LÜMSON BOUWERS Co., Haar- werken J A C 0 U E S BEZAAN, Ingezonden eredikheurten. M a r k t p r Ij z e n. Advertentiên. BEDE OM HULP. V. P. N. BERN. BROM, Nicolat Lebret, Electrische Installaties. Amersfoort's zonen hebben op het slagveld van Quatre-Bras en Waterloo hun leven ge laten. Geeft hun de eer. die hun toekomtoffert met vreugde uw gave, hetzij groot of klein, aan de oprichting van een monument te hun ner eer. Moge deze circulaire, welke volgende week uitgaat, een warm onthaal vinden bij de stadgenooten en mogen zeer velen, zij het ook door een kleine bijdrage, toonen, dat zij willen eeren de nagedachtenis van de mannen, die, door hun leven te offeren in dezen zoo hoogst belangrijken veldslag, den hoeksteen legden voor ons bestaan als onafhankelijke Nauwelijks terug in het vaderland, offeren de jongedames Marie en Georgine van Aaken een deel van hun welverdiende vacantie op om voor de plaatselijke afdeeling van het Centraal-genootschap voor kinder-herstellings- en vacantie-kolonies hun groote talenten be schikbaar te stellen. Aanstaanden Woensdagavond zullen zij met hun vader het reeds vroeger aangekon digd concert in «Amicitia* geven. Moge er geen plaats onbezet zijn, èn om het superbe concert èn om het uitnemende doel. Tot Directeur van de Amersfoortsche Muziek vereeniging is benoemd de heer A. I.. Maas. Morgenmiddag ontvangt het eerste zeven tal der A. Z. P. C. hier het eerste van D. J. K., uit Amsterdam, voor de ie klasse competitie. Dolfijn i, uit Amsterdam, speelt hiervoor de ze klasse competitie tegen Xeptunus en Dolfijn 2 een vriendschappelijken wedstrijd tegen A. Z. P. C. 2. Voor De Jonge Kracht komt o. a. Ooms uit. De groote thermometer van den heer W. F. A. Groenhuizen wees Donderdag even na twaalven 83 graden F en 's avonds om 7 uur 80 graden; gister op de zelfde uren 71 en 68 graden. De temperatuur van het water in de zwemschool daalde in éen etmaal van 77 tot 7 1 graden. Volgens het 6e verslag van het Ned. verbond van vakvereenigingen telden de neutrale vakvereenigingen te Amersfoort 362 leden: 14 bouwvakarbeiders, 53 Gemeente werklieden, 10 lood- en zinkweriters, 57 schilders, 44 sigarenmakers, 23 slagersgezellen, ^6 spoojven tramwegpersoneel, 13 stukadoors, Hier is thans ook opgericht een afdeeling van den Chr. bond van arbeiders en arbeid sters in het kleedingbedrijf, aanvankelijk met 12 leden. Het plaatselijk Nuts-departement houdt Dinsdagavond zijn jaarvergadering. Aan de centrale eierveiling der V. P. N. werden gister aangevoerd 26 746 kipeieren een flink aantal met het oog op den hooibouw. De prijs der kipeieren was f3.85 tot f 5.00, die der eendeieren f4.15 tot f 4.35, en die der kalkoeneieren f 6.50 tot f 9.00. In den beginne kalm, sloot de markt vast. Het verfwerk voor het museum der oud" heidkundige vereeniging «Flehite* is na on- derhandsche aanbesteding opgedragen aan den heer L. van Wijngaarden. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer W. A. van den Bovenkamp, Utrechtschestraat 10. