No. 8433 63e Jaargang. BIJBLAD. kosteloos- Stadsnieuws. I Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „l)e Amorsfoortifche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff", HOOFD-RËbACTEUR F. J. FHSS2RZSS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond, Abonnement per 3 maanden fi. franco per post 1.15. Adv er teil tien 16 regels 60 ojft; elke regel mper 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kostelool Legale, offiéieële- en onteigening»- advertentiën per regel 15 cent Reclames 15 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar bulten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORTaOR^aST 9. Postbus 9. Telefoon 19. Bij dit nummer behoort een Wie zich met ingang van 1 Juli doet in schrijven als abonné, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers Een electriciteits- tentoonstelling. Toen indertijd de gasfabriek een Gemeen telijk bedrijf werd en alles zóo goed mar cheerde, dat men een grooten stroom van aanvragen om aansluiting gerustelijk het hoofd kon bieden, werd in «Amicifia* een gas-ten- toonstelling gehouden, waar velen, die reeds jaren lang gas hadden gebruikt, hetzij voor verlichting, hetzij als drijfkracht, met eigen oogen zagen op hoe tallooze manieren het is aan te wenden. Binnen niet te langen tijd zal hier een dergelijke tentoonstelling ook op electrisch gebied worden gehouden, waar men zal kun nen leeren hoe de moderne techniek aller lei wegen vond om den electrichen vonk aan te wenden voor lichtbron of werktuig. Toen er vroeger sprake was van hetelec- trificeeren ook van Amersfoort hebben de Ramer van Koophandel en Fabrieken en de middenstandsvereeniging «Handel en Nijver heid* aangegeven voor welke bedrijven en onderdeden van bedrijven, vooral in de kleinindustrie electrische drijfkracht zoo hoogst voordeelig kan toegepast. Beiden wisten maar al te goed, dat, wil het hand werk kunnen concurreeren met de massaal- fabricage der groot-bedrijven, electrische drijfkracht moet worden toegepast. Oneindig beter dan die dorre opsomming is het ten tpon stellen van de nieuwste vin dingen. Wie deze ziet, vindt allicht iets, dat hem, tot dusver onbekend, uitermate geschikt voorkomt voor zijn gebruik, in huis dan wel in zijn bedrijf of nering. Op 't oogenblik wordt zulk een tentoon stelling gehouden in de buiten-societeit te Deventer. Ook daar gaf de middenstands vereeniging den stoot en ook daar is het doel om, waar eerlang de Naamlooze Ven nootschap «Electriciteitsfabriek IJselcentrale* stroom zal leveren aan de Gemeenten Zufphen, Deventer en Zwolle c.a., grootere bekendheid te geven aan de verschillende toepassingen der electriciteit voor nijverheid, in 't bijzonder klein-nijverheid. landbouw, huishoudelijk ge bruik, enz. Van de vele inzendingen noemen weeen electrisch-automatische drinkwatervoorzie ning, toepassingen op het slagersbedrijf en de koeltechniek, de houtbewerking, de we verij (motortje van slechts 0.67 P.K.), een compleete wielenmachine voor den wagen maker, zaagmachines, boor- en fraismachines, verplaatsbare stofzuigers, deegkneed- en an dere broodbakkers machines, toestellen om koeien te melken en schapen electrisch te scheeren. Er zijn ook te zien toestellen voor hardhoorenden, een luidsprekende telefoon. Er zijn ventilatoren, verwarmingstoestellen, sigarenaanstekers, electrische smidsblaas balgen. Er zijn motoren van 0.3 tot 75 P. K. Kortom men kan hier met eigen oogen zien, dat de nieuwe kracht reeds honderder lei toepassingei' vindt tot groot gerief en voordeel van honderdduizenden. Kulüiging