Zaterdag 20 jj£p% Juni 1914. No. 8430. 63e Jaargang. B IJ B L A D. Icosleloos- Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. II. van Cloeff HOOFD-REDACTEUR F. J. 7B&DEHIES. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1 franco per post /1.15. Advertenticn 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel - abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officleële- en ontelgenlngs- advertentiën per regel 15 cent Reclames 1—3 regels /t.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers to cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: EORTZGRACBT 9. Postbus 9. Telefoon 19 Bij dit nummer behoort een Wie zich met ingang van 1 Juli doet in schrijven als abonnd, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers Lichamelijke opvoeding. Sedert lange jaren is in Nederland geen feit van zooveel beteekenis voor de opvoe ding der jeugd voorgekomen als het bouwen van het stadion te Amsterdam, en dit in ve lerlei opzichten. Het zij mij vergund, hier omtrent een en ander op te merken. Allereerst het feit van de oprichting zelve het feit, dat de stad Amsterdam niet alleen een terrein kosteloos in gebruik gaf. maar ook de ophooging ervan, de omheining, enz. betaalde. Wie een tiental jaren geleden een dergelijk verzoek tot Burgemeester en Wet houders had gericht, ware onineedoogenloos naar huis gezonden. Dan het bouwen van een stadion, dat 3 a 4 ton gouds kost. Hoe is het geld bijeengebracht, in korten tijd, zonder veel moeite, dank zij de overtuigings kracht, dank zij den vasten wil van een Voor zitter, die voor mij de verpersoonlijking is van het gezegde where there is a will, there is a way». En nu kan Amsterdam rechtmatig trotsch zijn op dat fraaie stadion, dat aan flinkheid van bouw, sierlijkheid van lijnen paart; trotsch, want als straks de Olympische feesten te Amsterdam worden gehouden, behoeven de Nederlanders geen critiek van vreemden te vreezen. Integendeel, ik ben overtuigd, dat allen volmondig zullen uitroepen «bravo, dat is mooi». En zal er in het begin allicht ge mopperd worden Nurks leeft nog over slechte toegangswegen, over onvoldoende tramlijnen, enz., dat doet absoluut niets ter zake; Amsterdam heeft een prachtig stadion en Nederland heeft een eersten stap gezet op den goeden weg. Achter het stadion is nog een uitgestrekt terrein in gebruik bij de Maatschappij »Het Sportpark»daar worden tennisbanen aan gelegd, enz. maar hieraan dient een andere bestemming te worden gegeven, zulk een, welke een tweede en hoogst noodzakelijke stap dient te zijn op den goeden weg die tot een gezonde en Hinke opvoeding van de Ncderlandsche jeugd leidt op dat terrein moeten Regeering, Provincie en Gemeente een instituut voor lichamelijke opvoeding stichten, een centraal-instituut waar de man nen worden opgeleid, die aan de Ncder- landschc jeugd zullen leeren, hoe en waarom men het lichaam moet eeren en sterken, hoe en waarom men aan openlucht-spelen moet deelnemen, hoe en waarom het volk, dat zijn lichaamskrachten verwaarloost, reddeloos te gronde gaat. Aan het hootd van dit instituut moet een bekwaam man staan, dis een ernstige studie heeft gemaakt van de wijze, waarop toekom stige leeraren voor de lichamelijke opvoe ding in Amerika en Zweden worden opge leid. Men mag vóór of tegen Zweedsche gym nastiek zijn, doch niemand zal ontkennen dat de Zweden en de Amerikanen, wat alge- meene lichaams-opvoeding betreft, nummer éen zijn; ik geloof vast en zeke.,dat,indien men 50 Zweden of Amerikanen tegen een gelijk aantal Engelschen of Duitschers stelt, teneinde hen een tiental vaardigheidsproeven te laten afleggen, de Zweden