Zaterdag 8 Augustus 1914. No. 8451. 63e Jaargang. AMERSFOORTSCHE COURANT. Eitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff" HOOFDREDACTEUR J. FRSDSBZSS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.— BUREAU* franco per post fi. 15, Advertentien 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- EORTSCBAP5T 9 advertentien per regel 15 cent Reclames 13 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten A X worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. D Rl. ,.nn U.iI.AM .».A_.1 A. iHM.H.ut.M.nM 1. .nl.M.}nM mmIihmI.. X OStDUS QA elelOOO IQ. i advertentien van buiten de stad worden de lncasseerkosten in rekening gebracht. KENNISGEVINGEN. Landstormafdeelingen van vrijwilligers. De Minister van Oorlog, felet op den prijzenBwaardigen ijver, waarmede en, die niet tot de militie, de landweer, of den landstorm bebooren, wenschen deel te nemen aan de voorbereiding der landsverdediging, overwegende, dat het gewenscht is, al dadelijk de vorming van landstormafdeelingen uit vrij willigers bij den landstorm ter hand te nemen, heelt bepaald Art. 1. Met afwijking van art. 53 van het landstormbesluit kunnen personen reeds nu op grond ven art. 8, 3e lid, der Landstormwet tot een vrijwillige verbintenis bij den landstorm worden toegelaten. Art. 2. Uit de in art. 1 bedoelde personen kunnen naar mate van de behoefte gewapende landstormafdeelingen worden gevormd. MILITIE. LANDWEER. LANDSTORM. Vergoeding wegens kostwinnerschap. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort brengt ter openbare kennis, dat ook tydens den duur der huidige bijzondere tijdsomstandig heden vergoeding wegens kostwinnerschap wordt toegekend aan de achterblijvende familiebetrek kingen van dienstplichtigen van de militie, de landweer of den landstorm, die zich gedurende die tijdsomstandigheden in werkelijken dienst bevinden. Ten aanzien van de toekenning defer vergoe ding geldt o. a. het volgende r 1. De vergoeding wordt toegekend, indien ten gevolge van het verblijf en werkelijken dienst van den dienstplichtige voldoende mid delen tot levensonderhoud ontbreken of zouden komen te ontbreken: a. aan zijn gezin; of b. aan het gezin, waartoe bij behoort of waarin hij als pleegkind is opgenomen of c. aan personen, die hem in den sersten of den tweeden graad van bloed- of aanverwant schap bestaan (d.i. als kind, vader of moeder kleinkind, grootvader, grootmoeder, broeder, zuster, halfbroeder of halfzusterstiefkind, stiefvader, stiefmoeder, behuwdkind, behuwd- vader of behuwdmoederstiefkleiokind, stiel- grootvader, stiefgrootmoeder, behuwdkleinkind, behuwdgrootvader, behuwdgrootmoeder, behuwd- broeder, behuwdzuster, oehuwdhalfbroeder of behuwdhalfzuster). 2. Om de vergoeding te kunnen bekomen, moet een aanvraag daartoe worden ingediend in het geval, vermeld onder la.: door de echtgenoote in hel geval, vermeld onder lb.door het hoofd van het gezin; in het geval, vermeld onder lc.door de daarin bedoelde personen. Is de echtgenoote van den dienstplichtige overleden of is degene, die volgens het hier- voren vermelde de aanvraag om vergoeding zou moeten doen, wegens bijzondere redenen niet in staat, of niet in staat te achten om zeil over toegekende vergoeding te beschikken, dan moet de indiening der aanvraag ten behoeve van het gezin of van de personnen, waaraan of aan wie vergoeding zou worden toegekend, geschieden door dengene, die in aanmerking komen kan voor het in oDtvangst nemen der vergoeding en daartoe bereid zal zijn. De vergoedingsaanvraag moet, ten blijke van instemming met de aanvraag, worden mede- onderteekend door den dienstplichtige, zoo deze daartoe niet buiten staat is. 3. In elke aanvraag om vergoeding moeten worden vermeld het nauwkeurig adres van den verzoeker (de