Stadsnieuws. In opgewektheid vinden wij te allen tijde en onder alle omstandigheden het vermogen om overwinnaar te blijven, zelfs bij schijnbare nederlaag. Ziet men om zich heen, dan is men wel dra overtuigd van de onhoudbaarheid van vele dingen. Wees optimist, zooveel gij wilt en kunt, erkend moet worden, dat de wer kelijkheid een droevige is. Wat is er ellende aan alle zijden en in alle richtingen, waar tegenover de hulpvaardigheid machteloos staat. Er is stoffelijke, maar er is nog veel meer zedelijke ellende. Is niet voor tal van men- schen het bestaan een worstelen van het begin tot het einde, een moedeloos en hope loos kampen tegen den druk van het lot, pen eindeloos verzet tegen hardheid en on recht En wie het fijnst en het diepst ge voelt en het ernstig nadenkt, is het meest te beklagen, daar de slagen hem het felst pijnigen. Indien iemand de handen uitsteekt om hulp, de oogen rondslaat cm troost te vin den, hoe zelden vindt hij clan hetgeen de ziel verlangtIeder meent genoeg te hebben aan zichzelven, aan eigen kommer en eigen leed, en de weinigen, die meer dan anderen gespaard bleven voor de wreede slagen van het lot, verbergen zich vaak achter de deuren hunner zelfzucht en denken er geen oogen- blik aan, iets over te nemen van den druk, waaronder minder bevoorrechten gebukt gaan. Stuiten wij bovendien niet telkens op gemis aan waarheidsliefde, op tergende on oprechtheid Blijkt niet vaak de mantel der deugd, waarmee velen zich omhangen, een pronkgewaad te zijn, dat veel gebrekkigs en onedels verbergt •Tracht te genieten, zooveel, gij kunt», zeggen sommigendat wil zeggentracht zooveel mogelijk van de gelegenheid gebruik te maken om door allerlei vermaken uw zin nen te bedwelmen en het kwaad en het on aangename te vergeten, dat de wereld in kwistigen overvloed biedtwerp u in de kunstmatige vroolijkheid, neem van het aan trekkelijke. het wufte, het door schittering verblindende, zooveel gij bemachtigen kunt om op die wijze door de jaren heen te ko men, die gij hebt door te maken. Misschien kan het aan het ongehinderde van uw bestaan iets toebrengen, dat gij een enkelen keer iets offert aan het welzijn van anderen maak er u zoo gauw mogelijk af en beschouw het als een premie, die gij te betalen hebt om niet bemoeilijkt te wor den in het rusteloos najagen van zinledig, ijdel genot. Deze levensbeschouwing heeft een zeer baatzuchtig karakter en biedt niets voor hem, die niet de middelen bezit om haar te volgen. Maar daarenboven, de opgewektheid van dezen vermaakzoeker is geheel uitwen dig, mist alle diepte en innerlijkheid en ver toont niets van de onmisbaarste kenmerken der ware opgewektheid, die als een krachtige steun des levens wordt geroemd. De echte opgewektheid sluit niet het oog voor andercr leed en armoede, bedekt zich niet met een harnas van onverschilligheid en tracht niet zichzelf te misleiden door de opwinding van het vermaak te vereenzelvigen met een soort van geluksstaat. Het werkzaam element der werkelijke opgewektheid is ernst waar die ontbreekt, is slechts waardelooze namaak, even waardeloos als het klatergoud en het oogen-verblindende van schijn-genot. Opgewektheid omvat het begrip wakker zijn, oogen en ooren goed geopend en alle zintuigen, vooral het gevoel, op hun post te hebben. Niet hetgeen men ziet, maar de wijze, waarop rnen het ziet, bepaalt den zielstoestand. Nu is er verschil van aanleg, verscheiden heid van kunnen. Een bloote aansporing tot opgewektheid zal niet steeds tot goede uit komst leiden. Daarvoor is meer noodig. Opgewekte menschen trekken ons het meest