Zaterdag 9 |§j| Mei 1914. No. 8413. 63e Jaargang. BIJBLAD. Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff HOOFD-REDACTEUR F. J. 7RIDZRZ2S. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden ft.— franco per post /1.15. Advertention 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieels- en onteigening*- advertentièn per regel 15 cent Reclames 1—5 regels f\ .25. Bewijsnummers naar bulten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiön van buiten de stad worden de Incasseerkosten In rekening gebracht. KOltTSCIXlAOZT 9. Postbus 9. Telefoon 19. Bij dit nummer behoort een Een Arbeidersbenrs voor Amersfoort. In de jongste Raadsvergadering heeft de heer A. H, van Kalken, bij de rondvraag aan het einde der zitting, aangekondigd.dat indien Burgemeester en Wethouders daartoe geen tijd kunnen vinden, van hem voor de eerstkomende Begrootings-vergadering een voorstel is te verwachten tot instelling ook hier ter stede van een Gemeentelijke Arbeids beurs. Den 15 December 1908 heb ik in deze courant gewezen op de zeer groote wensche- lijkheid om hier een Arbeidsbeurs in te stel len. Met opzet vermeed ik te spreken van een Gemeentelijke instelling van dien aard. Om de zeer eenvoudige reden, dat de plaatselijke toestand naar mijn meening het oprichten en in stand houden eener Gemeen telijke Arbeidsbeurs niet wettigde. Ik bedoelde in hoofdzaak het klein aantal inwoners ner gens, behalve te Gouda, is een Arbeidsbeurs in een Gemeente van 25 000 inwoners en het totaal gemis van industrie. In de Januari-vergadering van «Handelen Nijverheid* van 1909 werd mijn artikel dat ik weinig meer beschouwde dan een proef-ballon ter sprake gebracht van de Bestuurstafel. In de Juni-vergadering van 1909 dier ver- eeniging werd aan het Bestuur opgedragen, te onderzoeken of het wenschelijk zou wezen, dat «Handel en Nijverheid* overging tot het stichten eener Arbeidsbeurs en in December van dat zelfde jaar 1909 werd uitgebracht het rapport, dat terecht is genoemd een Hink stuk werk. Dat rapport is den weg opgegaan van zoovele rapporten. Men heeft de voorlezing er van met groote belangstelling aangehoord en heeft de samenstellers dank gebracht voor hun arbeid; een enkele heeft het misschien later nog eens doorgezien en met de samen stellers gevonden, dat er toch veel goeds stak in zoo'n Arbeidsbeurs. Intusschen bleef dit rapport zonder eenige uitwerking. Eerst ia December 1912 werd het weer voor den dag gehaald. Toen toch vergaderde de Christelijke Bestuurders Bond met afge vaardigden van «Handel en Nijverheid* en en van de Ilanze-afdeeling en werd door deze gecombineerde vergadering een adres ge richt tot den Raad, houdend verzoek, van Gemeentewege een Arbeidsbeurs op te richten. Adressanten grondden hun verzoek hierop, dat alleen van een Gemeentelijke instelling kan uitgaan de noodige kracht, zoowel gel delijk als zedelijkgeldelijk, omdat de vereenigingen niet bij machte zijn de Beurs in stand te houdenzedelijk omdat een door den Raad aangesteld Directeur en een door den Raad benoemde Commissie van toezicht toch gansch anders staan tegenover hen met wie ze in deze te doen hebben dan een particulier, die als 't ware onder een anderen naam een huur- en verhuurkantoor beheert. Er zijn er hier ter stede, die nooit een ambacht hebben geleerd, en «bidden om wark en God danken als ze't niet kriegen* maar er zijn er, gelukkig, oneindig meer, die geheel buiten eigen toedoen 2 onder werk geraken. De eersten weten met een gelegen heidsgezicht en een mooi praatje wel meelij te wekken en scharrelen de booze weken wel doorde laatsten, zoo eigenaardig door den Voorzitter der boven bedoelde gecom bineerde vergadering genoemd «de eerbare werklieden*, hebben 't veel harder te ver antwoorden. Telken jare is er de even noodlottige als niet te voorkomen seizoen-werkloosheid, welke hieruit ontstaat, dat in een gedeelte des jaars uit velerlei redenen niet in de open lucht kan worden gewerkt en welke hierom niet wordt verzacht omdat vele huisvrouwen maar niet willen zoeken naar werk, dat in de seizoen-slapte heel best kan worden ge daan en nu moet worden afgeraffeld in den beruchten schoonmaaktijd tusschcn Paschen en Pinksteren, of daaromtrent. En nu denk ik niet uitsluitend aan arbei ders in het bouwvak of aan landarbeiders, doch ik vraag uw aandacht