Provinciën Noord-Brabant cn Groningen en onlangs ook in de Provincie Noord-Holland, terwijl een ontwerp van gelijke strekking door Gedeputeerde Staten van Gelderland in deze zitting aan de Staten in dat gewest is aangeboden. Ten slotte wijzen Gedeputeerde Staten er nog op, dat de thans te treffen voorzieningen de verdere voortzetting van een onderzoek naar de wenschelijkheid van Provinciale be moeiingen in deze materie geenszins overbodig maken. Voor dit onderzoek, alsook voor de behandeling van eventueel inkomende con cessie-aanvragen, zullen Gedeputeerde Staten de verdere voorlichting van den technischen adviseur niet kunnen ontberen. Ofschoon het door Provinciale Staten voor dit doel toe gestaan crediet van f 4000 nog niet ten volle is verbruikt, staat het toch te voorzien, dat binnenkort hiervoor uitgaven zijn te doen, welke uit deze post niet meer kunnen wor den bestreden. Het komt Gedeputeerde Staten daarom voorloopig het doelmatigst voor, hen thans te machtigen op den op de Begrooting voor 1414 uitgetrokken post van f4000 over te schrijven. De Raad van Veenendaal stond f 300 toe in de kosten voor het plan voor htt kanaal door de Geldersche vallei. Aan het plaatselijk telefoonnet is thans aangesloten met no. 349 de heer J. Vingerhoets opticien, Langestraat 111. Juni, de dit jaar ietwat zonderlinge Zomer maand, is voor de tram heel gunstig geweest. Er werden vervoerd 11 249 passagiers, of 460 meer dan in Juni 1913. De vervoerop- brengst bedroeg f 567.50, of f 26.10 meer. De totale ontvangsten beliepen f 595-°5. °f f 3.65 meer. De dagkilomcter-opbrengst was f 11.02, of 7 cent hooger dan in de zelfde maand van verleden jaar. De voordracht ter benoeming van éen onderwijzer aan de openbare Lagere school D (Hellingstraat) bevat de volgende namen K. \V. Berends, onderwijzer te NijkerkH. van Geelen, tijdelijk onderwijzer te Amers foort; en J. de Blank, onderwijzer te Sloten (N.H.) Notaris Joh. Knoppers, Voorzitter van het Hoogheemraadschap >De Bunschoter Veen- en Veldendijk«, is bij Kon. besluit thans ook benoemd tot Watergraaf van het Heemraadschap >De rivier de Hem, beken en aankleven van dien*, als opvolger van mr. W. H. de Beaufort. De heer W. H. A. van Os heeft, in van het Gemeentelijk ziekenhuis te Arnhem, ontslag gevraagd als inwonend klinisch adsistent in de afdeeling van prof. dr. P. K. Pel in het Binnengasthuis, te Amsterdam. In het vorige nummer deelden we mede, dat H. M. de Koningin aan de garnizoenen afdrukken heeft doen toezenden van de door haar te Groningen uitgesproken rede tot huldiging var. majoor Thomson, ten einde die in de cantines te do<:n voorhangen. Die toespraak luidt in haar geheel Het is mijn wensch, enkele woorden tot u te richten naar aanleiding van het sneu velen van uw wakkeren kameraad en chef. Sedert die droeve mare tot ons kwam, trilt in ons de snaar van vaderlandsliefde. Neder- landsche harten kloppen sneller, volk en le ger, wij allen gevoelen ons op een gansch bijzondere wijze éen in rechtmatigen trots op den zoon van onzen stam, die in den vreemde getoond heeft wat oud-vaderland- sche plichtsbetrachting en moed beteekenen; op zijn krijgsmakkers in Albaniü, die een schoone taak op de schouders namen, in dienst der beschaving. Van ooggetuigen vernam ik van de on verschrokkenheid en volharding, waarmede zij hun zwaren en gevaarvollen plicht ver vuilen; van de ontbering en moeite, welke zij zich getroosten, waarvan wij hier wellicht nooit iets zullen