Donderdag 28 Mei 1914. No 8420 63e Jaargang. Stadsnieuws. Uitgave vaii de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFD-REDACTEUR F. J. FREDERIKS. AMERSFOORT. Verschijnt DinsdagDonderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1 franco per post /"1.15. Advertentisn 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per t.-ge' 15 cent Heclames 1—5 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening g bracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentién van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Postbus 9. BUREAU: KORTEGRACHT 9. Telefoon 19. KENNISGEVING. De Gedeputeerde Staten der Provincie Utrecht, Gelet op artikel UI der Kieswet, Brengen ter kenis van belanghebbenden, dat de overeenkomstig artikel 110 der Kieswet in dato 8 Januari 1914 van kracht zijnde en inde plaats der bestaande tredende Lijst der hoogst aangeslagenen in de Provincie Utrecht, verkies baar als afgevaardigden ter Eerste Kamer van de Staten-Generaal, voor een ieder ter Provinciale gritlie ter inzage is nedergeh gd en legen bet ding der kosten in afschrift algemeen verkrijgbaar is gesteld. Bedoelde lijst zal, ingevolge ariikel 111 der Kieswet, worden geplaatst in de „Nederlandsche Staatscourant" van 15 Juni a. s. Utrecht, 25 Mei 1914. De Gedeputeerde Staten voornoemd. W. H. J. ROIJAARDS, Voorzitter. A. Van DOORNINCK, Griflier. Het Hof vertrekt Zaterdagmiddag om half vier uit Den Haag naar het J.00, waar in de volgende maand een tuinfeest wordt aangeboden. H. M. de Koningin-Moeder zal aanstaanden Zaterdag haar paleis »Soestdijk« betrekken. De Dinsdagavond van 8 tot 9.30 onder voorzitting van den Burgemeester, mr. J. C. graaf van Randwijck, gehouden ver gadering van den Raad dezer Gemeente werd bijgewoond door i 4 leden en den Se cretaris, den heer A. R. Veenstra. Met kennisgeving waren afwezig Wethou der Veis Heyn en de heeren Kroes, Eysink, Rolandus Hagedoorn en Jorissen. De notulen van 28 April werden als vast gesteld beschouwd. Ingebracht werden de volgende stukken Brief van den Minister van Binnenlandsche Zaken van 2 Mei, waarbij wordt toegezon den het Koninklijk besluit van 73 April 1914, no. 15, tot verhooging van het voorschot, verleend aan de Gemeente ten behoeve van de stichting «Volkshuisvesting II* tot f 190 460 voor kennisgeving. Besluiten van de zelfden tot goedkeuring van de Raadsbesluiten nopens verkoop van bouwterrein aan de heeren J. Birnie, G. H. Barneveld Jr., J. E. Moltzer, P. H van Hase- len, H. A. Pothoven, I. Scheltema de Heere I.. G. Eschauzier en W. Biesbaar als voren. Besluit van de zelfden tot goedkeuring van liet Raadsbesluit van 31 Maart tot ver hooging van het bij Raadsbesluit van 19 Juni 1913 voor het doel omschreven in art. 32c der Woningwet beschikbaar gestelde bedrag van f 3000 tot f t5 000, en tot het aanvragen van f 12 000 uit 's Rijks kas tot bestrijding van de daarvoor nood'ge uitgar ven als voren. Besluit van de zelfden tot goedkeuring van de Raadbesluiten van 31 Maart tot aankoop van grond van G. van der Heijden en Achter de Kamp in het belang der volkshuisvesting als voren. Besluit van de zelfden, waarbij goedge keurd wordt teruggezonden kei. Raadsbesluit van 31 Maart tot het in eersten aanleg voe ren van verweer tegen een door de Utrecht- sche Waterleiding Maatschappij tegen de Gemeente ingestelde rechtsvordering als voren. Besluit van de zelfden tot goedkeuring van het Raadsbesluit tot verkoop van grond aan E. J. en C. Ruitenberg als voren. Besluit van de zelfden tot goedkeuring van het Raadsbesluit in zake het aanleggen, heb ben en exploiteeren vai: een