Zaterdag 13 Juni 1914. No. 8427. 63e Jaargang. kosteloos BIJBLAD. Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFD-REDACTEUR F. J. r&SOSRZZS. AMERSFOORT. Verschijnt DinsdagDonderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1. franco per post /1.15. Advertentien 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en ontelgenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 15 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. ZORTEGHACHT 9. Postbus 9. Telefoon 19 Wie zich met ingang ran 1 Juli doet in schrijven als abound, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers Bij dit nummer behoort een K K N N IS G K V I N K N. SCHIETOEFENINGEN. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat van 15 tot 30 Juni a.s. schietoefeningen zullen worden gehouden van verschillende verdedigings werken in de stelling van Den Helder. a. van het fort KIJKDUIN, waarhij de zen onveilig is tusschen de ware richtigen \V\ en N. W. (45°) tot op 80U0 M. van het fort. b. van de batterij KAAP1100FD, waarhij onveilig wordt een sector tusschen de ware rich tingen N. W. en N. N. O. (07°) tot op 4500 M' van het werk, c. van het fort ERFPRINS, waarbij het on veilig terrein ligt tusschen de ware richtingen N. W. en N. N. O. (07") lot op 9000 M. van het fort. De onveilige sector zal voor elk fort worden aangegeven door bakens, op het fort of op de zeewering geplaatst en wel voor Kijkduin, door een stel bnkens, voorzien van een ronde schijf. voor Kaaphoofd, door een stel bakens, voorzien van een driehoek. voor Erfprins, door twee stel bakens, waarvan éen stel, voorzien van twee dwarslutten, de O. lijke grens en éen, voorzien van 1 dnarslat, de W.lijke grens aangeeft. Op de dagen dat gevuurd wordt, zal van den lichttoren van Kijkduin of van het fort Kijkduin en van de betrokken verdedigings werken een roode vlag waaien, die drie uur vóór het begin van de oefening halfstok en éen uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zal op den avond vóór en op de dagen dat gevuurd wordt een waarschu wingsbord geplaatst worden op het terrein van den Gemeentelijken viscbafslag te Nieuwediep. Indien een stoomvaartuig tot waarschuwen of sleepen aanwezig is, zal, indien de oefeningen zulks toelaten, aan kleinere vaartuigen desge- wenscht hulp worden verleend 0111 uit den on- veiligen sector te komen. Amersfoort, 12 Juni 1914. De Burgemeester voornoemd, Van RANDW IJCK, Burgemeester en Wethouders van Amersfoort. Gelet op art. 37 der Drankwet, Brengen ter openbare kennis: lo. dat bij hen is ingediend een verzoek schrift om verlof tot verkoop van alcoholhou denden, andere dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, door JAN WERNER VAN DIJK pensionhouder, wonende te Amers foort in de benedenzaal van het perceel Utrecht- scheweg no. 97 te Amersfoort. Binnen twee weken na de dagteekening de zer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van de vergunning schriftelijke bezwaren in brengen. Amersfoort, 13 Juni 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJGK. De Secretaris, A. R. VKENSTRA. De vergadering der classis Amersfoort van de Ned. Hervormde kerk, welke 24 Juni in de consistorie der Groote kerk wordt gehou den, zal onder meer voozien in de vacatures, welke aan het einde des jaars ontstaan door het periodiek aftreden van het lid ds. W. J. Meiners, te Amersfoort, en zijn secundus ds. E. U. Schallenberg, te Leusdenvan het lid-ouderling W. Kleber en zijn secundus jhr. J. W. Barchman Wuytiers, beiden te Amersfoort, en van den quaestor der classis G. van Kempen, te Westbroek en zijn secundus ds. Meiners. Ook moet een secundus gekozen worden van ds. E. Postma, te Blauw kapel, die met 1 Juli a.s. optreedt als primus, wegens het met dien datum verleende eervol emeritaat aan den assessor ds. A. Gelderman, te Bunschoten, terwijl dan tevens een asses sor moet worden aangewezen uit de leden van het Bestuur. De aartsbisschop van Utrecht zal hier aanstaanden Maandag het vormsel toedienen in de parochie-kerk aan de I.angegracht en aanstaanden Woesdag in de parochie-kerk aan het Zand. H. M. de koningin zal in Septemper haar officieel bezoek brengen aan Amsterdam. De «Telegraaf* kan met beslistheid mede- deelen, dat de vrije Zaterdagmiddag aan de Departementen van algemeen bestuur te 's-Gravenhage wel degelijk wordt ingevoerd zelfs met ingang van heden, te kwart over twaalven. Belanghebbenden zullen wijs doen door den ouden, beproefden weg van de dubbele briefkaart aan den Kamerbewaarder te volgen. De