Stadsnieuws. Laatste Berichten. vervulling van de dagtaak iets als wrevel wekt, beleeft oogenblikken, in welke een looden zwaarte ziel en lichaam neerdrukt, al is de last onveranderd gebleven en de gezondheid schijnbaar ongeschokt. Van de vermoeidheidsbacillen zijn eenigen listig genoeg geweest om zich aan de vernieti gende werking van de gewone rusttijden te onttrekken, en dezen hebben afzonderlijke kolonies met behoud van eigen virulentie- voorwaarden gevormd. Is hun tijd daar, dan doen zij hun aanwezigheid duchtig gevoelen. De nadeelen van het met versnelden pas leven worden algemeen erkend en aan raad gevingen, welker opvolging ze zou doen vermijden, ontbreekt het niet. Wij moeten onze levenseischen inperken, streven naar matiging en eenvoud, wordt er gezegd. Maar zoo de geachte spreker of schrijver al te goeder trouw het voorbeeld kon geven van inkrimping wat doorgaans niet het geval is, daar hij, naar eigen bescheiden meening, steeds binnen de grenst blijf wat zou het baten, als toch geen mensch meedoet? Het is noodig te remmen, verklaart een ander: de snelheidswaanzin brengt ons buiten adem. Jawel, rem maar. als alles voortijlt, en je meetrekt, en wie achterblijft onder den voet loopt. >De jeugd wordt in den leertijd overladen, opgekweekt tot een futloos menschdom zonder wederstandsvermogen, een zenuwach tig geslacht met geen kloekheid of karakter» zucht men. Alhoewel het met die gevreesde gevolgen gelukkig nog wel gaan zal, mogen toch de oorzaken wel met ernst onder de oogen worden gezien hetgeen ook gedaan is met zoodanig resultaat, dat gedurende de tientallen van jaren, dat de klachten zijn gehoord, nog maar geringe verandering is verkregen, 't Is immers zóo: de openbare machten als werkgeefsters, de maatschappij als regelaarster van het wel en wee harer leden, vragen wèltoegeruste werkers en werksters, de wetenschap heeft behoefte aan behoorlijk onderlegde beoefenaars, het Staats beheer kan geen andere dan ontwikkelde ambtenaren plaatsen, en bij scherper zich afspitsende mededinging is hij er het best aan toe, die het spoedigst aan de eischen kan voldoen. Kan inkrimping voorshands niet verwacht en mindere drang niet toegepast worden, laten wij dan trachten van het middel tot verhooging van draagkracht, dat de vacantie, de verloftijd, aanbiedt, een gepast gebruik te maken. Zou men niet zeggen, dat de maatschappij haar kwalen zeer goed voelt en het genees middel wel weet te vinden? Misschien zou men haar kunnen verwijten, dat zij het niet toepast met verstand en naar gelang van behoefte. Dat moet dan liggen aan haar nog altijd gebrekkige inrichting, waarvan insgelijks ieder overtuigd is. Het is niet bewijsbaar, dat de langste rusttijd aan de sterkste tekorten is aangepast, en even min staat het vast. dat reeds overal, waar zij iets goeds zou uitwerken, de vacantie-ge- dachte is doorgedrongen. De dingen, die tot de aardsche bedeeling behooren, zijn nu eenmaal ongelijkmatig ver spreid, en degenen, die er iets, zij het ook niet veel, van te genieten krijgen, doen ver standiger door van dat weinige een gepast gebruik te maken, dan wanneer zij dien vrij- vallenden tijd vullen met betoogingen, dat hun meer toekomt. Van begeerten zijn de grenzen moeilijker te bepalen dan van de mogelijkheid om er aan te voldoen. De eischen des stoffelijken levens worden nooit stopgezetwerkplaatsen kan men enkele da gen met een beperkt aantal krachten aan den gang houden, kantoren een paar etma len sluiten, scholen eenige weken, academies een paar maanden in omgekeerde volg orde zou dat moeilijk gaan, en er zijn on mogelijkheden, waarin