aan wij gevoelen, dat zij op den goeden weg zijn. Kunnen wij ons niet bij hen rangschikken, dan benijden wij hen. Er gaat iets van hen uit, dat verheffend werkt op hun omgeving. Zien wij een ander met zekere gemakkelijkheid de lasten des levens dragen, clan geeft dit ons moed en kracht om met minder moeite en meer onderwer ping, ja met geduld en gelatenheid de kruisen te dragen, die ons worden opgelegd. De opgewektheid is een kracht, die zich voort plant op geheimzinnige wijze; dc bezitters staan er van af zonder vermindering van hun kostbaar bezit. Haar aankweeking is dus dubbel aankweekenswaard. Is er éen hoedanigheid, die wij lezeressen en lezers in volle mate toewenschen, dan is het de opgewektheid. Zooals wij zagen, kan zij niet met een enkel woord in iemand gewekt worden zij moet worden gekweekt en is een natuurlijk gevolg van het behoorlijk functioneeren van alle zintuigen van goed zien, juist hooren, fijn voelen, enz. Daarenboven vloeit zij onwil lekeurig in ons over van degenen, met wie wij verkeeren, wier levensopvatting een gun- stigen invloed oefent op onzen zielstoestand. Welnu, er zijn massa's tobberige en zwaar tillende menschen, die opzien tegen de moei lijkheden welke zich voordoen, alsof zij voor een onoverklimbaren muur stonden en zich bezighouden met allerlei denkbeeldige ge vaarsmogelijkheden. Nu is lichtzinnigheid een ondeugd die den ernstigen mensch allerminst past; maar tusschen zwaartillendheid en licht zinnigheid ligt een toestand dien velen ple gen te overzien het blijmoedige, het opge wekte. Steeds moet men zich beijveren, hieraan deel te nemende vroolijke en opbeurende geest van degenen, die warm gevoelen voor hun medemenschen, moet gelegenheid heb ben, onmerkbaar ver te vloeien in degenen, die zich afzijdig ,.,elden. Meer samenleven, meer samenvoelen, meer eensgezindheid ge- veil meer practiscbe resultaten en meer succes kweekt meer opgewektheid. Eerst wanneer er een opgewekte geest is, die aanstekelijk is voor ieder rechtgeaarde, eerst dan zal ieder deel hebben aan het algemeene welzijn. De eerstesteen-lcgging voor het nieuwe kerkgebouw der (icreformeerde gemeente aan den Zuidsingel zal aanstaanden Vrijdag plaats hebben. De classis Amersfoort der Gereformeerde kerken heeft zich vereenigd met een voor stel van Bunschoten (B) om, als schadelijk voor de rust en den vrede der kerken, niet in behandeling te nemen een voorstel van Amersfoort (A) in zake het verleenen van den doctoralen graad aan de Theologische school. Op de zelfde gronden vereenigde zich de classis met een voorstel van Baarn om niet in te gaan op een voorstel van de kerk van Antwerpen tot invoering van een gezangen bundel. •Staatsblad» 188 bevat een Kon. besluit, waarbij wordt bepaald, dat in telegrammen de namen van straten, grachten, pleinen, boulevards, enz. alsmede huisnummers voort aan kosteloos worden overgebracht. Aan het plaatselijk telefoon-net zijn thans aangesloten met no. 149 mej. D. A. van Walree, Van Per- sijnstraat, ongenummert. no- 337 firma Heyligers Verhoef, kas siers en commissionairs in effecten, Muurhuizen 25. 110. 338 H. R. Visser, slager, I.angestraat '33- no. 339 C. Ruitenberg, metselaar en aan- nemer, Wcstsingel 2. no. 341 firma M. A. Ramselaar, mode magazijn, Krommestraat 4. no. 342 G. C. Beltman, Gemeente- archi tect, Vlasakkerweg 6. 110. 