Dinsdag 16 Juni 1914. No. 8428. 63e Jaargang. kosteloos- Ilitgavo van de Naamloozc Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff" HOOFD REDACTEUR F. J. FRSDEEIKS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1. franco per post f 1.15. Advertention 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenlngs- advertentiën per regel 15 cent Reclames 15 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORTEGRACHT 9. Postbus 9. Telefoon 19 Wie zich met ingang van 1 Juli doet in schrijven als abonné, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers Gedenktecken voor Quatre-Bras. Tot dusver was er nog geen zoogenaamde Quatre-Bras-commissie in de Provincie Utrecht. Door toedoen van den Burgemeester is thans de eerste tot stand gekomen te Amers foort. Op uitnoodiging van mr. J. C. graaf Van Randwijck is een plaatselijk comité ge vormd, dat bestaat uit de heeren A. M. Tromp van Holst, Voorzitter; dr. II. J. Reynders, Secretaris kolonel \V. Woudstra, Penningmeesterluitenant-kolonel W. J. Stein- buch, luitenant-lmlonel jhr. E. W. von Wrangel auf Lindenberg, majoor A. M. C. ridder Alewijn, H. C. van Dam en W. Croockewit W. Azn., leden. Het wenscht met de andere comité's in den lande geld bijeen te brengen voor een Nederlandsch gedenkteeken, volgend jaar. bij den 1 oosten herdenkdag van de slagen bij Quatre-Bras en Waterloo te onthullen. Nos jungunt ros»'. Onder voorzitting van jhr. J. L. Mock, uit Santpoort, hield gelijk we in het vorige nummer met een enkel woord vermeldden, de in :8yi opgerichte Nederlandsche vereeniging tot bevordering van de rozenteelt ?Nos jun gunt rosse c (de rozen vereenigen ons) Za terdag voor de tweede maal baar jaarver gadering hier ter stede. Den eersten keer, in 1910, was aan die jaarvergadering ver bonden een tentoonstelling van rozen in de gioote zaal van «Amicitia*, waarbij niet alleen de nieuwste variëteiten te bewonderen vielen, doch ook een roos zonder doornen en een blauwe roos zeer de aandacht trokken. Om straks te vermelden redenen is, althans voorloopig, gebroken met de gewoonte om de jaarvergadering te doen vergezeld gaan van zulk een tentoc stelling. Jhr. Mock opende te 11.15 de vergade ring, welke werd bijgewoond door 17 leden, een klein aantal in vergelijking van de 400 leden, welke de vereeniging telt en door welke zij is een d sterkste vereenigingen op tuinbouwgebied. Na zijn welkomswoord herinnerde de Voorzitter, dat in Rosarium», het twee- maandsch tijdschrift der vereeniging, een overzicht is gegeven van haar arbeidzaam heid in het jongste boekjaar, uit welk over zicht blijkt, dat zij verkeert in een bloeiende periode. De notulen der Algemeene vergadering van 21 Juni 1913, eveneens gepubliceerd in «Rosarium», werden ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen waren berichten van jhr. G. F. van Tets, den Secretaris te Zeist, die plot seling werd verhinderd, en van mr. P. L. Baudet, die te Lunteren een vergadering moest presideeten. Noiaris N. G. Francken, uit Eist, belastte zich tijdelijk met het Se cretariaat. Volgden de Mededeelingen. De Voorzit te r: Gelijk bekend, is ge broken met de gewoonte om aan de jaar vergadering te verbinden een rozententoon- stelling. Het Bestuur hoopt haar iederen keer te doen gepaard gaan van de opening van een nieuw rosarium (applaus). Verleden jaar openden we het rosarium te Utrecht hedenmiddag zullen we dat te Amersfoort overdragen aan het Gemeentebestuur. Hoogst waarschijnlijk zullen deze twee worden ge volgd door