Ingezonden. voor openbare werken: vakman f 13, niet-vakman f 11.50- r Bij het in werking treden der verordening worden de looncn als volgt vastgesteld Werklieden met minder dan 5 dienstjaren genieten op 1 Juli iQ'4 het minimum-loon en ontvangen de eerste verhooging op 1 Januari »9*5 J Werklieden met 5 tot 10 dienstjaren ge nieten op 1 Juli 1914 de eerste verhooging cn ontvangen de tweede verhooging op 1 Januari 1915; Werklieden met 10 tot 15 dienstjaren ge nieten op 1 Juli 1914 de tweede verhooging en ontvangen de derde verhooging op 1 Januari 1915 Werklieden met 15 en meer dienstjaren genieten op 1 Juli 1914 de derde verhooging en ontvangen de vierde verhooging op 1 Januari 1915. Alles behoudens art. 3 tweede lid en met inachtneming van art. 5. Burgemeester en Wethouders schreven naar aanleiding van dat advies De commissie spreekt als haar meening uit, dat de vraag, of de gelden, noodig voor een eventueele loonsverbetering kunnen worden gevonden, moeilijk door haar kan worden beantwoord, wijl de daarvoor noodige gegevens niet te harer beschikking staan zij bepaalt er zich daarom toe. te zeggen, dat, zoo noodig, belastingverhooging moet plaats vinden, indien loonsverhooging nood zakelijk is en op geen andere wijze de daar voor noodige middelen kunnen worden ge vonden. In verband met hetgeen door ons college in de Memorie van antwoord op de Afdeelings- verslagen van het onderzoek der Begrooting voor 1914 ter zake van dit onderwerp en in verband daarmede over salaris- verbetering in het algemeen is gezegd en gelet op het feit, dat daarna een loon-commissie is inge steld, meenen wij ons ontslagen te mogen rekenen van het beoordeelen der vraag of inderdaad loonsverhooging, en zoo ja, in welke mate, moet worden toegekend. Wij bepalen er ons derhalve toe, U onze inzichten mede te deelen omtrent de dekking van de financieele gevolgen, die aanneming van de voorstellen der commissie met zich zal brengen. En dan moeten wij vóór alles er met nadruk op wijzen, dat het belasten van de loopende Begrooting met een vrij aanzienlijk bedrag stel dat dit mogelijk is in het algemeen moet worden afgekeurd. Het zal veelal niet mogelijk zijn, zulks ongestraft te doende gevolgen daarvan zullen zich in de eerste jaren doen gevoelen, omdat feitelijk daardoor reeds a priori een wissel wordt getrokken op het nog onbekende voordeelig saldo. Volgens de schatting der commissie zal voor het eerste jaar stel de verhooging gaat in 1 Januari 1914 een hooger be drag noodig zijn in totaal van f9178, waar van komt ten laste van den Reinigingsdienst f2821, van de Publieke werken f1469, en van de Bedrijven f4888. De Gemeente-begrooting zal dus wor den de voorstellen aangenomen worden belast met f2821 -f f1469 f4290; die der Bedrijven met f 4888. Hierbij dient wel te worden overwogen, dat deze cijfers nog eenigszins zullen stijgen, doordat, bij inwil liging van de voorstellen, de noodzakelijk hcid zal blijken, dat ook nog enkele andere categorieën van ambtenaren verbetering van salaris behoeven. Wordt nu bedacht, met welk een moeite de Begrooting voor dit jaar tot stand werd gebracht, waarbij verzwaring der lasten on ontbeerlijk bleek, en wordt verder gelet op het feit, dat de Gasfabriek de laatste twee jaren heeft te kampen gehad met hooge kolenprijzen dan zal het duidelijk zijn, dat verzwaring der budgetten met de meeste voorzichtigheid moet geschieden ja, wij aar zelen niet te verklaren, dat het onmogelijk is, den dienst 1914 met de door de com missie gewenschte bedragen te verhoogen. Er dient naar onze meening een