343 firma van Beek, rijwielhandel kerk straat 4, no. 344 D. Juffer Jr„ timmerman en aan nemer, Kamp 64. Ds. R. J. W. Rudolph, laatstelijk predi kant-directeur der stichting voor verwaar loosden en drankzuchtigen bij Achteveld, is Zondagavond op bijna ,52-jarigeri leeftijd na ontzaglijk doch treffend geduldig lijden in het St. Elisabcths-ziekenhuis hier ontslapen. Den 20 September te Eist geboren, ge noot hij zijn aanvankelijke opleiding aan het Gymnasium te Doelinchem en werd hij, bij de opening der Vrije universiteit te Amster dam, een der eerste studenten en werd daar candidaat in de Rechten om vervolgens Theo logie te studeeren. In 1887 candidaat ge worden, diende hij van 1888 tot 1890 de Gereformeerde kerk te Heinenoord en ging vandaar naar Leiden, waar hij 21 jaren stond. In 1912 volgde zijn benoeming tot het ge wichtig ambt te Achteveld. dat hij door de kwaal die hem ten grave sleepte eigenlijk niet heeft kunnen vervullen. Het stoffelijk hulsel wordt Donderdag bijgezet te Leiden. De jongedames J. A. van Dijk, J. M. Groe- newegen,. M. Ililborst en J. E. Wijnands verwierven de akte van bekwaamheid voor onderwijzeres. De heer G. F. G. de Bruijn is wederom benoemd tot lid der commissie voor het afnemen van het Staats-examen tot toelating aan een universiteit Aan mr. J. K. H, de Beaufort, Burge meester van Leusden en Stoutenburg, is bij Kon. besluit toestemming verleend om tot 1 Mei 1915 te Amersfoort te blijven wonen. Prof. dr. A. A. Pulle, nieuwbenoemd hoog leeraar in de bijzondere Plantkunde aan de Kijks-univ^rsiteït te Utrecht, zal aanstaanden Maandag zijn qmbt aanvaarden met het uit spreken eener redevoering. De heer R. J. van Gelder is door de Ge neeskundige Staats-commissie te Amsterdam bevorderd tot arts. Mr. J. D. Werkman, oud-Secretaris der Ge meente Amersfoort, slaagde te Leiden bij het examen voor den rechterlijken dienst in Ne- dcrlandsch Oost-Indië. Tot Voorzitter van de examen-commissie tot toelating tot den Hoofdcursus zijn benoemd majoor G. W. F. Epkema, van het 16e regi ment infanterie; tot zijn plaatsvervanger, ma joor H. G. Ubbens, van het 5e regiment. Tot lid dier commissie is benoemd kapitein W. C. Ootmar, van het tóe regiment. Paardenarts 2e klasse B. Eggink, van de Hocfsmidschool, is te Bern bevorderd tot doctor in de veeartsenijkunde na verdediging van een proefschrift: Metritis beim Rinde, aetiologisch betraclitet». In de iSt.-Ct.s no 109 wordt in zes staten meegedeeld op welke tijden en plaatsen de landweerplichtigen der lichtingen 1912 en 1913, die geen rang bekleeden, en der lich tingen 1909, 1910, 1911, 1912 en 1913 die een rang bekleeden (met uitz. van hospitaal soldaten en administratie-troepen) moeten op komen tot het houden van oefeningen, resp. voor zes en voor negen dagen. We herinneren nog even aan dejaarlijksche collecte voor het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gevvapenden dienst in de Nederlanden, welke hier Donderdag, Vrij dag en Zaterdag wordt gehouden. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat, voor hetgeen de militaire rechtspleging be treft, de legerplaatsen bij Soesterberg cn Mil- lingen worden geacht te behooren tot het garnizoen Amersfoort. Ook de schietvereeniging «Broederschap» heeft haar doorloopenden winterweistrijd op buks geëindigd en op de gebruikelijke wijze de prijsuitdeeling gehouden, met dezen uit slag vrije baan ie prijs E. J. Ruitenberg, met 296 punten 2e Stuurman 295, 3e Serré 295, 4e Otto 290, 5e Schuileman 290, 6e Beintema 287, 7e Van Heuvelen 287, 8e De Groot 284, 9e D. Ruitenberg 284, en 10e prijs Entrop met 283 punten vaste baan ie prijs E. J. Ruitenberg, met 1172 punten; 2e Serré 1161, 3e Otto 1152, 4e Stuurman 1149, 5e Entrop 1133, 6e Van der Heul 1122, 7e Beintema 1117, 8e De Groot 1110, 9e Brandsen 1108, ioeD. Ruitenberg 1108, ne E. Muis 1082, 12e Angenent 1072, 13e Van der Klein 1056. 