Dinsdag 18 Augustus 1914. No. 8455 63e Jaargang. Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „Be Amendoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff HOOFDREDACTEUR F. J. FREDERIZS. AMERSFOORT. Verschijnt Dtnjuhg-, Donderdag- en ZaterdagavondAbonnement per 3 maanden ft.— franco per post /1.15. Advertentien 1 6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieêle- en ontelgenlngs- advertentiën per regel 15 cent Reclames 1—3 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentien van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTSGRAOBT 9. Postbus 9. Telefoon 19. De hooikist. In het vorig nummer ried een lezeres aan, ter besparing van kookgas gebruik te maken van de hooikist 't Is ons opgevallen hoe heel velen sedert Zaterdagavond informeerden wat nu toïh eigenlijk wel een hooikist is. Te meer viel dat ons op omdat reeds in het najaar van 1893 nu wijlen dr. Middel burg de hooikist, die hij in Scandinavië had leeren kennen, hier introduceerde maar óok omdat de Industrie- en huishoudschool èn in de betere standen èn door haar volkscursus sen nu toch al aan wel zeer velen dit hoogst nuttig hulpmiddel heeft doen toepassen. Buitenmenschen, die een veeren bed heb ben, plegen in den hooitijd, of als er andere werkzaamheden op het veld zijn die alle handen noodig maken, het eten half gaar zóo van 't vuur in' het bed te zetten, de kussens er bovenop. De warmte blijft behou den in pan of pot en laat het eten volkomen gaar worden. De hooikist nu berust geheel op het zelfde principe hooi is óok een heel slechte warmte geleider. De hooikist is een goedsluitende, stevige houten kist. Elke kist kan daarvoor gebruikt, als men de naden maar goed toeplakt met papier. Die kist wordt gevuld met hooi en dit bekleed met zakkengoed. Voor pan of pot wordt een opening uitgespaard, waarin de pan zooveel mogelijk pastop de pan wordt weer een kussentje van hooi gelegd. Men kan ook zoo'n hooikist koopen, met keurige emaille-pannetjes er in doch men kan haar best zelf maken. Ook de deksel moet goed sluiten en men vuile die met hooi zóo, dat de pan waarin het eten geheel door het niet al te stevig aangestampt en door het zaklinnen bij el kaar gehouden hooi aan alle kanten is om geven met een oude zak en een paar vertinde spijkertjes doet men al heel veel. Wie geen kist en geen hooi heeft, kan mand of mandje gebruiken waarin courant- papier het papier van de »Amcrsfoortschc Courant* is, dat spreekt vanzelf, daarvoor buitengewoon geschikt en doet absoluut het zelfde resultaat bereiken. Het voordeel van hooikist of papiermand is, dat spijzen, die anderhalf uur moeten koken om gaar te worden, slechts een kwar tier op het gas behoeven te staan en verder gaar worden in de hooikist. Bezigt men een mandje met papier dan behoeven de spijzen slechts een zesde van den gewonen tijd op het gaskonfoor te staan en driemaal zoolang in het papier als ze anders tijd noodig heb ben om geheel gaar te worden. In de hooikist slaagt buitengewoon bouil lon trekken, groenten, stamppot, boonen, erwten, rijst, gort, gierst, havermout, sago, boekweitegort, tapioca, macaroni, enz. De eerste paar keeren zal 't zoo vlot niet gaan, doch met een beetje geduld zal de hooikist een bijna onmisbaar keukenmeubel blijken. Nu we tóch aan 't smullen zijn, het vol gende uit Dordrecht. Daar is men begonnen om artikelen, die tijdelijk weinig waarde hebben, te bewaren voor tijden, waarin krachtig voedsel een welkome gift zal zijn, o.m. voor allen, die uliet in staat zullen