Zaterdag 25 Juli 1914. No. 8445. 63e Jaargang. Op reis- Stadsnieuws. AMEHSFOORTSCQE Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFD REDACTEUR F. J. FHEDSEIKS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1. franco per post /1.15. Advertentien i—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 1—5 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden d? incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORTEGRACHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. Aan onze abonné's die tijdelijk elders, binnen- dan wel buitenlands,' vertoeven, wordt op aanvrage, en met duidsly ke opgave van adres, de courant eiken ver schijndag tegen vergoeding van porto toegezonden. Ook niet-geabonneerden (medelezers) kunnen op de zelfde wjjze de geregelde toezending van de „Amersfoortsche Cou rant" tijdens hun uitstedigheid zich ver zekeren. KENNISGEVINGEN. Tweede zitting van den Militieraad. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat de Tweede zitting van den Militieraad voor de ingeschrevenen voor de militie, lichting 1915, dezer Gemeente zal plaats hebben te Utrecht, in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, Maria- plaats (ingang over de Boterhal) op Woensdag den 5 Augustus 1914, des voormiddags te 10 uur. In de tweede zitting wordt uitspraak gedaan omtrent 1. geschiktheid voor den dienst van hen, te wier aanzien het gevoelen der genees kundigen van den Keuringsraad niet van gelijke strekking was 2. geschiktheid voor den dienst van hen, van wie een nieuw geneeskundig onderzoek is aangevraagd 3. vrijstelling van in het zelfde jaar gebo ren broeders 4. vrijstelling, waaromtrent buiten schuld van hen, wie zij geldt, in de eerste zitting van den Militieraad geen uitspraak kon 2. die zich in verzekerde bewaring bevin den of die verpleegd worden in een Rijks werkinrichting, een'Rijks-opvoedingsgesticht of een tuchtschool. Voor het onderzoek van deze categorie van ingeschrevenen gelden de zelfde bepa lingen als voor de categorie, onder 1 vermeld. 3. die verpleegd worden in een krank zinnigen-, idioten-, doofstommen- of blinden- gesticht. Voor het onderzoek van deze categorie van ingeschrevenen gelden de zelfde bepa lingen als voor de categorie, onder 1 vermeld. 4. die hun beroep maken "an de buiten- landsche zeevaart of van de zeevisscherij buitenlands. Dezen ingeschrevenen slaat het vrij, al dan niet op tijd en plaats, in het hoofd dezer bekendmaking vermeld, voor den Militieraad te verschijnen en zich aldaar aan het genees kundig onderzoek te onderwerpen. Voor zooveel deze ingeschrevenen echter niet voor den Militieraad verschijnen of, aldaar ver schenen zijnde, zich niet aan het geneeskundig onderzoek onderwerpen, worden zij voor geschikt gehouden. 5. die woonplaats hebben of verblijf houden in het buitenland. Voor deze categorie van ingeschrevenen gelden de zelfde bepalingen als voor de categorie onder 4 vermeld. Voor zooveel de ingeschrevenen van de categorie, onder 5 vermeld, echter door ziekte of gebreken buiten staat zijn voor den Mi litieraad te verschijnen, kunnen zij volstaan met bij dien Raad vóór de sluiting zijner zitting in te zenden een na 1 Mei afgegeven verklaring, waaruit blijkt a. dat de ingeschrevene met geslachts naam, voornamen en leeftijd aan te duiden wegens ziekte of gebreken buiten staat is voor den Militieraad te verschijnen; b. dat de ingeschrevene door hen, die de verklaring hebben afgegeven, ongeschikt voor den dienst wordt geoordeeld; c. de aard en de graad van de ziekte of van het gebrek, op grond waarvan de on- met hechtenis van ten hoogste veertien da gen of geldboete van ten hoogste honderd vijftig gulden, tenzij hij het feit opzettelijk pleegt, in welk geval hij wo rdt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste zes honderd gulden. V r ij s t e 11 i n g. De ingeschrevenen, die vermeenen aan spraak te hebben op vrijstelling wegens eigen vrijwilligen dienst ofwegens broeder- dienst en omtrent wier aanvrage om zooda nige vrijstelling in de eerste zitting van den Militieraad geen uitspraak is gedaan, kunnen op tijd en plaats, in het hoofd dezer bekend making vermeld, hun aanvrage toelichten of doen toelichten. De ingeschrevenen, die behooren tot in bet zelfde jaar geboren broeders en vermee nen aanspraak te hebben op vrijstelling, het zij enkel op grond van deze omstandigheid, hetzij wegens broederdienst, kunnen bij onder linge overeenkomst aanwijzen wien van hen de vrijstelling zal ten deel vallen. Hebben zij deze overeenkomst niet te voren schrifte lijk aangegaan, dan moeten zij daartoe op en plaats, in het hoofd dezer bekend- 1. ing vermeld, in de tweede zitting van d«.n Militieraad verschijnen. Tevens moet, voor zooveel het minderjarigen geldt, hij of zij, die de ouderlijke macht of de voogdij uitoefent, op genoemden tijd en plaats ver schijnen tot het geven van de vereischte toestemming, tenzij deze reeds te voren schriftelijk is gegeven. Aan deze overeenkomst wordt echter slechts gevolg gegeven, indien de andere broeder of broeders dan die, welke volgens de overeenkomst zal of zullen worden vrij- 4e Afdeeling, no. 2319, ter kennis van be langhebbenden, dat in de Gemeente Breukelen- St. I'ieters een geval van vlekziekte bij var kens is voorgekomen. Amersfoort, 22 Juli 1914. