Stadsnieuws. Ingezonden, De manslidmaten de Gereformeerde ge meente aan de Langegracht zijn opgeroe pen voor een morgenavond te houden ver gadering tot bespreken dor samensmelting met de Gereformeerde gemeente aan den Zuidsingel. Naast de kinderkerk, welke in het VVijk- gebomv aan de Kemstraat wordt gehouden, zal met ingang van ,s Juli m de voormalige Diaconie-school, bij het Sluisje, een tweede worden ingericht. Naar »De Ingenieur* uit betrouwbare bron verneemt, bevindt liet verslag van de com missie, die in November 1913 onder voorzit terschap van den hoofdingenieur-directeur van den Rijks waterstaat ickl. II. Wortman, c.i., door den Minister van Waterstaat werd in gesteld om te onderzoeken welke wijzingen zouden zijir te brengen in de begrootingen, voorkomende in Hoofdstuk VII van het Ver slag der Staats-commissie in zake de afslui ting en droogmaking der Zuiderzee van 14 April 1894. zich reeds sedert het begin van Maart in handen van den Minister. De Haagsche redacteur van het 1 Tandels- blad» schrijft In parlementaire kringen hcerscht, naar wij gemerkt hebben, de vrij vaste overtuiging dat Minister l'rcub heeft besloten, de bedeel den in het ontwerp-ouderdomsrente op te ne men. Wij kunnen echter verzekeren, dat hier omtrent nog niets is beslist cn dat de Minis ter zich met de heele zaak zelfs nog niet ernstig heeft kunnen bezighouden. Wij leiden daaruit tevens af, dat, aange zien de Tweede Kamer het ontwerp dus niet meer voor het najaar kan behandelen en van de meerderheid der Eerste Kamer niet veel medewerding tot spoedbchandeling is te wach ten, de werking van artikel 369 der Wet Talma op 1 Januari niet zal zijn beëindigd. Uit Den Haag wordt bericht, dat de Staats commissie voor de electriciteits-voorziening haar arbeid voltooid en aan H. M. de Ko ningin aangeboden heeft. Op 1S Juni zal de heer S. A. Kalveen het carillon van den I.ieve Vrouwe-toren des avonds bespelen en in verband met den Waterloo-dag oude en nieuwe vaderlandsche liederen doen weerklinken. Mei is weer eens een slechte maand ge weest voor de tram. Er werden vervoerd 10587 betalende pas sagiers. of S56 minder dan in Bloeimaand 1913; de opbrengst uit de passage bedroeg f 527.05. o f f 46 minder; de totale ontvang sten beliepan f 6i6.6o.of f S945 minder; de dagkilomctcr-opbrcngst was f 11.05, off 1.60 minder. Silvio, de Amersfoortschc briefschrijver in het Vrijzinnig-democratisch weekblad »De Vooruitgang», dient in het jongste nummer van repliek en schrijft Nu het Bestuur der afdeeling Amersfoort van den Vrijzinnig-Dcmocratischen Bond in ons blad van 30 Mei 1914 de mededeeling heeft gedaan, dat onze laatste artikelen in >De Vooruitgang» niet de mecning der af deeling weergeven, willen wij onzerzijds eenige toelichting geven. Op een desbetreffend verzoek hebben wij ons in October 1913 bereid verklaard, voor »De Vooruitgang» de Amersfoortschc cor respondentie te leveren. In geen enkel op zicht is ons bij het schrijven daarvan be perking opgelegd. Wij konden onze artikelen, mits in overeenstemming met de Vrijzinnig- Democratische beginselen, neergelegd in het Vrijzinnig-Democratisch program, inkleeden, zooals wij dit wenschelijk oordeelden. Wij mochten vrij onze persoonlijke meening weer geven, wat tot logisch gevolg heeft, dat wij niet als spreekbuis uer Amersfoortschc af deeling behoefden te fungecrcn. Uit deze toelichting zal het een ieder dui delijk zijn, dat de mededeeling van het Bestuur der afdeeling Amersfoort ons nim mer als een verwijt kan worden aangerekend. Als vingerwijzing, hoe wij in het vervolg zullen moeten handelen, wenschcn wij de mededeeling niet te acccptceren. Wij ge voelen geen roeping, correspondenties te schrijven, waaraan de afdeeling Amersfoort eerst haar sanctie zal moeten vcrlecncn, al vorens ze voor plaatsing in aanmerking kun nen komen. Wij geven der afdeeling het recht, onze artikelen te toetsen aan de Vrij/..