keuze te worden gedaan tusschen deze twee oplossin gen de verhoogingen gaan in mee 1 Janu ari 1914, maar dienen dan te worden ver laagd óf de voorgestelde loonen worden toegekend, maar met ingang van lateren datum. Met de commissie zijn wij van oordeel, dat het aanbeveling zal verdienen, zoodanige regeling te treffen, die waarborgt, dat, in normale omstandigheden, de loonen in de eerste jaren voldoende zullen zijn. Op dezen grond kiezen wij dan ook de tweede oplos sing, een regeling, die een afdoende verhoo ging toekent, maar ingaande op een later tijdi .ip. Nauwgezette overwegingen, waarbij ook is rekening gehouden met hetgeen nog van de financieele kracht der Gemeente zal wor den gevraagd, hebben er toe gebracht, in overweging te geven, de regeling te doen ingaan met 1 Juli a. s.wij achten het nog mogelijk, de dan voor den dienst 1914 noo dige bedragen te vinden. Bij de behandeling van de Begrootingen voor volgende jaren zal dan eenvoudig met den ingetreden toestand rekening moeten worden gehouden. Tot Bewaarder der hypotheken, van het kadaster en de scheepsbewijzen te Amersfoort is benoemd de heer J. B. Vassy, thans in gelijk ambt te Almeloo. In den eersten keuringsraad voor de lich ting 1915 der Nationale militie in de Provincie Utrecht zijn benoemd tot Voorzitter luitenant kolonel W. A. E. Mansfeldt, provinciaal-ad judant tot plaatsvervangend Voorzitter majoor H. van den Brotke, van het 3e regiment vesting-artillerie. In den tweeden keuringsraad tot Voor zitter luitenant-kolonel W. N. Roldanus tot plaatsvervangend voorzittermajoorl.il. Boeije, van het 5e regiment infanterie. De heer S. H. Cirkel verwierf het alge meen diploma van den Ned. Coöperatieven Bond, met de aanteekening voor administra tieve kennis. De «Eembode» herinnerde, dat Lamberta Houtveen gister 25 jaar onafgebroken in dienst was bij de familie Hamers van Beek, aan den Zuidsingel. Het blad stelt deze getrouwe terecht ten voorbc'd aan de dienstboden van een latere generatie. Amersfoort is weder aangewezen als de- tacheerings-garnizoen voor de zomeroefenin- gen der cadetten van de Kon.- Militaire Aca demie te Breda en wel voor cadetten der in fanterie en der cavalerie van het ie en 2e studiejaar en voor cadetten der artillerie van het 2e studiejaar. De Minister van Oorlog heeft den termijn van aangifte voor de Cadettenschool te Alk maar verlengd tot 9 Juni 1914. In verband met het zooveel grootere aan tal plaatsen wordt verwacht, dat deze ver lenging van den termijn van aangifte bevor- delijk zal zijn aan den locloop van aspiranten tot genoemde onderwijsinrichting. De Amersfoortsche schietvereeniging «Prins Hendrik* hield gisteravond haar eind-ver gadering mede tot uitreiking der prijzen (alle medailles) behaald in de winterwedstrijden. De uitslag was: eerste afdeelingie prijs II. C. A. van de Pol, 2e M. A. van Bemmel, 3c A. E. Blok, 4e R. J. van Ruijven, 5e B. Kraal, 6e C. van Achterbergh, 7e K. Ipenburg, 8e J. A. Klcber, 9e A. Bakkenes, 10e G. Bonk, 11e J. W. B. Beekman; tweede afdeeling: :e prijs Joh. Kroes, 2e H. van den Hoek, 3e L. Pezie, 4e J. A. Bronsdijk, 5e F. van der Wilde. De heer 11. C. A. van de Pol won den zilveren lauwertak, uitgeloofd voor den wed strijd vrije baan. De Bond van leeraressen bij het Industrie- onderwijs zal Zaterdag uin algemeene ver gadering houden in de Industrie- cn huis houdschool hier. Bij de gister te 's-Gravenhage gehóuden aanbesteding voor het onderhoud van het post- en telegraafkantoor te Amersfoort tot 3« Maart 1917 was minsteinschrijver de heer J. W. Boshuizen, met