Zaterdag 18 Juli 1914. No. 8442 63e Jaargang. B IJ B L A D. Op reis- Stadsnieuws Uitgave van de Naainlooze Yennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van CleefT HOOFD REDACTEUR F. J. F RE DE RIK S. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1. franco per post f 1.15. Advertentien 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officicële- en ontelgenlngs- advertentiën per regel 15 cent Reclames 1—5 regels Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van bulten de stad worden de Incasseerkosten In rekening gebracht. KORTEGRAGHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. Bij dit nummer behoort eon artikel vallen. Blijft het artikel in zijn om schrijving ongewijzigd, dan behoort huns inziens de strafbepaling aanmerkelijk te wor den verzacht. Aan onze abonné's die tijdelyk elders, binnen- dan wel buitenlands, vertoeven, wordt op aauvrage, en met duidely ka opgave van adres, de courant eiken ver schijndag tegen vergoeding van porto toegezonden. Ook niet-geabonneerden (medelezers) kunnen op de zelfde wyze de geregelde toezending van de „Amersfoortsche Cou rant" tijdens bun uitstedigheid zich ver zekeren. K K N N 18 O K V I N (J. De Gedeputeerde Staten van de Provincie Utrecht, Gelet op artikel 1C2 der Provinciale wet, brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat het uitvoerig en beredeneerd Verslag over den toestand der provincie Utrecht in 1913, tegen betaling van fl ter Provinciale grillie algemeen verkrijgbaar is gesteld. Utrecht, 13 Juli 1914. De Gedeputeerde Staten voornoemd, F. D. SCHIMMELI'ENNINCK, Voorzitter. A. van DOORNINCK, Griflier. Oneerlijke concurrentie. Het onderzoek in de afdeelingen der Tweede Kamer van het voorstel van wet van mr. Aalberse tot aanvulling van het Wetboek van Strafrecht met een nieuw arti kel ter bestrijding van de oneerlijke mede dinging heeft aanleiding gegeven tot een aantal opmerkingen en beschouwingen. Terwijl de waardeering voor de indiening van dit wetsontwerp in hooge ipate uiteen liep, bestond er vrijwel eenstemmigheid wat betreft het oordeel over de verdiensten der Memorie van toelichting. Vrij algemeen was men van oordeel, dat de voorsteller zijn voor stel op scherpzinnige wijze heeft toegelicht en daarbij blijk hpeft gegeven van groote kennis van het onderwerp. Wellicht had, naar eetiige leden opmerkten, de toelichting nog in waarde gewonnen, indien zij verge zeld ware gegaan van een overzicht der wet telijke maatregelen, die zoowel hier te lande als in het buitenland reeds ter bestrijding van de oneerlijke concurrentie zijn tot stand gebracht. De strekking van het voorstel, voor zoo ver die kan worden aangeduid als het tegen gaan van slechte praktijken in den handel, had aller sympathie, maar over de vraag of aan een wetsontwerp, dat speciaal beoogt de oneerlijke concurrentie tegen te gaan, groote behoefte bestaat zóo groot, dat er zelfs aanleiding is, het recht van parlementair initiatief toe te passen werd verschillend gedacht. Uit een technisch oogpunt zouden cenige leden de bepaling zóo willen redigeeren.dat niet eenvoudig »'een handeling tot misleiding* strafbaar wordt gesteld, wat vrijwel het zelfde is als een poging tot misleiding, maar een handeling, die in haar aard is gekarakteriseerd. Zij dachten zich een omzetting van de bepaling in dezen zin, dat zij komt te luiden: »Hij, die, met het oogmerk om het publiek of een