nagedachtenis overste Thomson. De voorloopige commissie, bestaande uit eenige vrienden van majoor Thomson, welke zich te 's-Gravenhage terstond heeft gevormd tot huldiging zijner nagedachtenis, heeft zich uitgebreid en gevormd tot een Nationaal co mité en is thans aldus saamgesteldjhr. mr. dr. van Karnebeek, Burgemeester van 's-Gra- venhagc, Eere-voorzitter; K. Eland, luitenant- generaal b. d., oud-Minister van Oorlog, Laan van Meerdervoort 17, Voorzitter; H. Co- lijn, oud-Minister van Oorlog, Bezuidenhout 1 195, Onder-voorzitter; H. P. Staal, luitenant- generaal b. d., oud-Minister van Oorlog, Ri- ouwstraat 135; mr. Th. H. de Meester, lid der Tweede Kamer, Groothertoginnelaan 13, jhr. mr. A. F. de Savornin I.ohman, Minister van Staat, lid der Tweede Kamer, Tromp straat 334; prof. dr. W. H. Nolens, lid der Tweede Kamer, Prinsengracht 36, allen te 's-Gravenhage; I. B. A. Jonckheer, Keizers gracht 562, Amsterdam; dr. J. C. J. Bierens de Haan, arts, Schiedamsche singel 33, Rot terdam; mr. P. Drooglever Fortuyn, Kro- nenburgerweg 12,J. Jurriaan Kok, Sweelinck- plein 6, mr. J. D. Verbroek, Daendelsstraat 23, M. M. Couvée Jr., Zeestraat 80, Secre- taris-penningmeesier, laatstgenoemde vier te 's-Gravenhage. Het comité heeft met groote dankbaarheid en waardeering kennis genomen van het be sluit der Regeering om het stoffelijk over schot van den betreurden held door een Xederlandsch oorlogsschip naar het vaderland te doen overbrengen en heeft dus daarvoor geen taak meer te vervullen. De ontelbare en ontroerende bewijzen van instemming, uit het geheele land door de voorloopige commissie ontvangen, heeft het comité doen besluiten voor te bereiden de oprichting van een monument op het Thomsonplein te 's-Gravenhage ter eere van den voortreffijken Nederlander, den kundigen hoofdofficier, den geboren aanvoerder, den man van karakter en van zeldzame alge- meene militaire ontwikkeling, den ridder zonder vrees of blaam, den humanen mensch, die met onbezweken trouw, ook als volks vertegenwoordiger, zijn roeping voor Neder- land's verded:ging heeft vervAild en die door zijn heldendood niet alleen zijn eigen krijgs- mansroem heeft vergroot, maar bovenal den naam van zijn land en van zijn volk tegen over heel de wereld in een schitterglans heeft gebracht. Het comité verzoekt het Nederlandsche volk en in het bijzonder ook hen, die reeds bewijzen van instemming toezonden, hun bjjdragen zoo spoedig mogelijk te doen toeko men aan den Secretaris-penningmeester, den heer M. M. Couvee, Zeestraat 80, Den Haag, terwijl het comité het zeer op prijs zou stellen indien in meer Gemeenten van ons land, en zoo mogelijk ook in het buitenland, sub-comitè's zich zouden willen vormen om het verkrijgen'van bijdragen te bevorderen. Van de oprichting van zulke sub-comité's en van de resultaten hunner werkzaamheden zal met groote waardeering worden kennis genomen. H. M. «Noord-Brabant* is gister voor Durazzo aangekomen en zal het stoffelijk hulsel van majoor Thomson brengen naar de De Ruyterkade te Amsterdam. Van daar zal het met militaire eerbewijzen worden gebracht naar het centraal-station te Amsterdam om per spoor naar Groningen te worden vervoerd. Bij het passeeren van Amersfoort zullen deputaties aan het station de militaire eer bewijzen. Ds. A. M. Adriani, te Utrecht, heeft om gevorderden leeftijd ontslag gevraagd als Secretaris van het Provinciaal bestuur der Ned. Hervormde kerk en zal worden ver vangen door ds. J. Quast, te Utrecht. De Woensdag hier gehouden vergadering der classis Amersfoort van de Ned. Her vormde