Dinsdag 26 Mei 1914. No. 8419 63e Jaargang. Stadsnieuws. AMERSFOORTSCHE Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFDREDACTEUR p. j. razsiazii AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f i.— franco per post /1.13. Advertentien 1— 6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officleCle- en onteigening»- advertentiön per regel 13 cent Reclames 1—3 regels Bewijsnummers naar bulten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentien van buiten de stad worden de incasseerkosten in rokening gebracht. Postbus 9. BUREAUi SORTSQRAOBT 9. Telefoon 19. KENNISGEVING. De Burgemeester van Amersfoort, gezien artikel 41 der Gemeentewet, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergnderen op Dins dag den 20 Mei aanstaande, des avonds ten 8 ure. Amersfoort, 23 Mei 1914. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. Arbeidsbeurs. (Ingezonden.) Wanneer mocht worden besloten tot liet oprichten eener Arbeidsbeurs in de Gemeente Amersfoort, dan kan misschien gelijktijdig een ander vraagstuk onder de oogen worden gezien, namelijk dit: Op welke wijze kan er naar worden gestreeld om de leerlingen, die de Lagere school op den leeftijd van ongeveer 12 a 13 jaar gaan verlaten, het best voort te helpen in verband met hun aanleg en ver standelijke ontwikkeling, ón met het oog op hun eigen belang, èn met het oog op hetgeen zij later voor de maatschappij kunnen zijn Ik heb hier dus het oog op die leerlingen, waarvoor de ouders geen verdere schoolont wikkeling verlangen, noch op de inrichtingen van Lager onderwijs, noch op de Ambachts school, de Industrie- cn huishoudschool of de Handelsschool. Alzoo de leerlingen, die óf zelf moeten gaan verdienen, óf hun ouders in hunne werkzaamheden moeten helpen. Ik weet niet hoe groot in deze Gemeente het aantal leerlingen gemiddeld jaarlijks is, dat vrijkomt en langs dien weg hun leven in de maatschappij aanvangt. Zulks ware natuurlijk wel na te gaan ik zal mij echter van een schatting onthouden, maar al moge wat ik hartelijk hoop dat aantal be trekkelijk klein zijn, tóch zal het nog groot genoeg zijn, dat de aandacht daaraan mag worden geschonken. In den regel zullen eronder de leerlingen, die ik dus hier op het oog heb, er meerderen voorkomen, die nog geen gevestigde keuze hebben aangaande eenig beroep. Dikwijls zullen de ouders dan maar voor hen kiezen en verklaarbaar is het, dat het «aanvang s- loon* dat behaald kan worden, dan daarbij een niet onbelangrijke rol zal spelen. Een ge volg daarvan zal weer kunnen zijn, dat velen dier bedoelde leerlingen zullen vervallen in dienstverrichtingen, welke geenszins met hun neigingen en aanleg overeenstemmen, en wanneer zij dan enkele jaren in die richting zijn werkzaam geweest, moeten zij weer worden afgedankt, eensdeels omdat zij niet voldeden, anderdeels omdat het loon dan niet meer in overeenstemming is met den dan door hen verkregen leeftijd. Voldoen kónden zij niet meerde eigen neigingen van den betrokkene kwamen te veel op den voor grond en al hetgeen de patroon hun opdroeg, moest daardoor met tegenzin, dus niet op de wijze zooals redelijkerwijze verlangd mocht worden, worden uitgevoerd. Men gevoelt, dat eenige goede jaren voor opleiding op die wijze zijn verloren geraakt; jaren waarin ook, mogelijk door het straat leven dat geleid kan zijn, de energie is uit gedoofd om zich dan nog weer te gaan on derwerpen aan de nieuwe plichten en moei lijkheden, welke geregelde vakstudie al is zij practisch vordert. En zoo kunnen dan uit vroegere leerlingen der Lagere school, waarvan, toen zij op de schoolbanken zaten, de onderwijzers meer zouden hebben verwacht, allerlei «gelegenheidswerkzoekers* ontstaan, die dikwijls tijden lang werkeloos blijven, daardoor vervallen in het pauperis me en de schare ontevredenen en mislukten vergrooten. Wanneer de Hoofden der scholen en de klasse-onderwijzers aan de hierboven bedoelde leerlingen vóór dezen de school gaan ver laten op eenvoudige wijze de inrichting en werking der Arbeidsbeurs verklaren en alzoo die jongelieden goed het besef bijbren gen, dat middels de Arbeidsbeurs de gele genheid kan worden geopend, dat zij in verband met aanleg en geschiktheid vooruit kunnen komen in de richting, welke voor hen wenschelijk kan worden geacht, dan is er reeds iets gewonnen. Ver moedelijk echter nog niet veel. Want het is best mogelijk, dat het nog maanden duren kan vóór en. aleer de Arbeidsbeurs in de verlangde richting kan helpen en alsdan komt het gevaar, dat de ouders zullen zeggen. dat zij daarop niet kunnen wachten. Dan zoude weer de verkeerde richting worden uitgegaan en de drang om het kind iets te laten ver dienen, te spoedig de keus doen vallen op eenig verkeerd cn doodloopend beroep, Voor ik nu verder ga, moet ik even met nadruk vooropstellen, dat ik slechts bet oog heb op die leerlingen, van wie de onder wijzers, wat aanleg en ontwikkeling aangaat, gunstige verwachtingen voor de toekomst hebben. Mijn betoog geldt dus niet de min der verstandelijk bedeelden; hoe eerder zij op de eene of andere wijze wat trachten »e verdienen voor hun ouders, hoe beter. Ik heb dikwijls opgemerkt, dat de Hoof den der scholen cn de klasse-onderwijzers een groote belangstelling hebben voor hunne leerlingen. Vooral geldt dit. wal den klasse onderwijzer betreft, als hij eenige jaren ach tereen een gcschiktcn en flinken leerling ouder zijn leiding had. Daarom schijnt mij het systeem goed, wanneer een dergelijke onderwijzer met zijn klasse medegaat. Dit kan natuur lijk niet altijdiedere onderwijzer is daar voor niet geschikt; maar wanneer het mo gelijk is, dan gevoelt men wet, dat de weder- zijdsche belangstelling moet toenemen en dat het vertrouwen van den leerling in den onderwijzer groot kan worden. En nu komt het mij voor, dat de onder wijzers, in het algemeen genomen, veel zul len kunnen doen om het aantal leerlingen van goeden aanleg, die na het veriaten der school in verkeerde beroepen gaan, te doen verminderen. Zij kunnen de ouders van die leerlingen uit wie, naar zij meenen, wat meer kan groeien dan b.v. besteljongen, gevolgd door gelcgenheidswerkzoeker, er op wijzen, dat gezegde ouders goed zullen doen op de Arbeidsbeurs te zoeken naar voor hunne kinderen passende ambachten, al ware het dan ook, dat zij dan eenigen tijd moesten wachten vóór en aleer plaatsing volgde. Dien wachttijd :ou de vetrokken leerlinij, dan op de school, ooi niet, moeten bljjnen doormaken. Natuurlijk zal hierbij teleurstelling voor de onderwijzers niet uitblijven. Er zullen toch nog zooveel ouders zijn, die, doof voor goeden raad, de verkeerde richting voor hun kinderen kiezen en zulks óok al omdat hun eigen geringe verdiensten hen er noodwen dig toe dwingen, niet langer op geldelijken inbreng hunner kinderen te willen wachten. Maar al zij er slechts een zeer gering succes, dan is dit toch nog bemoedigend, want succes, verkregen in deze richting moet gaande weg gaan groeien. Om dat weinige succes nog beter te ver zekeren, zouden de Hoofden der scholen aan den Directeur der Arbeidsbeurs opgaven kun nen sturen van de leerlingen, die de school gaan verlaten en geen verder onderwijs meer zullen genieten, met vermelding, voor zooveel mogelijk, van aanleg en geschiktheid voor bepaalde ambachten. Dc Hoofden der scho len zouden die