moet worden berust. Desniettemin is het een waardeerbaar streven, vrije dagen zonder geldelijk verlies als rust punten toe te staan, en het beste middel om te verkrijgen, dat in die richting verder wordt gegaan, is het bewijs te leveren, dat ver hoogde opgewektheid de beste waarborg voor onverminderde arbeidsprestatie de vrucht is van de tijdelijke opheffing der verplichting. Tal van werkzaamheden worden bij aan houdende voortzetting drukkend, niet zoozeer, omdat zij groote inspanning van lichaams- ktacht noodig maken, maar wijl hun eenvormige aard een vermoeiende uitwerking heeft; een onderbreking van een paar dagen kan dien invloed reeds doen verdwijnen en het arbeidsvermogen op peil houden. Huma- niteit zoowel als wederzijdscn belang vorderen, met dit vereischte rekening te houden. Ook j hier is een maatschappelijk vraagstuk, waar- I van de oplossing in ethische richting moet worden gezocht. Het staat er geenszins zóo voor, dat het evenwichtsherstel wordt gezocht in rust. Dat j men het niet doet, schijnt meer een tegen- j strijdigheid dan het dit werkelijk is. Wat wij en wat onze kinderen het meest behoeven in zulk een korteren of langeren tijd van rust, is eigenlijk een reactie, die toch ook actie is. De spieren worden niet neergelegd in slappe werkloosheid, de her senen niet tot stilstand gebracht in gevoel loosheid. Noch het een noch het ander is mogelijk. De eenen vragen ander werk, de laatsten andere prikkels en hoe dan die pas vermelde bacillen daarover denken, dat interesseert ons weinig. Het is van lieverlede zóo geworden, dat zekere identiteit is ontstaan tusschen de begrippen rust genieten en er uit trekken, ofschoon het logisch verband dikwijls ver is te zoeken. Hier komen ver wante contrasten elkander te hulp om iets waardevols tot stand te brengen. In al hetgeen voor ontwikkeling vatbaar is, bestaat groote verscheidenheidhet een vormige en schijnbaar overanderlijke gaat zijn ondergang tegemoet. Van het vacantie-gebruik kan dat niet worden gezegdzelfs de enkele dagen, over welke de gewone werkman de beschikking krijgt, wendt hij aan naar smaak en om standigheden, en de bespreking in het gezin vooraf is een niet te versmaden deel van het genoegen. Zoo is het ook met de reis plannen van de in dit opzicht ruimer bedeelden. Soms kunnen ze maar voor zooveel procent in uitvoering komen, omdat de financieele capaciteit de grenzen der bewegingen even goed bepaalt als de tijd zulks doet, ondanks het zoogenaamd wegvallen der afstanden Niettemin zijn er toch menschel), die van de beperkte tijdruimte nog een groot stuk afnemen om tusschen de wielen der spoor treinwaggons te zitten, ten einde iets veraf- liggends te bereiken of een veelheid van plaatsen aan te doen want bezoeken kan men dit bezwaarlijk noemen, wijl er weinig gezocht en nog minder gevonden wordt. Uit de samenkoppeling van rust en onrust ontstaat hier iets, dat geen van de zegeningen der eerste brengt. Wij gelooven niet, dat bij onze landge- nooten deze >reismethode« de meest ge bruikelijke isonze practische zin heeft ons doen begrijpen de waarde van een rustig voortgaan, ook die van een kalm vertoeven in oorden waar frissche indrukken worden verkregen. Ook is het niet meer geheel waar, wat wij elkander vroeger weieens habben verweten, namelijk, dat wij ons haasten om zoo ver mogelijk over de grenzen te vliegen, en geen blik hebben voor de weelderige schoonheden, die ons eigen land ten toon spreidtoorden, tot voor weinige jaren on bezocht en daardoor onbekend het is waar. dat niet zelden de vreemdeling ze ons eerst in woord en beeld heeft moeten