Zaterdag 15 Augustus 1914. Nq. 8454. 63e Jaargang. Uitgave van de Naainlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cieeff" HOOFD-REDACTEUR F. J. 7RSD2HXKS. AMERSFOORT. Verschijnt DinsdagDonderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden ft. franco per post f1.15. Advertontion 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en ontelgenlngs- advertentiën per regel 15 cent Reclames 15 regels f 1,25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers io cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORTXGZtAOHT O. Postbus 9. Telefoon 19. KENNISGEVINGEN. JACHT. De Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht, Gezien het bcaluit van de Gedeputeerde Staten dier Provincie van den 27sten Juli 1914, Ie afdee- ling, no. 132/59, Gelet op artikel 11 der Jagtwet, Brengt ter kennis van de belanghebbenden 1. dat de opening der jacht op klein wild, vermeld in de 2de zinsnede van art. 17 der voormelde wet, voor dit jaar in de Provincie Utrecht is vastgesteld op Dinsdag 1 September a. s. met zonsopgang, met uitzondering van de jacht op hazen en fazanten, waarvan de opening is bepaald op Dondardag 1 October a. s met zoneopgang 2. dat de lange jacht alleen des Dinsdags en des Vrijdags van elke week zal mogen worden uitgeoefend, en het jagen in ongemaaid te veld Btaand koren, peulvruchten en klaverzaad, welke nog in 1914 moeten geoogst worden, verboden is, evenals het jagen in tabakslanden, zoolang het zoogenaamd bestgoed niet is geoogst 3. dat de jacht op reebokken zal zijn geo pend van. Donderdag 1 October a. s. met zons ondergang tot 1 December d.a.v. met zonsonder gang, en de jacht op reegeiten zal zijn geopend van 16 November a. s. met zonsopgang tot 1 December d.a.v. met zonsondergang 4. dat de jacht op reekalven niet zal worden geopend. Utrecht, C Augustus 1914. De Commissaris der Koningin voornoemd, VAN LYNDEN VAN SANDENBURG. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter openbare kennis, dat de balans, winst- en verliesrekeningen der gemeente Gas fabriek en Waterleiding over het dienstjaar 1913 vanaf heden gedurende veertien dagen voor een ieder op de Secretarie der Gemeente ter lezing liggen. Afschrift dier rekeningen is tegen betaling der kosten verkrijgbaar. Amersfoort, 14 Augustus 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. I)e Secretaris, A. R. VEKNSTRA. LANDSTORM. Oproeping tot den werkelijken dienst van tot den landstorm behoorende dienstplichtigen. Ter voldoening aan de daartoe door de be voegde militaire autoriteit gedane uitnoodiging roept de Burgemeester der Gemeente Amersfoort tot den werkelijken dienst op de hieronder ver melde tot den landstorm behoorende dienst plichtigen, die in deze Gemeente voor den land storm staan ingeschreven. Petrus Jouannes MEINDERS en Bkrnardcs SCHOOLEMAN, beiden van de jaarklasse 1898, model no. 2, onderscheidenlijk onder volgnummor 8 en 14, met last om zich aan te melden te 's-Graven- hage, bij den Plaatselijken of Garnizoenscom mandant, op 18 Augustus 1914, om 2 uur des namiddags, om dienst te doen bij de wapens en dienstvakken van de Landmacht. De aandacht van de opgeroepenen wordt iD het bijzonder gevestigd hierop 1. De opgeroepene, die niet aan de oproeping voldoet, wordt als deserteur behandeld, zoodra hy ingevolge den last van den Minister van Oorlog als doserteur is afgevoerd. 2. De opgeroepene, die door ziekte of lichaams gebrek buiten staat is, aan de oproeping te voldoen, moet daarvan onverwijld kennis geven aan den Burgemeester, onder overlegging van een desbetreffende geneeskundige verklaring, afgegeven door een tot de uitoefening van geneeskunde in Nederland bevoegd persoon. 