Staatscourant* voor gister bevat het Kon. besluit waarbij met ingang van 1 Augus tus is benoemd tot Commissaris der Koningin de Provincie Utrecht mr. dr. F. A. C. graaf Van Lynden van Sandenburg, sedert 31 Augustus 1903 kamerheer i. b. d. van H. M. de Koningin. Graaf Van Lynden werd in 1S75 geboren te 's Gravenhage en is een zoon van nu wijlen den oud-Minister mr. C. Th. graaf Van Lynden van Sandenburg, achtereenvolgens Minister van Eeredienst, van Justitie en van Buitenlandsche Zaken, en is dus 41 jaar. In 1892 werd hij student aan- de Rijks universiteit te Utrecht, waar hij in 1899 promoveerde tot doctor in de Rechtsweten schap na verdediging van stellingen en cum laude tot doctor in de Staatswetenschap op proefschrift «Beschouwingen over interventie in het internationaal recht*. Achtereenvolgens werd graaf Van Lynden kantonrechter-plaatsvervanger te Wijk-bij- Duurstede, secretaris van het Hoogheemraad schap van den Lekdijk benedendams, secre taris der Staatscommissie voor de Gemeente- financiën, in 1904 lid van Provinciale Staten en in 1905 lid van Gedeputeerde Staten van Utrecht, als opvolger van mr. F. D. graaf Schimmelpenninck, alsmede sedert 1905 lid der Staatscommissie voor den Landbouw, van die voor de Grondwetsherziening en van die voor de Evenredige vertegenwoor diging. In 1900 werd hij lid van de Tweede Ka mer voor Kampen, waarvoor hij zich in 1913 echter niet herkiesbaar stelde. Het is thans zeker, dat mr. W. van Son, nieuwbenoemd kantonrechter, hier aanstaan den Woensdagochtend wordt geïnstalleerd. Ten kantore van den Ontvanger der registratie en domeinen hier is ten behoeve van 's Rijks schatkist ontvangen f 12.50 van een inwoner van Amersfoort wegens te wei nig betaalde Vermogensbelasting, en van een inwoner uit Baarn f 105 wegens te wei nig betaald successie-recht. Met ingang van 1 Juli is bevorderd tot hoofdbesteller aan het pose- en telegraafkan toor hier den hear W. E. Kamerbeek, thans brieven- en telegrambesteller. Aan den Raad dezer Gemeente is verzon den het volgende adres: Geven met verschuldigden eerbied te ken nen, ondergeteekenden, vormende het Be stuur der Afd. Amersfoort en omstreken van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers (goedgekeurd bij Kon. besluit van 22 Maart 1890 no 28). dat de regeling van de jaarwedden van het onder- Ijzend personeel alhier dringend verbetering behoeft: 1. omdat een aanvangssalaris van f 650 voor een onderwijzer in onze Gemeente on voldoende is 2. omdat een eindsalaris als thans in onze Gemeente kan worden bereikt, den onder wijzer niet in staat stelt, op behoorlijke wij ze een gezin te onderhouden; en 3. omdat de opklimming in salaris met f 75 of f .50, telkens na het volbrengen van 2, 4, 6, S, 10 en 12 dienstjaren, onvoldoende is. Redenen, waarom ondergeteekenden, na mens de afdeeling voornoemd, uw college verzoeken de Verordening tot vaststelling der onderwijzers-salarissen zoodanig te willen herzien, dat: 1. het minimum-salaris dermate worde ver hoogd, dat een onderwijzer in zijn noodza kelijkste uitgaven kan voorzien; 2. een maximum-salaris worde vastgesteld, waarvan een onderwijzersgezin een behoor lijk bestaan kan hebben. Tevens verzoeken zij uwen Raad beleefd, een aldus herziene regeling te doen ingaan op 1 Juli 1914. De Memorie van toelichting is zóo uitge breid, dat we haar elders moeten opnemen. De spelleiders-cursus voor onderwijzers is op aanschrijving van den Minister \an Bin- nenlandsche Zaken opgeheven. Indien de teekenen niet al te zeer bedrie gen, zal dit onderricht worden voortgezet door de welhaast definitief op te richten Ver- eeniging voor sport- en speelplaatsen, wier, voorloopig comité zich bereids wendde tot het Gemeentebestuur met het verzoek een terrein te harer beschikking te willen stellen Voor spoedeischende gevallen kan men zich nochtans wenden tot den Secretaris-boek houder, den heer N. G. van de Stadt, Zuid singel 12. De leden der plaatselijke afdeeling van «Toonkunst* zijn opgeroepen tegen Maandag avond in verband met de jaarvergadering der Maatschappij, welke 20 dezer te Bussum wordt gehouden. De zomer komt nauw om de deur kijken of de plaatselijke afdeeling van den Ned. Protestantenbond, voortvarend en bij de pin ken als ze steeds is om het opgewekt leven gaande te houden, kondigt reeds haar vijf lezingen voor den aanstaanden winter aan. De onderstaande dubbeltallen zijn daarvoor opgemaakt. r. Prof. Dr. B. D. Eerdmans te Leiden en Ds. J. L. N. Zillingcr Molenaar te Dord recht. 