openbaren zijn thans vaste pleisterplaatsen geworden, waar landgenooten door eenigszins langdurig verblijf het bewijs leveren, dat zij de mooie plekjes van mooi Nederland in waarde houden. Het zou ons niet passen, van reizen in 't algemeen, van vacantie-reizen in het hijzon der, kwaad te spreken, hetgeen altijd leelijk staat. Wij willen aannemen, dat het de ken nis vermeerdert, den blik verruimt, de eenzijdige voorkeur van het eigene boven het vreemde doet verdwijnen. In dit opzicht gaan sommigen zóo snel over stag, dat zij, na enkele dagen aan den anderen kant van de grens te zijn geweest, niets meer goed vinden van hetgeen ze er hier op nahouden». Ook komt het voor, dat bereisde lieden toch nog erg bekrompen zijn gebleven. Maar dat is toch meest voor hun eigen verantwoordelijkheid. Wij hebben hier de bijzondere ondereenmenging van rust en onrust, die het vacantie-begrip omvat, willen bezien uit een oogpunt van maatschappelijke nuttigheid. En dan komt het aan op zooda nig gebruik, dat daarna de arbeid met nieu wen lust wordt opgevat en men eigenlijk in zijn schik is, weer aan 't werk te kunnen gaan. Ook in de gezinnen, hetzij de rusttijd ruimschoots dan wel mondjesmaat is toege meten, moet men daarop bedacht zijn. Wordt wel genoegzaam ingezien, hoe moeilijk de taak is van menige huismoeder, die haar woelig kroost met vacantie thuis krijgt drie weken en soms langer Het jonge volkje heeft er al geruimen tijd op gevlast en een bijzondere emotie doorliep de schare op het moment, dat >de boeien van den schooldwang voor een tijd worden geslaakt», maar moe der zit er mee ongescheept. Haar gewone werkzaamheden, reeds druk genoeg, en voor welke een tijdstip van vacantie geen over tollige weelde zou zijn gaan gewoon door, terwijl zij dan bovendien de zorg krijgt voor het zoo aangenaam mogelijk bezighouden van de jongelui, die in hun naïeve veeleischendheid niet snappen hoezeer zij moeders taak verzwaren. Nergens meer dan in dit in 't oneindige veelvuldigheid voor komende geval treedt de noodzakelijkheid van er eens uit te kunnen gaan in helder licht. Dat de gelegenheden daartoe vermeerderen, mag wel een maatschappelijk werk van beteekenis worden genoemd en als wij daarbij in de eerste plaats denken aan het belang van het vrouwelijk gezinshoofd, wier zware en onafgebroken arbeid nooit hoog genoeg kan worden geschat, dan zal niemand •'-eggen, dat daarvoor geen reden bestaat. U zegt, dat wij daar een zeer moeilijke quaestie aanroeren, en onderstelt, dat de oplossing ons in scherpe lijnen voor den geest staat. Het eerste is waar en het laatste niet onwaarschijnlijk. Toch zullen er misschien zijn, die ons een beetje willen helpen zoeken. Wie is die moeite meer waard dan moeder wie verdient eer wat lust om haar onrust te stillen Ds. A. Junod, Evang-Luthersch predikant te 's-Gravenhage, hoopt aanstaanden Zondag ochtend voor te gaan in de Luthersche kerk, hier. In de Doopsgezinde kerk hoopt voor te gaan ds. M. Honigh, uit Franekervoor de Gereformeerde gemeente, in »Amicitia«, ds. G. Elshoven, uit Rotterdam. In de Remonstrantsche kerk wordt Zon dag geen godsdienstoefening gehouden. Een wetsontwerp is naar den Raad van State gezonden, beoogende bekrachtiging van de maatregelen, genomen tot het langer bij het leger in dienst houden van het ge deelte der militie, dat op i Augustus zou worden ontslagen, dan wel zou overgaan naar de Landweer, zoomede tot het in dienst houden van de Landweermannen, welke op den zelfden datum voorgoed zouden worden ontslagen. Sprekend over het nieuwe lijntje Amers foortZeist der Ooster Stoomtram Maat schappij, dat