vernemen. Hun allen onzen dank voor hetgeen zij voor den roem van Nederland en leger doen. Zij herinneren ons aan de veelomvattende roeping, welke aan ons dapper Indische le ger en onze vloot, aan het korps bestuurs ambtenaren is toevertrouwd in ons groote Nederland onder de keerkringen. Wie zou de tallooze pffers kunnen verge ten, die daar gebracht zijn en iederen dag op nieuw worden gebracht, die schitterende wapenfeiten, die daden van zelfverloochening en moed, in dienst van het vaderland ver richt. Ook deze gedenk ik met groote waar deering en dankbaarheid, die mannen van graniet en van staal. Zij allen gaan ons voor op den weg van plicht, van veerkracht en van moed. Dat zij ons mogen bezieler, groot te zijn als zij. Voorwaar, de dagen van Coen en De Ruyter, zij behoeven, zij mogen niet tot het verleden behooren. het spoorweg-station lusschen de luchtbrug over den Soesterstraatweg en den spoorweg naar Ivesteren. Het 5e en het 16e regiment-infanterie met de vaandels en het muziekkorps, de 4e mi- trailleur-afueeling, het ie regiment veld-ar- tillerie, en het ie regiment huzaren met den standaard en het muziekkorps zullen daarbij onder bevel staan van luitenant-kolonel M. Grondhout, van het ie regiment huzaren. De niet-ingedeelde officieren zullen plaats nemen op der. rechtervleugel. Tot het los-terrein worden behalve de bo ven vermelde detachementen slechts toege laten corporation, die wenschen deel te ne men aan deze huldebetuiging. Alle overigen hebben een zeer goed uit zicht van den Stationsweg. Luitenant E. Snoek, van het 16e regiment infanterie, wordt 15 Augustus ontheven van zijn detacheering bij de 4e mitrailleur-afdee- ling, hier. Alle leerlingen van het ïste studiejaar van den Hoofdcursus te Kampen zijn bevorderd tot het 2 de jaar. Het programma van het concert, morgen avond door de jongedames Marie en Geor- gine van Aaken met hun vader te geven ten bate van de plaatselijke afdeeling van het Centraal-genootschap voor kinder-herstel- lings- en vacantie-kolonies, luidt: i. Trio für Piano, Violine und Altgeige W. A. Mozart. 2a. Romance G dur L. v. Beethoven. b. Liebesleid F. Kreisler. c. l.iebesfreud F. Kreisler. d. Perpetuum mobile F. Ries. voor viool met piano-begeleiding. 3. Drie russische Lieder für Violine, Altgeige und Piano Glinka. 4a. Romance J. Sibelius. b. Hexentanz Mac Dowel. c. Nocturne F. Liszt. d. Paraphrase über Strauss'schen Waltzer »Wiener Blut* Ed. Schütt. voor piano. 5. Sonate C moll für Piano und Violine Edv. Grieg. Wat zal men elders ons benijden als men verneemt hetgeen dit drietal zal ten gehoore brengen. En hoe heerlijk werkt het weder mee om een stampvolle zaal te hebben en zóo het goede doel volkomen te doen be reiken. Bij gunstig weer zal de stafmuziek van het 5e regiment infanterie, onder directie van den heer G. Bikkers, aanstaanden Donder- wogavuuu op nel terras van AmiCfua* net volgende programma ten gehoore brengen: 1. L'éclaireur, marche Allier. 2. Ouverture »Die l-'elsenmühle* Reissiger. 3. In lauschiger Nacht, Waltzer Ziehrer. 4. Grande fantaisie sur des motifs de l'opéra »Le Trouvère* Verdi—Van Aaken. 5. Ouverture »I.a muette de Portici* Auber. 6. Ballet de Coppélia Délibes. 