bepaald persoon te misleiden, eenige bedrieg lijke handeling pleegt tot vestiging, behoud of uitbreiding van zijn hatidelsdebiet, wordt, indien enz. Eindelijk wekte de strafmaat, in het artikel voorkomende, bij verscheidene leden beden king. Zij achten die te hoog in verhouding tot den betrekkelijk onschuMigen aard, die vele handelingen kenmerkt, welke onder het Niet ds. Ten Cate, gelijk de rooster aan geeft, doch ds. J. Pottinga, emeritus uit Apel doorn, zal morgen hier voorgaan in de Doops- I gezinde kerk. I In de afdeelingen der Provinciale Staten I betreurden vele leden, dat Gedeputeerde Sta ten geen termen konden vinden om het sub- sidie ad f 200 voor het Utrechtsch Genoot- I schap voor Landbouw en Kruidkunde weder voor te stellen. Zij meenden, dat de erkenning van het nieuwe Bestuur van het Genootschap, dat de vereeniging in het bezit is van een kapitaal van f 11 000 (ontstaan door het we gens mond- en klauwzeer plotseling uitstellen van de groote landbouwtentoonstelling, welke In 1911 op het terrein van Birkhoven zou worden gehouden en waarvoor naarstiglijk is gespaard) geen reden behoeft te zijn om het provinciaal subsidie niet te verleenen. De Commissie van rapporteurs is, in af wijking van het preo-advies van Gedeputeerde Staten, van oordeel, dat er alle termen be staan het gevraagd subsidie toe te kennen en stelt voor, aan het Genootschap voor I Landbouw en Kruidkunde voor 1915 een I provinciaal subsidie ad f 200 te verleenen. In het vorige nummer deelden we mee, dat de bevolking van Amersfoort in het eerste halfjaar van 1914 is toegenomen met 208 en gestegen tot 24651 inwoners, Hier volge een overzicht van de laatste j tien jaar met het bevolkingscijfer, volgens het Centraal-bureau voor de statistiek, op 31 December H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden hadden gezonden. Rond het graf werden de schier tallooze bloemstukken gerangschikt, die op treffende wijze vertolk ten de achting welke corporation cn particu- lieren den ontslapene toedroegen. Ermelo; J. Elberse, te Soest; C. Kasteleyn, te Soesterberg; N. K^yken, te Baar» en P. A. J. B. Vos, te Veenendaal. Niet-bevorderd 5 leerlingen, naar de 3e klasse: W. van Buuren, W. van Es, N. de Haan, Meta Iloogcwoud, Onder toezicht van den Burgemeester van Hciltje Huijboom, H. F. Koster, Jo Kuyters, 1903 2! 646 1904 22 540 toeneming 894 190.5 23021 481 1906 23 807 786 1907 24 097 290 1908 24 296 199 1909 23 620 1910 23 945 325 1911 23 991 52 191 2 24 173 166 1913 24 45» 278 bevolkingscijfer van 1909 is dat van de uitkomst der lo-jaarlijksche volkstelling. De bevolking is een vlottende; in het eerste halfjaar van 1914 vestigden zich hier 1096 en vertrokken 1076 personendoch het blijkt, dat zij toeneemt en zelfs vrij aanzien lijk, namelijk 20S in het eerste halfjaar van 1914, tegenover 278 in het geheele jaar 1913. Aan het plaatselijk telefoonnet zijn thans aangesloten met 330 H. Nefkens' rijwielhandel, Varken markt 5. 350 Luitenant W. F. K. Bischofl van Ileemskerck, Wilhelminastraat 11. 