voor allen, die arbeid verrichten om loon. Uw loopjongen valt van zijn rijwiel, uw magazijn- of kantoorbediende wordt ziek, uw dienstbode, uw werkvrouw, uw naaister kan de haar opgdragen arbeid niet uitvoeren. Daar zit ge. Hoe komt ge aan hulp? Ge vraagt en ge zoekt natuurlijk in de verkeerde richtingdat is immers schering en inslag bij zoeken en wellicht woont vlak in uw nabijheid iemand, die gaarne dien arbeid zou verrichten en dien ook heel goed zou uitvoeren. Welnu, in zoo'n geval geeft een Arbeids beurs uitkomst en bovenal betrouwbare uit komst. In plaats van uw hoofd te breken met allerlei gepeins, dat tóch leidt tot niets, hebt ge slechts uw telefoon te werk te stellen en ge wordt geholpen. Hoe zoo'n Arbeidsbeurs is ingericht Liefst in het centrum der stad wordt een Hink lokaal aangewezen, waarvan een ge deelte bestemd is voor de lang niet kleine administratie en het andere voor hen die werk zoeken. Het is telefonisch aangesloten op het plaatselijk net, maar óok met de Beurzen in andere Gemeenten, óok die van organisaties als de kantoorbediende-vereenigingen, enz. Aan het hoofd staat een goed bezoldigd Directeur, liefst iemand die het niet doet om het salaris, maar die zich geheel geeft voor zijn werkelijk mooie betrekking, die zich po pulair weet te maken bij de werkzoekenden en te gelijk het vertrouwen heeft van de werkgeefsters en werkgevers. Hij moet goed bezoldigd worden, opdat hij onafhankelijk zij en juiste adviezen durft geven. Komt nu een werkzoekende zich aanmel den bij de Beurs dan wordt een kaart inge vuld, bijvoorbeeld een gele voor mannen en een blauwe voor vrouwen. Op die kaart staan aangeteekendnaam, woonplaats, be roep, leeftijd, kerkgenootschap, gehuwd of ongehuwd, verlangde betrekking, de duur daarvan, tijdstip waarop en reden waarom die betrekking is verlaten, tijdstip en vesti ging in de Gemeente en, wat minderjarigen betreft, inlichtingen omtrent ouder of ver zorgers, schoolbezoek, enz. De werkzoekende krijgt een gedeelte van die kaart, dat hij zorg vuldig moet bewaren. Is die kaart nu naar behooren ingevuld dan is het de taak van den Directeur, zich er van te vergewissen of de door de(n) werk zoekende gedane mededeelingen juist zijn. Al vrij spoedig kan hij die nadere informa ties vaststellen uit zijn registers. De aanvraag van den werkgever geschiedt bijvoorbeeld op een witte kaart. Op die wijze krijgt men een goed over zicht van vraag en aanbod, dat behoorlijk wordt geordend en daardoor leidt tot een even betrouwbaar als belangrijk materiaal voor de kennis der arbeidstoestanden. Wanneer nu de Directeur meent, dat hij voor de eene of andere betrekking een ge schikt persoon kan aanwijzen, dan bericht hij den werkzoekende door een gedrukt for mulier dat er voor hem wellicht een plaats is gevonden. Met zijn inschrijvingsbewijs gewapend, begeeft de werkzoekende zich naar de Arbeidsbeurs; de werkgever ont vangt aanstonds bericht en tien tegen een of beiden zijn geholpen. Het spreekt vanzelf, dat de Arbeidsbeurs door het in de stad voorhangen van lijsten, waarop vraag en aanbod, en andere doel treffende middelen, de aandacht op haar be staan vestigt en blijft vestigen. C&-*sia*— Als "de Arbeidsbeurs een poosje bestaat en de Directeur een man is, die kijk heeft op zijn klantjes, dan worden vanzelf de luien en onverschilligen, die bidden om werk en blij zijn als ze 't niet krijgen, ter zijde gesteld of juister2e sluiten zichzelven uit omdat ze duizend en een uitvluchten hebben om werk, dat de Directeur voor hen meent te hebben gevonden, af te wijzen, dikwijls onder de allerzonderlingste motieven. En als zoo'n sinjeur zich dan weer wendt tot Burgerlijk Armbestuur, diaconie, welda- digheids-vereeniging en andere corporation die een atkeer hebben van zoogenaamd kwaadkweekend weldoen, dan zal de eerste vraag zijn: en was je al aan de Arbeids beurs De vadsigen en quasi-hooghartigen zullen dan al spoedig eieren voor hun geld kiezen, vergeten hun gelegenheidsgezicht te trekken en hun best doen om weer te worden gere kend tot de eerbare werknemers. Ook het bij Raadsbesluit van 29 September 1908 ingestelde gemeentelijk Fonds ter be vordering van de verzekering tegen gelde lijke gevolgen van onvrijwillige werkloosheid zal hoe langer zoo meer door de Arbeids beurs worden ontlast. Een Arbeidsbeurs zal dus ook hier ter stede zeer veel nut kunnen stichtenmoei lijk kan geld van de gemeenschap nuttiger worden besteed voor de gemeenschap in al haar geledingen dan door het oprichten en het in stand houden eener Arbeidsbeurs. 