- Dem. program en afwijking daarvan te si- gnaiceren ook kan de afdeeling zich de vrijheid voorbehouden een andere mecning tegenover de onze te stellen, maar wij zullen nooit dulden, dat de afdeeling Amersfoort zich als een adviseur aan ons opdringt. Wat den verderen inhoud van het schrijven van het Bestuur der afdeeling aangaat, zou den wij zeer gaarne vernemen met welke door ons geschreven artikelen het Bestuur i zich niet ka» vereenigen en waarom niet. Het Bestuur zal zeker wel meer in onze artikelen kunnen aanwijzen, waarmee het zich niet kun vereenigen, dan dat éene zinnetje uit onze correspondentie van 25 April, j luidendeI »In don beginne wij denken hierbij aan de allereerste nummers van »De Vooruit gang» is misschien (spatieering van ons) niet steeds onbevooroordeeld gecriti- seerdwij durven te verklaren, geen hoof den van Jut noodig te hebben en geen personen te kennen, waarop wij bij voorkeur onze pijlen richten». liet is toch moeilijk aan te nemen, dat de afdeeling enkel op zoo'n futiliteit haar mee ning heeft gebaseerd. Er staat in dit zinnetje immers niet, d a t er onbevooroordeeld ge- critiseerd is. Velen waren destijds de meening toege daan, dat dc critiek van »I)e Vooruitgang» te veel naar éen kant was gericht. Waar wij ons niet konden vcreenigen met de wijze waarop critiek geoefend werd, hebben wij ten aanzien van het al of niet bevooroordeeld critiseercn van den vorigen briefschrijver geen partij willen kiezen. Wij hebben alleen de mogelijkheid opengelaten, dat de opinie van velen - - waaronder ook Vrijzinnig-de mocraten in deze juist is. Het is wel zeer opmerkelijk, dat er in den laatsten tijd herhaaldelijk vraag is naar ge meubelde huizen of étages. Natuurlijk een gevolg van de sluitzcgels en de vele andere poging'en van do com missie van niet-bclanghebbenden. doch zuiver belangstellenden in den vooruitgang van Amersfoort. Als 't getij verloopt, moet men de bakens verzetten. Heeft men er hier al eens over gedacht, dergelijke villaatjes of gedeelten er van be schikbaar te stellen Mejuffrouw C. B. M. Vermolen is geslaagd* bij het examen voor apothekers-assistente. In het jongste nummer van «De Kampioen» schrijft een Bondslid uit Utrecht over »een wandelweg, die niet van den A. N. W. B. is* en zegt Men kan op het oogenblik, dat ik dit schrijf (28 Mei) geen krant opnemen, ot men leest iets over het nieuwste van den Toe ristenbond cn het trof mij bijzonder, dat juist in dezen tijd, nu de wandelsport hoogtij viert, ik kennis moest maken met een wan delweg door een stad. Door een stad/ Ik zie in mijn gedachte reeds duizenden nieuwsgierige gezichten bij deze woorden. Toch is het niet zoo vreemd als het op het eerste gezicht wel lijkt. Zij, die eens in een hun vreemde stad vertoefd hebben, zullen wel hebben loopen zoeken en draaien, om zeer dikwijls op het zelfde punt uit te komen, en om dan later te vernemen, dat men het een of ander interessants op enkele schreden heeft voorbijgeloopen. Dit feit zal bepaald den ontwerper van den Amersfoortschen stadswandelweg be kend zijn geweest en hem op zijn practisch denkbeeld gebracht hebben. Toen ik dezer dagen te Amersfoort kwam, werd mijn oog getroffen door een bord, dat bij den ingang van het station vóór een hecs- tergroep stond. Zien cn lezen was éen, en de stadswan delweg