opgaven, niet dan na gepleegd overleg met den klasse-onderwijzer, moeten indienen. In de instructie van den Directeur der Arbeidsbeurs zou dan kunnen worden opge nomen, dat ook hij zooveel mogelijk de ouders van die leerlingen, die meerderen aanleg heb ben, wijzen moet op het verkeerde, wanneer maar al te spoedig, alleen om het aanvangs- loon, overgegaan wordi tot het gaan in een verkeerd beroep. En wanneer dan nog ver der het Bestuur der Arbeidsbeurs, dat hoofd zakelijk uit werkgevers en werknemers zal bestaan, werd aangevuld met enkele advi- seerende leden uit den onderwijzersstand, dan kwamen wij misschien weer een ietsje verder op den goeden weg. Ik heb getracht hier op een volksbelang te wijzen, dat, nu misschien hier een Ar beidsbeurs zal komen, tegelijk aan de orde kan worden gebracht. Ik ben er van door drongen, dat ik deze materie nog maar zeer onvolkomen heb behandeld. Miaachien willen beter bevoegden er eena over nadenken en hun mcening dan kenbaar maken. Men weetdu choc dea opinions jailiit a vérité. P. S. R. WOLTERBEEK. Amersfoort, 23 Mei 1914. Het Bestuur van de Zendings-vcrccnlging der classis Amersfoort van de Ned. Hervormde kerk heeft een geschriftje het licht doen zien «om de vrienden der zending een heel klein beetje op de hoogte te brengen van hetgeen de gemeenten der claaaia doen voor de pre diking van het Evangelie in de heidenwereld* cn natuurlijk om steun voor den arbeid van den eigen zendeling, den heer D. C. Prins,, die 5 September 1913 van hier vertrok en eerst 25 December zijn standplaats Djailolo, op Halmaheira, bereikte. Het Hof vertrekt aanstaanden Zaterdag naar Het Loo. van den Kalkweg tot de Barchman Wujr- tierslaan, het eerst voor bebouwing in aan merking zullen komen, behoort het terrein langs den Utrechtscbeweg, even voorbij de villa «Chantecler* tot aan den Kalkweg en aan de achterzijde begrensd door het Zei»- ter-spoor. Het behoort in eigendom aan me vrouw J. O. A. Lingeman, weduwe van den heer C. L. R. Roos Vlasman, en la 9.74.38 H. A. groot. Het achijnt ons toe, dat het bezit van dit terrein voor de Gemeente van veei belang la; zij zal dan volle zeggenschap hebben over de bebouwing, wat van belang Is, vooral in verband met de omgeving, welke haar reeda toebehoort. Wij zijn daarom met de eigenares in onderhandeling getreden, met bet resultaat, dat zij bereid ia, de gronden aan de Ge meente te verkoopen voor f60000 in totaal, dat la voor ongeveer 60 cent den vlerkanten Meter. Bij de beoordeeling van dezen prija dient rekening te worden gehouden met de groote kans, dat bet terrein door de tot atand koming van de tram Zeiat—Amersfoort zeer spoedig in exploitatie zal komen en ook met het feit, dat geen straten behoeven te worden aan gelegd. Met de commisaie voor de financiën zijn wij van oordeel, dat het Gemeentebelang meebrengt, dat deze terreinen worden aan gekocht voor f60000, vrij op naam. Een daartoe strekkend ontwerp-bealutt gaat hlemeven. In uw jongste vergadering ia ontkennend geantwoord op de vraag, of de Gemeente erold was, het z,g. Mierenboschje te ver- Burgemeester en Wethouders schreven aan den Raad Bij brief van 13 Juni 1912 werd In her innering gebracht, dat, ofschoon aanvankelijk was gerekend, dat de Gemeente aan de Amersfoortsche Tramweg Maatschappij een jaarlijksche bijdrage zou moeten verleenen van f 1800, later bleek, dat met een veel geringer bedrag kon worden volstaan. Als regel is toen aangenomen, dat de Gemeente een subsidie geeft van f 800 plus de helft van het dan nog bestaande tekort. De andere helft wordt door de garantie-vereeniging be taald. Deze vereeniging heeft ons medegedeeld, dat het door haar