IS SIDOL mi te Meert. Ingezonden Feuilleton. Een zoenofer. Advertentién. Ned. Roode Kruis. Nood-ziekenhuis Ned. Roode Kruis. Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij. de allerbeste, wereld beroemde metaalgians. Hoeden, Verkoop uw kaas niet tot eiken prijs. Blijf kaas maken; kunt ge ze niet ze f be- wjen. huur dan samen een kaaspakhu.s want dezen winter zal de kaas waarschijnlijk duur worden. 6. Bewaar uw appels en peren, of schil en droog ze. Gratis inlichtingen hieromtrent geeft de Ned. pomologische vereeniging, Rijnkade 8 te Utrecht. 7Hebt ge gebrek aan werkkrachten, wendt u dan tot onze Afdeelingsbesturen of tot den correspondent van het Comité voor onderling dienstbetoon in uw woonplaats. 8. Pot geen geld op, maar breng het naar een spaarbankdaar is het volko men veilig. Verzilvert in geen geval effec ten, alvorens inlichtingen ingewonnen te heb ben bij vertrouwde raadslieden. 9. Hebt ge voorlichting noodig, wendt u dan tot de Rijks-landbouwambtenaren of de vertegenwoordigers van het Genootschap. 10. Werk kalm door en gebruik uw ver stand. Korte metten. Een onzer drogisten schrijft de »Opr. Haarl. Crtf. had 25 vaatjes verf in voorkoop, doch de fabrikant leverde niet af. Op herhaald aandringen kwam eindelijk als antwoord, dat het contract als verbroken werd beschouwd en de levering alleen zou plaats hebben wanneer 20 pCt. meer werd betaald. De drogist zond zijn koopbrief aan den Minister van Nijverheid en reeds twee da gen later had de fabrikant een schrijven thuis, waarin hem werd bericht, dat, kan hij de geëischte prijsverhooging niet behoorlijk mo- tiveeren, de Burgemeester gemachtigd werd, beslag te leggen op zijn geheelen voorraad. Russische ideeën. De Rus staat er voor bekend, dat hij het met verschillende »eere- zaken< niet zoo nauw neemt en dat zijn be grippen nogal eigenaardig zijn en zijn ge weten heel rekbaar is. De Russische spreekwoorden zijn typeerend De heilige waarheid is goed, maar niet voor sterflijke menschen. De waarheid deugt niet voor de practijkmen moet haar in een glazen kastje sluiten en aanbidden. Treur niet over de waarheid, maar probeer je te vereenigen met de valschheid. Van de valschheid leeft de mensch. De valsch heid is niet het kruid, waaraan men sterft. De leugen is niet als een vijvermen stikt er niet in. De rogge siert het veld, de leugen de taal. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, Het zij ons vergund, door bemiddeling van uw geacht blad onze welgemeende hulde te brengen aan het zeer actieve hoofd onzer Gemeente, den hooggeboren heer mr. J. C. graaf Van Randwijck. Zijn verzoek aan alle ingezetenen om, zoo veel mogelijk, alle rekeningen over geleverd werk, woninghuur, enz. te voldoen, opdat de moeilijke tijd dien wij beleven niet onnoodig wordt verzwaard, getuigt van bijzondere werkkracht en helder inzicht. Met dankbaarheid kunnen wij constateeren, dat zijn ernstige raad al aanstonds eenig ge hoor heeft gevonden. Moge het zoo door gaan. Elk, daartoe maar eenigszins in staat, bewerkstellige weder den normalen toestand, schorte geen betalingen of werk op. De win ter zal toch reeds lang en zwaar genoeg kunnen worden. Met beleefden dank voor de plaatsing De Amersfoortsche Schilders- patroons-vereeniging ONDERLING BELANG. Amersfoort, 17 Augustus 1914. 14.) De jonge wever voer zich met beide handen woest door het verwarde haar; wanhopig dweil den zyn oogen door het lage vertrek, en thans eerst werd bjj Isa gewaar, die Bidderend en by na bewusteloos van angst tegen het voeteneinde van bet doodsbed lennde. In de ganscbe razernij des toorns van een mensch, die instinctmatig naar een afleiding soekt voor de verkropte woede waarmede hij tegen sichselven vervuld is, schudde hij dreigend de vuist. „Daarom dus ben je zoo onverzoenlijk voor m(j Daarom dus, Gertrud, haat je mij zóo, dat je ondanks myn berouw me niet meer vergeven kunt Doch ik wil niet, dat ze je tegen mij op hitsen, de ellendelingen, die ons ongelukkig ge maakt hebben en die nu bovendien komen om zich met eigen oogen aan ons ongeluk te ver- meien. Ze zullen er geen pleizier van hebben se sullen niet ze zullen niet". Heden overleed tot onze diepe droefheid, na langdurige ziekte, onze geliefde Echtge noot en Vader, de heer Henri Wijnman, in den ouderdom van 71 jaar. Wed. H. AZIJNMAN- Frijda. M. I. AZIJNMAN. Amersfoort, 17 Augustus 1914. Volstrekt eenigc kennisgeving. Geen bezoek. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze geliefde Broeder en Behuwdbroeder jonkheer Edmond Arnold Louis Gevers Deynoot, Luitenant-Kolonel der Infan terie, in den ouderdom van 51 jaren. Uit aller naam, Jhr. F. G. A. GEVERS DEYNOOT. 's-Gravkniiac.r, 15 Aug. 1914. Volstrekt cenige kennisgeving. Bij akte, 17 Juli 1914 voor den notaris A. P. SCHRÖDER, te Amersfoort, ver leden, is wijziging gebracht in de Statu ten der thans te AMERSFOORT geves tigde Coöperatieve verbruiksvereeuiging „ONS VOORDEEL", waarbij onder meer is bepaald, dat de naam der vereeniging voortaan zal luiden Coöperatieve verbniiksver- eeniging „Samenwerking". Een afschrift van gemelde akte is ge plaatst onder no. 3750 in een bjjvoegsel der „Nederlandsche Staatscourant" van 14 Augustus 1914, no. 189. LAMA1S0N BOUWER Co. Kortegracht 22 naast het Postkantoor. Belasten zich met aan- en verkoop van Effecten, Wissels en Coupons. Sluiten prolongatien Safe-inrichting. Kassa van 9 tot 4 nar. Half krankzinnig van opgewondenheid wilde bij zich op Isa werpen, doch met uitgebreide armen plaatste Gertrud zich beschermend vóór de jongedame. „Wil je soms in het aangezicht van den doode een tweede euveldaad begaan?" Met krampachtig gebalde vuisten was bij v6> r haar blijven staanin zware rochelende adem halingen ging zyn breede borst op en neer. Zijn met bloed beloopen oogen hadden de kracht niet om Gertrnd aan te kijken. Ongehinderd zou Isa tbans hebben kunnen ontvluchten, doch het scheen alaof zij de heer schappij over haar ledematen volkomen luid ver loren. Zij was zelfs niet in staat geweest, de lippen te openen, ten einde om hulp te »oepen, toen zij den naderende op zich zag aanstormen. En daar eensklaps te midden van dit vreeeelijke, aderalooze zwijgen, waarin ieder der drie den onstuimigen hartslag van den andere meende te vernemen- klonken van buiten do vroolijke, schetterende tinen van een door hoorns en pijpers geblazen marsch naar binnen, duidelijk verneembaar, begeleid door het eentonig en regelmatig gedroisch van mur- cheerende soldaten. Geen wreeder spot zou er in deze oogenblik- ken van de hoogste bijna ondraaglijke opwinding Comité voor AMERSFOORT en omstreken. Gehoor gevend aan het van vele zjjden gedaan verzoek, zal morgen, Woensdag 19 Augustus, des middags tua9chen 1 en 4 uur, het in het Patronaat9gebonw, aan het Zand, te BEZICHTIGEN zyn. Wie iets wil afzondereu voor de Roode Kruis-afdeeling vindt daartoe gelegenheid door een willekeurig bedrag te storten in een bus. Comité voor AMERSFOORT en omstreken. Wordt lid, helpt het Bestuur om zijn taak naar behooren te vervullen. Bedenkt hoe alle leden van het Bestuur, onverschillig welke functie zij bekleeden, alles doen zonder e e n i g e bezoldiging, hoegenaamd. Bedenkt, dat de leden van de verpleeg- en van de transport-colonnes het liefdewerk, dat zij reeds verrichtten, deden zonder eenige vergoeding. Slechts aan zeer enkele leden van deze colonnes, welke bij het in orde brengen der nood-ziekenhuizen loon moesten derven, omdat zij hun gewone bezigheden niet konden waarnemen, werd voorzoover zij dit verlangden en zoo lang zij in actieven dienst waren een zeer matig dagloon uit betaald. Toezeggin.gen voor het lidmaatschap (contributie ten minste f 1 per jaar) worden gaarne in ontvangst genomen aan het Bureau van inlichtingen, Kortegracht 9. De ie Secretaris, P. J. 