Dinsdag 14 Juli 1914. No. 8440. 63e jaargang. Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfeortsche Conrant, voorheen Firma A. H. van Cleeff" HOOFD-REDACTKLJRVerschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden ft franco per post f 1.15. Advertentién 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- FREDSSXES abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en ontelgenlngs- advertentiën per regel 15 cent Reclames 13 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten AMERSFOORT worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. D Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. rostbus 9. BUREAU: BORT2GHACBT 9. Telefoon 19. Bij de indiening vaa hun voorstel tot verhooging der jaarwedde van de Wethou ders, vergaten de betrokken Raadsleden iets' Wij bedoelen het Wethouderspensioen .schrijft »De Eembode*, en het blad vervolgt: Aangenomen, dat het Wethoudersambt, zooals men zegt, den geheelen mensch vor dert, dan volgt hieruit logisch, dat de heeren ook voor pensionneer ing in aanmerking komen. In vele Gemeenten werd dan ook reeds het Wethouderspensioen geregeld. En waar de Raadsleden eenstemmig toonden hun Wethouders op hoogen prijs te stellen, daar mag verwacht worden, dat zij niet zullen opzien tegen een pensioentje. Oók dat kan er nog wel af. De Zaterdagavond van 8.15 tot 9.45 onder voorzitting van den heer J. Ger. Kleber gehouden 190ste openbare vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken werd bijgewoond door alle leden, behalve de heeren Eysink en Hamers, en den Secretaris, den heer Hs. P. van Haselen. De notulen van 25 April werden gelezen en ongewijzigd vastgesteld, met dank aan den Secretaris. Behalve de gewone periodieken en de jaar verslagen van Kamers waren o.a. ingekomen het jaarverslag der Centrale werkgevers risico- bank over 1913, het verslag van het stoom wezen 1913, jaarcijfers Koloniën 1912, Verslag van den toestand der Provincie Utrecht 1913, en het studieplan 1914/1915 der Handels- hoogeschool te Rotterdam alle ter lezing aan het Secretariaat der Kamer,Muurhuizen 13. Verder waren ingekomen: 1. een verzoek der Kamer te Roermond om een tweede exemplaar van het jaarverslag der Kamer te willen doen toezenden aan den heer J. M. Reuten, te Roermond. De Voorzitter merkte op, dat het verslag niet meer wordt gedrukt vanwege de Kamer, doch vanwege het Gemeentebestuur en meende, dat het nog niet in druk gereed is. Zoodra mogelijk zal aan het verzoek worden voldaan. 2. een uitnoodigir j tot de leden om lid te worden van de kanaal-vereeniging >De Geldersche vallei Het blijkt, dat allen ook individueel lid zijn en de uitnooidging wordt daarom aan genomen voor kennisgeving. 3. Van Burgemeester en Wethouders een missive bij een afschrift van een brief van Gedeputeerde Staten van Utrecht van 6 April nopens het station voor bakkerij en maalderij te Wageningen. Doel van die instelling is de vakkennis van bakkers en molenaars op hooger peil te brengen, hetgeen in hooge mate ten goede komt aan de gebruikers. Het is een zaak van werkelijk algemeen belang; het leveren van minderwaardige artikelen wordt er door tegen gegaan. Op den duur zal voor leveranties aan het Rijk worden ge- eischt, dat de bakker is aangesloten bij en zijn producten stelt onder controle van het station. Den heer H. van Haselen komt het voor, dat dit schrijven iets zeer goeds be oogt. Vooral in den laatsteq tjjd is het sta- tion meer bekend geworden door de vak bladen. Enkele bakkers zijn er reeds bij aangesloten 5 wie een beetje prijs stelt op zjjn zaak, sluit er zich bij aan. Het zou goed zijn, het schrijven te publiceeren. De Voorzitter stelt voor het stuk ter lezing te leggen bij den Secretaris. Devak- menschen kennen het reeds. Nochtans kan getracht, er nogmaals op te wijzen. Aldus besloten. 