zich mag verheugen iu heel druk vervoer, schrijft >de Eembode» o. a. hoe gunstig ook gelegen aan de groote spoorwegen, Amersfoort heeft geen doel matige verbinding met de dorpen in den omtrek. Neem b.v. Hoogland, Bunschoten, Spa kenburg, Soest, Achteveld, Stouten burg, Leusden en Woudenberg. Wat zou een tramverbinding met die wel varende dorpen voordeelig zijn. Zeker, er zijn groote moeilijkheden aan verbonden, maar onverkomelijk zijn die niet. Bij het scheppen van nieuwe verkeers wegen mag immers worden gerekend op steun van het Rijk, de betrokken Gemeenten en Provinciale besturen. En wat hoofdzaak ispp de medewerking van allen, die iets voor Amersfoorts voor uitgang voelen en zulks met daden willen toonen. De Liendertscheweg is, wegens bestratings- en rioleer'irigswerken, tot nadere afkondiging afgesloten voor rij- en voertuigen. Ds. H. Limpers, sedert 30 September 1894 Ned. Hervormd predikant te Akkrum, voor vele Amersfoorters een zeer goede bekende, hoopt aanstaanden Dinsdag den dag te her denken waarop hij 25 jaar geleden te Stavoren de Evangelie-bediening aanvaardde. Pastoor F. Paping, wien de voorbereiding van den bouw der R, K. kerk in het Leus- derkwartier werd opgedragen, en die met zoo grooten ijver zich heeft gekweten van die zware taak, heeft zich overwerkt en zal eenigen tijd rust moeten nemen. In de derde ploeg van het eind-examen der Hoogere Burgerscholen met 5-jarigen cursus in de Provincie Utrecht namen weder 21 adspiranten deel, van welke 2 extraneï zich terugtrokken. Van de Hoogere Burgerschool te Amers foort slaagden mejuffrouw H. de Weert en de heeren G. J. van den Bovenkamp en J. G. la Seur, terwijl éen leerlinge werd afgewezen. De 5 candidate» van de Gemeentelijke Hoogere Burgerschool en de 6 van de Rijks-school te Utrecht slaagden allen, terwijl van de 3 leerlingen der Bijzondere school aldaar er slechts éen slaagde en 2 van de 3 extraneï het diploma verwierven. Aan de Middelbare technische school voor de bouwvakken te Utrecht werd bevorderd van het 3e naar het 4e semester de heer J. G. F. van Achterbergh Jzn. en van het 4e naar het 5c semester de heer P. A. Jonker. Mejuffrouw J. E. van 't Eind verwierf het Mulo-diploma A. Tot 2e luitenant bij het 5e regiment in fanterie is benoemd de cadet W. L. BisschoT tot 2e luitenant bij het ie regiment veld artillerie de cadet R. N. de Ruyter van Steveninck, beiden herkomstig van de Kon. Militaire Academie. Ritmeester jhr. J. K. van Naerssen, van het ie regiment huzaren, is benoemd tot ritmeester-acijudant van het korps. Volgens >De Avondpost» bestaat het voor nemen, de opleiding bij de korpsen van het militie-kader te schorsen gedurende den tijd, dat oudere lichtingen voor herhalingsoefenin gen onder de wapenen zijn. De adspiranten der voorjaarsploeg, die dan den rang van korporaal bekleeden, zullen in dien rang dienst doen bij hun compagnie. Wordt deze regeling ingevoerd, dan zal de opleiding tot onderofficier met éen maand worden verlengd en bevordering tot dien rang in stede van omstreeks 1 October eerst omstreeks 1 November van elk jaar ge schieden. Bij de Dinsdagavond ten overstaan van notaris Johannes Knoppers gehouden veiling van vaste, goederen werden verkocht; het kapitaal winkelhuis, tevens woonhuis, aan den Hof no. 2, waarin apotheek, voor f8000 door den heer Th. C. V. ter Maat; het aangrenzend heerenhuis aan de Lan- gestraat no. 80, door den zelfden voor f 9400 het pakhuis de voormalige Putjes-druk kerij, waar de eerste drukken der gedichten van Joost van den Vondel werden gedrukt met erf, aan den Hof naast den heer Hulst, voor f 1900 aan den