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk tien minnten voor negenen die van de overige voertuigen uiterlijk tien minuten vóór half tien zijn aan gestoken. Reeds Donderdagavond om half negen bereikte ons de mare, dat luitenant-vliegenier G. D. Spandaw, van het Oost-Indische leger, bij een vlucht te Soesterberg was gevallen en zich zeer ernstig had verwond. Gisterochtend vroeg kwam hier de zieke,i- auto J. 163 door, met personeel van den militairen geneeskundigen dienst, dat een ernstig aan het hoofd gewond militair ver voerde. Te zelfder tijd echter kwam het be richt, dat luitenant Spandaw omtrent 5 uur 's ochtends in het Militair hospitaal te Utrecht was overleden. De ongelukkige, ridder van de Militaire Willemsorde en drager van den eeresabel, bereikte den leeftijd van slechts 35 jaar. Bij het korte doch hevige onweder van gistermiddag is op den Hooglandsche- weg een jongen, H. V., die met zijn vader veld arbeid had verricht, doch om de naderende bui naar huis zich begaf, door den bliksem gedood. Den vader, uie veertien dagen geleden ook zijn vrouw door den dood verloor en per rijwiel zich naar huis spoedde, moest met groote omzichtigheid worden meegedeeld welk nieuw verlies hem heeft getroffen. 't Is zaak, in deze warme dagen het keur- briefje te vragen. Wederom zijn -'"or de politie verschillende partijen visch op openbaren weg aange houden, vervolgens door den keurmeester afgekeurd en ten slotte onder politie-toezicht verder onbruikbaar gemaakt voor de con sumptie. Doch de politie kan niet overal tegen woordig zijn en dus doet de burgerij goed, zelf een oogje mee in 't zeil te houden. Wegens standplaats nemen met kar .en paard op verboden terrein is door de politie proces-verbaal opgemaakt tegen twee per sonen. Men zegt, dat men de dwazen maar in hun sop moet laten gaar kokenmaar vele dwazen worden nooit gaar. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, Zoo u geen bezwaren hebt, zoudt U dan zoo vriendelijk willen zijn, bijgaand artikeltje als Ingezonden stuk in uwe courant te plaatsen U zoudt mij er zeer mede ver plichten. U voorloopig dankend, hoogachtend H. KLERK de REUS— De ra.vallet. Arnhem, Juni 1914. Van Pallandtstraat 30. TREKHONDEN. Stellig heeft zelden een wet zooveel pennen in beweging gebracht als de Trekhonden- wet 1910. Zelden ook heeft een wet, tegen de bedoeling in, zulk een tegenovergestelde uitwerking gehad. Wanneer men toch ziet hoe de trekhond wordt mishandeld, vaak het dier verhongert, moet wel een kreet van afschuw en verontwaardiging geslaakt. Daarom roept het Bestuur der »Ned. Vereen, tegen trekhondenmisbruikc alle dierenvrienden en belangstellenden met aandrang op, zich aan te sluiten hij hare vereeniging ten einde door geregeld toezicht en hulp van daartoe aangestelde personen, verbetering kan worden gebracht in dezen toestand, die te recht mag worden genoemd een schande voor Neder land. Beter dan door oprichting van een kennel voor het fokken van trekhonden, welke dieren toch allicht in handen vallen van ruwe en hardvochtige menschen, kan men door toetreding tot bovengenoemde vereeniging Mogen er velen zijn, die de vereeniging willen steunen. De Presidente, H. KLERK de REUS- De ra vallet «Zoo U geen bezwaar hebt*, schrijft de geachte inzendster. We hebben stellig bezwaar tegen het mis handelen van trekhonden, doch meene;., dat door de goede zorgen van de Vereeniging voor dierenbescherming en door de Trekhon den wet er slechts een hoogst enkele kreet van afschuw en verontwaardiging geslaakt* behoeft te weden. Er wordt, althans in de afdeeling Gooi- en Eemland van Dierenbe scherming* wel heel degelijk «geregeld toe zicht gehouden* door «daartoe bevoegde personen*, en dat er dieren «verhongeren* omdat zij «in handen vallen van ruwe en hardvochtige menschen* komt althans in dezen omtrek niet voor. 