7. Blumenlied Lange—Bikkers, 8. Fantaisie »I.es petits prodigues* Dunckler. C, Biezenbos behaalde Zondag op de Amsterdamsche wielerbaar in 50 minuten den 2den prijs in den handicap-wedstrijd over 1 K. M. voor niet-geplaatsten in het kam pioenschap. De eerste werd behaald in 30, de derde in iöo minuten. I11 den Nationale» schietwedstrijd, van 7 tot 29 Juni des Zaterdags en des Zondags te Utrecht gehouden en uitgeschreven door dc schietvereeniging »Neerlands Driekleur* aldaar, werden door vereenigingen en schut ters uit Amersfoort de volgende prijzen be haald korps buks 12 M. maximum 500 pun ten eereprijs Wilhelmina met 480 p., 4e prijs Prins Hendrik met 468 p. personeel geweer 150 M., maxi mum 50 punten:'19e prijs R. H. Schukking met 43 p. vrije baan buks 12 M., maximum 200 puntenR. J. van Ei meren met 200 punten (2X99. 7X98). 7e prijs R. H. Schukking met 199 p. eerewedstrijd buks: 4e prijs C. Uding met 98 punten. Ten einde hulde te brengen aan het stof felijk hulsel van majoor L. W. J. K. Thom son zullen, bij het passeeren van den trein, op 15 dezer, op nader te bepalen uur in groote tenue gekleede detachementen van het gar nizoen zijn opgesteld op het los-terrein van Bij de 5e infanterie-brigade wordt de sport in tal van onderdeelen beoefend, terwijl die beoefening zeer wordt aangemoedigd. Gelijk we reeds meedeelden, schonk de brigade-commandant, kolonel f. Burger, een zilveren wisselbeker voor het voetbal. De eindwedstrijd tusschen het 2e bataljon van het 5e en'het ie bataljon van het 16e regi ment infanterie daarv.or zal aanstaanden Donderdagmiddag om l alf vier worden ge houden op het voorterrein van de kazernes dat vroeger niet eens mocht worden betre den. De stafmuziek zal zich daarbij doen hooren. De wedstrijden hadden het volgende ver loop ie bataljon 5e tegen 2e bataljon 5e 12 ie bat. 16e cursus 1-0 2e bat. 5e 2e bat. i6e 2 1 ie bat. 5e ie bat. i6eo1 Ook werden reeds korfbalwedstrijden ge speeld op het veldachtcr de kazernes om een groote zilveren medaille, voor de 5e brigade beschikbaar gesteld door den Ned. Korfbal Bond. In den eersten wedstrijd sloeg de 2e com pagnie 2e bataljon 16e regiment de 4c compagnie 2e bataljon 5e regiment infanterie met 9 1. Heden speelt de 4e compagnie ie bataljon 5e regiment tegen de ie com pagnie 2e bataljon van dat regiment. Luitenant-kolonel jhr, E. A. L. Gevers Deynoot, commandant van het 16e regiment infanterie, loofde een zilveren wisselbeker uit voor slingerbal, waarom niet minder hevig zal worden gekampt tusschen de onderdeelen der brigade. De Bond van Nederlandsche eierhandelaren en de Geldersch-Overijselsche vereeniging van eierhandelaren hield hier gistermiddag een gecombineerde vergadering, in hotel >Reichmann«, welke, behalve door een 25- tal leden van beide corporation, werd bijge woond door een vertegenwoordiger van de Hollandsche Stoomboot-Maatschappij (Am sterdam—Londen) van de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij en van de expedi teurs-firma Jos. Okon, te Roterdam. De heer H e s s e 1 i n k, Voorzitter van den Bond, leidde de vergadering en deelde mede, dat zij in hoofdzaak is belegd om rapport uit te brengen over het bezoek, door leden van beide vereenigingen op 15 Juni en vol gende dagen aan Londen gebracht, van welke belangrijke excursie de groote bladen een zeer lezenswaardig verslag gaven. Onder meer is daarbij de wenschelijkheid gebleken van het doen aanmaken voor ge meenschappelijke rekening van eierkisten op éen maat, opdat bij het vervoer per spoor en boot de kisten beter kunnen gestuwd en dus de inhoud minder te lijden heeft. Met op 3 11a algemeene stemmen werd besloten kisten te doen aanmaken, metende binnenwerks i.73X0-5°Xo-*° M.. elk voor 900 eieren, en deze als