blijken, dit te koopen. Van rundermergpijpen, pooten, enz. wordt de bouillon en het vet getrokken, en, zoo niet dadelijk gebruikt, dan bewaard in een koellokaal van het abattoir om later te dienen tot het bereiden van krachtige en smakelijke groenten- of erwtensoep. De "leeschhouwers hebben hun belanglooze me- "ewerking toegezegd, terwijl een conserven fabrikant zich heeft belast met de voorbe werking. Weliswaar hebben we te Amersfoort nog geen koelhuis, doch er zijn Krumeich-potten en Weck-glazen bij de vleet en ieder kan alvast voor zich eens probeeren hoever zij 't brengt met dit »Kochen auf Vorrat*. Ds. W. J. Meiners, predikant bij de Ned. Hervormde Gemeente hier, heeft zich aange meld als veldprediker. Morgenavond te half acht wordt in de Gereformeerde kerk aan de Langegracht weer een bidure gehouden, waarbij andermaal zullen voorgaan ds. Donncr en ds. Teerink. dat anderen, goedgezinden, gedwongen wor den, met betaling in gebreke te blijven en op hun beurt weer de bronnen voor nood zakelijk levensonderhoud van derden ver stoppen. Een dergelijke handelwijze verdient niet slechts afkeuring, doch behoort ook aanlei ding te geven om in het algemeen belang tegen zoodanigen de wet in al haar gestreng heid toe te passen. Het verlecncn van de gunst van uitstel kan slechts zijn bedoeld ten aanzien van Mgr. H. van de Wetering, aartsbisschop *an s ?cntus zlJn Deaoeia ten aanzien van ,n Utrecht, i< benoemd tot groot-officier in h?"' l1"'' .hoo™er in «'P™/®" iolvab.1. de orde van Oranje-Nassau. De vacantiën aan do Gemeentescholen A en B zullen eindigen op 1 September, die aan de scholen C tot G op 25 Augustus. Luitenant-kolonel jhr. E. A. L. Gevers Deynoot, sedert 2 Februari 1914 commandant van het 16e regiment infanterie, is Zaterdag plotseling overleden. Zijn stoffelijk hulsel werd hedenmiddag te 's-Gravenhage ter aarde besteld. De heer J. C. Snouck, loeraar Gymnastiek M. O., is te Alkmaar belast met de lichame lijke opleiding van recrutcn. uit onmacht ten gevolge van de thans heer- schende crisis niet dadelijk aan hun verplich tingen voldoen en van wie kan worden aangenomen, dat zij binnen niet te langen tijd wederom regelmatig hun verplichtingen zullen nakomen. Bijzonder uitstel aan hen, die tot betaling niet geheel onmachtig zijn, wier onmacht niet een dadelijk gevolg is van den oorlogs toestand, of die binnen redelijken termijn toch niet kunnen worden verwacht zich financieel te zullen herstellen, is noch billijk, noch wenschelijk in tegendeel zouden daar door de rechtmatige aanspraken van anderen, de zekerheid van hun belangen en het alge meen verkeer noodcloos worden geschaad. Hoezeer overtuigd, dat door u aan den inhoud van meergenoemde circulaire' geen andere strekking dan de hierboven uiteen- De heer H. J. W. Sevenhuijsen verwierf de Middelbare akte Duitsch, mejuffrouw G. B. Kraanen de Lagere akte Duitsch en de heer G. L. Engels de Lagere akte Engelsch. I gezette zal zijn toegekend en door u de •digc waardeering van do motieven, voor Waar de betalingen van particulieren achterwege blijven, moeten noodzakelijk de leveranciers te kort komen in hun ver plichtingen tegenover den groothandel. Op die wijze zijn de particulieren grooten- 1 deels schuld aan de algemeene stagnatie in nering en bedrijf. Iedereen wordt dus dringend in overvve- ging gegeven, zijn openstaande rekeningen te vereffenne. En wie, na deze herhaalde verzoeken om te voldoen aan hetgeen niets meer is dan zijn plicht, tóch op zijn geld blijft Zitten, mag wel eens ter dege