Woensdag 20 Mei 1914. No. 8417. 63e Jaargang. AMEHCFQOETCCQE COURANT. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFDREDACTEUR F. J. 7RBD2RXKS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1. franco per post ƒ1.15. Advertentien 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenlngs- advertentiën per regel 15 cent Reclames 15 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. p Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. ostbus 9. KORTECRACHT 9. Telefoon 19. Bij KENNISGEVINGEN. MILITIE. Zitting van den Keuringsraad. dit nummer behoort een i v°°r he' de» ^«gone van ingeschrevenen gelden de zelfde bepahn- Bt y YJ T A Tl Sen a,s voor de categorie, onder 1 vermeld. AÜ uO Jj JCli U, I 3. die verpleegd worden in een krank- zinnigen-, idioten-, doofstommen- of blinden- gestcht Voor deze ingeschrevenen wordt door de I bestuurders der gestichten eene geneeskun dige verklaring overlegd. 4. die hun beroep maken van de buiten- landsche zeevaart ot van de zeevisscherij buitenslands Deze ingeschrevenen kunnen, zoo zij keu ring wenschen, zich hetzij voor den Keurings raad aan het onderzoek onderwerpen, hetzij vóór 16 Mei tot het ondergaan van dit onderzoek aanmelden bij den Plaatselijke- of Garnizoenscommandant in een garnizoen te hunner keuze, waar een officier van gezond- zondheid is, of bij den Commandant der Afdeeling Mariniers te Rotterdam. Bij deze aanmelding, die op een werkdag des voor middags negen uur moet geschieden, moet de ingeschrevene zijn bewijs van inschrijving voor de militie medebrengen en ten genoe gen van den commandant aantoonen, dat hij een beroep als hierbedoeld uitoefent. Ten minste éen dag vóór de aanmelding moet de aanvrage om keuring aan den commandant hetzij schriftelijk, hetzij mondeling worden gedaan. 5. "die woonplaats hebben of verblijf hou den in het buitenland. Deze ingeschrevenen kunnen niettemin, zoo zij keuring wenschen, zich bij den De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat de Keuringsraad voor de ingeschrevenen voor de militie, lichting 1915, dezer Gemeente zitting zal houden te Amersfoort, in het voormalig schoolgebouw Koestraat, op Dinsdag den 2-Juni 1914, des voormiddags te half tien uur voor de inge schrevenen onder de volgnummers 1 tot en met 50 van het alphabetische registerop Woensdag 3 Juni 1914, des voormiddags te te half tien uur voor de ingeschrevenen on der de volgnummers 51 120; op Donder dag 4 Juni 1914, des voormiddags te half tien uur voor de ingeschrevenen onder de volgnummers 121180; en op Vrijdag 5 Juni 1914, des voormiddags te half tien uur, voor de overige ingeschrevenen. Taak van den Keuringsraad. Behalve in de hierna te noemen uitzon deringsgevallen geschieden voor den Keu- j ringsraad de meting en het geneeskundig onderzoek naar de geschiktheid voor den dienst. hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd vijftig gulden. Pleegt hij het feit opzettelijk, dan wordt hij gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste zeshonderd gulden. Nieuw geneeskundig onderzoek. Een nieuw geneeskundig onderzoek van Ongeschikt voor den dienst worden geachtKeuringsraad aan het onderzoek onderwer- een ingeschrevene heeft plaats, zoo het ge- j:_ 1-1-:a\i 7;; iwtr»n4ian nn .io huninmn voelen van de beide geneeskundigen zij die kleiner zijn dan 1.55 M. 2. zij, die lijden aan of behelpt zijn met een der ziekten of gebreken, vermeld op eene bij Koninlijk besluit vastgestelde lijst. Alleeu zij, die bij de meting blijken de vereischte lichaamslengte te bezitten, worden onderworpen aan het geneeskundig onder zoek. De uitspfaken van den Keuringsraad worden in het openbaar medegedeeld. Wie voor den Keuringsraad moeten verschijnen. Voor den Keuringsraad moet in het al gemeen verschijnen ieder ingeschrevene, die pen: Zij kunnen bovendien op de hiervoren aangegeven wijze verzoeken om het onder- j zoek voor een anderen Keuringsraad te ondergaan. i Voor zooveel deze ingeschrevenen echter door ziekte of gebreken buiten staat zijn, voor den Keuringsraad te verschijnen, kun- 1 nen zij volstaan met bij den Keuringsraad vóór de sluiting zijner zitting in te zenden i een na 1 Mei afgegeven verklaring, waaruit j blijkt: j a. dat de ingeschrevene met geslachts- naam, voornamen en leeftijd aan te duiden wegens ziekte of gebreken buiten staat Bv_„otis, voor den Keuringsraad te verschijnen niet bij onherroepelijk geworden