4. een missive van het comité Brussel-zee haven, houdend verzoek bij te dragen voor den zilveren b^ker van 2 M. hoogte, welke men aan de stad Brussel wil schenken. De Voorzitter: De Kamer kon er niet aan deelnemen. Nog steeds worstelt zij met een tekort. Het stuk wordt aangenomen voor kennis geving. 5. een naamlijst van leden en plaatsver vangende leden der commissie van advies oor de spoorwegdiensten. De heer Meur sing: Zou het niet mo gelijk zijn, bij haar te bewerken, dat de D- treinen naar het Noorden hier stoppen Amers foort toch is een centraal punt en velen, ook in den omtrek, hebben er groot belang bij, hier in die treinen te kunnen stappen. De Voorzitter: Het zal heel moeilijk zijn, alsnog verandering te krijgen in den dienst. De heer H. van Haselen: De trein stopt toch hiereven voorbij den Koppel. De Voorzitter: Het is een quaestie van concurrentie. De reizigers moeten nu gebuik maken van den Staatsspoorweg. De heer Meursing: Te Nijmegen is iets dergelijks. Als men van hier naar Maas tricht gaat, is de trein te Nijmegen juist vertrokken, zoodat men een groot uur. moet wachten. In omgekeerde richting xheef men ten hoogste 5 minnten om van het eene naar het andere perron te komeift- De heer Van Vollenhoven: Men noemt dat een aangename samenwerking. 6. een adres van de Kamer te Breda, in zake aanbestedingen. De Secretaris doet voorlezing, waarbij blijkt, dat 24 April te Eindhoven een ge combineerde vergadering is gehouden van de Kamers in Brabant en Limburg, in welke de Kamer te Breda voorstelde, pogingen aan te wenden om te breken met den eisch van het stellen van twee borgen bij aanbestedingen voor de Departementen van algemeen bestuur, een systeem dat af keuring verdient en te vervangen ware door een zekerheidsstelling door den aannemer tot een bedrag van ten hoogste 10 pCt. der aannemingssom. Een degelijk aannemer on derwerpt zich slechts met weerzin aan die bepalingomgekeerd dragen de borgen dikwijls groot risico. In het buitenland wordt het stellen van zekerheid met succes toege past en daardoor worden de ernst en de degelijkheid niet weinig bevorderd. De ver gadering besloot om utiliteits-redenen te verzoeken, facultatief te stellen het gev^n van zekerheid, dan wel het stellen van bor gen en verzocht adhaesie van de overige Kamers in den lande. De heer H. van Haselen: Het stuk heeft wel eenigszins mijn sympathie. Borg stellingen «prdwijnen meer en meer. In- tusschen ben ik zelf te weinig bekend met het beroep van aannemer dan dat ik dit kan beoordeelen en ik zou het daarom gewenscht achten, de aannemers te raadplegen en in de volgende vergadering deze zaak af te doen. De Voorzitter: Ik ben evenmin vol doende op de hoogte van het aannemers- bedrijf om een oordeel te kunnen vormen. Ik meen nochtans, dat er geAi bezwaar is om het stellen van cautie dan wel van borgen facultatief te maken en zou uit dien hoofde willen voorstellen, adhaesie te betuigen. Daarna kunnen we een onderzoek instellen. Ik weet niet of een cautie van lopCt. wel voldoende is. Er is ook wel iets tegen dat borgstellen; doch het is, dunkt mij, gemak kelijker een borg te vinden dan het geld voor de cautie bijeen te brengen. De heer Meursing: Ik vind het wel wat zonderling, dat een aannemer, die dik wijls heel wat geld noodig heeft voor een werk, nog geld moet storten eer het hem wordt gegund en vrees, dat de leveranciers op hun beurt weer zullen vragen om cautie. Ik meen, dat het beter is, dat we ons licht opsteken bij architecten dan bij aannemers en zou willen voorstellen de zaak aan te houden tot een r.ader onderzoek is ten einde gebracht. Aldus besloten. 