Dinsdag 28 April 1914. No. 8408. 63e Jaargang. Stadsnieuws. AMERSFOORTSCHE Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firina A. H. van Cleeff". HOOFD-REDACTEUR F. J. 7RZSSRZES. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1. franco per post /1.15. Advertentièn 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 1—5 regels /1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTSGRACHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. KENNISGEVING. De Burgemeester van Amersfoort, gezien artikel 41 der Gemeentewet, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat <le Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dins dag den 28 April aanstaande, des avonds ten 8 ure. Amersfoort, 25 April 1914. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. In 1907, toen het St. Pieters-en Bloklands gasthuis werd verbouwd, werd het Gasthuis- kerkje gesloten voor den eeredienst. Het kerkje inmiddels geheel in ouden luister her steld en door leden van de Ned. Hervormde gemeente voorzien van bij de omgeving pas sende zitplaatsen, is Zondagochtend in tegen woordigheid van een zeer groote schare we der in gebruik genomen. Ds. W. J. Meiners, Voorzitter van de inrich- tings-commissie, sprak naar aanleiding van Jacobus I 21b en droeg de bedeplaats ten slotte over aan den kerkeraad, wiens Voor zitter, ds. J. Pannebakker, vervolgens sprak naar aanleiding van Haggai II10, terwijl de heer Teeling, die ook thans hier weer zal voorgaan bij de godsdienstoefeningen, sprak naar aanleiding van Romeinen XV 29. In de Vrijdag onder voorzitting van den heer Edo Bergsma, Burgemeester van En- schede, te 's-Gravenhage gehouden Alge- meene vergadering van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, werd jhr. mr. C. A. Elias, oud-Burgemeester van Zaandam, bij zijn aftreden als Bestuurslid dank gebracht voor hetgeen hij in deze hoedanigheid en als waarnemend Secretaris voor de Vereeniging heeft gedaan. Tot Secretaris is inmiddels be noemd mr. A. Jonker, referendaris bij de af- deeling Financiën ter Gemeente-secretarie van 's-Gravenhage. De Voorzitter deelde mede, dat op 1 Mei het Bureau van verificatie in werking zal treden. Bij de bespreking omtrent de oprichting eener Gemeentelijke credietbank deelde de Voorzitter mede, dat door de Gemeenteraden van Amersfoort, Breda, Gouda, Groningen, Sliedrecht en Veendam is besloten in het aandeelenkapitaal deel te nemen, terwijl Bur gemeester en Wethouders van Deventer, Hilversum, Katwijk, Leeuwarden, Leiden en Zwolle bereid zijn, den Raad voorstellen te doen tot de oprichting mede te werken. Besloten werd, dat de Credietbank zal worden opgericht, terwijl de Gemeenten, die samen de Bank in het leven nullen roepen, hebben te beslissen over de door het Bestuur ontworpen Statuten. De Directeur der Vereeniging, de heer J Simons, deelde o.a. mede, dat een dergelijke Bank in België, nl. de »Société du crédit communal de Belgique«, reeds 50 jaar werkt en aan obligatiën een bedrag heeft uitgegeven aan ruim 440 millioen franc, waarvan 360 millioen thans nog in omloop. Op haar groot boeken heeft deze instelling een bedrag aan inschrijvingen gekregen van meer dan 200 millioen franc. In voorbereiding is nog de oprichting van een vereeniging, ten doel hebbende de onderlinge verzekering der Gemeenten tegen wettelijke aansprakelijkheid. Eindelijk deelde de Directeur nog mede, dat de Vereeniging door haai bemiddeling de aangesloten Gemeenten in de gelegenheid heeft gesteld, op voordeelige voorwaarden contracten af te sluiten met de »Société des auteurs, compositeurs et éditeurs de musi- que» te Parijs, in verband