Zaterdag 1 |J| Augustus 1914. No. 8448. 63e Jaargang. OPROEP. Stadsnieuws. AHERSFOOBTSCHE COURANT. üitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFD-REDACTEUR F. J. 7RSDSRZZS. AMERSFOORT. Verschijnt DinsdagDonderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden ft.— franco per post /1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, offideële- en ontelgenlnga- advertentiën per regel 15 cent Reclames 1—5 regels f 1.15. Bewijsnummers nssr buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummert 10 cent Bij advertentiën van buiten de atad worden de Incasseerkosten In rekening gebracht. BUREAU: Postbua 9. Telefoon 19. KENNISGEVING. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Maan dag den 3 Augustus aanstaande, des avonds te acht ure. Amersfoort, 31 Juli 1914. De Burgemeester voornoemd Van RANDWIJCK. Leger en vloot zyn thans opgeroepen om hun plicht te doen voor het vader land. Tienduizenden zonen des lands, van allen rang en stand, zullen in de eerst volgende dagen weken wellicht groote ontberingen zich getroosten in kantonnementen, dag en nacht' moeten verblijven in de open lucht. Met vrij groote stelligheid mag wor den verwacht, dat er tal van zieken zul len komen, van wie er wellicht velen te Amersfoort zullen moeten worden ver pleegd. Het comité voor Amersfoort en omstre ken van „HET NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS" heelt zich bereid ver klaard, een deel van de zorgen voor die verpleging op zich te nemeu» Het doet thans een oproep tot alle ingezetenen van Amersfoort en omstre ken om het te steunen met milde b ij d r a g e 11 en het daardoor in staat te stellen, zijn doel te bereiken. Waar Nederland tijdens de Balkan oorlogen heeft getoond, voor het verzach ten van het lijden van Serven, Montene- grijnen, Tnrken, Bulgaren en Grieken groote sommen over te hebben (getuige de ambulances, uitgerust door het Neder- landsche Roode Kruis) meent het comité met volle vertrouwen dezen oproep te mogen richten tot de burgerjj, waar het thans geldt Neerland's eigen kinderen. Bydragen worden gaarne ingewacht bjj alle Bestuursleden. Het vraagt ook persoonlijke hulp. Daarvoor zie men de aanplak-bil- jetten, welke ten spoedigste zullen uit gaan. Het Bestuur van het comité Mr. J. C. c.raaf Van RANDWIJCK, Eere-Voorzitter. J. W. JORISSEN, Voorzitter. Mevr. E. W. van hen BERGH— baronesse Van Ittersum, Onder-voorzitster. P. J. FREDERIKS, ie Secretaris. M. A. E. SEEUWEN. 2e Secretaris. Mej. M. I. AZIJNMAN, Penningmeesteres. A. E. BLOK. Mevr. H. baronesse V.-.n ITTER SUM—Stroeve, MEJ. J. H. KRUDOP. Mevr. N. TOXOPEUS—Stopen- dr. P. FEHRMAN, dr. VISSER, te Hoogland, te Hamersveld. Amersfoort, 31 Juli 1914. Ook in anderen opzichte kunnen velen, die thans vacantie hebben, zich verdienstelijk maken. In tal van bedrijven zijn plotseling heel wat werknemers van allerlei aard opgeroe pen voor den militairen dienst. Allerlei lichte werkzaamheden kunnen worden verricht op kantoor, bij het bezor gen. enzoovoort. Als zich daarvoor meisjes en jongens aan bieden, komen de volwassenen vrij voor het zwaardere werk. Denk daar eens over; maar denk niet 41 te lang, doch biedt uw diensten aan. Europa aan den rand Tan den krater. De teerling is geworpen hetgeen jaren aaneen, ten koste van enorme schatten gelds door den zoogenaamd ge wapenden vrede is getracht te voorkomen, kan thans elk oogen- blik een feit worden in alle Staten van de oude wereld behalve Portugal, Zwitserland en de Scandinavische Rijken. Men hoopte, dat een conferentie de vree- selijke ramp nog zou afwenden was niet de wensch de vader van deze hoop? Men hoopt nog, dat er op 't allerlaatste oogenblik zal worden voorkomen een Euro- peesche oorlog met zijn nasleep, die zijns gelijke in de wereldgeschiedenis nog niet heeft gehad. Doch men vreest het allerergste. Even vóór twaalven bereikte ons gister het om tien uur uit Den Haag nog wel als «dringend* verzonden telegram, meldend, dat de Koningin besliste, dat er oorlogs gevaar is in den zin van artikel 186 der Grondwet. Een paar uur later kwam het telegram, waarop reeds werd gewacht na deze Jobs tijding, dat zoo spoedig mogelijk werd aan geplakt