7. van het Hoofdbestuur der posterijen en telegrafie een missive van 20 Mei als ant woord op de klacht der Kamer omtrent de loketten ten postkantore te Amersfoort en houdend bericht, dat aan het verzoek om een loket meer in gebruik te nemen is vol daan, doch dat het niet mogelijk is, de eerste ochtendbestelling te vervroegen. De Voorzitter: Op het eerste gedeelte zou ik willen antwoordendankbaar, maar niet voldaan. Het loket wordt om half vier al weer gesloten, hetgeen vooral des Zater dags heel lastig is. Ik meen. dat de zaak slechts half is opgeknapt. Wat het tweede gedeelte betreft, breng ik hulde aan de directie van het postkantoor, dat toch middelen vond om het onmoge lijke mogelijk te maken. De oer'ste ochteudbestelling gaat thans veel vroeger uit. Ik heb mijn poststukken, die ik vroeger pas tegen kwart vóór negenen ontving, thans reeds vóór achten. Wordt besloten, aldus te berichten. 8. van het Gemeentebestuur van Amers foort een antwoord op het schrijven der Kamer naar aanleiding van de klacht van een werkgever, dat telkens jeugdige per sonen hun arbeidsovereenkomst willekeurig verbreken en dan ter Gemeente-secretarie zich voorzien van een nieuwe arbeidskaart. B. en W. antwoordden, dat zij niet bevoegd zijn, een duplicaat-arbeidskaart te weigeren en dus niet bij machte zijn om het hierdoor ontstaande bezwaar op te heffen. Aangenomen voor kennisgeving. 9. een missive van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel ten geleide van 3 exemplaren van den Algemeenen maatregel van bestuur nopens de Arbeidswet. Bij dien maatregel wordt bepaald, dat in de daarin genoemde bedrijven jeugdige per sonen en vrouwen met ingang van 1 Januari 1915 des Zaterdagsmiddags na 1 uur geen arbeid mogen verrichten in een fabriek. Het betreft weverijen. De Voorzitter herinnert, dat het stuk, waartegen vóór of op 15 Juli bezwaren had den moeten ingebracht, in bet ressort der Kamer geen bezwaar heeft ontmoet, omdat er geen weverijen meer zijn gevestigd. Aangenomen voor kennisgeving. 10. een schrijven over den inkoop van wol. t)e Secretaris zal dit ter kennis brengen van de plaatselijke afdeeling van het Utrechtsch Landbouw Genootschap. 11. *van de Kamer te Woerden het be richt, dat zij 1 Mei 1914 is opgericht. Voor keunisgeving. 12. van de commissie der in 1915 te Pa rijs te houden tentoonstelling van voedings middelen een verzoek om inzending, enz. Ter lezing voor belanghebbenden. 13. van het Gemeentebestuur een mis sive, houdende bericht, dat de rekening der Kamer over 1913 is goedgekeurd. De Voorzitter: Het tekort van f 43.41 wordt niet aangevuld (in de vergadering van 10 Januari werd medegedeeld, dat dit tekort ten deele is ontstaan door de vergaderingen der commissie voor de kaasmarkt en ander deels omdat het tekort op de vorige rekening, ontstaan door uitgaven door de commissie voor de Eem-verbeter:ng, bedroeg f 45.70). Aangenomen voor kennisgeving. Aan de orde zijn de in de vorige verga dering ingebrachte missives omtrent deelne ming aan het Internationaal congres voor den vrijhandel, van 8 tot 11 September te Amsterdam te houden, en aan het congres voor Zondagsrust op 16 en 17 September te 's-Gravenhage te houden. De heer H. van Haselen: De resul taten zullen we wel vernemen uit degroote bladen. Besluiten worden op dergelijke con gressen niet genomen. Overigens acht ik deze zaken verbazend