Donderdag 6 Augustus 1914. No. 8450 63e Jaargang. Uitgave van de Naamloozc Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cloeff' HOOFDREDACTEUR F. J. PREDEP. IKS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden ft. franco per post 1.15. Ad ver ten tien 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officiefile- en onteigenings- advertentifin per regel 15 cent Reclames t—5 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentifin van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORTEGRACHT 9. Postbus 9. Telefoon KENNISGEVINGEN. De Gedeputeerde Staten van de Provincie Utrecht, Gezien art. 8 van de Instructie voor hun college, Gezien art. 6 van het Reglement op de in richting der provinciale Griffie, Maken bekend, dat in verbund met de tijdsomstandigheden de provinciale Griffie, afdeeling Militie, voor- loopig geopend zal zijn op alle werkdagen van des voormiddags 9 tot des namiddags 10 unr, en des Zondags des voormiddags van 0 tot 10 en des namiddags van 1 tot 5 uur Voorts dat, indien dit in spoedeischer.de om standigheden noodig mocht zijn, de Griffie na des namiddags 10 uur telefonisch kan worden opgeroepen onder no. 2275. Utrecht, 3 Augustus 1911. De Gedeputeerde Staten vooiuoemd, VAN LYNDKN van SAN DENBURG, Voorzitter. A. van DOÜRNINCK, Griffier. De Burgemeester van Amersfoort brengt op verzoek van den Minister van Oor log ter kennis va a belanghebbenden, dat bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal wetsontwer pen zijn ingedieu, die ten doel hebben het eene om de mogelijkheid te scheppen de alsnog bij de militie te land in te lijven lotelin- gen van de lichting 1914 spoedig in dienst te stellen en te oefenen het andere om, met afschaffing van de loting voor de lichting 1915, de ingeschrevenen voor die lichting, die in de termen zouden vallen om aan de loting deel te nemen, te bestemmen ter inlijving bij de militie en ook te hunnen aan zien de gelegenheid te openen tot spoedige inlijving. Wat de lichting 1911 betreft, wordt te kennen gegeven, dat de vervroegde inlijving waarschijn lijk niet zal worden toegepast ten aanzien van hen, die voor een bereden korps bestemd zijn, tenzij zij nog nader aan een onbereden korps mochten worden toegewezen. Wal de lichting 1915 aangaat, wordt de aan dacht er op gevestigd, dat naar de omschrijving van het b*'.rekkelijk ontwerp-artikel de dienst plicht zal worden gelegd op alle ingeschrevenen, met uitzondering van hen le. die voc den dienst bij de militie ongeschikt zijn bevonden; 2e. die by onherroepelijk geworden uitspraak voor goed of voor tijdelijk van den dienst zijn vrijgesteld 3e. die bij onherroepelijk geworden uitspraak hetzij voor goed hetzij voorloopig vau den dienst zijn uitgesloten. Amersfoort, 4 Anguetus 1914. De Burgemeester voornoemd Van RANDW1JCK. Militie en Landweer. SCHORSING VAN ONTSLAG UIT DEN' DIENST EN OVERGANG NAAR DE LANDWEER. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort brengt ter openbare kennis: dat ingevolge Koninklijk besluit van 27 Juli 1914 (Staatsblad No. 329) de overgang naar de landweer en het ontslag uit den dienst van de ingelijfden bij de militie, voor wie die overgang of dat onelag volgens art. 99 der Militiewet zou moeten plaats hebben, wordt geschorst, en dat ingevolge Koninklijk besluit van 27 Juli 1914 (Staatsblad No. 330) het ontslag uit den dienst van dienstplichtigen bij de landweer, voor wie dal ontslag volgens art. 37, eerste, tweede of derde lid, der Landweerwet zou moeten plaats hebben, wordt geschorst. Als gevolg hiervan blijven al de dienstplichti gen van do militie en van de landweer, die wegens diensteindiging ontslagen zouden moeten worden of van de militie naar de landweer zou den moeten overgaan, voorloopig tot