Dinsdag II Augustus 1914. No. 8452. 63e Jaargang. Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff" HOOFDREDACTEUR p. j. r&SDSRzzs. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en ZaterdagavondAbonnement per 3 maanden f 1. franco per post f 1.15. Advertenticn 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officiefile- en ontelgenings- advertent'fin per regel 15 cent Reclames 1—5 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentifin van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: ZORTEGRACHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. KENNISGEVINGEN. De Gedeputeerde Staten van de Provincie Utrecht, Gezien het Koninklijk besluit d.d. 10 Juni 1914, no 22, waarbij de heer mr. dr. F. A. C. graaf Van Lynden van Sandehburg, met ingang van 1 Augustus 1914 is benoemd tot Commis saris der Koningin in deze Provincie; OveUregende, dat ingevolge art. 21 der Pro- vinémt wet hierdoor eene vacature is ontstaan in de vergadering der Staten van deze Provincie voor het kiesdistrict Amerongen, in welke va cature Behoort te worden voorzien; Gelet op de artifcplen C en 7 der Provinciale wet Gezien de Wet van 5 November 1852 (Staats blad nu. 197) houdende regeling van de verdee- lwg der Provinciën in kiesdistricten, ter benoe ming der leden van de Provinciale Staten enz., zooale die laatstelijk gewijzigd is bij de Wet van 31 December 1904, (Staatsblad no 469) Hebben goedgevonden: le. Te bepalen, dat de verkiezing van een lid dsr Provincial* Staten van Utrecht, in het kies district Amerongen, zal geschieden op Vrijdag den 28 Augustus 1914, zullende de stemming, zoo noodig, geschieden op Donderdag den 10 September 1914, en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag den 22 September 1914 2e. Dit besluit te zenden aan den Burgemeester der Gemeente Amerongen ter kennisneming en verdere uitvoering, zullende bet wijdere ter al- gemeene kennis worden gebracht door afkondi ging in het „Provinciaal-blad" en door opne ming in het „Utrechtsch Provinciaal en Stedelijk Dagblad" en in de „Amersfoortsche Courant". Utrecht, 3 Augustus 1914. De Gedeputeerde Staten voornoemd, Van LYNDEN van SANDENBURG, Voorzitter. A. van DOORNINCK, Griffier. Uit een ingesteld onderzoek is mij gebleken, dat verschillende bakkers hunne broodprijzen kunstmatig verhoogen door het gewicht te ver minderen, en zulks niettegenstaande de bestaande prüzen veelal vrij hoog mogen worden genoemd. Met ernst moet ik tegen elke verhooging van prijs of vermindering van gewicht op ditoogen blik waarschuwen en breng in herinnering, dat de maximum-prijs voor gewoon, goed doorbakken, gaar wittebrood (bereid uit volle melk) 22 cent per Kilogram is. Streng toezicht zal worden gehouden en even tueel zullen de namen der betrokken bakkerB worden bekend gemaakt. Amersfoort, 9 Augustus 1914. De Burgemeester van Amersfoort, Van RANDWIJCK. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter openbare kennis, dat bij bun be sluit van 7 Augustus 1914 aan M. H. J. van LENT, te Amersfoort, en zyne rechtverkrijgenden voorwaardelijk vergunning is verleend tot het plaatsen van een ruwe-oliemotor van 1.5 P. K. voor het dryven van verfmolens in het Erceel aan de Valkestraat No. 31, op het perceel dastraal bekend Gemeente Amersfoort, sectie E no. 4007. Amersfoort, 8 Augustus 1914. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. 