met de Auteurs wet 1912. Menige grootere plaats kan zich aan Amers foort spiegelen en een voorbeeld nemen voor hetgeen gedaan moet worden om een stad vooruit te brengen. Dat Amersfoort dan ook met reuzenschreden vooruitgaat, is in de eerste plaats te danken aan ons kranig col lege van Burgemeester en Wethouders. Een Burgemeester, die met beide beenen in het werkelijke leven staat, geflankeerd door een Wethouder van Onderwijs, die meermalen getoond heeft, de rechte man op de rechte J plaats te zijn, en gesteund door een Secre taris, die weet wat aanpakken is, moeten van hun voortvarendheid wel zooveel meedeelen aan de meer behoudende elementen, gevormd door de beide andere Wethouders, dat het 1 geheel toch met Hinken pas kan voortmar- I cheeren. In de tweede plaats denken we aan de linksche meerderheid in den Raad, die j het college van B. en W. in zijn grootsche plannen krachtdadig steunt. Men concludeere j nu niet, dat wij in alles met B. en W. en de Raadsineerderheid meegaan, maar wij waar- deeren het goede en vragen niet of dat komt van een zijde, waar ook wel eens verkeerde stappen zijn gedaan. Eere, wien eeré toekomt. In betrekkelijk korten tijd zijn ter hand ge- nomen en tot stand gebrachtde ondervvijs- reorganisatSe, het gemeentelijk grondbedrijf, de gemeentelijke waterleiding, de progres- sieve inkomstenbelasting, de reorganisatie van de brandweer, het werklieden-reglement. maken, nog tot morgenavond in Valkhoffs boekhandel ter teekening ligt. Dat het zeer veel sympathie vindt, moge hieruit blijken, dat reeds meer dan 400 hand- tcekeningen zijn gesteld. De Zaterdagavond onder voorzitting van den heer J, Ger. Klebe r gehouden iSgste openbare vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken werd bijgewoond door alle leden en den Secretaris, den heer Hs. P. van Haselen. De notulen van 7 Maart werden gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Ingebracht werden de gewone periodieken en verder een schrijven van de afdeeling Handel van het Departement van Landbouw, Nijver heid en Handel omtrent de Weekberichten is beantwoord met de mededeeling, dat de Kamer veel belang stelt in die periodiek en haar ook voortaan gaarne wil ontvangen van de Nederlandsche Kamer te Parijs haar jaarverslag zal circuleeren en daarna ter lezing voorliggen bij het Secretariaat der Kamer, Muurhuizen 13; van de Kamer te Hilversum het bericht harer oprichting met 9 leden en het verzoek de progressieve schoolgeldheffing, de Middel- I om wisseling van publicaties ter afdoe- bare technische school, de tramverbinding njag a£m den Secretaris met Zeist, de verbetering van den Eemmond, de veilingen van groenten en fruit, de kaas markt. Aan deze reeks die geen aanspraak op volledigheid mag maken is sedert de laatste Raadsvergadering nog toe te voegen electrische_ verlichting. In bedoelde vergadering heeft de Raad beslist, dat de liollandsche Electriciteits Maatschappij zoo mogelijk in het najaar nog aan Amersfoort electrische energie zal leveren. Men ziet, Amersfoort kan voor den dag komen, en zal zoo we met grond mogen verwachten zijn bestuurderen in eere weten te houden. Aldus de Amersfoortsche medewerker van >De Vooruitgang*, weekblad voor de Pro vincie Utrecht en omstreken. Burgemeester en Wethouders verzonden gister aan den Raad net volgende voorstel, dat hedenavond in behandeling komt De ondervinding, opgedaan met de tarieven voor de Waterleiding, vastgesteld bij uw be sluit van 19 November 1912, maakt het o.i. wenschelijk, daarin eenige verandering te brengen de practijk toch heeft geleerd, dat verschillende gebruikers, die het water ont vangen over