was mij geopenbaard. Op dit bord bevindt zich een korte beschrij ving van den weg en de bczienswaardig- hclen, waarlangs hij voert, terwijl onderaan de raad wordt gegeven, de blauwe borden volgens de pijltjes te volgen. En zie, deze weg leidde mij langs Koppelpoort, museum, kerken, interessante bouwwerken. Xu zult gij zeggen, dat dit 111 eiken gids is tc vinden. Ik geef u dit volkomen toe, doch deze weg was gekozen langs mooie grachtjes, door pittoreske straatjes, langs schilderachtige doorkijkjes, punten die men ongezien voorbijgaat, soms op korten afstand, als men, gewapend met een gidsje, van mu seum naar kerk en van kerk naar monument loopt. De stad Amersfoort werd mij geopenbaard. Ik was er meermalen geweest, had verschil lende dingen reeds gezien, doch de stad zel ve heb ik in al haar schoonheid eerst op dien Meimiddag loeren kennen. Vooral de oude stadsgedeelten kunnen zoo mooi zijn. En dc bedoeling van mijn schrijven U op te wekken, Amersfoort te bezoeken? Xcen Echter wél om de aandacht van ons Bondsbestuur en van de Besturen der Ver- ecnigingen tot bevordering van vreemdelin genverkeer attent te maken op deze wijze van geleiden langs stedenschoon. Op weinig kostbare en - voor elke kleine kas be reikbare wijze wordt hiermede het bezoek aan steden bevorderd. De Redactie van de Kampioen* betuigt sympathie met het Amersfoortsche denkbeeld 011 beveelt den Vereenigingcn tot bevordering van vreemdelingenverkeer navolging aan. Van 22 Juli tot 26 September wordt aan de Eerste school voor verlofs-ofïicieron hier een vaandrigs-cursus gehouden voor alle reserve-sergeanten, die 21 Juli verplicht onder de wapenen komen. De vergadering op 22 Mei, in welke de heer l'iera, uit Dordrecht, sprak over sport en spel, heeft mede dit gevolg gehad, dat verschil- I lende sport-verccnigingcn hier ter stede reeds 1 voorlichting hebben gevraagd aan kapitein II. Bierman om te komen tot een minder 1 eenzijdige beoefening der sport als zij tot dusver dreven. Zoo zou het best mogelijk zijn,dat bijvoor beeld buiten het officieele voetbal-seizoen le den van voetbal-vereeoigingen ook aan andere athletiek zich gingen wijder.. In »Tivoli« te Utrecht wordt sedert Zater dagavond tot en met aanstaanden Maandag een Internationaal kegel-concours gehouden, uitgeschreven door Altijd Kans». In den Botidenwedstrijd won de Amers foortsche Kegel Bond met 468 houten den 1 iden prijs. De ie prijs werd behaald met 534 houten de 12e of laatste met 435 door den Oost-Gelderschen Bond, een veel oudere combinatie dan de Benjamin. Veel kegelaars uit Amersfoort statu er thans heel goed voordoch 't is heden pas de vierde dag en de matadors probeeren eerst ernstig in 't eind der week hun geluk. Uit den proeftuin der Tuinbouw-vereeni- ging Amersfoort» zijn reeds een 150 pond aardbeien verkocht aan Je veiling, tegen een middelprijs van 36 cent. Bij «Staatscourant» no. 131 zijn gevoegd de Statuten der woningbouw-vereeniging «Samenwerking», gevestigd te Amersfoort. Dr. CL Wisse, Gereformeerd predikant te Bodegraven, hoopt Vrijdagavond in «Ami- citia-in een openbare vergadering van de anti-revolutionnaire propaganda-club «Groen van Prinsterer», te spreken over: lijkver branding. Er is geer. debat. De Vrouwenkiesrecht-dag zal dit jaar wor den gehouden op Zondag 14 Juni cn wel op 6 plaatsen in den lande. De afdeelingen Amerongen, Amersfoort, Amsterdam, Bussum, Buren, Culumborg, Hil versum, Maarssen, Rhenen, Utrecht, Vianen, Zalt-Bommel en Zeist van de Vereeniging voor vrouwenkiesrecht zullen samenkomen bij het restaurant «Crailoot, bij Bussum. Natuurlijk wordt ook propaganda