1 Van groenten was de marktprijs heden ochtend Snijboonen 10 tot 15 cent per honderd. Princesseboonen 4 tot 6 cent per honderd Aardappels (boerenjongens) f 1.75 per halve H. L. of 8 maal 5 kop. Als men voor winst berekent respectieve lijk 8, 2 en 3 cent, weet men, welke de ver koopprijzen moeten wezen. Amersfoort, 11 Augustus 1914. De Burgemeester van Amersfoort, VAN RANDWIJCK. Het behoeft geen betoog, dat daardoor de handel geheel ontwricht is geworden, zoodat alle firma's niet anders dan a contant ver- koopen. In aansluiting met de publicatie van het EdelAchtbaar Hoofd dezer Gemeente meent de Kamer opmerkzaam te moeten maken, dat de Hooge Regeering besloten heeft, geen moratorium af te kondigen en dat dus voor iedereen de verplichting blijft bestaan om hetgeen hij schuldig is op tijd te betalen. Zij vestigt in hun eigen belang de aan dacht van alle neringdoenden, zoowel kleine als groote, op het feit, dat zij zoo spoedig mogelijk aan hunne verplichtingen moeten voldoen, willen zij niet de nadeelige gevol gen ondervinden. Zij vertrouwt tevens, dat de financieele instellingen in deze hunne medewerking zullen verleenen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd, J. GEK. KLEBER, Voorzitter. H. P. VAN IIASELEN, Secretaris. Amersfoort, 10 Augustus 1914. De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier heeft met groot leedwezen den loop der gebeurtenissen gade geslagen en niet het minst de algemeene paniek, waardoor bijna iedereen werd beheerscht, een paniek, die, naar zij meent, wel wat ongemotiveerd was en die velen in de meening bracht, dat zij nu niet meer noodig hadden om aan hunne verplichtingen te voldoen om op tijd te betalen. Natuurlijk dient hier een groot onderscheid gemaakt tusschen de welgestelden, die thans niet kunnen betalen omdat zij hun activa niet kunnen realiseeren dan met geweldig verlies, en zij die niet willen betalen, ofschoon zij contant geld in overvloed hebben. Eerstbcdoelden zullen den bestaansstrijd der neringdoenden zooveel mogelijk verlich ten zoodra zij daartoe maar in de gelegen heid worden gesteldlaatstbedoelde» hebben hun egoïsme thans weg te bergen liefst voorgoed en moeten, willen zij weer worden aangezien voor fatsoenlijke menschen, betalen hetgeen ze schuldig zijn, opdat het leger van werkloozen niet nóg meer worde vergroot door het ontslaan van personeel, het tijdelijk sluiten v«n zaken, of hoe dan ook. In dezen tijd heeft Let volk achter de weermacht er óok voor te waken, dat het zijn verplichtingen nakomt, er voor te zorgen, dat er niet éen onbetrouwbare schakel is in de keten, welke niet mag worden verbroken, wil aan het land niet nóg grooter nadeel worden toegebracht. Komt, zoekt uw rekeningen eens op en betaalt zeal is 't ook maar ten deele. gemobiliseerd. Dat werpt een eigenaardig licht op de officieele verzekeringen van het tegendeel. Doet uw plicht. Vrijdag 31 Juli, de dag waarop militie en landweer, plotseling werden gemobiliseerd, kwam er uit den aard der zaak veel ontstel tenis in menig gezinden daaraanvolgenden Zaterdag heette het, dat de bankbiljetten waardeloos zouden worden, dat de spaar banken hun verplichtingen niet zouden na komen; allerlei andere ijselijkheden werden ten beste gegeven en door zelfs zeer ver- standigen als zoetekoek geslikt. »Hou wat je hebt», riep meneer Kopkwijt; »Van mij geen cent* echode juffrouw Her senloos. Er zijn er, die op een hun aange boden quitantie schrevenBetaalbaar Maan dag na de crisis*. Verleden week hebben we het openlijk in een vergadering hooren uitspreken, dat ambte naren het doet er nu niet toe of zij hun tractement, dan wel een voorschot daarop, juist op tijd ontvingen van het Rijk, de Pro vincie dan wel van de Gemeente of andere groote lichamen alsof dat zoo maar ver oorloofd is, zelfs hun huur schuldig bleven. Leger en landweer zullen hun plicht doen tot het