dat te Bergen-op-Zoom en wel lichtdoor een rosarium te Amsterdam (applaus). Gisteren keerde ik terug uit Parijs, waar Woensdag de keuring plaats had voor het «grand concours». Het is mij een hoogst aangename taak te kunnen meedeelen, dat ook hier Holland weer heeft uitgeblonken. De roos „Mevrouw Dora Van Tets" ver wierf daar niet alleen de gouden medaille van de stad Parijs, maar ook de gouden medaille van de „dames patronesses". De keuring door de jury geschiedt 's ochtends de uitslag daarvan wordt strikt geheim ge houden gedurende de tentoonstelling be- oordeelen ook de „dames patronesses" de inzendingen, geheel afgescheiden dus van de officieele jury. Voor de eerste maal is de gouden medaille van deze dames toegekend aan de zelfde roos, die door een jury met goud werd bekroond. Als de heeren nu be denken, dat er groote en belangrijke inzen dingen waren, ook uit Engeland en uit Duitschland, dan heeft ons klein land alle reden om verheugd te zijn over zoo'n succes en de firma M. I.eenders Co., te Steyl- Tegelen, heeft alle reden om trotsch te zijn op de door haar gewonnen variëteit (Applaus). Het Bestuur heeft zich gehaast, dit ver blijdend resultaat mee te deelen aan de Be schermvrouw, H. M. de Koningin-Moeder, aan wie het Bestuur voorstelt, thans een telegram van hulde te zenden (Applaus). Aan de orde is het Jaarverslag van den Secretaris, dat door den Voorzitter wordt voorgelezen en waaraan het volgende zij ontleend De vereeniging staat in het teeken van vooruitganghet iedental klimt gestadig en regelmatig, de liefde voor de roos neemt toe, de vereeniging wordt hoe langer zoo meer bekend in den lande, stellig óok door de overdracht van den rozentuin bij het Vredespaleis aan het Bestuur der Carnegie- stichting, in Juni 1913. Het houden van rozen wordt steeds meer algemeen, zóo zelfs, dat men zich tegenwoor dig evenmin een groot buiten kan denken zonder een rosarium als een boerderij zon der hooiberg. Ook de Vereenigingen voo vreemdelingenverkeer bezigen hoe langer zoo meer rozen om de aantrekkelijkheid van hun plaats te verhoogen. De voortvarendheid van het Dagelijksch Bestuur der Gemeente Amersfoort om daar het inrichten van het tweede openbaar rosa rium mogelijk te maken en de medewerking van den Raad dier Gemeente waren voor beeldig (Applaus). Hulde zij gebracht aan het college v Burgemeester en Wethouders dier Gemeente en aan majoor Hogervorst, die welwillend het in orde brengen van het rosarium leidde. (Applaus). Het wetenschappelijk en historisch rosa rium der vereeniging, in te richten op «Sons- beek» bij Arnhem, zal in het aanstaande na jaar worden beplant en volgend ja3t geopend, Er is voortdurend groote belangstelling voor het rosarium en het proefveld te Utrecht. De vereeniging trad toe tot den Ned. Tuinbouwraad. Den Voorzitter viel de eer te beurt, te worden benoemd tot lid van de jury's der tentoonstellingen te Petersburg en te Pat ijs (Applaus) liet ledental steeg tot ruim 390; de ver eeniging beschikt over f 297, benevens f.500 aan renteloos voorschot. Het verslag werd ongewijzigd vastgesteld met dank aan den ontwerper. De Penningmeester, de heer II. C. Verniers van der LoefF, deed vervolgens reke ning en verantwoording, waarbij bleek, dat oij een ontvangst van f 2072.91 er een batig saldo is van f 297.43, tegen f 521.60 verle den jaar. Hem werd dank gezegd voor zijn accuraat en correct beheer. Décharge kon nog niet worden verleend, omdat het rapport der financieele commissie ontbrak. De Begrooting voor 