verzoekster) alsook, indien deze in het Duitsche Rijk of het koninkrijk België is gevestigd, de rang en de standplaats van den Nederlandschen consulairen ambtenaar, binnen wiens ressort de plaats van vestiging is gelegen. In de aanvrage moeten tevens worden opge geven de geslachte- en voornamen van den dienst plichtige en bovendien a. zoo hij tot de militie behoort: de naam der Gemeente, voor welke hij is ingeschreven (heeft geloot) en wanneer hij is toegewezen aan de militie te land, het korps en het korpson derdeel, waarvoor hij is bestemd of waartoe hij behoort, alsook zijn stamboeknummer en zijn controlenummer, zoo hem die nummers reeds bekend kunnen zijn b. soo hij tot ae landweer behoortde naam der Gemeente, waar hij in het landweer-verlof- gangersregiBter staat ingeschreven, het wapen of dienstvak, het landweer-onderdeel en de compagnie, waartoe hij behoort, en zijn contro lenummer c. zoo hy tot den landstorm behoort: het jaar en de dagteekening zijner geboortede naam der Gemeente waar, het nummer van het model van het landstormregister (model No. 1 of No. 2) waarin en het volgnummer, waaronder hij voor den landstorm staat ingeschreven. 4. Houden de belanghebbenden verblijf bin nenslands, dan moet de vergoedingsaanvraag worden gericht aan den Burgemeester der Ge meente, waarin xy woonplaats hebben, en ook bij dezen Burgemeester worden ingediend. Is de woonplaats van belanghebbenden buitenslands gelegen, dan moet dit geschieden bij den Bur gemeester der Gemeente, voor welke hij is inge lijfd, zoo hij tot de militie behoortbehoort hij tot de landweer, dan in de Gemeente, waar by in het landweerverlofgangersregister staat inge schreven behoort bij tot den landstorm, dan in de Gemeente, waar hij in het landstormre gister staat ingeschreven. 5. Het bedrag der vergoeding wordt bepaald door den Burg'meester. De vergoeding mag ten hoogste bedragen a. f 1.voor eiken dag werkelijken dienst, zoo het een dienstplichtige bij de militie betreft b. f 1.50 voor eiken dag werkelijken dienst, zoo het een dienstplichtige bij de landweer be treft c. f 1.voor eiken dag werkelijken dienst, zoo het een tot den landstorm behoorenden dienstplichtige betreft, die eerst na 1914 27 jaar wordt d. f 1.50 voor eiken dag werkelijken dienst zoo het een tot den landstorm behoorenden dienstplichtige betreft, die eerst na 1914 32 jaar wordt en niet valt onder c; e. f 2.voor eiken dag werkelijken dienst, zoo het een tot den landstorm behoorenden dienstplichtige betreft, die in 1914 32 jaar wordt of geworden is of dien leeftijd reeds eerder heeft bereikt. De vergoeding mag voorts niet te boven gaan bet bedrag aan inkomsten, dat wordt gederfd wegens de afwezigheid van den dienstplichtige, verminderd met de kosten van diens eigen levens onderhoud. 6. Toegekende vergoeding wordt uitbetaald ter Gemeente-secretarie, tegen voldaanteekening op een daarvoor bestemden staat. Houden rechthebbenden op de vergoeding verblijf buitenslands of zijn zij na de toekenning der vergoeding in eene andere Gemeeente gaan wonen, dan wordt hun het vergoedingsbedrag per postwissel overgemaakt, nadat de Burge meester een hun gezonden ontvangstbewijs voor voldaan geteekend heeft terugontvangen. Ook indien rechthebbenden wegens ziekte of soortgelijke omstandigheden niet persoonlijk ter Gemeente-secretarie kunnen verschijnen, wordt hun het vergoedingsbedrag gezonden na terug ontvangst van zulk een ontvangbewijs. Amersfoort, 6 Augustus 1914. De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter openbare kennis dat de Rekening van inkomsten en uitgaven der Gemeente over het dienstjaar 1913 vanaf heden gedurende veer tien dagen voor een iedsr op de Secretarie der Gemeente ter lezing ligt. Afschrift der rekening is tegen betaling der koeten verkrijgbaar. Amersfoort, S Augustus 1914. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort. De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De Burgemeester van Amersfoort brengt, ter voldoening aan de aanschrijving van den heer Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht, ter kennis van belanghebben den, dat in de Gemeente Zuilen een geval van vlekziekte is voorgekomen. Amersfoort, 6 Augustus 1914. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, blijkens schrijven van don Commissaris der Ko ningin in deze Provincie van den 3 Augustus 1914, 4e Afdeeling, no. 2647, in de Gemeente Amerongen een geval van miltvuur is voorge komen. Amersfoort, 8 Augustus 1914. - De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. Nuttig werk te doen. Hoeveel maal ik in de laatste dagen wel heb gehoord: >o, ik wou, dat ik maar wat doen kon; weet u niet iets?* kan ik niet benaderen. En samen peinsden we en piekerden we, wat het wezen kon, om tot de slotsom te komen, dat er zoo weinig dadel ij k-nuttigs te verrichten was. Maar vanochtend viel me plots wat in te bevoegder plaatse even geïnformeerd «prachtig; dat kunnen we best gebrui ken; heel graag*. Uit duizenden gezinnen zijn een of meer manlijke leden opgeroepen om hun militaire plichten te gaan vervulle.i. Er is reeds voor gezorgd, dat zij uitstekend worden verpleegd in geval zij ziek worden. Behalve het militaire hospitaal zijn de nood ziekenhuizen van het Ned. Roode Kruis geheel gereed om de patiënten te ont vangen beroeps-verpleegsters en verplegers en gediplomeerde helpsters en helpers zullen hun alle denkbare zorgen wijden. Maar gij, vrouwen en meisjes, kunt er veel toe bijdragen om te voorkomen, dat «onze jongens* ziek worden. Voorkomen, is altijd beter dan genezen. Voor duizenden soldaten, die thans in de polders zijn, voor anderen die lange dag- marschen te maken hebben, zal het een wel daad wezen, zich de weelde te kunnen ver oorloven, de stukgeloopen en doorweekte sokken te kunnen verwisselen tegen een paar heele en droge. Ieder meisje heeft geleerd, de breipen te hanteeren elke vrouw, die haar thans, wel licht na jaren rust, weer ter hand neemt, doet daarmee een weldaad aan de zonen des vaderlands. Het meest welkom zijn wollen sokken, donker grijs. Elke andere kleur is echter óok goed. Ik heb zoo'n paar legersokken eens duch tig bekeken, 'n Deskundige was zoo vrien delijk me in te lichten, dat ze gebreid zijn van vierdraads sajet. De meest gangbare maat is om ze te breien op grootte van boordwijdte 74 steken lengte boord 46 toeren lengte been 60 toeren (32 naadjes) hiel 28 toeren (14 naadjes) kleine hiel in verhouding voet 76 toeren (38 naadjes) teen in verhouding Wanneer men een niet te vaste of te losse hand van breien heeft, dan vallen de sokken bepaald goed uit. Maar misschien is 't nog gemakkelijker, wanneer ik er bijvoeg, dat de 46 toeren, waaruit het boord van de modelsok be staat, een lengte geven van 13.5 c.M. Nu kan ieder zien of haar «hand van breien* een meerder of minder aantal toeren vordert, ten einde de vereischte lengte te bekomen en daarmee rekening houden bij het «verdere beloop* van de sok. Ziezoo, datzaakje komt nu, dunkt me, zoo wel in orde, want ik stel me voor, dat er heel velen zullen zijn, dio eenige uren van haar tijd en de luttele kosten er voor over hebben om ten minste éen paar sokken te zenden aan mevrouw Van Reede, Olden- barneveldtlaan 46, of aan mij (Kortegracht 9), opdat wij binnen niet al te langen tijd een respectabel bergje van die hoogst nuttige en onmisbare voetbekleedsels kunnen deponeeren bij de militaire autoriteit. Suze Frederiks Van Cleeff. Amersfoort, 7 Augustus 1914. l)e oorlog. DE TOESTAND Generaal-majoor b. d. jhr. Van der Goes schrijft onder dagteekening van 6 Augustus: De door