f1550, wien het 3-jarig onderhoud is opgedragen. De landbouwers in Utrecht kunnen niet zeggen, dat de landbouw-genootschappen niet', al het mogelijke doen om het hun ge makkelijk te maken en hen te brengen uit den staat van groote achterlijkheid waarin zij verkeeren. Zoo werden Maandag in het Landbouw- huis te Utrecht geïnstalleerd de commissiën voor geschillen in den paardenhandel, den rundveehandel, den varkenshandel en den kleinveehandel, tot wier samenstelling het initiatief is uitgegaan van het Utrechtsch Landbouw-Genootschap in overleg met den Stichtschen Boerenbond. Door deze nuttige instelling worden in korten tijd, hoogstens 3 maanden, en met veel minder kosten geschillen berecht door deskundige scheidslieden met de zelfde rechts geldigheid als door een rechtbank. Bij het ontstaan van een geschil omtrent op vee-arbitrage gekocht of verkocht vee heeft men slechts ten allerspoedigste mede- deeling te doen aan den Algemeen secretaris van het Genootschap, den heer G. C. Spengler te Soest, die dan zorg draagt voor de bijeen roeping van de commissie, welke dit geschil te onderzoeken heeft. Alle Burgemeesters in de Provincie zijn uitgenoodigd om deze belangrijke zaak te bevorderen, ook door er bekendheid aan te helpen geven. Boekjes, bevattende 25 koop- en verkoop- contractjes, zijn voor slechts 25 cent ver krijgbaar te Amersfoort bij de heeren B. Jens, 'Jtrechtschestraat, en H. C. Ipcnburg, Beestenmarkt. Bij de Dinsdag hier gehouden veemarkt was de prijs der kalfkoeien f 200 a f 250, der kalfvaarzen f 170 a f200, en der pinken f60 a f80. Het aantal handteekeningen voor Plaat selijke keuze in onze Gemeente bedraagt «796- Ook Ermeloo zal voortaan eieren zenden naar de Centrale veiling der V. P. N., hier, die gestaag de sympathie zoowel van kip- penhouders als van den groothandel wint. De hoogmoedige zoekt schatten, om ten laatste slechts schande te vinden. TJit den Omtrek. Het keurig kerkgebouw der Ned. Her vormde Gemeente te Buuschoten zal 17 Mei op eenigszins feestelijke wijze weder in ge bruik worden genomen, o. a. in tegenwoor digheid van het classicaal bestuur van Amers foort, door welks bemiddeling de synode f3500 beschikbaar stelde voor deze her stelling. In «Staatscourant* no. 104 worden mede gedeeld de door Gedeputeerde Staten der Provinciën vastgestelde Lijsten van hoogst aangeslagenen in de Rijks directe belastingen. liet aantal hoogstaangeslagenen in de Provincie Utrecht bedraagt 192, het laagste gezamenlijke bedrag der aanslagen, dat tot plaatsing op de iijst heeft geleid, is f 1329.48. Voor Noord-Holland zijn deze getallen resp. 738 en f1722.75; Drente 115 en f 3iÖ-49r' Noord-Brabant 4>5 en f 510.19; Overijsel 255 en f669.14; Friesland 239 en f518.295; Zuid-Holland 927 en f1160.95; Zeeland 155 en f43431; Groningen 218 en f 664 43 Lim burg 221 en f362.76; Gelderland 426 cn f822.31. Provinciale Staten van Gelderland kozen Dinsdag tot lid van de Eerste Kamer (vaca ture J. E. N. baron Schimmelpenninck van van der Öye van Hoevelaken) mr, O. J^ E. baron van Wassenaar van Catwijk (C.H.) lid der Tweede Kamer voor Katwijk, met 36 stemmen tegen 22 op'mr.J. Everts PHzn., oud-Statenlid van Gelderland. In Katwijk moet dus een nieuwe Kamer verkiezing plaats hebben. Over de verschillende vak ken en wat je er nan liebt In je later leven I11 «Ons clubblad*, orgaan der Amersfoort sche H. B. S. club schrijft MH» l.ise van Gewip, onder bovenstaanden titel het vol gende Wanneer je 's avonds met je werk klaar bent en een paar lastige sommen gevonden hebt, dan steek je voldaan een sigaret