1915 werd vastgesteld op f 1527.43 in ontvangst, met een geraamd goed slot van f 447.43, behalve de f 500 renteloos voorschot. Het rosarium te Arnhem, het officieel archief» der vereeniging, zal een aparte boekhouding krijgen. Daarvoor is thans be schikbaar f 4853.45. Tot leden der financieele commissie voor 914 werden benoemd de heeren Hackenberg, uit Middelburg Damsté, uit Arnhemen Van Hoek, uit Boskoop. Aan de orde is het voorzien in Bestuur- vacatures. De Voorzitter: De heer Hackenberg heeft, zeer tot ons leedwezen, gemeend te moeten bedanken voor zijn lidmaatschap van ons Bestuur. Hij heeft voor onze ver eeniging zeer veel en zeer goeden arbeid gedaan en was een der ijverigste werkbijen onze korf van negen. Met opoffering veel tijd en veel geld heeft hij de belangen der vereeniging voorgestaan en zijn naam voor altoos verbonden aan onze vereeniging. Immers van hem ging uit het denkbeeld om het rosarium bij het Vredespaleis te stichten. Hoe noode wij hem ook zien scheiden uit ons midden, toch moeten wij de motieven voor zijn bedanken billijken zijn woonplaats (Middelburg) ligt inderdaad zeer uitmiddel puntig voor het bijwonen van Bestuursver gaderingen, die óok wegens het voornemen om openbare rosaria in te richten, steeds veelvuldiger worden. Wij brengen hem den hartgrondigen dank der vereeniging voor het zeer vele, dat hij voor haar deed (applaus). De heer Hackenberg: Aan mijn be sluit om me niet herkiesbaar te stellen, ligt in hoofdzaak ten grondslag het belang van de vereeniging. De heer G r a t a m a Ik kan niet inzien, dat het belang der vereeniging wordt be vorderd door het verlies van een zóo ijverig Bestuurslid (instemming). De heer Hackenberg: Toch wel. Ik neem de meest aangename herinneringen mee. Mijn aftreden, zal mijn liefde voor N. J. R. zoo mogelijk nog doen toenemen. Ik moet echter den band losser maken. Het is beter voor de vereeniging, dat niet iemand uit de peripherie, doch dat iemand uit het centrum des lands zitting heeft in het Bestuur. Mijn opvolger zal stellig evenveel toewijding hebben voor de zaken der vereeniging en deze stellig beter kunnen behartigen dan ik. De Voorzitter; Het Bestuur verzoekt, te mogen afwijken van den regel en een candidaat te mogen noemen. Majoor Hogervorst, een van de zeer harde werkers, is verleden jaar uit het be stuur getreden. Nu hij ontheven is van de redactie van het tijdschrift, dat thans wordt verzorgd door mr. Baudet, is hij bereid, weer zitting te nemen (Applaus). Herkozen worden nu de heeren mr. P. L. Baudet en jhr. G. F. van Tets, beiden met 15 stemmen gekozen in de vacature-Hacken berg wordt majoor A. Hogervorst, met 14 stemmen. Aan de orde is de bespreking van het collectief inzenden naar buitenlandsche ten toonstellingen. De heer VanRossem: In de laatste 25 jaar heeft Nederland, ook wat de rozen- cultuur betreft, zeer zeker een heel goed figuur gemaakt, niet alleen wat betreft de speciaal-cultures, doch ook wat aangaat het winnen van variëteiten. De Nestor, de heer Verschure, werd gevolgd door de heeren Leenders Co., die zich een wereldnaam verwierven, door baron Van Pallandt en door den heer Gratama. (Geroep£n door Van Rossem). De uitvoer werd meer en meer van groote beteekenis. Boskoop, Aalsmeer, Bentveld e. a. zijn reeds bekend in heel de wereld. Doch de vraag rijst: is ons land wel voldoende bekend bij de rozenliefhebbers Vroeger gold de opvatting, dat rozen moesten komen uit Engeland of uit Luxem burg. Thans zijn die rozen reeds vrijwel verdrongen