gemaakt voor het Petitionnement voor Grondwettelijke gelijkstelling van man en vrouw. Men zie de desbetreffende advertentie hier achter. Aan het onzen lezers welbekende inge nieurs-bureau Nicolai Lebret, nu Amers foort wordt geGlectrificeerd hier vertegen woordigd door den heer Bern. Brom, is door een groote stoom-drukkerij te Utrecht op gedragen het leveren en plaatsen van 2 eenankeromvormers met bijbehoorende trans formatoren, hoogspanningsinrichtingen en lichttransformatoren, in aansluiting op het i hoogspannings draaistroomnet der Gemeen telijke Electrische centrale te Utrecht. De installatie dient voor het omvormen van den draaistroom, 6000 Volt, in gelijkstroom van 220 Volt en heeft een totaal-capaciteit van 190 effectief P.K. Ter gister gehouden kaas-weekmarkt wer den aangevoerd 30 wagens met 15 000 pond kaas. De prijs was 28 tot 321/., cent; voor kaas onder Rijks-controle zelfs 34 cent. De handel was zeer vlug. Voor de rechthebbenden zijn aan het hoofd bureau van politie terug te bekomen zilve ren lepeltjes, in het huisvuil gevonden, en een horloge met ketting, een horloge-ketting en een lorgnet, op den openbaren weg ge vonden. Ilondekar-houders mogen er vast wel eens over gaan denken, dat met ingang van 1 Septemoer de schouderhoogte van honden, die vóór de kar worden gespannen, ten minste 60 c.M. moet bedragen. De schouder hoogte van honden, die onder een kar loopen, blijft voorloopig bepaald op tenmin ste .50 c.M. Proces-verbaal is opgemaakt tégen ver schillenden. die hun hond tusschen 's avonds 11 en 's ochtends 5 uur onbeheerd op den openbaren weg lieten loopen. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde gister den 45-jarigen cartonnage-vverkcr, die, onder voorgeven opzichter te zijn bij een of ander groift werk, hier en in den omtrek kamers huurde, zich flink liet onthalen, doch vergat tc betalen en met de Noorderzon I vertrok, wegens oplichting tot anderhalf jaar, onder aftrek van het voor-arrest. Dwazen leeren alleen door eigen onder vinding wijzen door die van anderen. XTit den Omtrek. Het «Nieuws voor Baarn», herinnerend dat het morgen 40 jaar zal geleden zijn, dat het traject Amsterdam-Amersfoort van de Ooster- spoor voor publiek verkeer werd in gebruik gesteld (nochtans zonder eenige festiviteit) memoreert van hoe zeer grooten invloed dit is geweest voor Baarn, dat daardoor werd delustplaats voor Amsterdam, en citeert uit een schrijven van 26 Maart 1874: «Dc man die in alles zoo krachtig mede werkt om de welvaart van ons land te ver meerderen, onze Prins Hendrik, heeft zich ook thans niet onbetuigd gelaten. 1 Immers heeft hij bij de onteigening van het stationsterrein dc voorwaarde gesteld, voor het gebouw een groote uitgestrektheid gronds als plantsoen aan te leggen. Voorts laat Z. K. H. tegenover het station door een gedeelte bosch nieuwe sierlijke wegen aanleggen, waardoor een park gevormd wordt voor onderscheidene villa's. Deze worden op uiterst billijke condities in erfpacht gegeven, welke erfpacht zóo geregeld is, dat deze telkens na 30 jaren door den pachter kan hernieuwd worden cn het bezit van de eene hand in de andere kan overgaan. «Deze verzameling van villa's zal, ter ge dachtenis aan de gemalin van onzen Prins, den naam dragen van Amalia-park en belooft reeds thans een schoon geheel te zullen worden. De terreinen zijn op enkele na reeds gepacht en zullen binnen een jaar met villa s doch met niets anders bebouwd moeten zijn. Eenige van die villa's zijn reeds voltooid, andere onder handen, alle in elegantcn stijl gebouwd en grootendecls bestemd voor Amsterdammers, die des zomers