2. Dr. H. J. Toxopeüs te Amersfoort en Ds. VV. Bax Jr. te Maastricht. 3. Prof. Ph. Kohnstamm te Amsterdam en Prof. VV. B. Kristensen te Leiden. 4. G. VVestmeijsze te Leiden en Ds. A. C. Schade van Westrum te Haarlem. 5. Dr. VV. Haverkamp te Nijmegen en Dr. G. H. van Senden te IJborst dc Wijk. In reserve worden gehouden Ds. I. Hooykaas te Amersfoort, Ds. M. van Kleeff te Beverwijk en Ds. F. Dijkema te Rotterdam. Mejuffrouw A. A. Dahmen slaagde bij het examen voor apothekers-assistentemejuf frouw M. Mensing verwierf de akte van be- kmaamheid voor onderwijzeresmejuffrouw J. E. L. M. de Jong legde aan de Rijks universiteit te Utrecht met gunstig gevolg af het eerste natuurkundig examen. De firma Houtzager Heineman zal wel dra een tweede stoomboot in vaart brengen en viermaal per week de reis naar Amster dam doen. Jhr. m. H. W. van Asch van Wijck, be noemd rechter in het Hof van justitie te Paramaribo, zal 19 Juni per «Prins Maurits* zijn nieuwe bestemming volgen. In de bioscoop «De Arend* als natuur tafereel de oogst van bananen en cocosnoten, een wel zeer leerzame film, en als hoofd nummer een boeiend drama in twee afdeelin- gen, getiteld «De nachtelijke gaste. In het bioscoop-theater aan de Langestraat onder meer de veelbesproken met reuzen- sommen in het land der onbegrensde on mogelijkheden in scène gezette treinbotsing. Op onze agenda staat, dat morgen hier een R. K. bloemendag zou worden gehouden. Is 't bij het plan gebleven, of komt het morgen tot uitvoering De heer VV. H. Vierdag, die zich zoo ont zettend veel moeite geeft voor het sport- bureau hier ter stede, moeite welke gelukkig erkenning vindt en mettertijd stellig ook zal worden gewaardeerd, heeft ook de water sport opgenomen onder zijn berichtenreeks. Daardoor zal men morgen, bijna onmid dellijk na den afloop, niet alleen de uitsla gen kunnen zien van den waterpolo-wedstrijd en den estafette-wedstrijd, doch voortaan óok kunnen nagaan de temperatuur van het wa ter in en de uren van openstelling van de Amersfoortsche zwem-inrichting. Het Bureau van «Liefdadigheid* houdt tot September geen zitting op Dinsdag. Dr. G. Wisse, Gereformeerd predikant te Bodegraven, sprak gisteravond in een open bare vergadering, belegd door de anti-revo- lutionnaire propaganda-club «Groen van Prinsterer*, over lijkverbranding. De groote zaal van «Amicitia* was slechts matig bezet en wel zeer opmerkelijk was het in evenredigheid zeer groot aantal dames. De heer A. M. J. G o o t e opende de samenkomst op de gebruikelijke wijze, sprak een kort welkomstwoord en zeide, dat, juist omdat het onderwerp thans weer zoo veler aandacht heeft, het niet geraden was, de be spreking er van uit te stellen tot een voor vergaderen geeigenden tijd. Dr. Wisse herinnerde, dat, door het geval, dat onlangs bij Velzen een lijk is verbrand en, tegen de bedoeling der wet, opzettelijk niet is begraven, het vraagstuk der lijkver branding weer aan de orde gekomen weder om, want inzonderheid tusschen 1840 en 1870 is het reeds herhaalde malen aan de orde geweest, doch daarna vrijwel in den vergeet hoek geraakt. Het is een alleszins teer vraagstuk, waar over het laatste woord nog lang niet is ge sproken. Het is niet minder een samengesteld vraag stuk. Er is een staatkundige kant aan, in zooverre, dat de Staat uitmaakt hoe de be zorging van het lijk zal wezen (hier te lande schrijft de wet voor ter aarde bestellen in andëre landen gedoogt zij óok verbranden); er is ook een hygiënische zijde aan, waarbij de vraag opkomt of het beter, profijtelijker is voor de levenden en óok een ethische kant, waarbij de vraag rijst wat welvoege- lijker, fraaier is, begraven dan wel verbran den en óok is er samenwerking met gods dienstige overtuiging en gevoel, tiet is een vraagstuk waarvan prof. Harting zeer terecht heeft gezegd, dat daarover niet alleen het koel berekenend verstand, doch vooral het warme gevoel dient mee te spreken. Zorg voor dooden vindt men zelfs in de dierenwereld hoeveel te meer zorg en eer bied moet derhalve de mensch hebben voor een afgestorvene, óok waar de Schrift dien aangaande voorschriften geeft (de «groote verbranding*, daarbij genoemd, op te vatten in den juisten zin, dus als verbranding van specerijen). De Chineezen, de Semieten en de Egypte- naren begroeven, de laatsten na balseming, in verband met hun leer der zielsverhuizing. De Grieken en Romeinen verbrandden, al thans in lateren tijd, de lijken der aanzien lijken die der slaven werden begraven,

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1