3. Voor zoover aan de opgeroepenen bij hunne opkomst uniformkleeding wordt uitgereikt, wordt hunne burgerkleeding vanwege de militaire autoriteit en op 's Rijks-kosten gezonden aan den Burgemeester hunner woonplaats, ten einde aan hunne woningeD te worden afgegeven don wel te worden opgelegd ter wederuitreiking aan de eigenaars, zoodra dezen naar hunne haardsteden zijn teruggekeerd. 4. De opgeroepene behoort mede te brengen de aan hem uitgereikte kennisgeving nopens sijne inschrijving voor den landstorm en liet zakboekje, zoomede do andere bescheiden, wolke van vorigen militairen dienst in zijn bezit mochten zijn. Amersfoort, 14 Augustus 1914. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. GROKNTEPRIJZEN. Veiling 13 Augustus. Snyboonen 10 il 12.5 cent per honderd. Princesseboonen 2.25 il 5 Aardappelen f2.10 per H. L. (eigenheimers). Kropsla f 0.55 A f 1.30 per 100 krop. Savoyekool 4.5 il 5 cent per stuk. Roodekool 4.5 A .5 Audijvie 55 il 80 cent per 100 struiken. Wortelen 8 cent per bos. Markt 14 Augustus. Snjjboonen 12 A 20 cent per honderd. Princesseboonen 3 il 0 Aardappelen f 1.75 per H. L. (boor en jongens). f 2.50 per H. L, (goede burgers). Waarom de Dtiitsciici-s in België vielen. Duitschland moest thans den oorlog ver klaren aan Frankrijk, omdat het de zekerheid had, dat Frankrijk en Rusland het in 1915, dus volgend jaar, lamgelegd zouden hebben, hetzij door dan twee zeer sterke legermachten geheel gereed te hebben, hetzij door het den oorlog te verklaren. Noodgedrongen, werkelijk om het behoud van het Duitsche Rijk, heeft de Duitsche Keizer den oorlog verklaard en onmiddellijk daarop de op 15 November 1831 gewaar borgde neutraliteit van Luxemburg en van België geschonden. Wil het Frankrijk onschadelijk maken, dan moet Duitschland, ten koste van hoeveel menschenlevens en andere offers ook, een inval doen in Noord-Frankrijk en moeten de Duitsche "legers zich een doortocht banen door de Moezelpoort of door de Maaspoort, zoo mogelijk door beide, afrekenen met Frankrijk en daarna Rusland te lijf gaan. Nemen we nu eens de kaart van Frankrijk vóór ons bij hetgeen generaal jhr. G. F, van der Goes schrijft. Luneville ligt Oostwaarts en op 25 K. M. van Nancy, bij het punt van samenkomst der riviertjes Meurthe en Vezouse en der grootc wegen, die van Colmar, Schletstad, Straats burg en Saarburg in Zuid-Westelijke, Wes telijke en Noord-Westelijke richting van Nan cy voeren; het is 45 K. M. verwijderd van Epinal en even zoover van Toul, de beide eindpunten van de z.g. »trouóe de la Moselle f. Zoolang dus Luneville in het bezit is van de Fransche troepen, wordt een opmarsch van Duitsche troepen, met het doel om de Moezelpoort te forceercn, in de rechterllank ernstig bedreigd, en het is dus duidelijk, dat de Duitschers aan het bezit van Luneville groote waarde hechten, maar óok, dat het in bezit nemen van Luneville het voorspel is of zal worden van den aanval op de Moezel- poort., Deze *trouéec, zooals reeds gezegd, bevaï het Moezelgedeelte tusschcn Epinal en Toul en heeft een breedte van 08 K. M.dit ge deelte is geheel van versterkingen ontbloot en door de Franschen opengehouden om als uitvalspoort te kunnen dienen. Epinal en Toul zijn verschanste leger plaatsen, dns omringd door een kring van forten, terwijl zoowel de strook Epinal—-Bel fort als de strook ToulVerdun zoodanig zijn versterkt en versperd, dat een, doordrin gen in deze vakken slechts mot onmiddellijke offers zou kunnen gelukken. Achter, dus Westelijk van de trouée de la Moselle liggen, respectievelijk 60 K. M. van Epinal en 15 K. M. van Toul, bij Neuf- chateau en Pagny sperfortcn, djenende om naar deze punten voerende spoor- en straat wegen af te sluiten; hun werking strekt zich echter niet verder uit dan de