door beambten van het Rijks-tele graafkantoor en in zijn geheel luidt: «Bericht. »Aan het telegraafkantoor is ontvangen een telegram betreffende de opkomst met spoed van alle verlofgangers der nationale militie, waarvan een uitreksel hieronder volgt «Oproepingstelegram. Alle miliciens met spoed opkomen. Datum van opkomst: éen Augustus. «Men wordt uitgenoodigd, aan bovenstaand bericht zoo spoedig mogelijk en zooveel mogelijk ruchtbaarheid te geven*. Behalve dit biljet, werden aangeplakt bil jetten van gelijken inhoud, waarbij ook alle landweermannen worden opgeroepen. Ook voor hen is de datum van opkomst Au gustus. Kort daarna werden ook van Gemeente wege de zoogenaamde mobilisatie-biljetten voor «opkomst met spoed* aangeplakt. Op ons, die achter bleven, rust de plicht het hoofd koel te houden en naar ons beste vermogen er toe mee te werken, dat de maatregelen, die in ons aller belang worden genomen door de autoriteiten, zoo goed mo gelijk worden uitgevoerd. Op de eerste plaats zij hier vermeld het communiqué van den Directeur der Rijks postspaarbank Uit de talrijke aanvragen om terugbetaling, welke dezer dagen plaats hebben, is bet den Directeur der Rijks-postspaarbank gebleken, dat bij sommige inleggers door de oorlogs berichten ongerustheid is gewekt over de veiligheid hunner spaargelden. Door hem wordt er daarom op gewezen, dat voor die onger ..stheid geen enkele grond bestaat. Immers d- Staat der Nederlanden waarborgt zonder enig voorbehoud aan de inleggers de teruggaaf hunner inlagen en de betaling der verschuldigde renten. Wat er ook gebeure, dit staat dus vast, dat de inleg gers kapitaal en rente zullen terug ontvan gen. De gelden, die de inleggers terughalen en onder eigen bewaring nemen, kunnen door verschillende omstandigheden (als; oneerlijk heid, brand, enz.) verloren gaan, doch wat bij de Rijks-postspsarbank is ondergebracht, blijf te allen tijde hun eigendomzij kunnen hef niet verliezen. Houders van Staats-schuldboekjes worden er op gewezen, dat de Staat de vólledlge nakoming waarborgt van de verplichtingen, welke aan de Spaarbank tegenover hen zijn opgelegd. Op de tweede plaatsmen ala geen geloof aan sensatie-berichten en mske zichzelven en elkaar niet noodeloos beangst. Worden offers gevraagd, van peraoonlijken dan wel geldelijken aard, men brenge die zonder morren en neme een voorbeeld aan het leger en de vloot, die tot het uiterste bun plicht zullen doen. Veel eerder nog dan werd verwacht, zijn duizenden jonge mannen, ook kostwinners, van familie of gezin weg geroepen om hun plicht als Staatsburger te vervullen. Als zij straks zullen zijn weergekeerd aan den hul- selüken haard God geve. dat allen er on gedeerd terugkomen zal wederom blijken hoe uitstekend zij zich gedroegen, welk een best materiaal de Nederlandsche aoldaat is. Komt er straks inkwartiering, waarop, on danks de reeds genomen maatregelen, hier wel eenige kans bestaat, dan make men er zich niet af door onze jongens uit te besteden, doch verzorge zelf hen, die zoo ongewone vermoeienissen hebben te verduren om on- zentwil. I.?at ons met hen wedijveren In plichtsbe trachting. Laat ons, ieder voor zich, er toe meewerken, dat de onzekere toestand niet nog worde verergerd. De dienst in de Doopsgezinde kerk kan morgen niet worden gehouden, daar de pre dikant wegens het militair vervoer niet uit Franeker naar hier kan komen. Het postkantoor zal voorlooplg geopend zijn van 's ochtends zeven tot 'a avonds zeven uur. Het t e 1 e g r a a f kantoor dag en nacht óok des Zondags. Het t e 1 e f o o nkantoor van 's ochtends acht tot 's avonds negen. De verzendingen geschieden als gewoon; voor vertraging kan natuurlijk niet worden ingestaan. De bestellingen gaan qit om 7.15, 3.55 en 7-»°. Uit den regenmeter hier werd in Juli na 13 regendagen afgetapt 102.9 m.M. neer slag, den 24«ten 16.6 en den 3isten zelfs 20 m.M. Van den gden tot den 2 2sten was het absoluut droog. Agenda voor de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Maandag 3 Augustus 1914, des avonds ten 8 ure. 1. Benoeming van een onderwijzer en een onderwijzeres aan school B. 2. Benoeming van een onderwijzeres aan school C. 3. Benoeming van een leeraar in de Ne derlandsche taal en letterkunde aan de Hoogere Burgerschool en het Gymnasium. 