14e Stenfert 1050, 15e Wehkamp 1030, 16e Schuileman 1028, 17e De Jager 914, en 18e prijs Van Heuvelen met 712 punten. De heer E. J. Ruitenberg won de verguld zilveren medaille voor het grootste aantal twintigen, 84de heer Serré die voor het grootst aantal rozen, 181. De bijna 60 leerlingen van den beer C. Stoetzer en zijn beide dochters gaven Zater dagavond in de groote zaal van de sociëteit Vereeniging» een openbare les, welke óok werd bijgewoond door ouders en verzorgers. Uit de wijze waarop het even rijke als afwisselende programma werd ten gehoore gebracht, bleek hoe zeer degelijk het onder wijs is, dat dit kunstvaardig drietal geeft, om 't even of het viool-, piano-, fluit- of mando line-onderricht betreften uit de bloemen, door de leerlingen in de pauze aan de beide jongedames Stoetzer geboden, sprak overtui gend hoezeer hun leerlingen met hen zijn ingenomen. Het natuurtafereel in het bioscoop-theater aan de Langestaat speelt onder den Bas- kischen hemel cn geeft even mooie als in- terrassante kiekjes van dit deel van Spanje. Het hoofdnummer »Dood voor de wereld» speelt wel in Italië, waar de bloedwraak tusschen familiün nog welig tiert. Een pas gehuwd man wordt er bijna het slachtoffer van bij zelfverdediging doodt hij zijn be lager. Als hij vele jaren later ontvlucht van de galeien en terugkeert in zijn woonplaats is hij zelfs voor vrouw en kind dood. Door de hevige gemoedsaandoening sterft hij, na dat zijn dochter hem heeft herkend, 't Wordt er erg dik opgelegd. Een alleraardigste comedie is »Het rose pantoffeltje», het koddig geval van een op het land opgevoed gravinnetje, dat de zeer landelijke gewoonten kan noch wil afleggen en, ook door haar guitig spel, aanleiding geef tot tal van grappige verwikkelingen. Gedurende de zomermaanden zal hier slechts Vrijdags, Zaterdags, Zondag en Maan dags worden gedraaid. Men schrijft uit Utrecht aan 't *N. v. d. Dag» Er is plotseling een kentering gekomen in bet bioscoopbezoek. Zonder dat er een be paalde reden voor is te vinden, blijft het publiek wegde bioscopen zijn leeg. Eén er van is gesloten, een andere ging in andere handen over en kan zich niet meer staande houden in een derde is het personeel aan gezegd, naar een betrekking elders uit te zien. Een tweetal blijft rustig voortgaan, zij j het ook voor slecht bezette zalen maar ook die zullen ten laatste moeten sluiten, 't Is een vreemd verschijnselnog geen half jaar geleden moesten bezoekers worden afgewezen en thans is er van belangstelling bijna geen 1 sprake meer. Zou het gedaan zijn met de bioscoop/ Gaat men het lijstje der Bijeenkomsten weer eens na De groote pauze schijnt nog niet ingetreden. 1 De middagvergaderi g van »Kindereorg« werd door een grooter aantal belangstellen den bijgewoond dan de ochtendbijeenkomst. Nadat in de pauze het gebouw gemeen schappelijk was bezichtigd, nien had aange zeten aan de eenvoudige doch uitstekende koffietafel, de kleine zoowel als de groote jongens gymnastische oefeningen hadden doen zien en de meisjes weer heel verdienstelijk meerstemmige liederen hadden ten beste ge geven, bracht de Secretaris, de heer C. Hu- bers, zijn jaarverslag uit. Daaruit bleek, dat 1913 een kalm jaar was, waarin alles zijn gewoon verloop had, zonder ernstige ziekte en zonder sterfgeval. Ter verzorging werden toevertrouwd 4 meis jes en 15 jongens, allen uit Utrecht; 3 wer den meerderjarig. Het totaal aantal kin deren bedraagt 169, waarvan 69 meisjes; in het gebouw zijn er 108, terwijl de overigen in