van de Nederlandsche markt, doch de Nederlandsche rozen moeten ook meer in het buitenland bekend en dus ge waardeerd worden. Wij moeten de rollen omkeeren en het buitenland laten zien, dat hetgeen we hebben van allereerste qualiteit is. Weliswaar verbruikt ons land zelf veel aan snijbloemen, doch er is ook overvloed voor export. De Nederlandsche kweekers behooren het voorbeeld van de Engelsche en de Duitsche te volgen en moeten een sortiment zenden naar het buitenland. Dat eischt voorbereiding, overleg, bespre king, doch met wat goeden wil, kan dit reeds volgend jaar geschieden. Goede nieuwigheden behoeven volstrekt niet uit het buitenland te worden ingevoerd naar Nederland; omgekeerd zullen de conser vatieve elementen in het buitenland worden bekeerd als wij toonen hetgeen we hebben. Zal een collectieve zending uit Nederland kwaad bloed zetten in het buitenland Neen, mits men niet aanbiedt tot lagere prijzen en men geen minderwaardig goed zendt. Men zal zulk een collectieve zending zelfs res pecteeren. Ik verneem gaarne de meening van de beroeps-kweekers in deze vergadering. De heer G rata ma: Ik juich dit plan zeer toe. We moeten niet alleen nieuwighe den zenden, doch ook goede oude soorten en we moeten collectief inzenden, opdat we een juist beeld geven van ons kunnen. De heer Van Rossem: De eerste zen ding kost veel geld. Daarom zou het wel licht beter zijn, die wat minder grootsch te doen wezen. De Voorzitter: Toen ik 5 jaar ge leden het eerst een groote rozen-tentoonstel ling '111 Frankrijk bezocht, bleek mij, dat de Nederlandsche inzendingen verkeerd waren gecatalogiseerd. Zoo heette een inzending van de heeren Gratama vrij raadselachtig «Gebroeders*. Ook dergelijke fouten in den catalogus moeten voorkomen. Hoe meer onze goede soorten in het bui tenland bekend worden, des te beter zal dit zijn voor kweekers. Ik meen, dat reeds een collectieve zending snijbloemen veel goeds zal uitwerken. Frankrijk, Duitschland en Engeland zijn zeer conservatief en huiverig om iets nieuws te accepteeren. Hier te lande is dit gansch anders, getuige Boscoop, Aalsmeer, enz. Wij kunnen gerust op de wereldmarkt komen. Op het concours te Bagatelle, bij Parijs, hebben de heeren Leenders Co. in 4 jaar tijds reeds 3 gouden medailles weggehaald ondanks de groote concurrentie van het bui tenland. De heer Teeuwse :Ik juich het voor stel-Van Rossem zeer ioe, doch vraag me af of een dergelijke collectieve zending niet zeer kostbaar zal worden, tenzij een combi natie van kweekers of afdeelingen er aan deelneemt. De Voorzitter: Juist door de gecom bineerde zending worden de kosten voor eiken deelnemer geringer. Als gezegd, moet alles nog voorbereid. De heer Kloosterhuis: Het best zou zijn, dat centra als Boskoop en Alsmeer als buitenstaanders meededen aan de combinatie. De heer Van Rossem: N. J. R. is een vereeniging van beroepskweekers en van liefhebbers en daarbij behooren centra als Boskoop en Aalsmeer, die geenszins buiten staanders zijn. Het denkbeeld van concurrentie en klein geestige angst moet ter zijde gezet. De Penningmeester: Te Boskoop en te Aalsmeer wonen veel individueele leden van de vereeniging. De Voorzitter: Hoe beter de inzen dingen zijn, des te beter reclame maken de inzenders door het bordje, dat hun naam draagt en bij Je van hen afkomstige rozen wordt gevoegd. Het kan een belangrijke collectie worden in ons land zijn, volgens de jongste opgave, thans 18 millioen planten.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1