4. Voorstel van B. en W. tot hetverlee- nen van eervol ontslag overeenkomstig ver zoek aan mejuffrouw M. J. Boukamp, on derwijzeres aan school F. 5. Voorstel van B. en W. om over te gaan tot splitsing van klassen aan de scholen A, B en C. 6. Voorstel van B. en W. tot het verlee- nen van verlof aan den Gemeente-secretaris, overeenkomstig zijn verzoek. 7. Voorstel van B. en W. in zake het doen van een voorstel aan Gedeputeerde Staten omtrent nadere regeling van de jaar wedde van den Gemeente-ontvanger. 8. Voorstel van B. en W. tot het opma ken van een aanbeveling van 6 personen, te zenden aan den Commissaris der Koningin ter voorziening in 3 vacatures, in het College van Zetters ontstaan wegens psriodleke af treding. 9. Voorstel van B. en-W. om machtiging te verleenen tot hst sluiten van een contract voor de levering van rijwielen ten dienste van verschillende Gemeenteambtenaren. Voorstel van B. ea W. tot bet aan leggen van wegen aan den Zuidkant van den Berg, over de terreinen, aangekocht van Mevr. de wed. Root Vlasman langs de trambaan Zeiat-Amersfoort en tot varharding van den Kalkweg. 11. Voorstel van B. en W. om, in ver band met het voorgaande, over te gaan tot het leggen van gaa- en waterleidingbuizen •n eiectriciteitskabels langa die wogen. iz. Aanbieding van het veralag der Ge meente-gasfabriek en waterleiding over 1913, met voorstel van Burgemeester en Wethou ders In zake de verdeeling van de winst der Gemeente-gasfabriek over 1913. 13. Voorstel van B. en W. tot het aan brengen van afsluiters en spuikranen In de waterleiding. 14. Voorstel van B. en W. om eea cre- diet te verleenen voor het aanbrengen van bliksemafleiders op de gebouwen der gas fabriek. 13. Voorstel van B. en W. tot aankoop van perceel Langeatraat no. 3. 16. Voorstel van B. en W. tot varkoop van grond aan D. J. M. van Kesteren. 17. Voorstel van B. en W. tot het vast stellen van de boekwaarde van verschillende eigendommen van bet Grondbedrijf. 18. Voorstel van B. en W. tot het ver leenen van een verhoogd crediet voor de opruiming van puin, afval, enz. van het ter rein van den Reinigingsdienst. 19. Voorstel van B. en W. tot het leggen van een riool in de Krankeleden- en de I.leve Vrouwestraat. zo. Voorstel van B. en W. tot in gebruik geving van een lokaal van de school in da Beekstraat aan bet Utrechtsch Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde tot het Lau den van een* cursus in veekennis. 21. Voorstel van B. en W. tot wijziging der Gemeente-begrooting, dienst 1914. 22. Voorstel van B. en W. tot wijziging der Begrootlng voor het Grondbedrijf, dienst 1914. 23. Aanbieding der Gemeente-rekening, dienst 1923. 24. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van de kohieren der schoolgelden over het dienstjaar 1914 voor de scholen A, B.C en D. Voor de Maandag te houden Raadsverga dering hebben Burgemeester en Wethouders den Raad nog de volgende voorstellen doen toekomen. Bedrijfsrekening. Uit de winst- en verliesrekening der gas fabriek blijkt, dat in 1913 een winst is ge maakt van f8t 066.01 In het verleden ia geen reserve gemaakt de nieuwe verordening voorziet daarin thans wel, doch in de eerste jaren wanneer mo gelijk min of moer belangrijke weilten die nen uitgevoerd zullen de kosten daarvan niet kunnen worden bestreden uit eigen middelen. Daarom schijnt het B. en W. ge raden. eendeel der wlnat te besteden voor nood zakelijke vernieuwingen der ovens, waarvoor dan niet behoeft te worden geleend. In verband met de verdeeiing der winat, zooals die volgens de nieuwe verordening ia geregeld, is, als deel der winst vin 1913, uitgetrokken f 5000 op de Begrooting voor 1914. B. en W. achten het gewenacht, het zelfde te doen ten behoeve van den dienst 1915, omdat ook dan de volledige werking der verordening niet zal zijn aangevangen. Zij stellen daarom voor, de winst, doprde gasfabriek in 1913 gemaakt, als volgt te verdeelen storting in de Gemeente kas ten dienste van 1913, volgens de Begrooting 'f60 000 voor het vernieuwen van ovens -10 000

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1