de militie of tot de 'andweer behooren en blijven zij ge- honden om in geval van oproeping in werke- lijken dienst, hieraan te voldoen. Op vrijwilligers van de landweer heeft deze maatregel geen betrekking. Zij, dia in aanmerking zouden zijn gekomen om naar de landweer over te gaan, moeten hun militie-zakboekje voorloopig niet bij den Bur gemeester inleveren, maar in hun bezit houden en in geval van oproeping zich naar de in dat zakboekje voorkomende aanwijzingen gedragen. Amersfoort, 3 Augustus 1914. De Burgemeester voornoemd, Van RANDW1JOK. De Directeuren der melkinrichtingen en zuivel fabrieken Amersfortia te Amersfoort, De Kleine Pol te Bunschoten en Coöp. Hoogland te Hoog land hebben besloten de volgende maximum- I prijzen voor hunne volgende onvervalschte zuivel producten vast te stellen Rauwe melkf 0,09 per Liter. Gepasteuriseerde melk f 0.10 1 Karnemelkf 0.04 Boterf 1.50 Deze producten kunnen in elke hoeveelheid en voldoende aan de eischen van zuiverheid en •oedingswaarde, door den Keuringsdienst hieraan gesteld, tegen bovenstaande maximum-prijzen in de geheele Gemeente Amersfoort worden ge- leverd. De Burgemeester, Van RANDWIJCK. GOED VOORBEELD DOKT GOED VOLGEN De slagersvereenigingen hebben zich bereid verklaard, tot nader bericht, de volgende maxi- 1 mum-winkelprijzen vast te stellen Vet spekf0.35 per poud i mager spekf0.40 reuzelf 0.45 gehaktf0.55 lappenf0.55 vetf0.35 i f 0.50 De Burgemeester vsn Amersfoort, Van RANDWIJCK. Mocht men geneigd zijn, eet- en drinkwaren j onder den gewonen naam te verkoopen met toevoeging van minderwaardige of ondeugdelijke stoffen, dan zij men gewaarschuwd, dat de Keu- ringsdienst van eet- en drinkwarea de namen J der betrokkenen zal bekend maken. In do eerste plaats geldt zulks melkslijters. Amersfoort, 4 Augustus 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. van dat kapitaal, de Bank-directeuren, zijn misschien nóg grooter vijanden van den oor log dan de leiders der arbeidersbeweging en die der Sociaal-Democratie. Duitsch geld is belegd in Fransche huizen, Fransch kapi taal zit in Duitsche obligaties, de Engelschen hebben hypotheek gegeven op schepen, die varen onder Duitsche vlag, en menig Oos- tenrijksch renteniertje knipt lustig Russische coupons. Wanneer Londen door de Duitsche vloot zou worden platgeschoten, zouden niet alleen vele Engelsche Banken failleeren, j maar zou ook aan de Duitsche Rijksbank een belangrijk nadeel worden toegebracht. Brandt Parijs af, dan zal menige Oostenrijksche firma bankroet slaan. De Bank-directeuren hebben dan ook al het mogelijke gedaan om den oorlog te voor komen. Menig vredelievend artikel in de bui- tenlandsche groote pers werd door een Bank directeur geschreven of geïnspireerd. Tot het laatste oogenblik zijn vredelievende tele grammen gewisseld tusschen de Berlijnsche e» de Parijsche financiers. Helaas, het .ka pitalisme* bleek hier niet sterk genoeg te zijn. De oorlog kwam. Een Parijsch financieel tijdschrift, dat de zeilde kwestie behandelt, merkt niet onaardig op>Tot het laatste moment heeft de Fransche Regeering gestreden voorden vrede. Waarom? Omdat zij er van overtuigd was, dat de vre de voor het land voordeeliger was dan de oorlog, al zou die ook een serie overwin ningen zijn. En dc Fransche Regecring is tot die overtuiging gekomen, doordat zij in nauwe relatie stond met de Bank-menschen*. Naar mij wordt medegedeeld, dreigt de werk loosheid hier ter stede in omvang toe te nemeu, eükel als gevolg hiervan, dat de werkgevers de beschikking missen over voldoende geldmiddelen. Tevens verneem ik, dat de burgers en onder hen vooral de gegoeden weinig geneigd zijn hunne rekeningen te voldoen, niettegen staande de middelen daarvoor aanwezig zijn. Met ernst breng ik