zelfden. Waar deze verkoop plaats moest hebben wegens boedelscheiding mag vermeld, dat noch voor het vaste goed noch voor den Inventaris der apotheek ook maar óen apo theker of drogist uit den lande tot de gega digden behoorde. Het leven is als het geld; het heeft slechts waarde als men het goed besteedt. T7it den Omtrek. Aan het gedenkteeken van den Hessischen grenadier Christoffel Pullman, die in den nacht van 27 Juli 1787 den aanslag op >Soestdijk« verijdelde, is namens H. M. de Koningin-Moeder weder een krans gehangen. Reuter seint, dat Dinsdagavond de Neder- landsche officieren zich naar den Vorst van Albanië begaven om hem de onmogelijkheid, langer hun mandaat te vervullen, uiteen te zetten. De Vorst heeft zich een beslissing voorbehouden. Er loopen geruchten, dat de officieren bij de controle-commissie hun ontslag hebben gevraagd. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor, te besluiten tot uitbreiding van het net der gas- en waterleiding, door uitvoering van de vol gende werkenhet aanleggen van dubbele leidingen in de wegen Bcrg-Zuid het leg gen van dubbele leidingen in den Utrecht- scheweg, van »Rustoord« tot denKalkweg; het leggen van dubbele leidingen langs de trambaan, van de Barchman Wuijtiers- laan tot den Utrechtscheweghet leggen van dubbele leidingen langs den Kalkweg het leggen van dubbele leidingen in den Leusderweg, van de bestaande leiding tot den Kalkweghet leggen van enkele leidin gen langs den Doodenweg en den Arnhem- scheweg tot de bestaande leidingde be staande leidingen te verzwaren van het station tot aan de nieuwe trambaan bij de Vlas akkers, en van het Juliana-plein langs den Arnhemscheweg tot de nieuwe leidingen in de wegen Berg-Zuid de noodige kabels te leggen en verdere werkzaamheden uit te voeren tot levering van electriciteit Burgemeester en Wethouders voor de uitvoering van genoemde werken een crediet te verleenen van hoogstens f 10S000 voor de gasleiding, hoogstens f 95 000 voor de waterleiding en hoogstens f 20 000 voor de kabels, enz. Burgemeester en Wethouders stellen nog aan den Raad voor, in te trekken de Ver ordening, regelende het bebouwen van be paald aangewezen gronden in de Gemeente Amersfoort, vastgesteld bij Raadsbesluit van 22 Augustus 1913. De terreinen met hun begrenzingen zijn behouden. Slechts wordt in het ontwerp-bc- sluit ingevoegd een art. 3, luidende: Het bepaalde iu artt. 1 en 2 is niet van toepas sing ten aanzien van een gebouw, waaarin een inrichting wordt gevestigd, waarvoor een Hinderwetsvergunning is verkregen. KENNISGEVINGEN. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter algemeene kennis, dat op heden bij hen een van Gedeputeerde Staten dezer Pro vincie in afschrift is ingekomen een verzoek schrift van EVERARDUS ANTONIUS POSTER, van beroep logementhouder en houder van een verlof tot den verkoop van alcoholhoudende dranken, andere dan sterkedrank, wonende alhier, om vergunning voor den verkoop van sterkedrank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoon, uitsluitend aan logeer gasten, in de beneden-voor-lokaliteit van het perceel Stationsstraat no. 29 te Amersfoort. Binnen twee weken na do dagteekening de zer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van de vergunning schriftelijke bezwaren bij hen inbrengen. Amersfoort, 2S Juli 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWÏJCK. De Secretaris, A. R. VBKNSTRA. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter konnis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat do door den Directeur van

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2