tramweg, loo- pende van Zeist naar Amersfoort over aan de Gemeente in eigendom beboorende gron den als voren. Besluit van de zelfden tot goedkeuring van het Raadsbesluit tot vaststelling van een wijziging van het Uitbreidingsplan der Gemeente als voren. Besluit van de zelfden tot goedkeuring van het Raadsbesluit tot overneming in eigen dom en onderhoud der Geme.ntc van de Molenstraat en de Achterberghstraat, onder de Gemeente ..sden als voren. I Besluit van de zelfden tot goedkeuring van het Raadsbesluit tot verkoop van grond 1 aan den heer R. P. van der Mark als voren. Besluiten van de zelfden tot goedkeuring van de Raadsbesluiten tot verlenging van den termijn van ontruiming der onbewoon baar verklaarde perceelen Wolkerstraat nos. i 7, 9, 11 en 13 en nos. 5 en 15 als voren. I Besluiten van de zelfden waarbij worden gehandhaafd de Raadsbesluiten van 19 Decem- I »er 1913, houdende afwijzende beschikking op de bezwaarschriften van I. Balk, A. J. I li Nefkens en P. II. J. Nefkens tegen hun aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen en waarbij hun beroepen 1 ongegrond worden verklaard als voren. I Dankbetuigingen van J. Pothoven, voor zijn benoeming als opzichter-teekenaar en van L. van Dommelen, onderwijzer aan school F, voor de hem toegekende gratificatie als voren. Adres van 5 Mei van M. Holland, c.s., allen agenten van politie, houdende verzoek om verbetering der salarissen van het politie personeel om advies aan Burgemeester en Wethouders. Adres van J. Menko, c.s., houdende ver zoek, niet te besluiten tot hot verplaatsen van hun uitstallingen van den Hof naar de Appelmarkt bij punt 26. Besluit van de zelfden, waarbij goedge keurd wordt teruggezonden het Raadsbesluit tot onderhandsche verhuur van een perceel grond aan de Bloemendalsche poort als voren. Besluit van de zelfden tot goedkeuring van de Raadsbesluiten tot wijziging der Begroo ting, diensten 1 q 3 en 1914 als voren. Adres van den Amcrsfoortschen Bestuur ders Bond om beter toezicht te doen houden op steiger- en klimmateriaal om advies aan Burgemeester en Wethouders. Brief van den Minister van Binnenlandsche Zaken, waarbij wordt goedgekeurd het Raads besluit ter benoeming van dr. J. II. W. Strijd tot conrector aan het Gymnasium voor kennisgeving. Een adres van de Kanaal-vereenigïng »De Geldersche valleihoudende verzoek om subsidie voor het opmaken van het plan van het kanaal om advies aan B. en W. Om 8.10 komt aan de orde de Agenda. 1. Benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur (vacature-N. Veis Heyn). - Bij de twee vrije stemmingen verwierven de heeren R. van Dijk en W. J. Fortuijn Drooglever ieder 7 stemmen bij loting wordt laatstgenoemde gekozen verklaard 2. Benoeming van een tijdelijk Directeur voor de Bedrijven. Met algemeene stemmen benoemd voor den tijd van een jaar de heer A. C. Koppejan, werktuigkundig ingenieur, werkzaam aan de Zuider-gasfabriek te Amsterdam. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van verlof aar mejuffrouw A. J. W. Th. Bremer, onderwijzeres in de Nuttige handwerken aati school E. Goedgekeurd z. d. of h. st. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders naar aanleiding van het adres van het Bestuur der vereeniging Handelsschool voor Amersfoort en omstreken* tot in gebrnik geving van het schoolgebouw in de Koe straat en tot het verleenen van subsdie. Het voorstel is meegedeeld 20 Mei. Als voren. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders fot wijziging van het Raadsbesluit van 25 November 1913, waarbij aan de vereeni ging «Ambachtsschool voor Amersfoort en omstreken* een subsidie wordt verleend. Het voorstel is meegedeeld 9-Mei. Als voren. In verband hiermee wordt ook de Begrooting der school goedgekeurd z. d. of h. st. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot uitbreiding van het vaste personeel aan school B met twee leerkrachten. Goedgekeurd z. d. of h. st. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot wijziging der Verordening tot heffing van schoolgelden voor het onderwijs aan het Gymnasium, de Hoogere Burgerschool en de Burgeravondschool. De heer Wolterbeek: Ik kan, op de gronden, in een vorige vergadering meege deeld, me niet vereenigen met de verorde ning en wensch dus geacht te worden, te hebben tegen gestemd. De verordening wordt gewijzigd met op een na algemeene stemmen. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot onderhandsche verhuring van 7 H.A. land voor f 270 per jaar onder de Gemeenten Eemnes en Bunschoten aan Jacob Frantsen. Aangenomen z.d of h. st. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot wijziging van het Raadsbesluit van 19 December 1913 in zake het aangaan van de overeenkomst met de Ooster Stoomtram Maatschappij voor het leggen van den tram weg Zeist—Amersfoort. Alsvoren. 10. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aankoop van gronden, gelegen aan den Ouden Soesterweg vanj. E. Wage- ner, te Enschede. Het voorstel strekt om voor f 29 180, alle kosten inbegrepen, te koopen 8.0106 H.A. grond aan den Soesterweg, behoorende bij villa 'Gretha*, met het doel, beschikking te krijgen over terreinen, geschikt voor inrich tingen van nijverheid. De heer Oosterveen: Ik kan me niet best vereenigen met het voorstel. Ik meen, dat het niet gewencht is. bij «Birkhoven* fabrieksterrein te hebben. Ik zie niet in, dat de Gemeente werkelijk belang daarbij heeft, ook niet uit anderen hoofde. De mooiste stukken, aan den straatweg, heeft de heer Van Achterbergh gebruikt om er huisjes te bouwen. Het gaat dus om het achterterrein. Maar zal de Gemeente daaraan iets hebben dan moet de Oude Soesterweg worden verhard. De heer Wolterbeek'. In hun voorstel schrijven B. en W.«In de jongste Raads vergadering is ontkennend beantwoord de vraag, of de Gemeente bereid was, het z.g. Mierenboschje tc verkoopen, met de bedoeling, dat daarop inrichtingen van nijverheid zouden worden gevestigd. Het gold hier niet wij wijzen daar nogmaals met nadruk op de vestiging van een bepaalde industrie of bet verzoek van ee.i bepaald persoonhet besluit droeg een algemeen karakter. En aan gezien de Gemeente nagenoeg geen terreinen in eigendom heeft, waarop dit besluit niet van toepassing kan worden geacht, kan zij voor fabrieken bijna geen grond aanwijzen*. Ik heb uit de discussiën in die vergadering niet kunnen opmaken, dat de Raad die meening deelt, althans niet zóo als in dit schrijven wordt gezegd. Ik meen, dat fabrieken voor een Gemeente veel meer waarde hebben dan villa-bouw. De Voorzitter: Voor het standpunt van den heer Ooster veen is óok wel iets te zeggen, namelijk, dat er op moet gelet, dat de omgeving van «Birkhoven* niet wordt be dorven. Er is hoop en er zal voor worden gezorgd, dat daar althans geen hinderlijke industrieën worden gevestigd. Den heer Wolterbeek merk ik op, dat in de vorige vergadering wel degelijk in dien zin is besloten. Zelfs twee malen is dit door mij op den voorgrond geschoven. U vindt dit op bladz. 