te dekken verlies f 366.49 bedraagt, en zii nog slechts een bedrag van f 273.24 is kas heeft. Zij verzocht daarom, het tekort van f 91.25 voor rekening der Gemeente te willen nemen. Wij brengen ook in herinnering, dat ver leden jaar het volle door haar verschuldigde bedrag door de garantie-vereeniging is op gebracht, nadat daarvoor op de offervaardig heid van de leden een beroep was gedaan. Ofschoon, zooals is gezegd, ook dit jaar een tekort valt tc dekken, meenen wij toch dat hiervoor niet opnieuw een beroep moet wordon gedaan op de leden der meerge noemde vereeniging. Het blijven cxploi- teeren van de tram is een algemeen belang, cn dan is het te verdedigen, dat de lusten, die daarvan het gevolg zijn, ook uit de al- gemcene kaa worden bestreden. Is uw ver gadering eenmaal van oordeel, dat het te dekken tekort niet in evenredige verhouding staat tot het belang, dat de tram oplevert, dan dienen andere maatregelen te worden getroffenzoolang dat oordeel niet is uitge- j sproken, schijnt het ons billijk, dat de Ge meente het gehcele tekort dekt. Wij hebben daarom de eer U voor te stellen, te besluiten, dat de Gemeente het tekort van de Garantie-vereeniging over 1913 ad f 91.25 overneemt en in volgende jaren, zoolang geen nadere regeling dienaangaande I zal zijn getroffen, het geheele tekort voor haar rekening neemt. Tot de gronden, die, naar mag worden i verwacht, door het verharden van den Kalk weg en het aanleggen van den nieuwen weg koopen, met de bedoeling, dat daarop inricb- 1 van nijverheid zouden worden geves- Het gold hier niet wij wijzen daar nogmaals met nadruk op de'vestiging van een bepaalde Industrie of het verzoek van een bepaald persoon; het besluit droeg een algemeen karakter en aangezien de Gemeente nagenoeg geen terreinen in eigen dom heeft, waarop dit besluit niet van toe passing kan worden geacht, kan zij voor fabrieken bijna geen grond aanwijzen. Wanneer onze meening wordt gedeeld, dat een gezonde ontwikkelingen uitbreiding van de nijverheid zooveel mogelijk dient te worden bevorderd, dan komt de vraag naar voren, of de Gemeente voor dat doei ook moet trachten de beschikking te krijgen over daarvoor geschikte terreinen. Ons college heeft die vraag voor zich zelf al vroeger is bevestigenden zin beantwoord, nat 1 tot d in «l«ge de heer J. K. Wegener, te Enschede, kocht maar meende met naar uit te spreken, te eld grond in dat Tcwartler elegenheid doet zich thans voor; moeten wachten tot de gelegenheid •ond in dat kwartier te koopen. voordoen, En die van den heer J. G. F. van Achterbergh Sr. de aan dezen toebehoorende gronden aan den Ouden Soesterweg en ia bereid, die gronden weder aan de Gemeente over te dragen. De bedoelde gronden zijn gelegen in sectie D en groot ongeveer 8.01 06 Hectarende koopprijs bedraagt, alle kosten inbegrepen, f29180. Deze prijs van ongeveer f 0.361/] cent den Ma komt ons niet te boog voor. Na raadpleging van de Commissie voor de financiën, die zich hiermede geheel kan vereenigen, hebben wij derhalve de eer U tot aankoop van deze terreinen te adviseeren. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad nog voor, in de instructie voor den Gemeente-aanplakker v 'jzigingen aan te brengen, waardoor hem voortaan een vaste jaarwedde van f 60 wordt toegekend, terwijl tevens wordt bepaald, dat hij kan vorderen voor het aanplakken van stukkon, hem door particulieren ter hand gesteld, een loon be rekend naar 1 cent per 100 vlerkanter cen timeter. Een en ander in te gaan met 1 Juli aan staande. Nog stellen zij den Raad voor, In het Regiement voor het Burgerlijk Armbestuur,

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1