen vriendschap; zij doet ze integendeel herleven. Denk maar eens aan den gelukkigen invloed van jeugdvrienden, als die vriendschap der jeugd haar grondslag vindt :r. wederzijdsch vertrouwen en innige genegenheid. Jammer genoeg verdwijnt de oprechte, openhartige vriendschap der jeugd al heel spoedig voor de diplomatie, de voor zichtige staatkunde van den rijperen leeftijd. Zoo is dari ook de waarachtigste en hechtste vriendschap die, waar, ondanks de schom melingen jn wisselingen van het aardsch bestaan, tusschen twee menschen een ziels verwantschap bestaat, die niets verbergt en waarvan de grondslag is gelegd in den jongelingsleeftijd. Ongelukkigerwijze tracht de mensch niet alleen het kwade te verbergen, maar óok met meer zorg nog het goede en dat is een der grootste hinderpalen van den voor uitgang. Hoeveel in den grond goede, weeke, teer hartige karakters zijn er niet, die een voor komen van ruwheid en harteloosheid aan nemen om te verbergen, welk eer schat van goedheid in hen is en die zich voor die goedheid in hun verdorven omgeving eigen lijk schamen Laat men dan zonder ophouden het ge vaar bestrijden, op twee gedachten te hin ken, de eene intiem voor zichzelf, de andere naar buiten, voor de buitenwereld. Als immers dit systeem van hinken op twee gedachten nog algemeener wordt dan het nu reeds is, dan leidt het tot een alge meen geestelijk bankroet. Laat men den moed hebben, dat systeem te verzaken, voorgoed vaarwel te zeggen. Hoe heilzaam is het, als de menschen elkaar leeren kennen, elkaar leeren begrijpen, mede deelzaam zijn, broeder zijn in den waren zin van het woord. Hoe noodig is dit op elk levensgebied en welk een heerlijk kapitaal van energie en arbeidslust levert bet op! Vóór alle dingen is een ernstige, ware en oprechte wisseling -van gedachten hetgeen de denkers en strijders van het hedendaagscbe menschdom het meest behoeven. Zij, die den moed wenschen te bezitten om te zeggen wat ze meenen, en te meenen wat ze zeg gen, zullen zonder twijfel menigmaal voor groote moeilijkheden komen te staanmaar even vaak zullen zij hun belooning vinden, tot hun groote verwondering dikwijls, in de sympathieën van menschen, in wie zij te vo ren hun heftigste tegenstanders meenden te moeten duchten. Belasting naar draagkracht Wij hebben vandaageen paar lieve cijfer tjes te onzer beschikking» schrijft de »Utr. Crt.», frappante cijfers, die met alle cijfers dit gemeen hebben, dat er niet tegen te re deneeren valt. Zij slaan door. De Tariefwet moest van de baan, omdat zulk een indirecte belasting te veel heette te drukken op middenstand en arbeidende klasse. Geen indirecte belastingen, riepen zij, die nu de meerderheid in de Kamer vormen, in Juni 1913. Directe zijn veel beter; daar kan je het kapitaal mee treffen. En die het meest heeft, kan immers het meeste missen.... Men weet, dat de Tariefwet slechts tien millioen méér in de schatkist werpen zou. Tien milioen meer; let goed op dat laatste woord. Men moet n.l. niet denken, dat er tegenwoordig in 't geheel geen inkomende rechten worden geheven en dat het ontwerp Kolkman een eerste stap zou beteekenen op een nieuwen weg. Geen sprake van. De invoer in Maart bracht in de schatkist f 1 669 623 (verleden jaar f 1 588 040I. Voor de eerste drie maanden bedroeg de opbrengst der invoerrechten f 4534441 (verleden jaar f 1 453 7 3°* In viermaal drie maanden, of een jaar, wordt dat dan pl.m. 18 millioen. Nederland zou dus niet de beproefde we gen van den vrijhandel» hebben verlaten, als het