't Is heel gemakkelijk, te praten van «een schande voor Nederland* en te vergeten, dat zij, die voor hun bedrijf een trekdier noodig hebben, doch geen hit of paard kunnen be kostigen, so zu sagen auch Tiere zijn't is even gemakkelijk te schrijven, dat er maar geen kennel moet opgericht voor het fokken van trekhondendoch moet men dan óok paard, muildier of ezel afschaffen omdat een hoogst enkele zijn trekdier mishandelt? We wezen er onlangs op, dat met ingang van 1 September aanst- ande de schouder hoogte van trekhonden die vóór de kar worden gespannen, ten minste 60 cM. moet wezen. Om zulke groote en in ieder opzicht sterke trekhonden in voldoend aantal te hebben, is 't juist heel goed gezien, dat men een kennel wil oprichten. Iedere dierenvriend, die óok een beetje menschenvriend is, kan mishandeling voor komen. Gemeente- en Rijks-politie zullen met de beambten van Dierenbescherming wel voortgaan te zorgen, dat iedere slechte be handeling wordt voorkomen, dan wel ge straft. Trouwens het overgroote meerendeel der hondekar-voerders weet heel goed, dat hun hond mee.erdient. Redactie. Geachte Redactie, Zoudt U zoo vriendelijk willen zijn, de goede zaak waarom het gaat een dienst te bewijzen door aan het bijgaande een plaatsje te geven in uw veelgelezen blad U bij voorbaat dankend, hoogachtend Uw dw. dr. M. A. SCHEFFER. Heemstede, Juli 1914. KLEIN EN ONNUT? In de stichtingen voor toevallijders te Haar lem en te Heemstede, waar nu ruim 400 van deze kranken van beider geslacht, uit al de elf Provinciën van ons vaderland, van alle gezindten zonder onderscheid, een doel matige deskundige verpleging genieten, heeft men voorgoed afgeleerd, met geringschatting op het kleine te zien, of iets als onnut en waardeloos te beschouwen. Daar kent men de macht van het kleine en rekent er mee; daar let men nauwkeurig op hetgeen menigeen niet zou tellen, en men dient er dezen belangrijken arbeid mee. Het is met het oog daarop gewenscht, dat velen het weten, dat men dien arbeid steunt door voor de BRONNENVERZA MELING op «Meer en Bosch» te Heemstede alles wat veelal als onnut en waardeloos wordt weggedaan of op zolder geborgen, te verzamelen. Als velen een handje helpen dan kan deze Brokkenverzameling van groot beteetcenis worden voor dit werk. Gaarne en dankbaar worden aanvaard, mits franco toegezonden aan het adres van Br. M. A. Scheffer «Meer en Bosch' te Heemstede, postzegels, theelood, capsules, zilverpapier (sta- niool), oude (en desnoods ook nieuwemeu belen, boeken, snuisterijen, kleeren, gereed schappen, huishoudelijken artikelen, enz, enz. Kinderen, die voor dit liefdewerk willen verzamelen en ouderen, die hunne zolders en kasten eens willen opruimen, kunnen ook langs dezen dit werk der barmhartigheid heerlijk bevorderen en steunen. Zondag 5 Juli. Evang. Luthersche kerk. Voorm. 10V2 uw. Toxopeus. Remonstrantsche kerk. Voorm. 10V2 uur, ds. Hooykaas. Doopsgezinde kerk. Voorm. to'/o uur, ds. P. Oosterbaan, uit Hilversum. Gereformeerde kerk (Langegr.) Voorm. ro uur, ds. Donner. Avond 5V2 uur, ds. Donner. Gereformeerde kerk (Amicitia). Voorm. 10 uur, ds. Teerink. Avond 5V2 uur* d3, Teerink. Religieus-socialistische samenkomst (H. V. C.