konnis nemen van het volgende schrijven van den Minister van Justitie aan de rechterlijke macht. Die Minister heeft aan den Hoogen Raad der Nederlanden, de gerechtshoven, arren- dissements-rechtbanken en kantongerechten, en aan advocaten, procureurs en notarissen de volgende circulaire gericht Naar mij van verschillende zijden en vooral uit kringen van den handel wordt ineege deeld, heeft mijn circulaire van 3 dezer bij een deel van het publiek tot een misvatting van mijn bedoeling aanleiding gegeven, welke in het belang van een gunstig ver loop van de tegenwoordige economische crisis zoo spoedig mogelijk behoort te verdwijnen. Terwijl dezerzijds daarin werd aangedron gen om zooveel mogelijk een gedragslijn te willen volgen, welke er toe zou kunnen leiden, dat niet dadelijk tot maatregelen van uitwinning wordt overgegaan, wanneer de schuldenaar niet aan zijn verplichtingen vol doet, daartoe gedwongen door de buitenge wone tijdsomstandigheden,schijnen sommigen daaruit de gevolgtrekking te maken, dat in het algemeen de verplichting tot betaling practisch als opgeschort moet worden be schouwd. Het behoeft nauwelijks betoog, dat het tegendeel in de bedoeling was gelegen, waar een zoodanige gevolgtrekking feitelijk zou leiden tot een moratorium, hetwelk de Re- geering thans, blijkens den aanhef van even- bedoelde circulaire, juist zeer onraadzaam oordeelt. Personen, die om redenen van eigenbaat, met het oog op mogelijke stagnatiën in het handelsverkeer in dc naaste toekomst, uit te ver gedreven voorzichtigheid of om welke redenen ook betaling van hun schulden weigeren, hoezeer zij de daarvoor benoodigdi verzoeken om uitstel aangevoerd, in ieder bijzonder geval reeds geschiedt, meende ik goed te doen, bij de algemeene bekendheid, welke aan die circulaire is gegovcn, de juiste bedoeling der Regecring te dezen aanzien nogmaals in het licht te stellen. Ik heb dc eer u bcleetd te verzoeken, voor zoovcol noodig, te willen bevorderen, dat daarmede in rechtspraak en praktijk worde rekening gehouden. hiel en den voet te maken. Dat is heel erg hinderlijk bij het marcheeren. De sokken bij voorkeur onopgerold te zenden en elk paar met een draadje aan elkaar te hechten. Men kent dc adressen, waaraan men ze zenden kan mevrouw Van Reede, Olden- barneveldlnan 46, en mevrouw Frederiks, Kortegracht 9, alhier. Tot groot leedwezen van het comité moe ten de poppenkastvertooningen wegens on voorziene omstandigheden voorloopig gestaakt worden. 't Is echt jammer, want dc jongelui, die met zooveel amino alles in elkaar hebben gezet, hadden nog zooveel aardigs bedacht. E11 dc moeders, maar niet minder het kleine volkje zijn erg teleurgesteld, zoo werd ons van meer dan éen zijde verzekerd. We ge- gelooven dat gaarne, denkend aan de hon derden kinderen, die met elke voorstelling de zaal in 't Valkje, lang vóór don aanvang, vulden. Een woord van hartchjkon dank aan alle medewerkenden vinde hier namens het co mité een plaats. Ook aan de padvinders en de vele jongemeisjes, die met zooveel tact een prettigen geest onder het levendige volkje wisten te doen bewaren. Vol erkentelijkheid zij ook de bereidwillig heid herdacht, waarmode het Bestuur der sociëteit kosteloos de zaal afstond, terwijl den kastelein en diens flinke doortastende, vrouw geen moeite te veel was om het comité te helpen, waar zij slechts konden. Gister werd aan dc kaasmarkt geen kaas aangevoerd. Daar het vervoer thans weer beter is geregeld, is besloten op 24 Augustus 1914 kaas aan te voeren, terwijl door