uitwerking van hun geschutvuur en is dus van geen invloed bij een aanval op de Moezclpoort. Het terrein Oostelijk van de Moezelpoort is met tallooze verharde wegen doorsneden en legt aan den opmarsch van verschillende evenwijdig opmarcheerende colonnes geen moeilijkheden in den wegindien deDuitschc troepen Colmar en Luneville in hun bezit hebben, kunnen zij langs een vijftal groote wegen naar de Moezelpoort oprukken, om deze bijvoorbeeld tusschcn Chatal en Bayon te forceeren. Zijn de Duitsche troepen in deze strook de Moezel over, en lukt de aanval op de Maaspoort, tusschen Verdun—Mézières, dan kunnen de Duitsche legers concentrisch op rukken. De Maaspoort strekt zich uit van het ver sterkte Verdun tot aan Mézières over een lengte van 80 K.M.het gedeelte Stenay— Sedan - Mézières is slechts ongeveer 20 K.M, van de Belgische grens verwijderd, terwijl de afstand van Verdun tot de T.uxemburgsche grens 40 K.M. bedraagt. In Zuidoostelijke richting van Verdun lig gen op ongeveer 50 K.M. de verschanste legerplaatsen Nancy en Toul tusschen Moezel en Maas. Een oprukken in Noordwestelijke richting naar de Maas, van een leger dat de Moezel poort heeft geforceerd, is dus niet denkbaar, omdat het daar zou stuiten op het Kanaal van de Marne met de zooeven genoemde versterkte legerplaatsen en de forten bij Pagny en Commercy. Bovendien is het ter rein ten Noorden van de lijn Nancy—Toul Commercy doorsneden door tallooze ri viertjes en overdekt met vennen en groote boschperceelen, terwijl de wegen loopen in de richting Oost West. De opmarschrichting uit het Oosten naar de Maas ligt hier dus ten Noorden van de lijn Verdun Zuidwestpunt van het Groot hertogdom Luxemburg. Bedenken we nu, dat de trouée de la Moselle slechts 68 K.M. breed is en aan de beide uiteinden de versterkte legerplaatsen Epinal en Toul liggen, dan is het duidelijk, dat daar geen ruimte is voor meer dan éen leger, en dat de Duitschers, om met 335 legers Frankrijk binnen te kunnen dringen, genoodzaakt, zijn geweest over het onzijdige gebied van Luxemburg en België te gaan. Wij willen de neutraliteitsschending hier mede niet excuseercn, doch haar alleen ver klaren, onder opmerking, dat een binnenruk ken van Frankrijk in het Zuidoosten, door de Poort van Bourgondie, aan een langdurig oponthoud zou bloot stellen. Hier toch is de trouée afgesloten door de vesting Belfort met haar grooten fortenkring en de versterkingen bij Montbéliard en Lo mond, zoomede de daarachter gelegen sterke vestingdriehoek Langres DyonBesan<,on, welke laatste versterkte legerplaats aan den voet van de Zwitserschc Jura grenst; voorts is het terrein Oostwaarts van de lijn Bel fortMontbéliard zeer doorsneden en met vennen overdekt, dus voor operatiën van groote troepen massa's weinig geschikt. Keeren wij thans terug tot de Fransche versterkingen aan do Maas ten Noorden van de lijn Verdun Zuidwestpunt van het Groothertogdom Luxemburg. Wij vinden hier op een afstand van 5 K. M. van de T.uxemburgsche grens een sperwerk bij Longuy en op 9 K. M. van de Belgische grens een sperwerk bij Montmédy, beide bestemd om de spoor- en straatwegen te bestrijken, die respectievelijk uit Luxem burg en België voeren naar de Maaspoort. Zooals reeds gezegd, zijn er tusschen Ver dun en Méziéres geen permanente verster kingen aan de Maas; bij Meziéres ligt het sperfort van Ayvelles en bij Givet, het Noord punt van Frankrijk, weder een sperfort. Deze laatste forten zijn van zeer beduidende betee- kenis voor de bestrijking van het Oostwaarts gelegen zeer boschrijke terrein. Achter de trouée de la Meuse op een afstand van drie A vier dagmarschcn liggen in een bol gebogen lijn de versterkte leger plaatsen La Fèrcs, Laon en Reims; Ooste lijk van