glansrijk zullen overwinnen, en algemeene ontwikkeling is toch maar de hoofdzaak bij de lichame lijke opvoeding. Welnu, Zweden had zijn stadion net gebouwd toen het onmiddellijk den eersten steen legde voor zijn gebouw voor een instituut voor lichamelijke opvoeding. Vóór dien tijd hadden meest officieren de leiding op zich genomen. Nu krijgen zij een centraal-instituut voor leerarende cursus zal er eenige jaren duren en de jongelieden zullen onderwezen worden in al hetgeen met de lichamelijke opvoeding in verband staat, theoretisch en practisch voor de laatste maakt men gebruik van het stadion. Waar is nu een tweede man te vinden als de Voorzitter van het «Sportpark», die beseft welken grooten dienst hij zou ver richten aan ons volk, indien zulk een insti tuut tot stand kwam? Weg met bezwaren, weg met oude tradities, weg met politiek. Het is een algemeen belang, dat dringend, zeer dringend moet worden aangepakt, niet op z'n elf en dertigst, maar zooals het sport park is opgerichthet moet, het zal In een commissie omtrent school en sport werd lang en breed geredeneerd over de wenschelijkheid, dat jongelieden onder toe zicht spelen zouden beoefenen maar over de noodzakelijkheid om degenen, die het toezicht zouden oefenen, te onderwijzen hoe dat moet geschieden, werd niet gesproken. »Mijn zonen denken tegenwoordig aan niets anders dan aan voetbal» dat is de jam merklacht van vele ouders. Eilieveaan wie de schuld De jongens hebben het voet balspel met zooveel geestdrift aangepakt, omdat zij behoefte hadden aan een open luchtspel, dat al hun krachten in beslag nam en omdat het goedkoop is. Waarom is hun dat spel niet onderwezen Waarom hebben de ouderwijzers de leiding niet in handen genomen? Hoevele onderwijzers spelen met de jongens mede Op de kostscholen van voorheen (No&rthey, Noordwijk, enz.) waren de Engelsche leermeesters steeds de vrien den van de jongens, omdat zij met hen cricket en voetbal speeldenop een zeer enkele uitzondering na bleven de Hollandsche, Fransclie en Duitsche meesters hieraan vreemd. Wij moeten in Nederland aan alle scho len verplicht onderwijs in de lichamelijke opvoeding en verzorging zien te krijgen. Hoe is het ter wereld mogelijk, dat de ge- zaghebbenden op dit gebied nog steeds voortgaan, aan het geestelijk onderwijs alles ten koste te leggen, en het lichamelijk onder wijs zóo schandelijkte verwaarloozen? Lichame lijk onderwijs, dat niet enkel moet bestaan in het uitvoeren van eenige gymnastische bewegingen, maar dat de opvoeding en ver zorging van het licha„.n moet omvatten, want daardoor wordt ook het zedelijk be wustzijn verhoogd. Gaarne breng ik hier hulde aan den heer M. Hom, directeur ter Iloogere Burgerschool met 5-jarigen cursus te Schiedam, die in 1 p 13 het openluchtspel als verplicht leervak in zijn lesrooster opnam. Daardoor zijn de vrijstellingen van gymnastiek zoo goed als geheel verdwenen. Hoe prachtig geestelijke en lichamelijke opvoeding samen kunnen gaan leert ons Amerika in allerlei opzichten aan de uni versiteiten mogen geen jonge mannen in een vertegenwoordigenuc ploeg van hun jaar of hun academie uitkomen, indien zij niet voor hun examens zijn geslaagddaarentegen kan bijvoorbeeld aan de academie van Princetown niemand een graad behalen, indien hij niet Kan zwemmen. Wat zouden de ouders het toejuichen, in dien in Nederland geen jongen zich met een vertegenwoordigend voetbalelftal mocht oefe nen of daarin spelen, indien hij was blijven »zitten« Welnu, ouders, wordt dan wakker op dit gebied, blijft niet bij de oude sleur, moppert niet alleen, maar helpt krachtdadig mede om in Nederland een anderen