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. Herziening der Lijst van inkwartiering. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Amersfoort maken bekend, dat op heden is aangeplakt en gedurende veertien dagen, van den 24 Juli 1914 tot en met den 8 Augustus aan staande, ter Gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage is gelegd de herziene lijst, bevattende de namen der inwoners, die voor het verleenen van inkwartiering en onder houd aan krijgsvolk in aanmerking komen, met aanduiding van de mate waarin ieder hunner, naar gelang van de beschikbare ruimte zijner woning, en van de gebouwen en getimmerten voor stalling bruikbaar, ge acht wordt daarin te kunnen voorzien. Inlichtingen omtrent het indienen van be zwaren tegen de lijst zijn ter Gemeente-secre tarie te bekomen. Amersfoort, 24 Juli 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. worden gedaan ov o 5. uitsluiting van hen, te wier aanzien 1 geschiktheid aanwezig wordt geacht, zoo- 1 Militieraad mede de bezwaren, door de ziekte of het gebrek veroorzaakt. Deze verklaring moet de onderteekening dragen van twee geneeskundigen, die ter plaatse van afgifte bevoegd zijn tot uitoefe ning van de. genees- en heelkunde. In de Nederlandsche koloniën mag de verklaring door enkel dokters-djawa echter alleen dan worden afgegeven, wanneer ter plaatse geen ander geneeskundige is, en mag zij door een dokter-djawa met een ander geneeskun dige alleen dan worden afgegeven, wanneer ter plaatse niet meer dan éen ander genees kundige is. De bandteekeningen van hen, die de verklaring hebben afgegeven, moeten behoorlijk voor echt zijn verklaard, onder bijvoeging, dat zij, door wie de handteeke- ningen zijn gesteld, ter plaatse bevoegd zijn tot uitoefening van de genees- en heelkunde dan wel dokter-djawa zijn. Zoo het stuk is onderteekend door dokters-djawa of mede- onderteekend door een dokter-djawa, moet bovendien blijken, welk van de hiervoren bedoelde gevallen aanwezig is. Werd door den buitenslands woonplaats heb benden of verblijf houdenden ingeschrevene ook bij den Keuringsraad eene dergelijke verklaring ingediend, dan moet de verklaring, bestemd voor den Militieraad, zijn afgegeven door twee andere geneeskundigen dan die de eerste verklaring hebben afgegeven. Indien het vanwege den Militieraad te houden geneeskundig onderzoek niet mocht kunnen plaats hebben, wordt de ingeschre vene voor geschikt gehouden De ingeschrevene, die verplicht is voor den Militieraad te verschijnen en aldaar niet op de daarvoor aangewezen tijd en plaats verschijnt of die, aldaar verschenen zijnde, zich niet aan het geneeskundig onderzoek odderwerpt, alsmede de ingeschrevene, die moet worden onderzocht op de plaats, waar hij zich bevindt, en zich niet aan het genees kundig onderzoek onderwerpt, wordt gestraft sedert de eerste zitting van den 1 een reden tot uitsluiting bekend geworden Is, voor zoover zij niet reeds bij onherroepe lijk geworden uitspraak vrijgesteld of onge schikt bevonden zijn. Geneeskundig onderzoek. In het algemeen is ieder ingeschrevene, omtrent wiens geschiktheid voor den dienst het gevoelen der geneeskundigen van den Keuringsraad niet van gelijke strekking was of omtrent wien r.a de uitspraak van den Keuringsraad binnen den voorgeschreven wijze een nieuw geneeskundig onderzoek is aangevraagd, verplicht op den bepaalden tijd voor den Militieraad te verschijnen en zich aldaar aan het onderzoek te onderwerpen. Zoo noodig kan hij met den sterken arm voor den Raad worden gebracht. Hij kan echter aan den Commissaris der Koningin in de Provincie het verzoek doen om het onder zoek voor een anderen Militieraad te onder gaan. Dit verzoek kan ongezegeld zijn, doch moet gefrankeerd verzonden worden. In afwijking van den algemeenen regel behoeven voor den Militieraad niet te verschijnen de ingeschrevenen, voor wien door hen zelf, dan wel door hun vader, moeder, voogd of curator, een nieuw genees kundig onderzoek