uiterste. Aan ons de taak om velen van hen die uittrokken hun plicht niet nóg moeilijker te maken dan hij reeds is. Ik ken een zakenmannetje, dat, plotseling onder de wapenen geroepen, aan zijn jonge vrouw met twee kindertjes, waarvan een nog wel ziek, slechts éen tientje kon achterlaten. Zoodra hij in zijn garnizoen was aangeko men, schreef hij aan zijn vrouw toch vooral quitanties te laten innen, desnoods zelf te gaan. Morgen brengen in plaats van soms reeds heel oude vorderingen het geldt hier nog wel een zoogenaamde luxe-zaak (voedings artikelen zijn de eenige, die men hier niet tot »luxe« rekent) te voldoen, zendt men de quitanties onbetaald terug. En men ontziet zich niet, een grooten mond op te zetten over de onbeschaamdheid* van den mid denstander die beleefd vraagt om zijn eigen geld. Alsof daarvan het gezin kan leven, het personeel kan uitbetaald, het patiëntje kan krijgen hetgeen het noodig heeft, het lijden van het vrouwtje niet nóg wordt vergroot. Meer dan schandelijk uit zich bij sommigen de zelfzucht, juist in een tijd waarin gemeen schapszin zoo heerlijk naar voren treedt en het eenige middel is om het hoofd te bieden aan den druk der omstandigheden. Gij, die nu op het geld blijft zitten, be denkt toch, dat er a n d e r e r geld bij is, dat het meer dan ooit zaak is, te betalen hetgeen gij schuldig zijt, dat het plicht is om eens na te gaan of ge de soms heel groote zorgen van uw leveranciers niet kunt verlichten door oude rekeningen te betalen en de betaling maar niet uit te stellen tot »na de crisis*. Aan wien de schuld Vadertje*, de Russische Czar, de man van het Vredespaleis is er grooter aanfluiting denkbaar heeft een Oranjeboek doen uitgeven over de diplomatieke onderhande lingen, vóór het uitbreken van den oorlog gevoerd. Daarin staat de bewering, dat Duitsch- land het laatste bemiddelingsvoorstel van Grey beeft afgewezen. Deze bewering is onwaar, wordt uit Ber lijn geschreven; Duitschland heeft in tegen deel het laatste voorstel van Grey gesteund, opdat Oostenrijk-IIongarije in onderhande ling zou treden onmiddellijk na de bezetting van Belgrado en Servisch grondgebied. De te Weenen op deze wijze met nadruk on dernomen bemiddeling is echter door de Rus sische mobilisatie illusoir gemaakt. Verder beweert de Russische Regeering, dat de Duitsche Regeering, terwijl de onder handelingen in vollen gang waren, de mobi lisatie aanving, een ultimatum stelde en den oorlog verklaarde. Ook deze voorstelling is onjuist. De Rus sische Regeering keert den gang van zaken om. Nog Donderdag, den 30sten Juli, werd de Russische Minister van Buitenlandsche zaken door den Duitschen gezant er van in kennis gesteld, dat de bemiddelingspogingen van de Keizerlijk Duitsche Regeering wer den voortgezet en dat het antwoord op den laatsten door de Duitsche Regeering te Weenen ondernomen stap nog niet was ont vangen. De den volgende ochtend bekend gewor den mobiliseering van de geheele Russi sche land- en zeemacht moest onder deze omstandigheden in Duitschland te meer als een uittarting worden opgevat, aangezien de chef van den Russischen Generalen staf eenige dagen voordien aan den Duitschen militairen attaché had verzekerd, dat in ge val van het overschrijden van de Servische grens door de Oostenrijkers slechts aan de Russische, maar niet aan de Duitsche grens zou worden gemobiliseerd. De Frankfurter Zeitung* van 7 Augustus schrijft Er hebben in deze dagen diplomatieke manoeuvres plaats, die ten doel hebben Duitschland als den verstoorder van den vrede voor te stellen. Geen onbevooroor deeld mensch kan er aan twijfelen, of het was Rusland, dat ons