351 Gebrs. Kroes, schoenhandel, Lange- straat 84. Zelden is hier, mede door het groot aantal schitterende équipages, een zóo in deftige begrafenisstoet door een deel der stad ge komen als die, welke gistermiddag het stof- felijk hulsel van jhr. mr. J. Röell, laatstelijk vice-president van der. Raad van State, naar I het kerkhof van Oud-Leusden brachtzelden is daar saamgekomen een zóo groote schare 1 van aanzienlijken door positie, wetenschap of geboortezeiden zijn daar zulke treffende I redevoeringen gehouden als waarin de veel- zijdige verdiensten van dezen uitnemenden j Staatsdienaar, trouwen vriend en zorgzamen mensch zijn geschetst. Toen de kist in de groeve werd neerge laten, rustte daarop alleen een door zijn een- I voud hoogst treffend tuiltje veldbloemen. Op de baar, welke tijdens het uur dat werd ge- sproken boven het graf werd geplaatst, werden alleen neergelegd de kransen, welke Leusden, mr. J. K. H. de Beaufort, werd de orde op den doodenakker op voorbeeldige wijze bewaard door de Gemeente-veldwach ters, versterkt door Rijks-politie. Alle nieuws- glerigen werden onverbiddelijk geweerd. Een woord van dank aan de directie van het telegraafkantoor, die^door uitnemende voorzorgen, het mogelijk maakte, dat nog in de avond-edities der groote bladen het geheele verslag kon opgenomen. Aan een dier bladen werden 1339 woorden geseind. Zij wien de jongenskiel niet meer om de schouderen glijdt, meenen wel eens, dat we heel snel leven. De in heel de stad bekende Chr. Heinz geeft ons daarvan weer het bewijs. *t Was alsof 't nog geen tien jaar geleden was, dat we zijn zilveren ambts-jubilé ver sloegen en ziet, aanstaanden Donderdag zal het reeds 40 jaren geleden zijn, dat hij werd aangesteld tot slijper van het keuken- departement van het Koninklijk paleis «Soest- dijk Het ambt schijnt erfelijkwant zijn vader werd nu reeds 54 jaar geleden aangesteld tot vast slijper aan net keuken-departement. Geheel onwillens natuurlijk hebben we, bij de beschrijving der vernieuwing van winkel en bakkerij van de firma H. Koning Zonnen, verzuimd te vermelden, dat de fraaie teakhouten pui en de niet minder mooie binnenbetimmering in dof eikenhout is uitgevoerd door de firma Bunnik Van Ditshuizen. Hetgeen wc bij deze herstellen. De firma Houtzaager Heineman zond ons de nieuwe dienstregeling voor haar stoombootvcer op Amsterdam, keurig ver sierd met een bijzonder fraaie afbeelding van de Koppelpoort, gezien van den havenkant. De heer W. C. Rcichmann verwierf het eind-diploma van de electro-technischc school te Amsterdam. Bij het eerste toelatings-examen voor de Middelbare Handelsdagschool alhier, op Maandag 13 en Dinsd.-g 14 Juli gehouden, zijn geslaagd: voor de ie klasseC. de Bruyn, P. Br. Gorsira, J. Houbaer, J. I). de Jong, J. T. L, Lankamp. Z. van Nimwegen, Th. Ruys, C. Scholte, J. C. Water vis, allen te AmersfoortA. Brenning, J. Groenhuizen, G. van Wessel en Th. Chr. van de Woord, allen te Baafn; J. E. van Coevorden on J. de Weert, te Nijkcrk; Julie Bieleveld, M. J. W. A. van Dijk en M. N. Henny, te Hil versum; E. van Leuveren en M. L, Kleijn, te Woudenberg; II. J. Visser, te Soest cn W. van der Wal, te Bussum. Niet-geslaag<i 3 caodidaten voor de 2e klasse: J. Leijenhorst, G. van Ooik, M. J. Rintel en K. Wagenaar, allen te Amersfoort; K. van Boeijen, te Putten; E. de Bruijn, W. Th. J. M. W. van Dijk, J. C. C. B. van Dijk, Jacq. Frank, Marie van de Kolk, M. E. Mesritz, C. K, W. Olofsen, N. Pappie en J. W. van der Wal, allen te Hil versum; D. van Hamersveld, te IiaarnjJ. F. Kleijn, te Bussum; N. van der Wcijden. te De Bilt; en D. C. van Voorst, te Wouden berg (voorwaardelijk). Niet-geslaagd 3 candidaten. voor de 3e klasse: G. Smits, te Winters wijk (voorwaardelijk). Van de tegenwoordige leerlingen der Han