interessant en hoogst actueel. De Voorzitter: Inderdaad, er hebben alleen besprekingen plaats. Wenscht een van de heeren deze congressen bij te wonen De heer H. van Haselen: Ik stel voor, de missive omtrent het congres voor vrijhandel aan te nemen voor kennisgeving. Aldus besloten. De Voorzitter: Rest de missive om trent het congres voor Zondagsrust. Het eerste congres van de Ned. vereeni- ging werd gehouden in 1907, het tweede in 1909; dit "zal het derde zijn. H. M. de Koningin is Beschermvrouw, de Prins der Nederlanden is Eere-voorzit- ter, bijna alle Ministers hebben zitting in het Eere-comité. De vereeniging kiest noch in godsdienst, noch in politiek par tij zij doet deze vraagstukken bespreken door deskundigen, óok een vrouw. De con tributie is f 2.50, voor welk bedrag men óok verslagen, enz. ontvangt. Het ligt helaas niet op den weg der Ka mer, zich te doen vertegenwoordigen; finan cieel zou dit niet te verantwoorden zijn. De heeren kunnen echter individueel lid worden. Ondermeer is er een boottocht naar de ha venwerken van Rotterdam in uitzicht gesteld. De heer H. van Haselen: In ieder geval zou de Kamer sympathie kunnen be tuigen met doel en strekking. Het is reeds geruimen tijd geleden, dat ik in deze Kamer een voorstel deed omtrent de Zondagsbestelling van brieven en vooral marktberichten. Ik wees daarbij op het voorbeeld van België, dat postzegels uitgeeft, waaronder een strook »Niet bestellen op Zondag*. Sedert heeft onze Regeering strookjes ver krijgbaar gesteld, waarop eveneens: »Niet bes-ellen op Zondag*. Het schijnt evenwel, dat nagenoeg niet bekend is, dat deze strookjes bestaan, en ik verzoek de verslaggevers, hierop de aandacht te vestigen. De heer Meursing: Nog veel eenvou diger is, te handelen als bij Nieuwjaarsgroeten. Wenscht men die niet vóór 1 Januari be steld te hebben dan trekt men eenvoudig' een kruis op het adres. Het zelfde zou men kunnen doen op stukken, die niet op Zon dag besteld behoeven te worden. De Voorzitter: Indertijd heeft de commissie voor het marktwezen uit de Ka mer zich tot Handelsblad*, >Nieuwe Rotterd. Crt*. en >Nieuws van den Dag* gewend met hst verzoek, de marktberichten van Amersfoort op te nemen. Die bladen antwoordden, dat de markten hier te onbe- teekenend waren. Verleden week echter vond ik in een dier bladen een bericht omtrent de V. P. N.-eierveiling hier, waarvan de cijfers in het niet zinken bij de aanvoeren aan de markt. De heer H. van Haselen: lk acht dit een schromelijk verzuim van de groote bla den ten opzichte van de markten te Amers foort. Onze commissie schreef hun den 28 October 1913 en kreeg ten antwoord, dat opneming zou worden overwogen indien de aanvoeren belangrijker werden. Welnu, ik heb hier een staat van de wekelijksche aan voeren en vind daarop 200 000, 240 000, 200 000 eieren, enz. Van Weesp wordt iedere week "het marktbericht opgenomen, doch de aanvoeren aan de kaasmarkt zijn te Amers foort veel grocter, 30 cn 33 wagens. Ik juich het toe, dat de »N. Rott. Crt.« het V. P. N.-bericht opnam en vertrouw, dat het blad nu ook de overige marktberichten uit Amersfoort zal plaatsen. Amersfoort is een plaats waar het marktwezen groeit en bloeit en ik vertrouw, dat de groote bladen thans gehoor zullen geven aan ons nader verzoek. De Voorzitter: Ik kan me volkomen ve-eenigen met het voorstel om alsnog te schrijven aan de bladen. De marktmeester heeft mij meegedeeld, dat in den vollen eiertijd verre over de ioo kisten van 900 stuks worden verzonden en iederen Vrijdag zie ik een groot aantal naar Barneveld

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1