-terrein). Avond 6'/2 uur, ds. M. C. van Wijhe, uit Barchem. Burgerlijke Staud Tan Amersfoort -o J""! en met 2 Juli. GEBOREN: Annie d. van Wilhelmus Cornelis Luberti en Geertje Knegt. Driesje, d. van Peter Goosens en Driesje van Beek. Francina Apolonia Adriana Helena, d. van Cornelis Adriaan Jan Johannes van der Linden en Adriana Zandee. Elizabeth Jozephina Gc- rarda Wilhelmina, d. van Gijsbertns Aloijsius van Loo en Cornelia Elizabeth Maria Rig- j ter. Jan, z. van Gijsbertus Christiaan de 'Jager en Johanna Jacoba Coenradina Adriana van Heulen. Geertje, d. van Klaas Appel en Truida Oud. Berend, z. van Jacobus Oldenhof en Cilia Vreekamp. Gerrit Jacob, z. van Jacob van de Pijpekamp en Clasina Kroes. Albertus, z. van Lubbartus van de Biezenbos en Catharina de Graaf. Hen- drika, d. van Dirk van Loene en Mietje Bin- nekamp. Een natuurlijk kina. Alber tus Fredricus, z. v. Petrus van de Zuidwinci en Aaltje van Bekkum. ONDERTROUWD Nicolaas Martinus Heilijgers en Marie Dentz. Willem Henri Adriaan van Os en Albertine Louise de Tourton Bruijns. GETROUWD: Jacob van der Werf en Josina Catrina Geer- truida Reeders. OVERLEDEN Evertje Riksen, 3 jr. Teunis Poort, 81 jr., wedn. van Maria Tolboom. AMERSFOORT, 3 Juli 1914. Appelen f o.a f o.—Peren f o.— a fo.Nieuwe aardappelen f o.a f o.Zand- aardappelen f 3.50 a f 4.Hcendereieren 13.65 k f4.50 per 100 stuks. Bruine eieren f4.50 k f5.10 p. 100 stuks. Grasboter f 1.25 a f 1.45 per Kilo. Kippen fo.8o a f 1.50. Kuikens f 1.— a f 1.25. Piepkuikens f 0.40 a fo.8o. Ganzen fo.a fo.Oude eenden fo.a fo.Jonge eenden fo.90 a f 1.10. Hazen fo.k fo.Wilde konijnen fo. k fo.Tamme konijnen fo.90 a ft.— per stuk. Duiven fo.50 a fo.6o per paar. Vette varkens f o.af o.Magere varkens f o. a fo.—Zeugen f50.a f80.—. Biggen f7.— a f2.Vette koeien fo.afo. Aangevoerd waren ongeveerheet. Appelen, heet. Peren, heet. Kleiaard- appelen 120 heet. Zandaardappelen 230 000 stuks Hoendereieren st. Eendeneieren 300 Kilo GrasboterVette Varkens; Magere Varkens; Varkens voor export- slagerij; 200 Biggen en 40 Zeugen. Ondergeteekemlen betuigeu hunnen hartelijkeu dank aan allen, die hun bij hun huiselijk feest op 28 Juni verrassende blijken vau be- langstelling gaven. A. L. KROOK KN FAMILIE. Amersfoort, 4 Juli 1914. Voor een ouderloos MEISJE, dat door ziekte niet in haar onderhoud kan voorzien en hulp zeer dringend noodig heeft, zoeken wij eenigen steun. Wie wil ons helpen Voor het ontvangen van bijdragen en het geven van inlichtingen zijn gaarne bereid K. TEELING, Godsdienstonderwijzer. Dr. ROLANDUS IIAGEDOORN. 3W Wegens vertrek naar 'S'Gravsnhago verzoekt ondergeteekende de reke ningen in te dienen by de beeren Kassiers, Kortegracht 22. H. RIS, oud-ass. Res. AMERSFOORTSCH WISSEL- en EFFECTENKANTOOR (Mr. S. U. VAN WELUERF.N Imron RENUERS) Kortegraeht 11. Tel. 176. Telegramadres„Wisselkantoor". Assurantiën. Incasseering van Wis- Credieten. seis en Quitamiën. Coupons. Vreemd geld. Deposito's. Wissels op Binnen- en Effecten. Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. De leden-afnemers van den VOEDER AANKOOP worden verzocht hun winst aandeel ovei 1913 van af 6 Juli in ontvangst te komen nemen aan het magazijrKromme- straat 59. HET BESTUUR. Amersfoort, 3 Juli 1914. I.ANOKSTKAAT 27, AMBItSFOOUl'. Vertegenwoordiger Tan bet Ingenieurs-bureau Utrecht. I ONDULATION MARCEL. (ook uit Uw uitgevallen haar). Dames- en Heerenkapper, UNGESTUAAT 71, ANEBSFOOH I' 1

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2