op, of je uit je tevredenheid op een andere ma nier. Maar wanneer je om tien uur nog niet klaar bent, je kent een som niet, of je kunt niet opschieten met een thema, dan vcr- wensch je de school en alles wat er mee 111 verband staat. Je zit je pen stuk te peuteren, je gooit een paar kladden op je schrift en dikwijls ook denk je bij je zelfwat heb ik er nu toch eigenlijk aan of ik die soms vind; of. wat voordeel zal ik er later van hebben, als ik die thema maak En dat is heusch verkeerd. Er is geen enkel vak of je hebt er wat aan in je tegen woordig en in je later leven. Ik zal dit nu niet voor alle vakken gaan bewijzen maar ik wil toch wel een paar voorbeelden noemen. Zoo bijvoorbeeld de Kosmographie. «Wat kan mij dat gezanik over al die planeten en al die sterren scheien», zul je zeggen. Maar denk eens na. Wanneer je niet nauwkeurig den loop van de zon bestudeerd hadt, hoe zou je dan kunnen weten, hoe laat het 's mid dags om twaalf uur is? Daar hadt je mis schien nog nooit aan gedachtmaar dat zie je nul Dan heb je Natuurlijke Historie. Daar vloek je misschien óok al op. Maar wanneer je niet precies wist, dat het bloed stroomt van de linkerkamer van het hart door de aorta en de lichaamsader naar den rechterboezein en van de rechterkamer door de longslag ader en de longader naar den linkerboezem, hoe licht zou je je dan kunnen vergissen en je bloed den verkeerden kant op sturen. Jo geheele gestel raakte dan misschien in de war! En je moet toch óok weten, dat het zenuwstelsel het heele zaakje regelt. Ver beeld je eens, dat je dat bijvoorbeeld aan je opperarmbeen overliet, of aan je zweetklieren! En als je nu eens merkte, dat je niet éen of twee, maar zes paar zwevende ribben hadt, dan kon je je aan zoo'n soort beestenspel verhuren en dan was je geborgenvoor je ouden dag meteen. Van het hoogste belang is ook do Aardrijks kunde. Je moet toch weten, waar Minalo- moera en Soloeapata ligt en waar je Ictla- huaca of Independencia kunt vinden, 't Zou toch kunnen gebeuren, dat je naar een van die plaatsen moest en als je dan niet wist, waar die liggen, dan nam je natuurlijk een verkeerden trein. Of als je er eens een brief heen moest schrijven, dan plakte je beslist den postzegel verkeerd r En Werktuigkunde !J- ent toch te weten, dat de aantrekkingskracht ongeveer 9.8 K.G. bedraagt. Want als je nu eens van de trappen viel en je wist je het j jiste bedrag niet spoedig te herinneren, dan was je natuurlijk reddeloos verloren, terwijl je nu slechts even een kracht van 9.8 naar boven hebt te laten werken en je bent gered. «Moeder Aarde» heeft dan verder niets over je te zeggen. Alleen moet je dan zorgen, dat je die kracht in je zwaartepunt laat aangrijpen, anders heb je kans, dat jc last krijgt van een koppel en dan ben je nóg slechter uit. Van Staatsinrichting dien je ook te weten, dat de Grondwet van 1815 dateert. Hoe licht zou je anders kunnen denken, dat hij van 't jaar nul was. Zooals ik zei, dit zijn slechts eenige voor beelden maar ik hoop toch, dat je het be lang thans beter zult begrijpen. Apia ntelliflca. (De honingbij.) XXXIV. Er zouden nog veel meer menschen bijen gaan houden, indien de eerste aanschaffings- kosten niet zoo hoog waren. Een handelaar toch vraagt een 20 tot 25 gulden voor een kast met bijen. Daarom wil ik nu eens gaan vertellen, hoe uien zich bijen kan aanschaffen, waarbij, zelfs nog winst wordt gemaakt. Men begint met een goede kast te koopen. Ik weet een fabriek, die heele mooie kasten levert voor f 5-, waarvan ik het adres heel gaarne aan aanvragers zal