Engeland aan Duitschland gedane oorlogsverklaring heeft den toch reeds zoo gecompliceerden toestand nog in hooge mate vertroebeld. Een paar zinsneden in het bericht omtrent de rede door Minister Grey in het Lagerhuis uitgesproken, verdienen onze bijzon dere aandacht. Ze zijn deze: «De kleine Staten in dat deel van Europa hier worden in het zinsverband der rede bedoeld Nederland en België wenschen niets anders dan met rust gelaten te worden. Hetgeen zij het meest vreezen, is niet zoo zeer een inbreuk op hun neutraliteit, dan wel een inbreuk op hun onafhankelijkheid* en voorts: «Engelands belangen zijn in de hoogste mate gemoeid met het handhaven der neu traliteit van België*. Het komt ons voor, dat Engelands over- wegingen over het al dan niet ingrijpen in hoofdzaak hebben geloopen over het belang van Engeland om Frankrijk voor totalen ondergang te behoeden en zulks om, door het doen eerbiedigen van België's neutrali teit, Frankrijk's Noordoostgrens te behoeden tegen een inval van Duitschland, omdat Frankrijk, vertrouwende op België's neutrali teit, daar geen versterkingen heeft, en voorts, om Frankrijk's Noordelijke en Westelijke kus ten niet over te laten aan een aanval van de overmachtige Duitsche vloot. Het bericht, dat Duitschland aan België den oorlog had verklaard en er van een doen eerbiedigen der neutraliteit geen sprake meer was, en dus evenmin van het behoeden tegen den aanval over Frankrijk's Noordoostgrens, heeft Engeland geen keus meer gelaten, tenzij het kalm de vernietiging van Frank rijk had willen toelaten door zijn oorlogs verklaring aan Duitschland wenscht Enge land thans te beproeven of het althans het zoozeer gevreesde optreden der Duitsche vloot kan verhoeden. Waar nu voorts Minister Grey zeide«Daar wij tot dusver ons n->t hebben verbonden om een landingsleger uit te zenden, op grond der overweging, dat onze ontzaglijke ver antwoordelijkheid in Indië en andere deelen der wereld ons noodzaakt, met groote voor zichtigheid te werk te gaan*, daar is het duidelijk, dat van het uitzenden van een landingsleger in de eerste dagen geen sprake kan zijn, en nu het motief «doen eerbiedigen van België's neutraliteit* vervallen is, kan eventueel zulk een leger slechts nut hebben tot steun van de Belgische of de Fransche troepen. \foor beide gevallen zou een landing van Engelsche troepen in Zeeland geen zin hebben. Sedert Brugge zeehaven is geworden, is deze plaats met Ostende het aangewezen landingspunt op de Belgische kust, en al is het vaarwater vóór Ostende—Zeebrugge niet bijzonder voordeelig voor het aan wal bren gen van troepen, de Noordzee biedt daar ter plaatse ruimte en water genoeg aan het dekkingseskader, zoodat de transportvloot geen gevaar loopt, terwijl de landingstroepen met open armen in België zullen worden ontvangen. Een landing van een Engelsch leger op Walcheren zou als bedreiging van Duitsch land slechts waarde hebben, indien het on gestoord en ongedeerd over de eilanden en door Noord-Brabant de Maas kon bereiken en deze bij Roermond kon overtrekken, om van daaruit druk te oefenen op de lijn Essen—KeulenAken, thans een strategische operatielijn. Daargelaten of een landing van een En gelsch leger te Vlissingen, of elders op Walcheren, meer of minder kans van slagen zou hebben, is het zeker, dat wij Engeland onmiddellijk den oorlog zouden verklaren, ons leger bij elkaar trekken en het Engel sche op een voor ons gunstig terrein tot een veldslag zouden dwingen. Hier de kansen van zulk een veldslag te overwegen, is om verschillende redenen niet geoorloofd, maar onze lezers mogen gerust op gezag aannemen, dat Engeland de weder- zijdsche verhoudingen genoeg kent om zich aan een dergelijk avontuur niet te wagen.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1