den meter, te zwaar worden be last, terwijl er ook verschillende personen zijn, die gaarne water zouden wenschen te gebruiken, maar geen aanvrage daartoe doen, omdat het tarief voor hen niet bruikbaar is. Tot de eerstgenoemden behooren zij, die het water ontvangen niet uitsluitend voor huiselijk gebruik en dus geen abonnement kunnen bekomen maar wier bedrijf toch geen aanleiding geeft een groot waterver bruik te vreezen, bijv. barbiers, caféhouders, enz. Tot de tweede categorie behooren bijv. bloemisten, die ook alleen water over den meter kunnen ontvangen, wijl zij het water noodig hebben voor hun bedrijf, terwijl anderen, die een even groot veld hebben te besproeien, het water ontvangen volgens abonnement. De tegenwoordige redactie van art. 2 is niet geheel juisthet spreekt van een labonne- mentsjaarc en dat de overeenkomst wordt gesloten voor minstens 3 maandentarief B (art. 7) spreekt alleen van een verbruik per jaar*. Ook administratief vloeien uit deze rege ling moeilijkheden voort. Op grond van een en ander hebben wij de eer U voor te stellen de Verordening, rege lende de voorwaarden, waarop in de Ge meente Amersfoort water uit de Gemeente waterleiding wordt verstrekt, te wijzigen. We herinneren nogmaals, dat het adres aan de Regeering om van de Gemeentelijke Hoogere Burgerschool een Rijks-school te van het Commercial education departe ment te Londen de geschiedenis dier instel ling van 1889 tot 1914 ter lezing, met de mededeeling, dat voor belangstellenden een afdruk is te bekomen voor 1 sh. 2 p. van den Ned. bond van graanhandelaren en graan-importeurs de gewijzigde Statuten, waarbij de aandacht wordt gevestigd opart. 5 dier Statuten ter lezing. van den Nederlandsche vice-consul te Essen- Ruhr een schrijven over vertegenwoordiging van Nederlandsche huizen in Rijnland en Westfalen ter lezing van den consul-generaal iu Argentinië het jaarverslag over 1913, ditmaal in het Duitsch ter lezing van den Nederlandschen Tuinbouwraad een nader schrijven over hef verhoqgen der maxima van afmeting en gewicht der post pakketten. De Secretaris doet voorlézing, waar uit blijkt, dat de Minister, wijzend op de goede en goedkoope particuliere expeditie ondernemingen, het eerste verzoek van den Tuinbouwraad heeft geweigerd. Dit lichaam verzoekt thans den Minister terug te komen op die beslissing, vooral met het oog op het verzenden van snijbloemen naar het buitenland zonder dat de exporteurs daarbij genoodzaakt zullen zijn, de tusschenkomst van expediteurs in te roepen. Bij de sterk toenemende bloemen-export verdient deze zaak dringend voorziening. De Voorzitter herinnert, dat het eerste verzoek indertijd werd gesteund door de Kamer, doch stelt thans voor, het schrij ven aan te nemen voor kennisgeving. Aldus besloten 2. d. of b. st. Nog werd ingebracht een uitnoodiging om deel te nemen aan het van 8 tot 11 te Amsterdam te houder. Inteinationaal congres van den vrijhandel. De Secretaris doet voorlezing, waar uit blijkt, dat, in navolging van de Cobden- club, 't eerste congres in 1912 werd gehouden te Londen en het tweede in 1913 te Am sterdam. Prfe-adviezen worden ingewacht vóór 1 Juli. Het lidmaatschap kost f12 De heer Va 11 Vollenhoven is er sterk voor, een afgevaardigde te zenden. De Voorzitter weet niet of het Dage- lijksch Bestuur der Gemeente een dergelijke uitgave wel zal goedkeuren, omdat dit niet geldt een specifiek plaatselijk belang. Wordt besloten, dit punt aan te houden. Ingebracht werden nog: een missive omtrent het 3e Congres voor Zondagsrust, 16 en 17 September te 's-Gtaven- liage te houden zal circuleeren en in een volgende vergadering