gezinsverpleging zijn. Gedurende het thans zevenjarig bestaan zijn reeds 20 kinderen teruggekeerd als nut tige leden van de maatschappijde omtrent hen inkomende rapporten luiden gunstig. De heer Gordeau deed vervolgens verslag als Directeur en gaf op de hem eigen pak kende wijze een helderen kijk op het moei lijke doch zegenrijke werk van directie en personeel. Omstreeks 3 uur werd de jaarvergadering op de gebruikelijke wijze door dr. Brons veld gesloten. De Jaarverslagen van Industrieschool, Han delsschool, Dierenbescherming en Ned. Motor wielrijders Vereeniging zijn thans in druk vcrschcnnen. Te zijner tijd, bij de vergaderingen in welke zij werden vastgesteld, hebben we de hoofdzaken er uit meegedeeld, zoodat een voudige vermelding thans wel voldoende is. Men schrijft ons Op Hemelvaardag, 21 Mei a.s., zal het Vrijzinnige Concentratie-comité een betoo ging organiseeren, zooals in de geschiedenis der vrijziunige propaganda nog niet bekend is. In alle 11 Provinciën zal op dien dag een landdag worden georganiseerd, waar van alle vrijzinnige, fracties éen lid, zoo mogelijk een Kamerlid het woord zal voeren. Te dien einde is in iedere Provincie een comité gevormd, dat de voorbereiding ter hand h 2ft genomen. Te Utrecht zullen het woord voeren de heeren prof. Van Hamel, Ketelaar en mr. dr. Ter Spill. Deze betoogingen worden belegd met het doel, de verkregen eenheid in de actie der drie vrijzinnige fracties te bestendigen en sympa'hie te wekken voor den arbeid van het Ministerie-Cort van der Linden. De IJsheiligen St. Mamertus, Pancratius en Servatius weren zich weer geducht. De ongewoon gure en verre van zoele Mei heeft nu bovendien aan dit drietal, waar bij zich wellicht in den nacht van 13 op 14 Mei nog St. Bonifacius voegt, stevige nacht vorsten te wijten, die de overigens zoo weel derige bloesems in gevaar brengen. Practici zeggen, dat het thans zeker tot 20 Mei zoo blijft. De Staatscourant» bevat thans weer waarschuwingen voor hen die zouden willen emigreeren naar Brazilië, naar Minneapolis, naar Chili en naar Zuid-Afrika. Voor de rechthebbenden zijn aan het hoofd bureau van politie terug te bekomen een ring met steen, een medaillon en een kap van een cape. Een minderjarige jongen, uit Zwolle hier aangebracht, werd door de politie verder geleid in de richting Rotterdam, waar zijn ouders wonen. Een man, die nog eenige dagen tegoed had, werd hier gister aangehouden en is naar Utrecht geleid, waar hij werd ingesloten. Fijngevoelige naturen kan men dadelijk kennen door hun opmerkzaamheid voor de kleine nooden hunner omgeving. "Uit den Omtrek. Pleines-city, in de kantorenlijst meer be kend als Den Dolder, is thans internationaal aangesloten en sedert heden opgenomen in het Nederlandsch-Belgisch telefoonverkeer. Door spelen van kinderen met lucifers is Zondagavond in de Birkt, Gemeente Soest, de nieuwgebouwde boerderij van Van Roo mer. tot den grond afgebrand. Alleen de levende have kon worden gered. De schade wordt niet gedekt door ver zekering. Men zou zoo denken, dat de dame te Dordrecht, die in 4 jaar 43 dienstboden ver sleet, het record had. Misschien over den langen afstand van 4 jaar. Dat over den korten afstand staat op naam van een Am- sterdamsche dame, die in drie maanden het niet kon vinden metiogedienstigen. In een overigens lezenswaard populair- wetenschappelijk betoog over blindedarm ontsteking wordt als een der oorzaken om met deze reeds vrijwel uit de mode gerakende dingsigheid behept te worden, genoemd het koopen op jaarrekening

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2