hier verblij vende door den korten afstand per spoorweg, hun zaken te Amsterdam gedurende een deel van den dag kunnen blijven waarnemen. «Dat de Baarnsche inwoners er zich op inrichten om 't den aanstaanden parkbewoners zoo gerieflijk te maken als hun mogelijk is, behoeft wel geen vermelding*. Dreadnought contra duikboot. Het is wèl bemoedigend voor de volkeren, die zich afsloven in het bouwen van steeds geweldiger oorlogsschepen, het oordeel te lezen in de «Times» van den gepensionneer- den Britschen admiraal sir Percy Scott niet de eerste de beste die in een inte ressant artikel uiteenzet, dat de dreadnoughts in een eventueel e zee-oorlog zoo wat even veel waard zijn als oudroest, en het de toe komst aan de duikbooten is. De admiraal verklaart, dat al hetgeen geschied is tot verbetering van het geschut, nutteloos is geworden door hetin gebruik komen der onderzeebooten, wier wapen de torpedo is. Volgens zijn meening zijn alle oorlogsschepen, die geen onderzecbooten zijn, veroordeeld zij zijn n.I. totaal overgeleverd aan de tor pedo's. Uitgaande van het principe, dat de eene onderzeeboot de andere niet kan aanvallen, voorziet hij het eind van den zee-oorlog. Geen enkel oorlogsschip zal zich meer op zee kunnen wagen, want wanneer beide te genstanders voldoende voorzien zijn van onderzeebootcn kunnen zij alles wat dc zee bevaart vernielen. Onder dien toestand zal vermoedelijk Engeland van alle Staten wel het meest te lijden hebben, want zijn voort bestaan hangt af van den toevoer over zee. Het voordeel, dat het ervan zal hebben, is. dat het beveiligd is tegen een inval want als kruisers en pantserschepen niet meer kunnen varen, is dat ook voor transport schepen niet mogelijk. Admiraal Scottbeschouwt derhalve het geld, dat ten koste wordt gelegd aan den aanbouw van groote schepen, waarmede men tóch niet kan vechten, als weggesmeten cn meent, dat het nuttiger besteed kan worden voor onderzeebooten en watervliegtuigen. Zooals wij boven zeiden, is het prettig voor de verschillende volkeren om dit oordeel te lezen en nog aangenamer wordt het, als zij vernemen, dat dc ondervindingen, bij de jongste vlootmanocuvres in Engeland opge daan, het oordeel van admiraal Scott voor een groot deel bevestigen. Bij die manoeu vres moet, moet volgens de «Pall Mali Ga- zette», gebleken zijn, dat de groote schepen zoowat alle door duikbooten vernield zouden 'zijn, als 't ernst geweest was. En het gevolg van die pijnlijke ervaring is geweest, dat men de manoeuvres plotseling heeft afgebroken. Bij bedoelde oefeningen hebben de duik booten nog zonder hulp van watervliegtuigen geopereerd. De uitwerking zal nog veel groo- ter zijn als «vlieger» en «zwaardvisch» elkaar bijstaan, meent het blad. Admiraal sir Cyprian Bridge blijkt het in beginsel eens met Scott. Ook hij acht den bouw van reusachtige kruisers en slagsche pen een groote lont. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. M. d. R. Naar aanleiding van het stukje van den heer Bos in de «Amersf. Crt.« van Zaterdag over de vergadering in Amicitia zoudt U ons verplichten met opneming van het vol gende De schuld voor de niet-toclating van de enkele menschen, die een kaart gekocht had den, ligt zeer slechts voor een klein gedeel te bij ons, voor de rest aan de omstandig heid, dat de zaal veel voller liep dan wij ge dacht hadden. Op het oogenblik, dat wij op het podium nog eenige plaatsen beschikbaar stelden, verklaarde de aanwezige politie-ambte- naar, dat hij de verantwoordelijkheid niet langer kon dragen, zoodat de deuren geslo-

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2