koop lieden toezegging is gedaan om de markt te bezoeken. Het Bestuur van den Bond van den geld en effectenhandel in de Provincie deelt het volgende mede liet Bestuur dringt, met het oog op dc zichtbare ontspanning, er bij de leden op aan, bij opvragingen van deposito's en ore- dit-saldo's geen betalingen te weigeren, noodig voor dc verplichtingen of dc voort zetting van het gewone bedrijf der cliënten. /.ulke weigeringen zouden in strijd zijn met dc bedoelingen van den genomen maatregel, Hot steun-comité reikt thans reeds aan o gezinnen de helpende hand om door de ooilijkc tijden heen te komen, i Van dc groote bouwwerken ligt thans I ïlleon stil de Ambachtsschool. Werkloosheid is er bij schoen- en kleer- I makerij en sigaren makerij. De overigen worden zoo goed en zoo kwaad als 't kan aan den gang gehouden. /.ij die geen enkel vak verstaan, vormen het grootste contingent der workloozen, liet vertrouwen keert terug; bij de Rijks postspaarbank wordt alweer vrij normaal ingelegd. I Bij «Staatscourant* no. 189 zijn gevoegd 1 de Statuten der coöperatieve verbruiksver- eeniging «Samenwerking», vroeger -r> voordeel*. «Ons Het eerste partijtje sokken is reeds ver zonden. Van bevoegde zijde werd ons meegedeeld, dat er groote behoefte bestaat aan sokken en dat elk paar met erkentelijkheid wordt ontvangen. De dames en de jongemeisjes, die zoo naarstiglijk breiden, hebben «onze jongens* te velde en hun superieuren een buitenge woon grooten dienst bewezen. opdracht van den aartsbisschop van gelden hebben of op cenige wijze kunnen j Utrecht zijn alle R. K. Zusters in het aartsbis- verkrijgen, handelen in lijnrechten strijd met dom aan het sokkenbreien voor de militairen, 's lands belang, verergeren noodeloos dn 1 zoo meldt liet «Rotterd. Nieuwsblad*, economische toestanden en zijn aanleiding, Dcnke men er om, geen naadjes in den Voor de rechthebbenden zijn aan het hoofd bureau van politic terug te bekomen een gouden broche, een gouden horloge-ketting, een wit metalen armband, een bril in étui, een fietspomp en ecnige portemonnaies met geW- Op aanwijzing van de politie hier is door die te Haarlem aangehouden een loopknecht, die zijn patroon bestal. Hij is thans ingesloten te Utrecht. I)c politie zit weer heel dik in de na9ht- verblijvers en houdt een extra oogje op de zwervers, welk laatste in deze tijden wel zeer gcwenscht is, nu de Rijks-politic dienst doet bij de grenswacht. Ook is zij veel aangehaald met transporten. Zoo stelde zij sedert Zondag op transport; twee verdachten, te Amsterdam aangehouden en bestemd voor Leeuwarden en voor Nij megen en twee minderjarige jongens en een minderjarig meisje, eveneens te Amsterdam aangehouden en bestemd voor Putten, Nij megen en Zwolle. Er mag wel eens herinnerd, dat thans reeds na 24 uur onwettige afwezigheid een militair als deserteur wordt beschouwd. Wij eischen wel, dat een ander schuld bekent, maar denk» n er zoo zelden aan om zelf schuld te belijden Het Bestuur van het Utrechtsch Landbouw Genootschap geeft in zijn jongste o.w .»ii de volgende wenken aan de landbouwers 1. Blijf oogsten en zaaien. Bedenk, dat stoppelknollen geschikt zijn voor mcnschcn- voedsel. 2. Houdt bij gebrek aan zaalzaad en mest uw land voortdurend zwarthet is tevens een uitstekend middel om het onkruid te bestrijden. 3. Bewaar uw beste fokvee, al is 't wat duur. 4. Verkoop uw varkens niet voor eiken prijs. Bedenk, dat de vleeschprljzen vroeger of later omhoog moeten gaan.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1