typisch Nederland sche kist in te voeren uiterlijk 1 Januari 1915. Wie ze op dien datum niet bezigt voor export, moet uit den bond of de vereeniging treden. Aan het verzoek der H. IJ. S. M. om op den bovenkant der kist goed leesbaar te doen aanbrengen het woord Boven* zal worden voldaan. TT!» T imioron ur« "njpltomen een verzoek van 77 pluimveehouders om ook daar een markt in te stellen. Besloten werd, een commissie van 6 leden te benoemen, welke zich zoo spoedig moge lijk in verbinding zal stellen met den Bur gemeester van Ede, opdat te Lunteren een eiermarkt worde opgericht. Bij het Internationaal pluimvee-congres, in 1916 te Scheveningen te houden, zal de Bond worden vertegenwoordigd door den heer Van Hardeveld, de Vereeniging door den heer Krudde. Aan de orde kwam hierna de bespreking van het rapport over het bezoek aan Londen. Meegedeeld werd, dat in Engeland zoowel als hier te lande ernstige wantoestanden heerschen, zoowel wat den uitvoer als wat onhebbelijke concurrentie betreft. Om dit te keeren, werd besloten, een samenspreking te beleggen van een 6-tal vertegenwoordi gers van beide landen om te geraken tot een nauwer, vriendschappelijker band en om de gemeenschappelijke belangen beter te kunnen behartigen. Na die bespreking zal weder een gemeenschappelijke vergadering van Bond en Vereeniging worden belegd, in welke de wenschen en verlangens kunnen worden besproken. De Engelsche handelaren willen naar Hol land komen, zullen daartoe op een Donder dagavond uit Londen vertrekken en Vrijdag en Zaterdag vergaderen, wellicht te Amers foort. Het einddoel is, dat men over en weer niet langer met 30 ol 4" doch met 3 of 4 importeurs zaken doet en dus een soort bond van importeurs en exporteurs vormt, met over en weer plichten. Gekozen werden tot vertegenwoordigers van den Nederlandschen eierhandeldeheercn: Van Rhee, Staal, Van Hardeveld, Dekker, Van Bruggen, llcsseling, Krudde en Van Essen. Aan het slot der vergadering verzocht de vertegenwoordiger van de firma Jos. Okon, een commissie van onderzoek te benoemen in zake de beschuldiging, dat zij als versche per tevens zelf handelaar zou zijn. De com missie, bestaande uit de heeren Krudde, Van Hardeveld en Staal, zal ten spoedigste rap port uitbrengen aan- Bond en Vereeniging. De vergadering, even na 1 uur aange vangen, werd hierna tegen half zes besloten met een gemeenschappelijken maaltijd op liet terras van hotel-Reichmann. de Provinciale Utrechtsche Propaganda-Com missie van den Ned. ver. tot afschaffing van alkoholhoudcnde dranken een gezeHige open- lucht-bijeenkomst georganiseerd van leden i harcr afdeelingen en zuster-organisaties in j de Provincie Utrecht. I Deze bijeenkomst afgewisseld door zaug en voordracht zal in hoofdzaak dien- I tig worden gemaakt aan de bespreking der voorbereiding van de groote Provinciale be- tooging voor Plaatselijke keuze, op Zondag 16 Augustus a.s. te Utrecht te houden, alwaar dien dagen den volgenden tevens het Congres der Ned. vereeniging samenkomt. Vanuit de verschillende plaatsen onzer Pro vincie worden diensvolgens op Zondag 12 Juli spoor-, fiets- en wandeltochten naar Zeist georganiseerd. Des ochtends om elf uur ko men alle deelnemers(sters) samen op het Stationsplein aldaar, om daarna gezamenlijk naar het Jagershuis te wandelen. Wij wekken met sterken aandrang alle onthoudcrs(sters) te dezer plaatse en omgeving op om deel te demen aan deze propaganda-bijeenkomst. Hallovrouwen en mannen van het Blau