Dinsdag 12 Mei 1914. No. 8414. 63e Jaargang. Cacm*- COURAE (Jitgave van de Naamlooze Vennootschap „Do Aniersloortnche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFD-REDACTEUR F. J. FREDERIKS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdagen ZaterdagavondAbonnement per 3 maanden f 1. franco per post f 1.15. Advertention 16 regels 60 cent; elke regel meer «o cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. I.egale, officieöle- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 1—5 regels /1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. p Bij advertentlën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. rostbus 9. KORTZGRAOBT 9. Telefoon 19. Nogmaals de Arbeidsbeurs. Ip de jongste vergadering van het dioce- saan-comité voor de Katholieke Sociale Actie in het aartsbisdom Utrecht kwam óok ter sprake de quacstie der Arbeidsbeurzen. De afgevaardigde van Amersfoort leidde het onderwerp in en deelde mede, dat te Amersfoort plannen zijn tot het stich ten van een Arbeidsbeurs. Spreker meende, dat dergelijke inrichtingen overal met succes werken en van groot nut zijn en een mach tig wapen tegen de werkloosheid. Spreker zou gaarne uit den boezem der vergadering iets vernemen uit plaatsen, waar reeds een Arbeidsbeurs gevestigd is, om bij eventueele behandeling daarvan in den Gemeenteraad te Amersfoort beslagen op het ijs te kunnen komen. De afgevaardigde van Hilversum had met verwondering kennis genomen van dit voorstel. In bijna elke plaats van betee- kenis is reeds een Beurs, zoodat het spreker overbodig lijkt, thans nog een discussie te beginnen over de wenschelijkheid van dergelijke inrichtingen. Reeds jaren geleden heeft Mr. Tepe, u't Leiden, een werkje geschreven, verkrijgbaar bij »Futura« aldaar, waarin hij dit sociaal vraagstuk reeds uit voerig behandelt. Is het echter de bedoeling, om Katholieke arbeidsbeurzen te stichten, dan wil spreker wel zeggen, dat hij er niet voor is. Niet alleen, dat dergelijke inrichtingen thuis hooren op het Gemeentegebied, maar ook wegens de financieele kosten. Te Uil ver sum bedragen deze ruim f 4000. Spreker wil Amersfoort wel zeggen, dat ze te Hilversum uitstekend werkt, maar de bekwaamheid van den Directeur, zijn tactische kennis, moeten dit voornamelijk teweeg brengen. De Voorzitter zeide, dat het niet de bedoeling is, Katholieke Arbeidsbeurzen op te richten, maar wel om de Katholieken aan te sporen, te zorgen, dat zij er invloed in krijgen, zoodat met de godsdienstige richting der vragers en bieders rekening gehouden wordt en geen personen gestuurd worden naar plaatsen, waar zij niet thuis hooren. Spreker meende, dat het doel der korte ver melding op de agenda is bereikt; dat men heeft kunnen hooren, wat aan oprichting van Arbeidsbeurzen los en vast zit, en wees er ten slotte Oldenzaal op, hoe moeilijk het is, de breedvoerige besprekingen, thans gehoord, daarover tevoren reeds eenige aanduiding op de Agenda te doen plaatsen. De afgevaardigde van Amersfoort was zeer tevreden, dankte voor de toelich ting, vooral van Hilversum, en beval ten slotte ook de Arbeidsbeurzen aan bij de Besturen der patronaten. Tot zoover het verslag, dat een vriende lijke hand mij reeds gisterochtend deed toe komen. Mijn vorig artikel eindigde ik met: «Zie daar dus twee oplossingen, tusschen welite te zijner tijd een keuze moet gedaan» ik bedoelde daarmee een particuliere Arbeids beurs, uitgaande van een vereeniging, dan wel een Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Toen ik mijn artikel schreef, wist ik niet kon ik niet weten dat juist Zaterdag ruchtbaar is geworden, dat weldra een wets ontwerp de Kamer zal bereiken volgens hetwelk in elke Gemeente met meer dan 20 000 inwoners een Gemeentelijke Arbeidsbeurs moet worden opgericht. Er valt dus niet meer te kiezen. Ik weet nu wel, dat er nog een heele tijd verloopt tusschen het indienen van een wets voorstel en het oogenblik waarop de wet in het «Staatsblad» verschijnt en dat er ge meenlijk nogal wat speling wordt gelaten met den uitersten termijn van uitvoering. Het is echter bijna zeker, dat in betrekke lijk korten tijd den Gemeenten deze verplich ting wordt opgelegd. En dat dus gelukkig de particuliere Beurs jes zullen verdwijnen als ik 't wel heb, is er om en oij een halt dozijn alle overige zijn Gemeentelijke instellingen. Door een gelukkige samenwerking tusschen de Staats-commissie in zake de werkloosheid, het Centraal-bureau voor sociale adviezen, de Vereeniging van Nederlandschc Arbeids beurzen, de Ned. vereeniging