uitspraak j b. dat de ingeschrevene door hen, die de van den dienst voorgoed of tijdelijk vrijge- verklaring hebben afgegeven, ongeschikt steld, dan wel voorgoed of voorloopig uit- voor den dienst wordt geoordeeld gesloten is. c. de aard en de graad van de ziekte of Onherroepelijk is een uitspraak tot vrij- van het gebrek, op grond waarvan de on stelling of uitsluiting eerst, wanneer tegen geschiktheid aanwezig wordt geacht, zoomede de uitspraak geen bezwaar ingebracht of de bezwaren, door de ziekte of het gebrek beroep ingesteld is binnen den daarvoor bij 1 veroorzaakt. de wet gestelden termijn of de uitspraak Deze verklaring moet de onderteekening bij de eindbeslissing is gehandhaafd. dragen van twee geneeskundigen, die ter Hij, 'die voor den Keuringsraad moet plaatse van afgifte bevoegd zijn tot uitoefe- verschijnen, is verplicht, zich aldaar aai» een I ning van de genees- en heelkunde. In de onderzoek -naar zijn lichaamslengte en, zoo Nederlandsche koloniën mag de verklaring noodig, aan een geneeskundig onderzoek door enkel dokters-djawa echter alleen dan te onderwerpen. Hij kan echter aan den worden afgegeven, wanneer ter plaatse geen Commissaris der Koningin in de Provincie ander geneeskundige is, en mag zij door een het verzoek doen om het onderzoek voor dokter-djawa met een ander geneeskundige een anderen Keuringsraad te ondergaan. Dit verzoek kan ongezegld zijn, doch moet gefrankeerd verzonden worden. Het staat den ingeschrevene vrij, bij de keuring een geneeskundige verklaring om trent de lichaamsgesteldheid over te leggen, opdat de keurende geneesheeren daarmede rekening kunnen houden. Wie niet voor de keuringsraad behoeven te verschijnen. Voor den Keuringsraad behoeven niet te verschijnen de ingeschrevenen, die in vrij- willigen militairen dienst zijn, en verder 1. die doen blijken door ziekte of gebre ken tot die verschijning buiten staat te zijn De hier bedoelde ingeschrevenen worden onderzocht op de plaats, waar zij zich be vinden, mits deze binnen het Rijk gelegen iszij zijn verplicht, zich aan dit onderzoek te onderwerpen 2. die zich in verzekerde bewaring be vinden of die verpleegd worden in een Rijks werkinrichting, een Rijks-opvoedingsgesticht of een tuchtschool alleen dan worden afgegeven, wanneer ter plaatse niet meer dan éen ander geneeskun dige is. De handteekeningen van hen, dD de verklaring hebben afgegeven, moeten be hoorlijk voor echt zijn verklaard, onder bij voeging, dat zij, door wie de handteekenin gen zijn gesteld, ter plaatse bevoegd zijn tot uitoefening van de genees- en heelkunde, dan wel dokter-djawa zijn. Zoo het stuk is onderteekend door dokters-djawa of mede- onderteekend door een dokter-djawa, moet bovendien blijken, welk van de hiervoren bedoelde gevallen aanwezig is. Strafbepalingen. De ingeschrevene, die verplicht is voor den Keuringsraad te verschijnen en niet op de daarvoor aangewezen plaats of tijd verschijnt, of die, aldaar verschenen zijnde, zich niet aan de meting of aan het genees kundig onderzoek onderwerpt, alsmede de ingeschrevene, die moet worden onderzocht op de plaats, waar hij zich bevindt, en zich J niet onderwerpt aan de meting of het ge neeskundig onderzoek, wordt gestraft met den Keuringsraad niet van de zelfde strek king is. Het nieuwe onderzoek geschiedt voor den Militieraad, in zijn tweede zitting, in Augustus. Overigens kan van een ingeschrevene, omtrent wien door den Keuringsraad uit spraak is gedaan, bij den Militieraad een nieuw geneeskundig onderzoek worden aan gevraagd 1. door den ingeschrevene, wien de uit spraak geldt, of door zijn vader,' moeder, voogd of curator 2. door elk der overige voor de Gemeente ingeschrevenen, of door zijn vader, moeder, voogd of curator. De aanvrage moet, zoo zij wordt inge diend door een der onder 2 bedoelde perso nen, berusten op aannemelijke, in de aan vrage omschreven gronden, en binnen tien dagen na den dag, waarop de uitspraak van den Keuringsraad in het openbaar werd medegedeeld, zijn ingeleverd bij den Burge meester der Gemeente, waar de ingeschre vene, wien het geldt, voor de militie is inge schreven. Van de inlevering wordt een be wijs van ontvangst afgegeven. Aanvragen, niet ingericht of niet ingeleverd op de wijze, hier omschreven, kunnen geen gevolg heb- ben. Indeeling bij de zeemilitie of bij een der korpsen van het leger. De Voorzitter van den Keuringsraad ver zamelt tijd'ens de zitting gegevens omtrent de indeeling. In verband hiermede staat het den inge schrevene vrij, alsdan aan dien Voorzitter mede te deelen, of hij zou wenschen te worden bestemd voor dejzeemilitie, voor een bereden korps of voor de administratietroepen en ook aan welk korps of garnizoen hij zich anders gaarne zo.' zien toegewezen. Ook kan de ingeschrevene den Voorzitter een schrif- tslijke verklaring ter hand stellen, ten bewijze, dat hij voor eenig vak of eenigen arbeid bijzondere geschiktheid bezit. Amersfoort, 18 Mei 1914- De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. MILITIE TE LAND. Onderzoek van verlofgangers. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat het onderzoek van de in het verlofgangersregister dezer Gemeente ingeschreven verlofgangers der Militie te land zal worden gehouden le Amersfoort op het terrein voor de Infanterie-kazernes, aan den Leusderweg, op Dinsdag, den 9 Juni 1914. des voormiddags kwart voor tien uur, de verlofgangers behoorende tot de lichting 1906 en tot vroegere lichtingen, alsmede tot de lichting 1907des voormiddags kwart voor elf uur, de verlofgangers behoorende tot de lichtingen 1908 en 1909; op Woens dag 10 Juni a.s. des voormiddags te kwart voor tien uur, de verlofgangers, behoorende tot de lichtingen 1910 en 1911des voormid dags te kwart voor elf uur, de verlofgan gers, behoorende tot de lichtingen 1912 en >9*3- Aan het onderzoek behoeft niet te wor den deelgenomen door hen, die hunne eerste- oefening nog niet hebben volbracht, en voorts niet door a. de verlofgangers, die in het 1 o o p e n d e I jaar. vóór den dag hierboven aangegeven, in werkelijken dienst zijn geweest, uit an deren hoofde dan voor straf; b. de verlofgangers, die bestemd zijn om in het loopende jaar voor herhalingsoefe ningen in werkelijken dienst te komen c. de verlofgangers, die bestemd zijn om met 1 Augustus van het loopende jaar naar de Landweer over te gaan; d. de verlofgangers, aan wie vergunning is verleend tot uitoefening van de zeevaart of de zeevisscherij buitenlands of tot verblijf in het buitenland, en aan wie hetzij gelijk tijdig met die vergunning, hetzij in verband daarmede, later afzonderlijk vrijstelling van het onderzoek is verleend, dan wel is toege staan, dat onderzoek in de maand November of December van het loopende jaar te on dergaan e. de verlofgangers, aan wie ter zake van de uitoefening van hun beroep of bedrijf dan wel wegens andere bijzondere omstandighe den vergunning is verleend het onderzoek in een der hiervoren onder d genoemde maanden te ondergaan f. de verlofgangers, die in het genot zijn van ontheffing van den werkelijken dienst g. de adspirant-militie-officierenen h. de verlofgangers van de exploitatie-com pagnie der spoorwegafdeeling van het regi ment Genietroepen. Daarentegen moeten aan het onderzoek w e 1 deelnemen de verlofgangers, die in het loopende jaar voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst zouden moeten komen, doch wien vóór 1 Juni dezes jaars door den Minister van Oorlog uitstel van opkomst voor die oefeningen is verleend tot het vol gende jaar. Uiteraard geldt deze bepaling niet voor de verlofgangers, wien uit anderen hoofde, bijv. in verband met hun verblijf in het buitenland, vrijstelling van het onder zoek is of alsnog wordt verleend. De v erlofgai gers, aar. wie het vorig jaar uitstel van opkomst vojr herhalingsoefenin gen werd ver'eend tot in het loopende jaar en die in verhand daarmede in dit jaar reeds voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst zijn geweest of alsnog voor herhalings oefeningen moeten opkomen, behoeven aan het onderzoek NIET deel te nemen. Voorts wordt de aandacht gevestigd op de volgende wetsbepalingen De verlofganger moet bij dit onderzoek verschijnen in uniform gekleed en voorzien a. van de tot zijne voorgeschreven uitrus ting verder behoorende kleeding- en uit rustingstukken b. van de wapenen, het ledergoed, de re glementen en de dienstvoorschriften, hem uitgereikt c. van zijn zakboekje en van zijn verlofpas. De verlofganger staat niet alleen gedurende den tijd, dien het onderzoek duurt, maar ook voor zoolang hij ter gelegenheid van het onderzoek in uniform gekleed is onder de bevelen van den Militie-commiss%is, zoodat indien hij ongeregeldheden pleegt of zich aan een strafbaar feit schuldig maakt, hetzij

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1