Laatste Berichten. Ingezonden. Het Bestuur der afdeeling verklaart hierbij, dat de artikelen van Silvio in »De Vooruit gang» -- bedoeld zijn voornamelijk de arti kelen van einde April de persoonlijke meening van Silvio weergeven, en dat die meening niet is de meening der Vrij.-Demo- cratische afdeeling. Van de 243 candidaten, die het schriftelijk gedeelte van het examen ter verkrijging eener acte van bekwaamheid in de Gemeente administratie hebben afgelegd, hebben slechts 77 voldaan om te kunnen worden toegelaten tot het mondeling examen, dat 15 Juni a.s. te Zeist aanvangt. Als regel moet in een courant stipt worden gezwegen over hetgeen wordt gesproken in een sociëteitdoch waar het een herden kingsdag geldt, mag de uitzondering worden toegepast, die eiken regel bevestigt. Gistermiddag dan kwamen in de leeszaal van »Amicitia« tal van leden samen om met heer D. Gonggrijp den dag te herden ken, waarop hij u1/, jaar geleden in func tie trad als kastelein dier sociëteit. De heer H. W. van Esveld, Voorzitter der sociëteit, richtte het eerst het woord tot den heer Gonggrijp en dankte hem voor de uitnemende wijze waarop hij steeds zijn moeilijke taak vervulde, voor zijn goede zorgen, waardoor voor alle leden de sociëteit een tweede tehuis is, en voor zijn grooten tact, waarmee hij het zelfs de meesteischenden naar den zin weet te makenóok in de concert- en schouwburgzaal, waar hij, al is het nog zoo druk en al vragen sommige artisten wel eens meer dan een gewoon mensch vermag te geven, steeds zijn zelf- beheersching en groote menschenkennis toont. Hoe bescheiden men ook is, toch ziet men af en toe wel eens gaarne zijn goede.zorgen erkend. Op den 1 sten Juni, den eigenlijken herinneringsdag, zijn schriftelijke en monde linge betuigingen van erkentelijkheid en sympathie U reeds toegestroomd doch thans, nu de wegens de Pinksterdagen afwezigen zijn teruggekeerd, meende het Bestuur niet te mogen achterblijven om ook namens alle leden te betuigen hoezeer het waardeert het geen U voor de sociëteit in haar geheel doet. Namens Bestuur en leden bood spr. den heer Gonggrijp een welgevulde portefeuille aan en verzocht hem, die steeds bij zich te dragen opdat zij hem in benarde oogenblik- ken zou kunnen schragen in zijn dikwijls zeer moeilijke taak. Onder hartelijke instemming eindigde spr. met den wensch, dat het den heer Gong grijp nog vele jaren mocht gegund zijn, in goede gezondheid en met de zelfde opge wektheid en correctheid voor de belangen van sociëteit en leden te waken. Vervolgens nam de heer A. Herschel het woord als een van de oudste leden der sociëteit, vroeger ruim 30 jaar haar mede-Bestuurslid. Spr. herinnerde, dat toen ruim xS jaar ge leden de opvolger van den heer Bothof moest worden vervangen, onder de sollici tanten behoorde de heer Gonggrijp, wiens aanbevelingen reeds destijds zóo uitstekend waren, dat slechts door een samenloop van omstandigheden een ander werd benoemd. Die aanbevelingen heeft spr. op 1 Juni ter hand gesteld aan den heer Gonggrijp. Nu spr. hem 12t/2 jaar in functie heeft gezien, betreurt hij het te meer, dat de heer Gong grijp niet toen is benoemd. Spr. hoopte, dat het den jubilaris gegeven mocht zijn, op den zelfden juisten weg voort te gaan tot bloei van de sociëteit, tot groote tevredenheid van j het Bestuur en alle leden. Spr. »Leve de heer Gonggrijp» vond war- i me instemming. Den heer W. A. van den Bovenkamp, Bestuurslid der Toonkunst-afdeeling, was het een zeer aangename plicht, namens die af- j deeling te herdenken de groote welwillend heid waarmede de heer Gonggrijp haar steeds 1 tegemoet kwam en zelfs zijn particuliere ver trekken afstond. Namens de afdeeling bood spr. den jubila- ris aan een fraaie gouden dasspeld, in den vorm eener harp, symbool der toonkunst. De heer Gonggrijp dankte voor de wel- willende woorden en de daarmee betuigde in stemming en voor de tastbare blijken van sympathie en waardeering, welke hem ten 1 spoorslag zullen zijn om voort te gaan, den bloei der sociëteit naar zijn beste vermogen 1 te helpen bevorderen. generaal van Oost-Indiü ter benoeming tot rechterlijk ambtenaar. Het jongste nummer van '»Toonkunst- nieuws», bijna