tegen werk loosheid en het Centraal-bureau voor de statistiek is een schat van materiaal bijeen gebracht, dat boekdeelen spreekt vóór oprich ting van Arbeidsbeurzen in alle eenigszins aanzienlijke plaatsen als even zoovele centra voor het district waarin ze gelegen zijn. Het plan bestaat om door een flink Rijks subsidie de juiste oprichting van Arbeidsbeur zen mogelijk te maken, dat is, ze van ston den aan zóo in te richten als de elders opge dane ervaringen hebben geleerd, dat dit moet geschieden. Geen half werk dus, waardoor, gelijk in vele Gemeenten reeds moest geschieden, na betrekkelijk korten iijd de gcheele inwendige dienst moest gereorganiseerd. Hetgeen niet alleen groote stagnatie gaf in den gewonen gang van zaken zeer ten nadeele van werkzoekenden en werkgevers beiden - - doch waarbij ook oen massa gelds nutteloos, of althans verkeerd, uitgegeven bleek. Moge eer dc winter intreedt en seizoen- werkloosheid met haar ellendigen nasleep weerkomt Amersfoort in het bezit zijn eener Arbeidsbeurs, aan het hoofd waarvan een socioloog die al zijn tijd en heel zijn hart geeft aan dit mooie sociale werk, gesteund door een flinke medewerkster die beschikt over tact en kennis om haar niet minder moeilijke, maar niet minder dankbare taak te vervullen in het belang van stad- en dis- trictsgcnooten. FREDERIKS. Du loop dor bevolking in Nederland ovor 1913. Met de «Staatscourant» no. toS wordt ver zonden een tabel, bevattende een uitreksel van den loop der bevolking van Nederland over 1913. Wat de Provinciën betreft, wijst deze ta bel aan: Bevolking Bevolking op 31 Dec. op 31 Dec. I9«2 1913 Noord-Brabant 649 305 657 674 Gelderland662 269 670 255 Zuid-Holland«47176' 1502 105 Noord-Holland1 156 «5o 176449 Zeeland236 147 237 508 Utrecht298 367 301 936 Friesland366 308 368 088 Overijsel397 3403 460 Groningen336742 340 211 Drente«Si 501 184808 Limburg358408 370207 liet Rijk6114300 6212701 Uit een andere opgave blijkt, dat Amers- toort een van de 18 der 31 steden met minder dan 100000 inwoners is, waar in 1913 hot het vertrek de vestiging overtrofalleen in Zuid-Holland. Noord-Holland en Limburg was meer vestiging dan vertrek op te merken. l)o nieuwe tramlijn Zeist—Amersfoort. Het «Utr. Dbld.c schrijft daarover: Zooals men zal weten (destijds maakten wij er reeds melding van) heeft de Oostcr Stoom tram Maatschappij besloten, haar lijnen uit te breiden met een nieuwe verbinding, een tram lijn van Zeist naar Amersfoort, In het feit, dat in de met ingang van 1 Mei 1.1. in werking getreden zomerdienstregclmg dor Nederlandschc Centraal Spoorweg-maat schappij bereids vermeld worden de aanslui tingen te Huis ter Heide van en naar Amers foort op de nieuwe tramlijn, hebben we S/t aanleiding gevonden, te bevoegder plaatse eens naar meer bijzonderheden omtrent deze nieuwe lijn te informcercn, alsmede eens op de terreinen zelf den stand van zaken op te nemen. Waar men ons ter zake het verstrekken van nadere gegevens zeer ter wille betoonde, kunnen we onzen lezers omtrent de tramlijn Zeist—Amersfoort het volgende mededeelcn. I Iet aanvangspunt der ljjti ligt te Zeist. De nieuwe lijn sluit daar aan op de van de rich ting Driebergen komende tramlijn en wel op het Stationsplein, nabij de remises, enz. der electrische tram Utrecht— Zeist v.v. Waar Zeist het aanvangspunt der nieuwe lijn is, zullen daar ook de verschillende dienstgebouwen worden opgericht, alsmede verschillende wer ken worden uitgevoerd om de lijn te doen aansluiten op de spoorlijn naar Huis ter Heide. Aan de Slotlaan, naast en evenwijdig met de bestaande loods voor motorwagens der electrische tram Utrecht—Zeist, wordt een perron aangelegd, terwijl achter dat gebouw, aan den linkerkant van de Schaerwijder Park laan, een dienstgebouw wordt geplaatst, voor het eene gedeelte ingericht als goederenloods terwij! het andere gedeelte wordt bestemd voor schaftlokalen, magazijn, bureau, enz. Ver der wordt er op het terrein, grenzend aan het spoorweg-emplacement, een afzonderlijk em placement aangelegd ten dienste van de tram treinen. Dit emplacement loopt tot aan den Dnlwcg, alwaar een groote loods voor motor en aanhangwagens wordt gebouwd. Met het voor dit gebouw bestemde terrein is rekening gehouden met een eventueele uitbreiding. Waar wc hier een loods voor motorwagens noemen, zij tevens vermeld, dat de tramtreinen op deze lijn zullen bewogen worden door wa gens voorzien van z.g. benzo-motoren, zooals deze reeds op de lijn naar Doorn, enz. bij de O. S. M. in gebruik zijn. Vooralsnog za' er dus niet