1-REDERIKS. I Iet TWEEDE toelatings-examen zal wor den gehouden 7 en 8 September, des ochtends te 8.30, in het Schoolgebouw. Aangifte van candidaten wordt vóór 25 Augustus verwacht bij den rector, bij wien formulieren daartoe verkrijgbaar zijn. De rector van het Gymnasium, PEYROT. Paulus Buyslaan 7. VAN RIJN'S S1M0STERD CREDIET-VEREENIGING te Amsterdam. Correspondentschap te Amersfoort. mr. H. J. M. van den BERG». wh,helmin astra at 5. Zij stelt zich ten doel het verleenen van Credieten onder per soonlijke of zakelijke zekerheid of in-blanco het incasseeren van handelspapier het ontvangen van gelden A déposito reken in g-couran t. VERLENGING VAN DEN LEVERINGSTIJD. Met goedkeuring van Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat is de leve- vering9tjjd van goederen, levende dieren, lyken, rij- en voertuigen en rollend spoor- isegmaterieel, vervoerd over de Ijjuen onzer Maatschappij, met ingang van heden, tengevolge van buitengewone omstandig heden, overeenkomstig art. 56 van het Algemeen Reglement voor het vervoer op de Spoorwegen, verlengd en vastge steld op driemaal den tijd, in ge noemd artikel als leveringstijd toegestaan. DE DIRECTIE. Amsterdam, 15 Augustus 1914. WAT DE KEUR IS OP GOUD EN ZILVER. IS DE NAAM „B L 0 0 K E R" OP EER B'JS CACAO. er iemand, die een lief HONDJE (reu, kort- harig, niet jonger dan een jaar) wenscht af te staan? Zoo ja, dan vervoege hij zich aan het Bureau der Amersfoortsche Courant, Korte gracht 9. Wegens onvoorziene omstandigheden worden de voorstellingen in het Valkje voorloopig UITGESTELD. De voorstelling op Woensdag 19 Augustus gaat dus ook NIET door. HET COMITÉ. te bedenken zijn geweest dan deze vroolijke muziek, en terwijl Gertrud met een kreet de beide handen tegen de ooren drukte, barette Reinecke uit in een woeBten lach. „Daar komen zij, onze vriendenen broeders!" riep hy, „die ons zullen neerschieten, omdat wij den vermetele» wensch hebben, óok men schen te zijn. Nn, voor mijn part, zij mogen dan met mij een begin maken. Dat is altijd nog beter dan de gevangenis". Hij stormde naar de deur, doch een uitroep van Gertrud deed hem blijyen staan. „Niet daaruit, Georg 1 Ga door de keuken en den tuin dan kan niemand je zien". Haastig en afgebroken had zij dit gesproken, alsof zij elk woord #r slechts met moeite uit kon brengen. Op het verwilderde gelaat van den jongrn wever echter vertoonde zich een straal van terugkeerende hoop. „Je wilt dus niet, dat ze mij dooden zullen Je bent dus weer een weinig goed op mij?" Afwerend en met afgewend hoofd wenkte zij hem, te gaan. „Neen, neen, lusschen ons is alles uit—voor immer en eeuwig. Doch er is al genoeg bloed vergoten. Ben je een man, lever je dan over aan het gerecht en onderga je straf. Thans als een heschonkene in de geweren der soldaten te loopen, ware een nieuwe lafheid 1" „En dit afscheid het is dus je laatste woord, Gertrud?" Haar lichaam beefde, doch zij knikte beves tigend. Met een woest gebaar schudde George Reinecke zijn vuisten tegen de lage zoldering en zwetste: „Je hebt geen vergiflenis voor mij, cn wilt me tóch bevelen wat ik doen moet. Neen meisje, zóo ver is 't, ondanks alles, nog niet met me gekomen. Ik wil niet in de gevangenis, hoor je wel Ik wil niet. En daar je het kleine, nietig» woordje niet spreken wilt, dat wellicht nog een maal een ordentelijk mensch uit mij gemaakt zou hebben, zoo mag je je ook niet beklagen, wanneer het einde je niet bevalt. Het zou ook jammer geweest zijn, wanneer de soldaten zoo heelemaal voor niets gekomen waren en hon mooie, blankgepoetste geweren niet hadden hunnen afschieten, ik wil hun de gelegenheid daartoe geven, doch ik zal de reis niet alleen maken, en sommige lui zullen het nog helscu heet hebben vóór en aleer ik in het zand bij'- Na honderd jaren nog zal men hier denken aan dezen dag". (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2