geheel gewijd aan de op 20 dezer te houden 8,5ste Algemeene vergade ring der Maatschappij, bevat een mooi por tret van den heer M. W. Petri, naar een photo van den heer J. W. Wentzel. Luitenant W. A. van den Wall Bake, van het 2e depot huzaren, te Haarlem, wordt 1 October overgeplaatst bij het 4e regiment en gedetacheerd bij de Rijschool, waar van dat regiment ook worden gedetacheerd de luitenants C. L. Hollertt, te Zutfen, en jhr. D. J. H. N. den Beer Poortugael, te Deventer. Aan het toelatings-examen voor het iste studiejaar van de cursussen bij de infanterie nemen 35 adspiranten deel. Er zijn 45 plaatsen. De »Eembode< deelt mee, dat het nieuwe schooljaar van het pensionaat St. Louis, het welk in September van Roermond naar hier wordt verplaatst, aanvangt op 15 September. De nieuwe inrichting, gesticht in een aan natuurschoon rijke omgeving, ligt een half uur buiten de stad. De tram van Amersfoort naar Zeist, wel ke stellig 1 Augustus in exploitatie is, ver bindt het station met het pensionaat, dat een halte krijgt tegenover zijn ingang, aan den Utrechtschen straatweg. De nieuwe kostschool omvat drie afdeelin- gen, elk van plm. 80 leerlingen, welke elk haar eigen toezicht hebben in afzonderlijke lokaliteiten en op afgescheiden speelplaatsen. Zoowel de slagerspatroons als de gezellen- vereenigingen wenden pogingen aan om ook hier te komen tot Zondagsrust, althans in het zomerseizoen. Waarlijk, hetgeen zij wenschen, is noch overdreven, noch onmogelijk. Na dikwijls zeer lange arbeidsdagen, vooral 's Zaterdags, wanneer veelal van 's ochtends 6 uur tot middernacht hard moet gewerkt, is éen rust dag in de week werkelijk geen overdaad. Mogen de huisvrouwen een handje mee helpen. Bij een beetje nadenken, kunnen zij even goed hun bestellingen doen 's Zater dagsavonds als 's Zondagsochtends. We deelden reeds allerlei doodeenvoudige middeltjes mee om het vleesch, zelfs bij de grootste warmte, zelfs langer dan een etmaal goed te houden. In het Juni-nummer van Ons Maandblad», orgaan van de Vereeniging tot bevordering der belangen van slechthoorenden, wordt aan gekondigd de feestelijke opening van het Landhuis dier vereeniging te Lunteren op 12 Juni. Den volgenden dag zal daar de Al gemeene vergadering der vereeniging wor den gehouden. Het zullen blijde dagen zijn voor de ver eeniging, nu zij haar leden kan ontvangen in het met zooveel moeite verkregen eigen gebouw. De Secretares der Landhuis-commissie, mevrouw P. C. Baudet-Fockens wijst, op het gebleken misverstand, als zouden alléén slecht hoorenden in «Ons Landhuis» opgenomen kunne worden. De slechthoorenden gaan na tuurlijk voor; doch het verblijf aldaar van goedhoorenden is daarom geenszins uitge sloten. Overste Felix, van het St. Franciscus-ge- 1 sticht en het R. K. jongens weeshuis, hoopt, 1 naar »De Eembode» bericht, aanstaanden 1 Zondag den dag te herdenken waarop bij 25 jaar geleden in de orde van St. Franciscus trad. De heer H. van Woudenberg, werkzaam ten bureele der Gemeente-bedrijven, verwierf het diploma Boekhouden van de Vereeniging van leeraren in Boekhouden. Mejuffrouw F. L. M. de Lind van Wijn gaarden slaagde aan de Rijks-universiteit te Utrecht bij het propmdentisch examen Geneeskunde. Mr. J. D. Werkman, thans te Leiden, is ter beschikking gesteld van den Gouverneur- Ter Dinsdag gehouden kaasmarkt werden aangevoerd 15 wagens, bevattende 7500 pond kaas. De prijs was zy'/o tot 31 cent, van de kaas onder Rijks-controle 32 cent. De handel was tamelijk. Mist een van onze lezeressen soms een ring met brillant? Zou men 't even willen nagaan En zou men dan ten allerspoedigste kennis willen geven van die vermissing en zeer vermoedelijk van nog andere preciosa, aan de politie De beruchte drie k's klok, klepel en kwartjesjagerij hebben ons weer leelijke parten gespeeld toen we in 't vorige num mer schreven, dat een bewoonster van den Soesterstraatweg Dinsdag bij de tram-remise hier door een auto overreden en met ver moedelijk gebroken ribben naar het zieken huis vervoerd was. Het ongeval had plaats bij de tram-remise te Soest, waar de fruitkar van vrouw Sch. werd aangereden door een motorfiets uit