onder de aandacht, dat door deze handelingen de toestand slechts kan verergeren en bij voortduring aanleiding moet geven tot ingrijpen. Daarom noodig ik een ieder met aandrang uit, om aan verzoeken tot betaling zooveel moge lijk te voldoen, om daardoor mede te werkeu, dat de werkgevers de loonen kunnen blijven be talen. Amersfoort, 5 Augustus 1914. De Burgemeester, Va:, RANDWIJCK. Het Amersfoortsch Drankweer Comité richt tot de ingezetenen het dringend verzoek om vooral in deze dagen het gebruik van alcohol- v r ij e dranken te bevorderen of althans aan anderen alcoholhoudende dranken niet aan te bieden of, wat erger is, op te dringen. leder werke mee om de hoofden kalsu te hou den. Namens hot A. D. C. KENNINCK, President. BIANCH1, Secretaris. Door de ondervonden medewerking en steun van alle kringen onzer Gemeente, is het ons gelukt middels de op 3 en 4 dezer gehouden collecte een bedrag van f 1875.in te zamelen. Evenwel de te verleenen hulp is groot en waar de toekomst er donker uitziet, verzoeken wij dringend allen ingezetenen, die, naar aan leiding van den oproep van Burgemeester en Wethouders, geld of levensmiddelen willen zenden, dit te doen aan ons comité, Kumor 110. 5 ten Stadhuize. Bij het bepalen van uwe bijdrage verzoeken wij in 't oog te houden, dat ons comité alleen vruchtbaar kan werken wanneer de giften in geld of levensmiddelen ruim blijven toevloeien. Amersfoort, 5 Augustus 1914. Het Comité, RIJKENS, Voorzitter. LANKA MP, Secretaris. l)e oorlog. HET BANK-K APITAAI. EN DE OORLOG. Men schrijft ons: Het Bank-kapitaal, of liever de beheerders DE OORLOG EN DE WETENSCHAP. Veel astronomen hadden zich mobiel ge maakt om dezer dagen naar Rusland te ver trekken. De- aanstaande zon-eclips is daar uitstekend te zien, vooral in de omgeving van de Krim. Daar zouden de mannen van de wetenschap dan samenkomen om het voor bijtrekken van de maan over de zon gade te slaan. Door den oorlog kan er nu natuur lijk niets van komen. Wel heeft een geleerd, maar waarschijnlijk ietwat Weltfremd ïïransch- man voorgesteld, dat de mannen van de wetenschap toch eigenlijk als internationale troepen moesten worden beschouwd, en dat de Russische Regeering die niet moest hin deren, maar daar hebben de Russische auto riteiten hartelijk om gelachen. Alle expeditie leden derven nu hun aardig snoepreisje, de wetenschap mist een mooie eclips, en de hoofdredacteur van de Astronomische N«ch- richten* ontvangt geen kopij. De Potsdammer expeditie schijnt er leelijk inge'oopen te zijn. Wij zouden zoo meeneii. dat juist dit korps op de hoogte kon zijn geweest van den gespannen politieken toe stand, maar dit blijkt niet het geval. Althans, de expeditie stuurde haar instrumenten voc r- uit eerste-klas kijkers, hoekmeet-instru- menten, enz. en de Russische Re geering heeft er natuurlijk beslag op laten leggen. Bij de luchtvaart-afdecling worden nu de hoekmeet-instrumenten gebruikt, de artillerie en de marine gebruiken de astro- non 'rche kijkers. De Potsdaminer sterrewacht kan zich er echter mee tfoosten, dat zij na den oorlog alles weer in goeden staat terug krijgt. Daar staat de Russische Regeering borg voor, heeft haar de Petersburgsche astronom sche vereeniging meegedeeld. HOE LANG KAN DE WERELDOORLOG DUREN V De groote oorlog is ongetwijfeld plotse ling gekomen: maar niet onverwacht. In 1909 voorspelde men hem; 111 1910 en 1911 werden de sombere voorspellingen herhaald; eindelijk zou 1912 het jaar van den oorlog zijn. Maar de vrede tïleef bewaard, hoe dik wijls het ook spande. Ondanks de pessimiste prognose» van obscure vrouwtjes en ver lichte politici bleef ook in het .ongeluks jaar c 1913 de vrede bewaard. In de jaren 1910 tot 1913 heeft men echter al het mogelijke gedaan om den oorlog