opgeven. Dan koopt men bij een imker een winter- korf, waarvoor men van 5 tot 6 gulden be taalt, In de maand Mei komt van dezen korf een vóorzwerm, dien men in de kast werpt. Om het volkje op streek te helpen, is het goed, dat liet een pond suiker krijgt, gekookt met een halven Liter water. Als er goede dracht is, is het niet noodig. Acht dagen na den eersten zwerm komt nog een nazwerm van den korf, dien men bij de eerste bijen in de kast doet, nadat men de koningin er heeft uitgezocht. Nu is hèt volk meteen goed sterk en kan in goede jaren nog wel honing opbrengen, behalve den winterkost. Bijenhouders te Amersfoort moeten den bloei der linden afwachten, welke in het laatst van Juni plaats heeft. Dan gaan zij den 5en Juli naar de boekweit, die in den buurt ge noeg te vinden is. Half Augustus gaan de bijen naar de heide, waar zij tot half September blijven staan. I11 een gemiddeld goed jaar kan men uit de korf dan van 20 tot 40 pond honing uit breken, zoodat de kosten van kasten en bijen ruimschoots zijn gedekt. Op deze manier hebben de bijen dus niets gekost. Deze manier van kasten bevolken kan ook toegepast worden in andere gevallen. Het ge beurt toch dikwijls, dat in het voorjaar de bijen wegvliegen, zoodat na eenigen tijd de kasten ledig zijn. De oorzaak daarvan kunnen zelfs de eerste deskundigen niet aangeven. Dan koopt men ook voor ieder weggevlogen volk een korf met bijen en handelt er mede zooals hier boven beschreven is. Men kan ook wel zulk een volk uit de korf snijden en met de raten in een kast zetten, maar dan heeft de korf geen waarde meer en het is ook de vraag, of het wel lukt. Als er na melijk in het voorjaar guur weer is, zal zulk een overgezette volk zich niet op zijn gemak gevoelen en blijft het achterlijk, vooral als er niet direct na het overzetten goede dracht komt. Brieven onder motto «Bijenvriend* aan de Redactie komen steeds in mijn bezit. Amersfoort, Mei 1914. BIJEN VRIEND. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, Naar ik verneem, gaan er Zondag a.s. Korfballers uit Amersfoort te Baarn een wedstrijd spelen. Daar ik hier nog maar kort woon, ken ik die lui nietechter blijkt hier uit, dat er hier wel korfbalspelers zijn, ech ter bestaat naar mijn beste weten hier ter stede geen club. Is het nu niet te betreuren, dat terwijl er tóch spelers te Amersfoort zijn, die lui blijkbaar niet zooveel energie bezitten om te komen tot een korfbalclub hier ter plaatse. Hopende, dut deze regelen eenig resultaat mogen hebben, zeg ik U hartelijk dank voor de plaatsing. Hoogachtend EEN OUD-KORFBALLER. Amersfoort, 6 Mei 1914. Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik U, het volgende als Ingezonden op te nemen. De afdeeling Gooi- cn Eemland der Ned. Vereeniging tot bescherming der dieren mag met voldoening op het afgeloopen jaar terug zien het ledental werd vermeerderd te Amersfoort met 33, te Baarn met 23, te Bussum met 82, te Hilversum met 37, te Zeist met 29. te Soest met 8, te Driebergen met 5, te De Bilt met 19, te Amsterdam met 14, enz. Het doel, dat de vereeniging beoogt, zegt haar naam, de naam, die de sympathie moet opwekken van elk weldenkend mensch en en van ieder, die ware beschaving op prijs stelt. Dierenbescherming toch veredelt den mensch, doet hem minder ruw zijn, leert hem daardoor eerbiedigen het leven, hetwelk God aan al Zijn schepselen gaf. Dierenbescherming is geen ziekelijke dierenvertroeteling, maar een aanwenden van doelmatige hulp aanQhet dikwijls zoo ergerlijk gekwelde dier.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 4