Hilversum, die zwaar werd beschadigd. De vrouw werd aan het achterhoofd gewond cn, na bij een der omwonenden liefderrijk verpleegd te zijn, naar haar huis vervoerd. Wie zich beklaagt, dat hij niet wordt ver staan door zijn omgeving, vrage zich af of hij zijn omgeving wel verstaat. TTit don Omtrok. Voor de betrekking, te Bussum vaceerend door de benoeming van den heer J. van Loencn tot hoofd-opzichter bij den dienst v -» Gemeente-werken te Amersfoort, hebben zich maar eventjes 152 sollicitanten aangemeld. Uit Bunschoten komt het volgende ietwat zeer onduidelijke bericht Mede ten gevolge van het aanschaffen van een brandspuit, systeem Amersfoort, is het percentage van den hoofdelijken omslag voor 1914 vastgesteld op 2 pCt. Het Kon. Ned. meteorologisch instituut te De Bilt heeft het volgende voorloopig over zicht gepubliceerd van het weer in Mei. In de afgeloopen maand was, met uitzon dering van de derde weck, de temperatuur des daags over het algemeen niet hoog, in verband met de betrekkelijk geringe dage- lijksche schommelingen, Te De Bilt was de gemiddelde maandtem- peratuur een halve graad beneden normaal; in Zeeland viel weinig regen, slechts onge veer de helft van de gewone hoeveelheid. Overigens bleef de neerslag slechts weinig beneden normaal. Het aantal uren met zonneschijn te De Bilt was aan het nomale gelijk. A M ST EH DA M8C11E 8 N U F J ES. Een nieuwe stoom Taart verbinding. Naar verluidt, heeft het plan van twee onzer grootste stoomvaartmaatschappijen, de Maatschappij »Nederland», die de verbinding met Indië onderhoudt, en de Koninklijke Hollandsche Lloyd», die ons land met Zuid- Amerika verbindt, om een directe stoom vaartverbinding tusschen Amsterdam, Zuid- Amerika, Zuid-Afrika (Kaapstad) en Indië tot stand te brengen weliswaar nog geen vasten vorm aangenomen, maar zijn de beide Maatschappijen vrijwel tot overeenstemming gekomen en is in principe besloten tot de oprichting van de Holland—Zuid-Afrika-lijn. Er zijn thans nog enkele moeilijkheden, die uit den weg zullen moeten geruimd, maar zijn we goed ingelicht, dan doet zich hier niet dat groote bezwaar voor, hetwelk bij nieuwe ondernemingen zoo dikwijls bestaat: het gebrek aan noodige kapitaal. Wanneer de twee soliede Maatschappijen er hun schou ders onder zetten, is de looddeelen-kwestie opgelost. Reeds lang verlangen vele Amsterdamsc'ne kooplieden naar een eigen verbinding met de Kaap. Mannen als Kamerlingh Onnes, de Directeur van het Bureau voor Handels inlichtingen, hebben er voortdurend propa ganda voor gemaakt. Dit staat vastkomt de HollandZuid- Ar '-a-lijn tot stand, dan zal heel Amsterdam, zoo et heel ons land, daarvan profiteeren. Jammer, dat men voorloopig nog slechts kan denken aan vrachtdienst. Naar verluidt, verwachten de directies der »Lloyd« en der >Nederland« het meest van de verbinding Zuid-AfrikaIndië en Zuid-AmerikaIndië, misschien ook wel Zuid-Amerika—Zuid-Afrika en Zuid-Afrika— Japan. >Burgemeester, wij stellen het op hoogen prijs, dat het fooienstelsel wordt afgeschaft; doch nu de loonen in evenredigheid worden verhoogd, mecnen wij, dat bij de bepaling van het loon er geen rekening mede ge houden is, dat eenigen, door afschaffing van het fooienstelsel, deze verkregen gelden min der ontvangenpractisch zijn ze minder voordeelig uit dan de anderen. Kan nu door een cent per uur meer loon voor dezen ver kregen worden, dat zij aldus in evenredig heid verhoogd worden De Burgemeester antwoordde, dat hij het voorstel aan de commissie zou voorleggen. Met geen enkel woord gaf de Burgemees ter eenig misnoegen te kennen. Het was dan ook met verbazing, dat wij in de Gemeenteraadsvergadering den Voor zitter hoorden verklaren Zij kregen meer dan zij vraagden en zij vragen nu nóg meer. Ik wil dit in 't openbaar even recht zetten». Zeer tot ons leedwezen moesten wij dit ontw en. Doch ondergeteekende laat ge rust het oordeel aan de burgers over. Billijk, zeer billijk was ons voorstel. En allerminst hadden wij, na een zóo beleefd schrijven en zoo'n goedmoedige bespreking, een openbare terechtwijzing verwacht. Edoch, het laatste woord is daarover nog niet gesproken. Den heer Van Achterbergh (Raadslid) riep