toestand te doen geboren worden. Nog een aardig voorbeeld uit Amerika. Te New-York City waar scholen zijn van duizenden kinderen, heeft men de quaestie van I het vrije kwartiertje tusschen de schooluren op verstandige en zaakkundige wijze opge- 1 lost. Op een gegeven oogenblik geeft de I hoofdonderwijzer het bevel >versche lucht». Ramen worden opengezet, de kinderen gaan achter hun lessenaar staan en voeren gedu rende drie minuten eenvoudige ademhalings oefeningen uit. Welk is het eenige doeltreffende middel om jongens die traag en onwillig zijn tot leeren aan te zetten Strafwerk School blijven Privaatlessen Het zal in 90 van de 100 gevallen het kwaad verergeren; maar leert hun spelen, leert hun vermaak scheppen in lichaamsoefeningen, en als zij dien smaak te pakken hebben, zal er geen doelmatiger straf voor hen bestaan dan hun te verbieden, aan wedstrijden deel te nemen. En luie jon gens, die vadsig zijn en thuis >hangen« Is het hun schuld, of komt het doordat het spelen, de lichaamsoefeningen, hun op een dorre, geestdoodende wijze zijn onderwezen En de jongens die enkel aan voetbal doen en denken Leert hun, dat er ook andere spelen zijn, die vlugheid van geest en lichaam vereischen, dat het specialiseeren slecht is voor een goede lichaamsonttfikkeling en dat het zwemmen, het roeien, enz. even veel genot verschaffen kan. Volgens deskundigen bevindt zich de beste school voor »physical culture» waar jonge lieden hun opleiding tot leeraren ontvangen te Springfield, Mass. Zij is gesticht door de Young Man's Christian Association; van alle landen der wereld zijn daar jongelieden heengegaan om hun diploma te verkrijgen. De school is in twee declen gesplitst, het eene waar de opleiding geschiedt voor het secretarisschap van industrieele en andere ondernemingen (secretarial course), het tweede waar jongelieden worden gevormd tot leer aren in lichaamsopvoeding en verzorging (physical course) waarvan een onderdeel vormt de »boy's work course,» waarin meer in het bijzonder het werk behandeld wordt, dat verricht moet worden in verband met jongens-vereenigingen, clubs, enz. Al dit onderwijs wordt gegeven met het oog op een hooge zedelijke ontwikkeling. Op het oogenblik zijn er 220 studenten. Eenige jaren geleden werd door den directeur, dr. Mc. Curdy, aan den toemaligen Voorzitter van den Ned. bond voor lichamelijke opvoeding aangeboden, gedurende drie jaren twee Nederlanders gelegenheid te geven om vrij van kosten (ook van inwoning) de cursussen te volgen, enkel met dit beding, dat de jon gelieden van goed zedelijk gedrag moesten zijn. De Voorzitter vroeg aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken een bedrag van f 3000 aan om daarmee de reis en verdere onkosten te betalen. Dit werd geweigerd er was geen geld voor beschikbaar Zoolang in Nederland door de schoolauto- riteitcn de geestelijke ontwikkeling als het hoogste goed wordt beschouwd en de >phy- j sical culture» (de lichamelijke opvoeding en I verzorging) wordt verwaarloosd, zoolang zal de Regeering tonnen gouds uitgeven voor j het eerste doel en enkele guldens weigeren voor het tweede, j Er is toch wel eenige verbetering waar j te nemen, zal men mij tegenwerpen. Zoo het Centraal instituut te Utrecht en dat der onderwijzersvereeniging te Amsterdam. Bel- de echter geven een te onvolledigen cursus in «physical culture»; deze moet theoretisch en practisch veel uitgebreider zijn. De zaak moet flink en krachtig aangepakt worden, j Geen halve maatregelenonderwijst op de J scholen theoretisch en practisch, wat noodig is om een goede gezondheid en een opge- j. wekten levensgeest te verschaffen. Daardoor