we leger allen 12 Juli,'s morgens "11 uur, U present gemeld vóór het station te Zeist, Ter gister gehouden kaasmarkt werden aangevoerd 31 wagens, bevattende 15750 pond kaas. De prijs was 28 a 32 cent, van kaas on der Rijks-controle 34.5 cent. De handel was vlug. Deze week zal ook binnen de Gemeente Rheden, en wel te Velp, Rheden, De Steeg en Dieren, een Gemeentelijke vischafslag worden gehouden. Indien de proef gelukt, zal eiken Donderdagavond visch uit IJ muiden in ijs worden aangevoerd en verkoch». Als 't maar niet gaat als te Wassenaar, waar het Gemeentebestuur sedert eenigen tijd visch uit IJ muiden doet aanvoeren en tegen matigen prijs beschikbaar stelt. Aanvankelijk ging het nogal, doch al spoedig taande de belangstelling, zóo zelfs, dat thans de Gemeente met het grootste deel blijft zitten en dus niet zeer lang zal kunnen voortgaan met het beschikbaar stel len van goed en goedkoop volksvoedsel. Een jongen, die gister in de Wijersstraat achterop een rijtuig klauterde, is bijna het slachtoffer geworden van zijn onvoorzichtig heid. Een achterrad greep zijn voet cn slin gerde hem tegen den grond. Gelukkig hoorde de koetsier zijn schreeu wen, zoodat het voertuig bijna dadelijk stil stond. De jongen kwam er nu af met den hevi- gon schrik en een ontveld gelaat. 's Levens zorgen maken ons armer aan illusion, maar rijker aan ervaring. Cit den Omtrek. Op een verzoek van 33 Baarnaars aan de Directie der H. IJ. S. M. om, ten gerieve van de leerlingen van verschillende inrich tingen van onderwijs te Amersfoort, den trein, die om 8 uur 's ochtends doorrijdt naar Amersfoort, ook te Baarn te doen stoppen, is antwoord ontvangen, dat voor den winter- dienst zoo mogelijk niet dit verzoek rekening zal worden gehouden. De Oranje-commissie te Baarn heeft groot- sche plannen voor de viering op Maandag 3 Augustus van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder, Ambachtsvrouwe van Baarn. Onder andere wordt er een schitterende nationale optocht gehouden. Gedeputeerde Staten van Gelderland stellen aan de Staten van dat gewest voor, afwijzend te beschikken op het verzoek van inwoners van de buurtschappen Zwartebroek en Appel om subsidie in de kosten van verbetering van den Zwartebroekerweg, 111 de Gemeente Barneveld, op grond, dat door het betrokken Gemeentebestuur tevergeefs is getracht, voor de bedoelde verharding, in beteekenende mate geldelijken steun te verkrijgen van de belang hebbende groote grondeigenaren en van de Gemeente Nijkerk, terwijl bovendien de Gemeente Hoevelaken niet genegen is, tot verharding van den aansluitenden weg onder die Gemeente over te gaan. Georges I.egagneux, de bekende «storm vogel* uit het vliegkamp bij Soesterberg in 1911, is gister op 31-jarigen leeftijd veron gelukt in de Loire. Hij vloog sedert 19 April 1908, was de eerste die een nachtelijke vlucht aandurfde en het hoogte-record ten slotte bracht op 6150 M. Men schrijft ons: Aanstaanden Zondag 12 Juli wordt in het mooie Zeisterbosch bij het Jagershuis door WATERPOLO. Tot nu toe hebben de zwemmers niet over het weer te klagen gehad ook Zondag was de temperatuur van het water uitermate ge schikt voor het polo-spel. Er viel een belang rijk programma af te werken en er was dan ook om 2 uur een talrijk publiek in de zweminrichting aanwezig, zeer in afwachting van de dingen die komen zouden. Nummer éen van het programma was Neptunus-Dolfijn 1 (Amsterdam).

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2