weder ter tafel komen een schrijven van den heer Paul Berger te Lyon, die zich aanbeveelt voor makelaardij in Duitschland voor kennisgeving adres van de Kamer te Heerenveen over de Handelswarenwet. De Secretaris doet voorlezing, waaruit blijkt, dat de Kamer het ontwerp een stap in de goede richting acht, doch het betreurt, dat slechts de oneerlijke en niet ook de ougewenschte concurrentie wordt gekeerd, met name het uitvoeren van daden van koophandel door ambtenaren, het geen in hooge mate strijdig is met het al gemeen belang. De Voorzitter: Het is wellicht zeer gewenscht, dat het Rijk ingrijptdoch zal het dit doen De heer Van Vollenhoven: Een ambtenaar mag toch geen handel drijven De heer Meursing: Dan doet hij het eenvoudig op naam van zijn v rouw. Wordt besloten, het adres aan te nemen voor kennisgeving. Nog worden ingebracht: van de Nederlandsche Handels-hoogeschool te Rotterdam een verzoek om inlichtingen omtrent algemeen geldende voorwaarden in het ressort der Kamer de Secretaris zal vragen wat hiermee wordt bedoeld van de Maatschappij tot exploitatie van onontplofbare tanks een missive naar aan leiding van het Veiligheidsbesluit van 27 Juli 1913 voor kennisgeving. een missive over de invoering van wereld- stuiversport voor kennisgeving, nadat de Voorzitter heeft meegedeeld, dat daar tegen bezwaren zijn voor alle landen, die geen eigen stoomvaartdienst met hun kolo niën en bezittingen hebben. De Voorzitter deelt mede, dat door de Kamer bezwaren zijn ingebracht bij den Minister tegen de ontwerp-zomerdienstrege- ling der Ned. Centraal Spoorweg-maatschappij over de treinen naar Groningen, die te Amersfoort niet zouden stoppen en herinnert, dat reeds door belanghebbenden een adres daarover aan den Minister werd verzonden, waarvan de gunstige beschikking bereids werd meegedeeld in de Amersfoortsche Courant* van 31 Maart en waaruit blijkt, dat alleen de D-treinen 141 en 148 hier vermoedelijk niet zullen stoppen. De Voorzitter herinnert, dat het ver zoek aan den Directeur-generaal der poste rijen en telegrafie om een derde loket ten Postkantore in gebruik te stellen althans officieus dit gevolg heeft gehad, dat bet werd bezet door een ambtenaar. Aan de orde is het in de vorige ve: ga- dering aangehouden adres der Kamer te Orleans van 5 December naar aanleiding van de spoorwegramp bij Melun en houdend verzoek aan alle Kamers in Europa om een gezamenlijke beweging op het getouw te zet ten tot betere veiligheidsmaatregelen voor het vervoer per spoor van personen, post stukken en goederen. In haar vorige vergadering besloot de Kamer aan de Kamers hier te lande te vragen of zij meedoen aan deze beweging. De Kamer te Amsterdam antwoordde, dat zij 19 December het schrijven aannam voor kennisgeving; Rotterdam, dat zij meende, dat deze zaak ligt buiten haar gebied. Noch tans heeft de Voorzitter der Rotterdamsche Kamer het schrijven van de Kamer te Orleans overlegd aan den Minister van Waterstaat. De Voorzitter stelt voor, deze zaak thans te laten rusten. Aldus besloten z, d. of h. st. De Secretaris deelt mede, dat hij bij de opgaven voor het Jaarverslag der Kamer een klacht ontving van een industrieel, die meedeelt, dat jongens en meisjes beneden 17 jaar zich niet houden aan de arbeids overeenkomst en deze eenvoudig verbreken binnen den gestelden termijn. Ilun arbeids kaart laten zij eenvoudig in den steek en voor 5 cent voorzien zij zich ten Stadhuize van een nieuwe arbeidskaart. De Voorzitter stelt voor, de missive ter inzage te zendeiT aan het Dagelijksch Bestuur der Gemeente. Aldus besloten.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1