het, help, help, als een drenkeling het pu bliek toe (zeer onnoodig). Laat dezen man begrijpen, dat de vakvereeniging zijn leden zóo opvoedt, dat ze zich voor een aalmoes te groot achten. De heer Gerritsen noemde onzen plechtigen brief aan den Burgemeester »een vod". Mij dunkt het is toch te bejammeren, dat derge lijke menschen leden van den Raad zijn. Er zijn er onder de werklieden velen, die meer wel voegl ijker zich te dier plaatse zouden uiten dan gene deed. Zeer te betreuren is het, dat zelfs leden van den Nederlandschen bond van Gemeente werklieden, onzen secretaris J. van Bogarijen lastig vallen, omdat hij dat schrijven had onderteekend en daarom er verantwoordelijk voor gesteld wordt, 't Is toch treurig voor waar, dat nog zulk een domheid bij die leden wordt aangetroffen, dat zij niet eens begrijpen, dat J. van Bogarijen moest tee kenen omdat hij Secretaris afd. Amersfoort was. Doch ondergeteekende is ver antwoordelijk deze heeft, na gehoord de leden, het verdedigd bij den Burgemeester, waarop ik nog trotsch ben, omdat het logisch en billijk was. j. h. heemskerk; Secretaris van het Hoofdbestuur van den Ned. R.K. Gemeente werklieden Bond »St. Paulus". Amsterdam, 3 Juni 19x4. Bilderdijkpark 14 I. Men seint ons Tot officier van gezondheid ie klasse is bevorderd arts J. G. Bantjes, van het Militair hospitaal te Amersfoort. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, Gelieve onderstaande regelen te plaatsen. Bij voorbaat onzen dank. In de laatste Gemeenteraadsvergadering van Amersfoort werd een loonregeling voor Gemeente-werklieden behandeld. De Burgemeester en eeiige Raadsleden rekenden het de Katholieke organisatie als een verwijt, dat zij, gezien de gunstige voor stellen, n--g meer dorst te vragen. Ter voorkoming van een ongunstige be oordeeling or.zer vereeniging, is het noodig, even in 't kort het geval mede te deelen. Reeds in de vergadering der Commissie van voorbereiding hadden onze Bestuursleden gesproken, dat indien het fooienstelsel wordt afgeschaft, een ex tra-verhooging voor hen, die dat moeten missen, wel gewenscht was. De voordracht was verschenen. Nu richtte de R.K. vereeniging een brief tot den Bur gemeester met verzoek om een onderhoud. In dat briefje erkenden wij >plechtig", met groote belangstelling en voldoening kennis genomen te hebben van de voordracht, cn stelden wij schriftelijk de vragen, die wij wenschten te bespreken. De Burgemeester o..kving ons zeer wel willend, en in zake de fooien sprak onder geteekende als volgt Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik opneming van het onderstaande, waarvoor bij voorbaat dank. Hoogachtend uw dw. W. SPEERSTRA. Hot vncantio-knmp van Volkaweorbaarlield eu hef kamp dor Kon. Nod. Weer baarheids Vereeniging. Uit de ingekomen brieven blijkt ons tel kens, dat deze twee kampen vaak worden verwisseld met elkaar. Om vergissingen te voorkomen, willen we omtrent beide eenige inlichtingen geven. In het vacantiekamp dat op de Veluwe bij Harderwijk wordt gehouden is geen bepaalde kleeding voorgeschreven; het pro gram bevat hier g}'mnastiek, openluchtspel, wandel- en rijwieltochten. Voor dit kamp meldt men zich aan en zijn inlichtingen te vragen bij den heer W. Speerstra, 2e Con- stantijn IIuygensstraat 67 te Amsterdam. In het kamp der K. N. W. V. zijn de deelnemers in uniform en volgen zij een militair program. Dit kamp wordt gehouden bij Laren. Hiervoor zich aanmelden bij lui tenant J. W. Klein, te Sloterdijk. In beide kampen worden de gewone mili taire tenten gebruikt, waarin de bewoners op stroo slapen. Lijst van de aan het kantoor Amersfoort ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke, wegens onbekendheid van de geadres seerden, niet konden uitgereikt gedurende de tweede helft der maand Mei 1914. Brieven (Binnenland). II. Zwart, Amsterdam. P. Korte, id. F. den Broeder, id. J. Olthuis, Alkmaar. i". J. A. Visser, Arnhem. J. Willemse, Baarn. A. van Es, Haag. Joh. U iter waart, Utrecht. Briefkaarten (Binnenland). D. van Beek, Amsterdam. J. S. Kruisweg, 'd. Majoor Infanterie, Rotterdam. Polderhof, Soest. H. van den Berg,

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2