't Is haast wel, overbodig te verzekeren, dat ik in 1912 met genoegen zitting nam in het Bestuur der gecombineerde vergade ring, welke het denkbeeld eener Gemeente lijke Arbeidsbeurs aanhangig maakte bij het Gemeentebestuur. Mij werd het Secretariaat opgedragen en hierdoor kreeg ik alle gelegenheid, mij in verbinding te stellen met do Gemeentelijke en de particuliere Arbeidsbeurzen in den lan de en om met het meerendeel hunner leid sters of leiders van gedachten te wisselen. Een vrij omstandig rapport, getrokken uit de jaarverslagen en uit hetgeen mij monde ling werd meegedeeld, heb ik indertijd ter hand gesteld aan mr. Werkman, den toen- maligen Gemeente-secretaris. De heer Van Kalken heeft, dunkt mij, een eenvoudiger weg gevolgd. Als Voorzitter van de Katholieke Sociale Actie heeft hij wel via die uitstekend ingerichte organisatie voorlichting gevraagd in de verschillende plaatsen waar een Arbeidsbeurs is geves tigd. Hij was, dunkt mij, wel wat optimist toen hij in de Raadsvergadering van 28 April zcide, dat de 28 rapporten alle zeer gunstig luiden. Evenwel, we zijn alweer twee jaar verder en het is dus zeer wel mogelijk, dat, óok door den arbeid van de Ned. vereeni- ging van Arbeidsbeurzen er meer uniformi teit is gekomen en dus betere resultaten zijn bereikt. Men vergete niet. dat de instelling van Arbeidsbeurzen bier te lande pas dag- teekent van de laatste tien jaren (Haarlem 1903, Den Haag 1903, Groningen en Leiden 1906. Arnhem 1907, Amsterdam en Enschede 1908, Delft 1909, Rotterdam 1910, Zwolle 1911, Utrecht 1912). «Een zaak kennen, is haar grondig be- heerschen* aldus besloot het Bestuur van «Handel en Nijverheid* zijn rapport van December 1909; il faut juger les écrits d'après leurs dates «zoo moet het óok gaan met de werkloosheid. Wanneer we haar door middel van de Arbeidsbeurs goed kennen dan zijn ook de middelen te vinden om de oorzaken, althans voor een groot gedeelte, weg te nemen. Het geld, vooreen dergelijk instituut uitgegeven, brengt goede rente op. Wij achten het dan ook van groot belang, dat ook hier ter stede een Arbeids beurs worde opgericht. «Waar de eventueele oprichting eener Arbeidsbeurs hier zou zijn te beschouwen als een proefneming, zouden wij wel willen voorstellen, met steun der Gemeente de vereeniging «Handel en Nijverheid* met die oprichting te willen belasten om later, bij gebleken succes, te pogen, die Beurs aan de Gemeente over te dragen*. Ziedaar dus twee oplossingen, tusschen welke te zijner tijd een keuze moet gedaan. FREDERIKS. De Meimaand Een inzender schrijft in de »N. Qron. Crt.« de volgende ontboezeming: O wondere Meimaand, wat gaat ge beginnen, Gunt gij ons menschen, geen zonneschijn meer Mogen de bloemen en vogels niet minnen, Zijt gij. 0 Meimaand, geen vreugde-maand meer De knoppen en looten, en struiken en boomen, 't Wacht alles, o Meimaand, op vriend'lijke zon; Doch guur zijn de dagen sinds gij zijt gekomen, En niets zegt ons, Meimaand, dat gij reeds begon, De wolken zijn dreigend en 2waar van den regen, Slechts even soms gluurt er de zon door 't gordijn, De vogeltjes vragen zacht schuchter uw zegen, En gansch de natuur smacht naar Lente- festijn. Kom Meimaand, verjaag er de sombere,stonden, Maak aarde en menschen weer jong en weer blij Laat blauwen de hemel en zingen de monden Vertolken dc vreugde van wondere Mei. Onder dagteekening van 5 Mei schreven Burgemeester en Wethouders aan den Raad Bij besluit van 24 Februari j.l., werd om advies in handen van ons college gesteld een adres van de bouwvereeniging «Volksbelang», alhier, houdende verzoek, haar ten behoeve van den bouw van een aantal arbeiderswo ningen, hetzij in koop, het zij in erfpacht, af te staan een gedeelte van het aan de Ge meente in eigendom toebehoorende terrein aan de Watersteeg. Uit een nader tot uwe vergadering gericht schrijven, gedagteekend 11 April 1914, blijkt, dat de vereeniging voornemens is, wanneer zij een geschikt terrein voor den bouw heeft gevonden, overeenkomstig 7 der Woning wet een voorschot aan te vragen.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1