gebruik wor den gemaakt van electrische" tractie volgens het beugel- of trolly-systcem. Met al deze werken te Zeist is men nog slechts in de allereerste voorbereiding, doch waar, naar men ons mededeelde, er naar ge streefd wordt de nieuwe lijn in het begin van de maand Juli van dit jaar in exploitatie te kunnen nemen, zal er ongetwijfeld met voort varendheid worden gewerkt. Wat de eigenlijke lijn zelf betreft en de richting welke zij volgt, zij vermeld, dat op het traject Zeist—Iluis ter Heide gebruik wordt gemaakt van de spoorbaan der lijn Zeist—De Bilt. Dit traject wordt dan ook aangelegd als dubbel spoor, terwijl het traject Huis ter HeideAmersfoort in enkel spoor zal wor den gehouden, met een aantal wisselplaatsen. De spoorwijdte der nieuwe lijn bedraagt 1.067 Aangezien de spoorlijn Zeist—De Bilt is aangelegd volgens normaal spoor wijdte (1.435 M,), kan voor de tramtreinen geen gebruik worden gemaakt van dat spoor. Om daarin te voorzien, zal tusschen de beide rails van het normaalspoor op beide sporen op het baanvak Zeist—Huis te Helde een derde rail worden aangebracht, welke dan met een der beide andere rails de spoorwijdte vormt, welke benoodigd is voor de tram treinen. Even vóór het station Huis ter Heide ver laat de lijn het hoofdspoor, buigt rechts af, loopt vlak achter het station aldaar om en komt zoo op den Amersfoortschen straatweg, kruist het z.g. Geniespoor, 'n smal spoor ten dienste van het kamp van Zeist, en buigt dan rechts om in de richting Amersfoort. Van de uitspanning Huis ter Heide, alsmede op het spoorweg-emplacement aldaar, is het spoor reeds over groote lengte gelegd. Met een ploeg van omstreeks 1 ao man, de grond werkers daarbij inbegrepen, wordt er ge regeld aan gewerkt. Vermelding verdient nogdat de militaire autoriteiten aan de Directie der O. S. M. hebben verzocht om een aantal militairen van het wapen der Genie ter oefening bij den aanleg van dit spoor werkzaam te mogen stellen, In overleg met den aannemer van het werk is dit verzoek ingewilligd en zijn een achttiental Geniasoldaten als werkkrach ten in dienst genomen. De lijn houdt van het station Huis ter Heide de linkerzijde van den weg en gaat vlak langs de afsluitingen der buitenplaatsen, enz. Even voorbij de Hervormde kerk buigt de lijn nog iets ver der naar links en loopt dan achter de boomenrij, waarvoor de afsluitingen der voor tuinen van de vele buitenplaatsen alle enkele Meters worden terug geplaatst. Op een enkele plaats, waar de betrokken eigenaar zich niet bereid toonde de benoodigde strook gronds af te staan, moest van de rechte lijn worden afgeweken. Do tramlijn loopt vervolgens langs de uitspanning «Het Huis ten Halve» om, steeds aan de linkerzijde van den weg blijvend, en bereikt nabij «Nieuw Crayen- horst» de grens der Gemeente Amersfoort. Bij K.M. 88.4 van den Rijksweg, dat is een 600 Meter vóór het Rijks-Opvoedingsgesticht, buigt de lijn links, in Noordelijke richting af en daalt met een vrij sterke helling (1 50) naar de Barchman Wuytierslaan, dicht bij de stopplaats «de Vlasakkers» der N. C. S. De lijn volgt dezen weg (over het ruiterpad) tot aan het Stationsplein te Amersfoort, het eindpunt. De totale lengte der lijn, dus van Zeist tor Amersfoort, bedraagt 12.7 K.M. In het ge heel zijn er dan 7 wisselplaatsen ontworpen, zoodat het bezwaar van enkel spoor op het betrekkelijk kleine traject zeer zeker niet var. veel beteekenis is. Blijkens de reeds ge noemde dienstregeling stelt men zich voor, dagelijks 30 tramtreinen te doen loopen. n.l. van Zeist—Amersfoort en 15 in omgekeerde richting. Het traject Zeist—Amersfoort zal worden afgelegd in 40 minuten. Behoudens hetgeen wc boven reeds ver meldden, is er aan de lijn zelf nog slechts weinig gedaan, hetgeen ook wel begrijpelijk is, waar het werk eerst op 14 April j.l. werd aanbesteed. De weg is echter over zijn ge- hecle lengte uitgezet, dagelijks worden dwarsliggers, rails en verdere materialen aangevoerd, terwiji de grondwerkers gere peld vorderen, zoodat verwacht mag worden, dat binnen niet al te langen tijd onze Pro vincie cn in het bijzonder de zoo welvarende Gemeenten Zeist cn Amersfoort een mooie verbinding rijker zijn geworden. Opgewektheid. «Aan uw voortdurende opgewektheid Is de gelukkige afloop te danken» zeide een geneesheer tot iemand, die uit een langdu rige z'ektc hersteld was. «Deze heeft uover uw ziekte heengebracht». Al ware het resultaat anders geweest, toch zou de opgewektheid hem een steun geweest zijn.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1