tot dezen oorlog heeft gedwongen, hem door zijn mobilisatie onver mijdelijk maakte en door zijn militair ingrijpen feitelijk is begonnen. Al hetgeen over de houding van Frankrijk bekend werd gemaakt, had slechts ten doel Duitschland als de aanvallende partij voor te stellen. Uit berichten in Engelsche bladen blijkt, dat de Russen ook aan de Duitsche grens reeds een week vóór de Duitschers hebben Het Bestuur der classis Amersfoort van de Ned. Hervormde kerk heeft tot de ker keraden een schrijven gericht, waarin onder meer wordt gezegd: »Zoo noodig worde er tot leniging van tijdelijken nood samenwerking gezocht met Gemeentebesturen, met particulieren, met vereenigingen, met andere kerken. Mede door uw toedoen kome er dan georganiseerde barmhartigheid. Men wete van elkander wat er geschiedtmen werke elkander in de hand. >In vele Gemeenten zijn militairen gele gerd. Opent voor hen tijdelijke Tehuizen vergoedt hun het gemis van huiselijke om geving spoort aan tot gastvrijheid voor mi litie en landweer. Kloeke mannen en vrou wen zullen u hierbij gaarne ter wille te zijn. Verstaat u met hecren kerkvoogden over het beschikbaar stellen van plaatsen in de kerken ten behoeve van soldaten, die tot onze kerk behooren of de godsdienstoefeningen er van willen bijwonen. Treft ook hierin zulke rege lingen, die hun ten goede kunnen komen. Misschien worden er in uw omgeving ambulances, enz. gereed gemaakt. Men zij tijdig verzekerd, dat predikanten bereid zijn tot de geestelijke verzorging dergenen, die deze noodig mochten hebben, enz. Laten wij wakker zijn in alles en zorgen, dat ieder van onzen dienst ten volle verze kerd zij. Wij weten, dat onze hulp is in den naam van Hem, van wien onze vaderen zongen Mijn schild en mijn betrouwen Zijt Gij, o God, mijn Heer*. In overleg met den Minister van Oorlog zijn door den aartsbisschop van Utrecht be noemd tot aalmoezeniers te Amersfoort de kapelaans B. G. C. M. Hafkemeijer en J. B. F. Ilooglugt. Ook in de Ned. Hervormde kerk is Zon dag een gebeds-ure gehouden voor den nood dezer tijden. Om twee uut hield ds. W. J. Meiners een godsdienstoefening voor de Hervormde mi litairen op het voorterrein der Infanterie-ka- zernesde R. K. militairen gingen om half drie naar de kerk op het Zand. H. M. de Koningin heeft gistermiddag te 's-Gravenhage een vergadering geopend van vertegenwoordigers van verschillende ver eenigingen, die op haar uitnoodiging zullen samenwerken om plannen te beramen en uit te voeren opdat aan de benarde omstan digheden waarin velen verkeeren, zooveel mogelijk het hoofd worde geboden. H. M. schonk f20 000. De heer W. van den Donker werd bevor derd tot adelborst ie klasse. De heer P. J. Landman, decorateur bij den heer P. van Veen Jr., verwierf de Lagere akte Handteekenen. De in Mei 1913 op zijn verzoek gepen- sionneerde generaal-majoor R.J. graaf Schim- melpenninck heeft zich weder ter beschikking gesteld en is in dienst gesteld als adjudant van H. M. de Koningin. Bij Kon. besluit van 7 dezer is o. a. be paald, dat van het Ned. Roode Kruis den rang hebbenvan majoor de divisie-commis saris, van majoor de rechtsridders der Jo- hanniter- en der Malthezer-orde, van kapi tein de artren met verantwoordelijke leiding, van ie luitenant de overige artsen, van ser geant-majoor de gediplomeerde hoofdver plegers, van sergeant de ploegcommandanten van transport-colonnes, van soldaat de gedi plomeerde helpers dier colonnes. Nog altijd komen giften in voor het plaat selijke comité van het Ned. Roode Kruis, evenals aanbiedingen voor persoonlijke hulp verleening.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1