voor te bereiden. In Duitschland zijn over de »Weltkrieg' in die jaren niet minder dan 490 dikke en dunne boeken, brochure8 en vlugschriften verschenen, soms tenden" tieus en sensationeel, soms streng weten schappelijk en saai. Niet minder dan 490 uit gaven Is het niet enorm En van al die uitgaven werd in de bladen melding gemaakt. Dikwijls waren het hoofd-artikelen, waarin belangrijke gedeelten werden overgenomen. Een Duitsche vereeniging, waarvan bet doel is, de verdediging van het land te bevorde ren, telde het aantal recensies, enz. in het jaar 1913, en kwam tot het reusachtig getal van 18 689. Is het dan wonder, dat het mo- biliseeren in Duitschland zoo kalm ging Inderdaad, Duitschland was wel voorbereid. In Engeland zijn in de laatste vijf jaren minstens 150 boeken en brochures versche nen, waarin gesproken werdt over den toe komst-oorlog. Ook in Frankrijk hebben militair-literaire auteurs de drukpers kopij in overvloed bezorgd. Eigenaardig nu is, dat alle .wetenschap pelijke*: auteurs het erover eens zijn, dat de wereld-oorlog niet lang kan duren. Sommigen spreken slechts van zes weken, anderen van 2 a 3 maanden, enkelen van een haif jaar. Maar een half jaar schijnt inderdaad het maximum te zijn. Dan zijn de volkeren op en snakt ieder naar vrede. Zou na den wereld-o o r 1 o g de wereld- vrede daar zijn DE KOSTEN VAN DEN WERELD OORLOG. De bekende Engelsche deskundige Edgar Garmond heeft in de .Quarterly rieviewc een artikel gepubliceerd over »De kosten van den wereld-oorlog*. Naar aanleiding hiervan komt men tot de volgende cijfers: Duurt de wereldbrand 6 maanden, dan zul len de totaal-kosten bedragen niet minder dan 30 milliard. De handel heeft bovendien een schade van 3 milliard, terwijl landbouw en industrie ieder een schade van minstens 2 milliard zullen hebben. De totaal-schade is dan 37 milliard ende menschenlevens. De toestand iu Duitschland. 't Was Vrijdagavond omstreeks 8 uur, dat we het Kurhaus te llarzburg bezochten. In de stad hing de drukkende spanning en stilte, die het onweer voorafgaan. Er heerschte zoowel letterlijk als figuurlijk een benauwende atmospheer. Nauwelijks in het Kurhaus aan gekomen, haastten we ons naar de leeszaal om over den toestand in Holland te lezen. Het bleek ons, dat ook daar iedereen in panning verkeerde en alles gereed was om 'e mobiliseeren. Hierop keerden we naar de conzertzaal terug, waar een Duitsch majoor het podium had beklommen en in een gloed volle rede den toestand blootlegde. Nadat de spreker onder stormachtig gejuich had geëindigd, zette de Kurkapel de .Wacht am Rhein* in, die door het diepbewogen pu bliek staande werd meegezongen. Hierop weerklonk door de zaal het »Gott ei halite unseren Kaiser*. Na een oorverdoovend applaus verspreidde zich de menigte om de laatst aangekomen depêches te lezen. We merkten menigeen op, die een traan wegpinktesommige da mes schreiden zelfs luid. Nog was er geen zekerheid, tot zich omstreeks half elf plot seling in beperkten kring het gerucht ver spreidde, dat de oorlog uitgebroken zou zijn. Dadelijk begaven wij ons naar het station om kaarten te nemen voor den volgenden ochtend. Hier echter wist men nog van niets, weldra bleek de heelo oorlogsverklaring dan ook alleen te bestaan in de phantasie van een babbelachtige dame en haar dochter. De spanning bleef voortduren. Zaterdagavond, toen we ons weder naar het Kurhaus bega ven, zagen we echter op bijna iederen boom of schutting liet bevel tot mobilisatie aange plakt. De menschen stonden in groepjes het ge val te bespreken. Velen moesten den vol genden dag reeds weg, anderen moesten Zondagmorgen hun paarden voor het leger afstaan. We zagen heel wat terneergeslagen

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1