is aangevaagd en die bij nader inzien zich niet aan een nieuw genees kundig onderzoek wenschen te onderwerpen, daar, ingeval zij niet verschijnen en zij niet verkeeren in een der gevallen onder 1 en 2 vermeld, de aanvrage als vervallen wordt beschouwd. Voorts behoeven niet te verschijnen de ingeschrevenen 1die doen blijken door ziekte of gebreken tot die verschijning buiten staat te zijn. De hier bedoelde ingeschrevenen worden onderzocht op de plaats, waar zij zich bevinden, mits deze binnen het Rijk gelegen zij zij zijn verplicht zich aan dit onderzoek te onderwerpen. niet om een andere reden hetzij voor goed, hetzij tijdelijk is of zijn vrijgesteld 2. niet hetzij voorgoed, hetzij voorloopig van den dienst is of zijn uitgesloten 3- voor den dienst geschikt is of zijn. Uitspraken. De uitspraken van den Militieraad worden in het openbaar gedaan. Bovendien worden zij door den Burgemeester schriftelijk mede gedeeld aan hen, wie zij gelden, of aan hun vader, moeder, voogd of curator. Bezwaar tegen de uitspraken van den Militieraad. Tegen de uitspraak van den Militieraad omtrent de geschiktheid voor den dienst kan geen bezwaar worden ingebracht. Tegen de omtrent vrijstelling of uitsluiting door den Militieraad gedane uitspraak kan binnen tien dagen, te rekenen van den dag, waarop die uitspraak is geschied, bij Gede puteerde Staten bezwaar worden ingebracht door den Militie-commissaris en 1. door den ingeschrevene, wien de uit spraak geldt, of door zijn vader, moeder, voogd of curator; 2. door elk der overige voor de Ge meente ingeschrevenen of door zijn vader, moeder, voogd of curator. Hij of zij, die bezwaren inbrengt, levert het daartoe strekkend verzoekschrift, dat be hoorlijk met redenen omkleed moet zijn, in bij den Burgemeester der Gemeente, waar de ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, voor de militie ingeschreven is. Van de inle vering wordt een bewijs van ontvangst afge geven. Verzoekschriften, niet ingeleverd op den tijd en de wijze, hier omschreven, kun nen geen gevolg hebben. De uitspraak van Gedeputeerde Staten wordt door den Burgemeester ter algemeene kennis gebracht en bovendien medegedeeld aan den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, en aan hem of haar, die de bezwaren inbracht. Amersfoort, 23 Juli 1914. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. De Burgsmeester van Amersfoort brengt, ter voldoening aan da aanschrijving van den heer commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht van lfi Juli 1914, Bij de Chr. gereformeerde gemeenten Amers foortBaarn is beroepen tot predikant de heer J. Jongeleen, candidaat tot den Heiligen dienst te 's-Gravenhage. Ter wille van den tijd moesten we ons in het vorige nummer er toe bepalen, slechts met een paar regels melding te maken van het bezoek, dat H. M, de Koningin-Moeder Dondernamiddag bracht aan het Militair hos pitaal hier. H. M. die 15 Juli 1907 het St. Elisabeths- gasthuis hier met een bezoek vereerde, had aan den Inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht den wensch te kennen gegeven, ook een militair ziekenhuis te be zoeken en generaal Quanjer gaf haar in overweging, dat te Amersfoort te bezich tigen. Dinsdagmiddag werd H. M. voornemen aangekondigd en in die paar dagen werden de gebouwen duchtig onderhanden genomen, zoo dat toen Donderdag te 4.20 de beide Hofrijtuigen het hek aan den Hoogeweg binnenreden, alles in de puntjes was ver zorgd. In de door de goede zorgen van den heer L. Kortbeek met groen en bloemen versierde vestibule van het hoofdgebouw werd H. M. ontvangen door luitenant-kolonel dr. S. de Jong, chef van het hospitaal, generaal-majoor A. A. J. Quanjer en de officieren van ge zondheid J. M. Knipscheer, J. G. Bantjse en J. Pluim. H. M. gaf er de voorkeur aan, onmiddel lijk de gebouwen in oogenschouw te nemen en begaf zich naar de onderofficierenzaal, van 12 bedden, waar slechts 4 patiënten werden verpleegd, van welke 2 bedlegerig, met wie H. M. zich een oogenblik onderhield. Vervolgens begaf H. M. zich naar de zooge naamde koortszaal, van 20 bedden, waar 12 patiënten zich bevonden naar de verband- kamer met aangrenzende operatie-zaal, de keuken, de apotheek en de zoogenaamde gekwetstenzaal en vervolgens naar den ach tertuin. Hier werd de inderhaast opgeslagen deken tent bezichtigd en zag H. M. hoe hospitaal soldaten stroovrbanden samenstelden, op de wijze der in binnen- en buitenland bekende rottanVerbanden van dr. De NJooij. Met de driewielige Simplex-rijwielbrancard en de koppeling van dr. De Jong voor twee rijwie-

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1