kerk werd bijgewoond door 24 pre dikanten en evenveel ouderlingen. Herkozen werden de aftredende leden, de heeren ds. W. J. Meiners, te Amersfoort, ds. G. Schallenberg, te Leusden, jhr. J. W. A. Barchman Wuytiersen W. Kleber, beiden te Amersfoort. De vergadering verwierp de voorgestelde wijzigingen nopens de kerkfondsen en de weduwen- en weezenbeurs benevens de pro- ponentsformule-Oosthuijsmet de overige voorstellen verklaarde zij zich te kunnen vereenigen. Het voor-ontwerp voor de Drankwet herziening is zoo goed als gereed. De Staats-commissie voor het onderwijs heeft in 12 vergaderingen de bespreking ten einde gebracht van een 32-tal punten, be- trekking hebbende zoowel op de inrichting 1 en de bekostiging van het openbaar en het bijzonder Lager onderwijs, als op de opleiding j en de salarieering van de onderwijzeres. Ter uitwerking van de denkbeelden en voor stellen, in deze vergaderingen ontwikkeld, alsmede ter voorbereiding van de redactie van een Grondwetsartikel, dat daarmee in overeenstemming is, zijn een viertal sub- 1 commissies benoemd, welke zich reeds heb- ben geconstitueerd Het plan bestaat om, ter ontheffing van j de spoorweglij nen bij en het verkeer in het station te Utrecht, een verbinding aan te leggen van halfweg tusschen Amersfoort en Soesterberg naar Bunnik en zóo naar Arnhem, voor welk doel de Stompert zal worden j doorgegraven. Deze verbetering zal reeds binnen een paar jaar zijn tot stand gebracht en een vijftigtal treinen, met de nieuwe sneltrein-locomotieven, wier vuren dan beter benut kunnen worden, zal dan den nieuwen weg volgen en het verkeer op den weg, welken de locaaltjes der N. C. S. volgen, zeer ontlasten. De gisteravond onder voorzitting van den Burgemeester, mr. C. graaf Van Rand- wijck, van 8.03 tot 8.55 gehouden openbare vergadering van den Raad dezer Gemeente werd bijgewoond door 17 leden en den Se cretaris, den heer A. R. Veenstra. Afwezig waren de heeren Briët en Houbaer. De notulen der vergadering van 26 Mei werden als vastgesteld beschouwd. Ingebracht werden de volgende stukken Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd. 18 Mei 1914, waarbij wordt toe gewezen de reclame in beroep tegen het Raadsbesluit van 27 Januari 1914 van J. Warnaer, II. P. Brasser, E. B. Keiser en H. A. J. Alma, met dien verstande, dat adressanten worden ontheven van hun aan slag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1913 voor kennisge ving Besluit van de zelfden van 26 Mei, waarbij goedgekeurd wordt teruggezonden het Raads besluit van 19 December iqi3 tot wijziging der Begrooting, dienst 1914 als voren; Brief van de zelfden van 4 Juni, waarbij wordt toegezonden een uittreksel uit het Kon. besluit van 26 Mei 1914, no. too, houdende goedkeuring der Verordening op de heffing eener belasting #op de honden, vastgesteld in de Raadsvergadering van 24 Februari 1914 als voren Besluit van de zelfden van 9 juni, waarbij wordt verdaagd de beslissing op het Raads besluit van 26 Mei 1914 tot vaststellen eener Verordening, houdende regelen aangaande een Fonds ter bestrijding van uitgaven der Gemeente voor pensioenen ten behoeve van Gemeente-ambtenaren als voren Besluit van de zelfden van 15 Juni, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 25 Mei tot vaststelling van een Reglement voor het Burgerlijk Armbestuur als voren Besluit van de zelfden van 15 Juni, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 26 Mei, strekkende tot wijziging van het Raads besluit van 19 December 1913, betreffende den aanleg van een tramlijn der Ooster Stoomtram