ontwerp-Kolkman was aangenomen; het zou enkel een matige verhooging van be staande tarieven hebben ingevoerd. Maar dit tusschen haakjes. De Tariefwet zou dus hebben opgebracht tien millioen meer; het buitenland had er een deel van betaald, de hoogere standen zouden er aan hebben bijgedragen, de mid denstand en de arbeiders ook 'n part. En men zou wat terug hebben gekregen voor hetgeen men had betaaldgrootere bloei der industrie, meer gelegenheid dus tot ar beidskracht, hoogere loonen dus, en meer koopkracht. Dit alles is verworpen. De slimme(?) kiezers hebben geloofd, dat de Tariefwet hen al tè erg drukken zou. Nu wordt er allereerst gesnoept van het suikerpotje, hetgeen beteekent, dat de sui ker weelde-artikel blijft in plaats van volks- voedsel. Dan zal het bier worden belast. Het bier der hoogere standen Neen, dat blijft vrij. Het werd belast door het ontwerp-Kolkmanhet ontwerp- Bertling treft het inlandsche bier, het bier van het volk. En de tabak zal worden belast. Inlandsche tabak Wordt die soms alleen door kapitalisten gerookt Die blazen dure, buitenlandsche sigaret ten weg (en het ontwerp-Kolkman zorgde er dan ook voor, deze raak te treffen) maar het pijpje inlandsche tabak en de goede Hollandsche sigaar wordt gerookt door het Nederlandsche volk, door middenstand en arbeidersklasse. Snapt ge nu goed het verschil tusschen de systemen-Kolkman en Bertling? De eerste snipperde tien millioen uit over een vijfhonderd artikelen, liet het buitenland meebetalen en sterkte de eigen industrie. De laatste treft die artikelen en belast deze zwaar, kiest net artikelen uit van uit sluitend volksgebruik, laat de luxe-gebruiks- dingen der hoogere standen vrij, geeft het buitenland vrije baan om te concurreeren met onze eigen zwaar getroffen nijverheid, knot dus onze industrie en beschermt de buitenlandsche. »Maar de opcenten*, zegt ge. De opcenten zijn er óok nog Twintig op de Bedrijfs- en twintig op de Vermogensbelasting. Daar wordt »het kapitaal* dan toch door getroffen Het kapitaal? Door opcenten op de Be drijfsbelasting »Nu ja, door die Bedrijfsbelasting mis schien minder ergmaar toch wel degelijk door de opcenten op de Vermogensbelasting*. Wacht even. Daaromtrent hebben wij nu juist eenige cijfers verzameld. Ze zijn ontleend aan de laatste uitgave van de Bijdragen tot de Statistiek van Nederland* No. 186 (24 Mei 1913) en getrokken uit de Rijks-inkomsten over 1911. Laten wij nu eerst eens zien, welke men schen door die Vermogensbelasting zooal getroffen worden. Arbeiders nietdat zij toegegeven. Maar de felste tegenstanders der Tarief wet waren, met uw welnemen, middenstan ders. De middenstanders zouden van die Tarief wet ozoo'n schade hebben. En als men hen zeimaar er moet toch geld zijn om de tekorten te dekken, dan antwoordden zijgrijpt naar de directe be lastingen. Laten de millionnairs betalen De millionnairs! Wij hebben eens opgeteld hoeveel mil lionnairs er in ons land wonen en kwamen tot het getal van 6251. Die zijn dus niet dik gezaaid. Het grootste deel der aangeslagenen in de Vermogensbelasting vindt ge onder de kleine luyden en den middenstand. Ziehier een lijstje. Duizendtallen Aantal van den aanslag. aangeslagenen. 15 IO 39' 20 18309 30 20763 11 216 40 50 75 7 397 10058 230 78 135 Dus 78 134 aanslagen in de Vermogens belasting kunnen gerekend worden te be- hooren tot den middenstand. Welnu, in de Vermogensbelasting worden totaal aangeslagen 97 948 belastingschul- t

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1