28 van de Handelingen. De heer Wolterbeek: De Gemeente heeft dus geen terreinen voor fabrieken Da Voorzitter: Niet heel veel en dit is een reden te meer om te trachten, dit groote complex te krijgen. De heer B r i tAchter het eerste dub bele huis ligt een straatweg van 9 M. breed en 40 M lang. Wie daaraan een fabriek bouwt, heeft ook een uitweg naar den Soes terweg. De Voorzitter: Met dien weg kunnen we doen wat we willen. Het hangt er geheel van af hoe we dit terrein zullen exploiteeren en verknippen. De heer Oosterveen: Ik wensch ge acht te worden, te hebben tegen gestemd. Het voorstel wordt aangenomen met op éen na algemeene stemmendie van den heer Ooster veen. 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aankoop van gronden, gelegen aan den Utrechtscheweg van mevrouw J. O. A. Lingeman, wed. van den heer C. L. R. Roos Vlasman. Het voorstel strekt om voor f 60 000, vrij op de naam, te koopen 8.74.38 H.A. aan den Utrechtscheweg even voorbij «Chante- clair* en strekkende tot het Zeister spoor. De heer Wolterbeek: Ik zal tegen stemmen, omdat het terrein alleen wordt be stemd voor villa-bouw. Ik voel daar niets voor. De Voorzitter: Ongeveer een jaar geleden is, naar aanleiding van een vraag van den heer Van Achterbergh, door den Raad met algemeene stemmen het servituut van villa-bouw gelegd op al deze terreinen. Als we thans dit stuk koopen, hebben we een aansluitend geheel. De heer Wolterbeek: Ik vind, dat we genoeg terreinen voor villa's hebben. Het voorstel wordt aangenomen met op éen na algemeene stemmen; die van den heer Wolterbeek. 12. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot overneming in eigendom der Gemeente van de Veldstraat, voorzoover deze behoort aan den heer P. van Achterbergh. De afstand geschiedt kosteloos. Aangenomen z. d. of h. st. 13. Voorstel van Burgemeseter en Wet houders tot overneming in eigendom der Gemeente van een gedeelte der Kleine Gast huislaan, toebehoorende aan de weduwe B. Derks. Ook dit geschiedt kosteloos. Als voren. 14. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aankoop van het perceel Lan- gestraat no. 10 van den heer G. J. Meuser voor f 20 000. Als voren. 15. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om over te gaan tot het afzanden van Gemeente-eigendommen. De heer Van Achteröergh: Ik zou den Wethouder van Openbare werken willen vragen is U zelf op het terrein geweest en hebt U het opgenomen in verband met het Uitbreidingsplan:s de bedoeling afzanden, dan wel uitzandenkunt U het advies mee- deelen van de Commissie van fabricage? De heer Van Esveld, Wethouder van Openbare werken: Hetgeen B. en W. namens wie ik antwoord, voorstellen, betreft niet een bepaald terrein, doch terreinen, welke nader zullen worden uitgezocht en aange wezen. Ben ik dus op eenig terrein geweest dan is dit geheel onwillekeurig geschied. Afzanden staat niet gelijk met uitzanden het is een quaestie van meer dan wel min der diep graven. Het advies der Commissie van fabricage is ongunstig, i'cch dit vindt hierin zijn oor zaak. dat het ging om een bepaald terrein aan den Utrechtscheweg. Het voorstel van B. en W. betreft het afzanden van Gemeente eigendommen in het algemeen. Verder zult u in het voorstel hebben ge lezen, dat de Gemeente het afgraven wil ter hand nemen om, evenals particuliere eige naars deden, voordeel te krijgen van het zand en het grint, dus als een bron van in komsten, die door de Gemeente niet mag worden versmaad. De heer Van Achterbergh: Ik heb nog geen beslist antwoord gekregen op de vraag of men wil afzanden, dan wel wil uitzanden. Afzanden, is afgraven tot gelijk den weguitzanden gaat veel dieper. Het voorstel spreekt van afzanden, de motiveering wijst op uitzanding. Wethouder Van Esveld: Dat ver schil is B. en W. ontgaan.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1