Maatschappij over gronden der Gemeente als voren; Besluit van de zelfden van 15 Juni. waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 26 Mei 1914 tot aankoop van het perceel Lan- gestraat no. 10 van G. J. Meuser - als voren Besluit van de zelfden van 15 Juni, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 26 Mei tot onderhandsche verhuring van een schoollokaal aan de Koestraat aan de ver- eeniging «Handelsschool voor Amersfoort en omstreken* als voren Besluit van de zelfden van 15 Juni, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 26 Mei tot kostelooze overneming van grond van de wed. B. Derks I.eijenhorst als voren Besluit van de zelfden van 15 Juni, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 26 Mei tot wijziging der Begrooting, dienst 1914 als voren Besluit van de zelfden van 22 Juni, waarbij wordt verdaagd de beslissing op het Raads besluit van 26 Mei, tot aankoop van een terrein aan den Utrechtscheweg van mevr. de wed. C. L. R. Roos VlasmanSchlinge* man als voren Rekening over het jaar 1913 van «Het Groene Kruis* te Amersfoort als voren; Brief van dr. J. H. W. Strijd, waarbij, onder dankzegging voor het in hem gestelde vertrouwen, wordt medegedeeld, dat hij de betrekking van conrector aan het Gymnasium aanneemt als voren; Brief van W. J. Fortuyn Droogleever, waarbij wordt medegedeeld, dat hij de be noeming tot lid van het Burgerlijk Armbe stuur aanneemt als voren; Brief van mejuffrouw A. J. W. Th. Bremer, onderwijzeres in de Nuttige handwerken aan school E, waarbij dank wordt betuigd voor het haar verleend verlof als voren; Brief van de afd. Amersfoort van den Bond van Ned. Gemeente-werklieden, waarbij dank wordt betuigd voor de belangrijke ver betering, gebracht in de loonregeling der Gemeente-werklieden als voren; Adres van T. Beverloo, onderwijzer aan school C, houdende verzoek een wijziging te brengen in art. 8 der Verordening, rege lende de bezoldiging, enz. van het onder wijzend personeel aan de openbare Lagere scljplen bij punt 5; Adres van het Bestuur der afdeeling Amersfoort van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, houdende verzoek om verbe tering van de jaarwedden van het onder wijzend personeel als voren; Adres van het Bestuur der afdeeling Amersfoort van dien Bond, waarbij instem ming wordt betuigd met de voorgestelde wijziging vande salarisregeling der onderwij zers bij het openbaar Lager onderwijs, doch een wijziging wordt verzocht in de voorgestelde toelage voor de hoofdakte en, in verband daarmede, het minimum-salaris van allen met f 25 te verhoogen als voren; Adres van het Bestuur der afdeeling Amersfoort en omstreken van de Vereeniging voor M.U.L.O., houdende verzoek de salaris regeling voor de onderwijzers, die lts geven aan M.U.L.O.-klassen, te willen verbeteren als voren Adres van de agenten van politie 3e klasse, houdende verzoek om verbetering hunner jaarwedde om advies aan B. en W. Adres van H. A. Pothoven, namens M. Pon, houdende verzoek, twee boomen te willen doer, rooien staande vóór het perceel sectie C no. 1805 aai. de Beukenlaan en de over dat perceel hellende takken te doen wegnemen of, zoo tegen rooien van twee boomen bezwaar bestaat, éen der middelste te doen rooien als voren; Voorstel van D. Gerritsen, J. W. Jorissen en M. R. N. Oosterveen, mede namens de andere leden van den Raad, om Gedepu teerde Staten van Utrecht uit te noodigen, te willen besluiten tot nadere regeling der jaarwedde van den Burgemeester, de Wet houders en den Secretaris.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1