wordt eenzijdigheid, overdrijving en ook lui heid en vadsigheid tegengegaan. Zoodoende krijgt men vlug, aardig en vaderlandslievend volk, dat zijn plichten met opgewektheid zal vervullen, en waar èn lichaam ón geest ge zond en harmonisch ontwikkeld zijn, zal het in eer en deugd zijn hoogste idealen trach ten te bereiken. Of moet Nederland tot een zesderanga mogendheid afdalen en verre, verre achter staan bij Zweden, Noren, Denen en Finnen? Hoe zal ik onderteekenen »Vox clamans in deserto» of «Despereert niet»? vraagt Van T. in »De Gong» waaraan we met toe stemming dit artikel ontleenen, dat zoo ac tueel is, nu ook hier een speel- en sportplaats in voorbereiding is. Het wetsontwerp tot verlenging van den termijn voor Gemeenten van inzending der gegevens met betrekking tot den inkoop voor pensioen van voor 1 October 1913m Gemeente lijke betrekkingen bewezen diensten wordt binnen eenige dagen aan H. M. de Konin gin gezonden, met verzoek om machtiging, het ter overweging aan den Raad van State aan te bicden. Bij den Pensioenraad zijn op ditoogen blik 300 a 400 pensioen-aanvragen, maar de Pensioenraad kan deze niet afdoen, daar hem de gegevens van de zijde der Gemeentebe sturen niet worden verstrekt. Aan de Tweede Kamer is een adres ge zonden door het Hoofdbestuur van het Ned. Onderwijzersgenootschap, waarin wordt ge zegd dat hot met belangstelling heoft kennis ge nomen van de wijzigingen, welke bij nota van wijziging door de Regeering zijn aangebracht in het wetsontwerp tot wijziging dor Leer plichtwet; dat het de voorgestelde wijzingen, op wel ke met nog andere wijzigingen door het Hoofdbestuur bij adres van 13 December 1913 is aangedrongen, zeer zeker een ver betering van de Leorplichtwot acht; dat het echter met leedwezen ziot, dat niet tegemoet is gekomen aan de volgende wen- schen a. de leerverplichting worde met twee jaar verlengd en eindige nimmer vóór het einde van den cursus, b. kinderen van hen. die een vaste woon plaats missen, zijn gedurende een bij de wet bepaald aantal jaren leerplichtig in dien zin, dat zij gedurende een bepaald nantal school tijden het onderwijs moeten bijwonen, c. leerlingen, die bij het Lager onderwijs of bij het herhalingsonderwijs den geregel- den gang bemoeilijken, moeten kunnen wor den verwijderd, d. de artikelen 13, 14 en 15 vervallen, 0 de portvrijdom worde uitgebreid tot de correspendcntie van de hoofden van scholen met de onders cn verzorgers der leerlingen en de hoofden van scholen onderling, e. het herhalingsonderwijs worde verplicht gesteld gedurende het tijdvak van twee ja ren, onmiddellijk volgende op het eindigen vag den leerplicht wat het gewone onderwijs betreft g. aan dc Gemeentebesturen worde de verplichting opgelegd, voedsel en klceding te verstrekken aan schoolgaande kinderen voor wie daaraan behoefte bestaat redenen, wnatom het de vrijheid neemt, onder verwijzing naar de motivceringcn in voornoemd adres, aan de Kamer beleefd te verzoeken, mede te werken tot een dusdanige wijziging der Leerplichtwet, dat ook boven genoemde wenschen in vervulling komen. Op den Waterloo-dag heeft wel niet de vlag van n Lieve Vrouwe-torcn gewap- nerd des meer in de kleine straten bij het Bloemendal, doch haar prachtig carillon, 's avonds bespeeld door den heerC. A. Kal- veen, hïeft din toch officioel herinnerd aan het zoo belangrijke feit in onze geschiedenis. Burgemeester en Wethouders schreven onder dagteekening van ti Juni aan den Raad Aan ons voornemen om bij dc Begroo ting voor 1914 een voorstel te doen tot verbetering der salar' -ering van het perso- -

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1