delsschool zijn bevorderd: naar de 2e klasse: Rosa J. Blok, C. C. II. van Doorn, J. van Eijs, W. van Fastonhout, H. J. Graansma, G. W. van Goor, C. Groot. Th. G. Meijer, J. van Noort, G. Serré, J. C. Velthuyzen, Anna Vermolen, en Trijntje I Ill's, allen te Amersfoort; Anna Bijker, te J, L. A. Riem Vis en Jo Wijk, allen te Amersfoort; L. Bogtman, F. Herman de Groot, S. van de Kop, M. van Kreveld, P. Menton en W. Volmcr, allen te Hilversum; Koosje Van de Bovenkamp, te Veenendaal; F. G. van Meesten, te BaatnH. van Nor den, te Zeist; cn J. Renes, te Scherpcn/eel en voorwaardelijk: L. H. Serré, te Amers foort. Niet-bevorderd 8 leerlingen. naar de 4e klasse: Miek van Eek, P. van Goor, J. Goote, L. B. de Groot, G. van Ha- zelen, H. Hogervorst, Suze Klasser cn Ph. E. Rintel, allen te Amersfoort; Dé Hilling, te Harderwijk; en Llze Kujken te Baarn. Voorwaardelijk: D.Salomons, te Amersfoort. Niet-bevorderd 3 leerlingen. Bij het te Utrecht gehouden Nationaal congres voor R. K. jongenspatronaten werd een tentoonstelling gehouden, op welke het patronaat van het Zand elf werkstukken inzond. Van deze werden, naar »De Eembodc* meedeelt, bekroond proefstukken van D. Snijders, timmerman, AmbachtsschoolC. de Kruijff, smid, bij patroonH. van der Last, I id.R. van Doorn, timmerman, Ambachts school C. L. van Manen, kaarsenmaker, bij patroon; B. van der Last, id.; en K. Ilak- foort, machinebankwerker, Ambachtsschool. Niet te Amsterdam, gelijk we meldden, doch te Groningen legde de deputatie van het officierskorps der 50 infanteric-brigade, besstaande uit majoor I. H. Boeije, kapitein- adjudant J. G. I.everland en luitenant J. A. Kramp, een krans op het graf van majoor Thomson. Majoor Boeije zeide daarbijThomson, wij zullen u begraven diep in ons hart. Uw voorbeeld beziele ons. I Van de collega's, die gister te Oud-Leus* I den waren cn Woensdag in den rouwtrein I meereden naar Groningen, vernamen we, dat in geen der garnizoensplaatsen, welke zij passeerden de eerbewijzen der troepen zóo indrukwekkend waren als te Amersfoort. I De kincmatogralische opneming, uit den trein gedaan, is bijzonder goed geslaagd. Aan paardenarts 2e klasse dr. B. Eggink, j van de rijschool, thans op non-activiteit, is, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. Kapitein-apotheker L. J. Rühner, van het militair hospitaal hier, is tot 11 Augustus gedetacheerd bij dat te 's-Gravenhage. Het f loofdbestuur van »Ons Belang* heeft den Minister van Oorlog verzocht, te willen bevorderen de indiening van een wetsont werp tot nadere aanvulling der artt. 17 tot 20 van de Rechtspleging bij de landmacht, in dier voege, dat ook voor reclame-zaken de handelingen der krijgsraden openbaar zijn en aan den klager het stellen van een ver dediger wordt toogestaan. Aan het adres is een nota van inlichtingen toegevoegd. Niet alleen de schletvcrccniging «Wilhel- rninat, maar ook »Prins Hendrik» werd Donderdagavond aan het station opgewacht door een ondanks het late uur groote schare belangstellenden. Den kranigen schutters van >Wilhelminat werd reeds in het station een lauwerkrans aangeboden en met de muziek van het 5c regi ment aan het hoofd begon de rondwandeling over den Berg cn door een deel der oude stad. Vóór het woonhuis van den Burgemeester werd halt gehouden het «Wilhelmus* weer klonk cn een driewerf hoerah werd aange heven.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1