La Fèrea, op den wegnaar Givet, ligt nog een sperwerk bij Ilirson en Westelijk van de genoemde vestingen een dergelijk werk bij Soissons. Men ziet dus, dat een overgang over de Maas, buiten de trouée. op krachtige per manente versterkingen stuit en het Duitsche leger-commando terecht aanstuurt op de poorten. Wij spraken hierboven van de mogelijkbield, dat de Duitschers ongeveer een half mlllioen troepen zullen bestemmen om de trouées van Moezel en Maas te forceeren en van daar concentrisch op te rukken in de richting Parijsofschoon dit cijfer groot schijnt, is het niet overdreven, want men moet bedenken, dat van de door ons genoemde versterkte legerplaatsen en sperwerken vele zullen moeten worden ingesloten, ten einde te beletten, dat van die steunpunten uit de Duitsche operatie-lijnen aanhoudend worden bedreigd. Oudtijds ging een leger geen vesting, die zijn operatie of étappe-lijnen in gevaar kon brengen, voorbij, zonder haar naar de regels van de kunst te belegeren. Daarmede gingen natuurlijk weken, soms maanden verloren thans is een dergelijk tijdverlies niet meer mogelijk en derhalve zullen de Duitsche le gers er zich toe moeten bepalen om de bij operatie-lijnen gelegen vijandelijke sterkten afdoende tc observceren, terwijl de hoofdmach ten voortrukken. Resumcercnde cn in aanmerking nemende het overwegend belang voor Duitschland om den veldtocht in Frankrijk in gunstige banen te leiden, eer het in Silezië door Rusland ernstig wordt bestookt, komt men vanzelf tot het inzicht, dat Duitschland moest over gaan tot de schending der onzijdigheid van België en Luxemburg. De oorlog. EEN POLITIEKE VOORSPELLING. Een paar dagen geleden bereikte ons bet gerucht, dat de diplomatie te Brussel heime lijk werkzaam was, misschien wel aan den vrede. Sedert is dat alweer tegengesproken. Over de neutraliteit van Nederland en Noor wegen heette het te gaan, en zóo weinig was er sprake van vrede, dat juist nu Italië, wegens het bombardement van Anti var!, zich gereed maakte, Oostenrijk te gaan be oorlogen. Nu moet ai dadelijk dit gezegd worden, dat de aanvallende neigingen van Italië, zoo ze al bestaan, niets te maken heb ben met de mogelijke vredelievende stem ming onder de strijdende Staten. Wij kunnen het natuurlijk niet weten, maar het lijkt ons verre van onwaarschijnlijk, dat deze er nu reeds genoeg van zouden hebben. Alles is anders gcloopcn dan men dacht. Duitschland geloofde zijn vijanden te zullen verpletteren de Keizer zei het nog in zijn eerste toe spraak >wir werden den Feind zerschmet- torn*' Daar is niets van gekomen. Het wordt gewoon kans tegen kans. Een militaire mo gendheid, tc land sterker dan de andere, bestaat niet. En zelfs ter zee is dal nog niet zoo zeker. De Engelsche vloot kan evenmin zeggen >Ik kwam, zag en overwon* als het Duitsche leger. Nu de oorlogsfurie is ont ketend beseft men eerst wat een neder laag zal bcteekenen. Is het oorlogvoeren wel mogelijk Mil- lioencn soldaten worden naar de grenzen vervoerd. Dat is mogelijk gebleken ten koste van het stopzetten van alle verkeer, zelfs met de neutrale buren. Men heeft verrader lijke aanslagen voorkomen, maar ten koste van een optreden tegen de vreemdelingen, die men in vroeger eeuwen barbaarsch zou hebben gevonden. Nu moet men die groote legers dagelijks voeden ten koste van een land, dat van zijn arbeidskrachten is beroofd. Vroeger dacht men nog vaag >de oorlog moet den oorlog voedenwij plunderen bij den vijand*. Maar de vijand heeft zelf niets. Het internationaal verkeer is zóo omvangrijk gebleken, dat geen Staat eigenlijk op zich zelf meer kan bestaan. Men zal toch in de hoofdsteden van Europa niet zóo blind zijn

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1