Dinsdag 25 Augustus 1914. No. 8458 63e Jaargang. h Stadsnieuws. Uitgave van do Naamlooze Vennootschap „I)e Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H van Cleeff HOOFDREDACTEUR P. J. FRELEEIKS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.— franco per post f 1.15. Advertentiön 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieSle- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 1—5 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de Incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: ZORTSGRAOST 9. Postbus 9. Telefoon 19. K E N NI S (i K VINGEN. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter kennis van belanghebbenden,dut door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, bij beschikking vau 13 Augustus 1914, Directie van don Landbouw no. G598, 2e ufd. bureau A, en onder intrekking zijner beschikking van 22 Juni 1914, directie van den Landbouw no. 509S, 2e afd. Bureau A, is bepaald, dat de gewone Rijks-najaarskeuringen van tot dekking bestemde hengsten in 1914 zullen worden uitge steld en dat de hengsten, goedgekeurd in het najaar 1913 en het voorjaar 1914, tot dekking toegelaten blijven tot de eerstvolgende keuring van dekhengsten. Amersfoort, 22 Augustus 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. PRIJZEN VAN GROENTEN. *-• Snijboonen 13 il IS cent, suikerboonen 55dG0, sperzieboon en 40 a 45, roodekool 3 4, zware witte kool 2.G il 3.1, savoyekool 2.9 a 3.1, bloem kool le soort 4.5 a 4.75, 2e soort 2.75 a 3.75 cent. Snijboonen f 1.15 per zak van 30 pond of bijna 1100 stuks. Sperzieboonen f 1.10 a f 1.25 per drieduizend. Uien f 1.10 A f 1.25 per halve mand. Stoof peren f 1.15 a f 1.35 per halve Hectoliter. De Burgemeester, Van RANDWIJCK. Het Amersfoortsch Steuncomité maakt bekend, dat het voortaan zitting zal houden ten Stad- huize des Maandags, Woensdags en Vrijdags van 10 tot 12 uur tot het inschrijven van aanvragen,' en des Zaterdags van 9 tot 12 uur tut het doen van uitkeeiingen. Het comité voornoemd, RIJKENS, le Voorzitter. LANKAMP, le Secretaris. De oorlog. zegt neen. De deskundige beoordeelaar zegt De Duitsche militaire schrijver generaal DE BERICHTEN. Het is treffend in dezen ernstigen tijd is het woord grappig stellig niet op zijn plaats het is treffend om te zien hoe de Nederlandsche kleine pers zichzelve terug vindt. Nu de hoofdbladen, behalve correspon- dentiën van hun eigen medewerkers in de hoofdsteden van verward Europa», ook ganschelijk ongesmukte bijdragen bevatten van Nederlanders, die tijdens hun zomerreis werden overvallen door de mobilisation der reuzenlegers, nu beginnen ze te beseffen, dat ze tijden achtereen werden op een dwaal spoor gebracht en dat ze. geheel onwillens, stemming maakten, waar nuchtere vermelding der feiten plicht was. 't Gaat nog niet geheel van harte; het is ook niet zoo heel prettig te moeten erkennen dat men om den tuin is geleid, doch nu èn Amerika èn Italië èn Zwitserland openlijk alle relation hebben afgebroken met de leugen- bureaux, die voor grof geld en natuurlijk óok verhoogde tarieven de redactiën overstroomden met hetgeen zij noemden oorlogsnieuws, nu wordt de Nederlandsche pers weer hetgeen ze steeds is geweesteen benijdbaar onpartijdige en dus betrouwbare. liet vleugje spionitis zal ze óok wel heel spoedig laten varen, evengoed als ze door juiste mededeelingen zal recht zetten hetgeen noodig en voor het internationaal verkeer, dat immers wordt hersteld, ook heel nuttig is. KRIJGSSUCCESSENEN SCHIJNSUCCES. Een onzer militaire berichtgevers schrijft Schijn bedriegtóok in den krijg. Een goed beoordeelaar moet den schijn weten te onderscheiden van de werkelijkheid eerst dan kan hij goede conclusies maken, conclu sies die overigens door de groote massa niet worden aanvaard. Want die laat zich door haar gevoelens behecrschen, en gelooft het ze hoopt. Hebben de Duitschers succes in België De een zegt ja, de ander de massa niets, maar ziel nog toe. Hij weet, dat er noch van een Duitsch, noch van een Bel gisch fiasco sprake is. Dat er gevechten zijn geweest, waarbij de Duitschers meer man schappen verloren dan de Belgen, bewijst hoegenaamd niets. De Belgen hebben de forten om Luik moeten overgeven. Maar de deskundig beoordeelaar heeft dat zien aan komen. En hij ziet nog heel wat meer aankomen. Dat Brussel capituleerde is geen wapenfeit van beteekenis. Het is een schijnsucces, zeg desnoods een «moreele» overwinning, waar over men te Berlijn had kunnen feestvieren. Maar een krijgssucces is het niet. Een krijgssucces is het overwinnen van een grooten veldslag. Een krijgssucces is reeds in vele gevallen de noodzakelijk ge worden positie-verandering van den vijand. Bloed hoeft er dan niet te stroomen. Het kan gaan zonder éen enkel schot. En de buitenwereld behoeft er niets van te weten, want die interesseert zich slechts matig voor dergelijke militaire successen. Zij wenscht schijnsucces. Doch men mag niet te ver gaan bij het voldoen aan dien wensch. Het is heel goed, rekening te houden met dien drang naar dreadfullsin zooverre, dat ze te eenen male dienen te worden geweerd uit de Nederlandsche bladen, vooral van de zoogenaamd kleine pers. Over de grenzen zijn de gemoederen zeer geprikkeld. Nóg kunnen wij vrij-uit spreken maar we hebben te spreken en vooral te schijven met méér gematigheid dan gewoonlijk, want tfcans geldt niet meerdat het er niet op aankomt wat wij Nederlanders zeggen, omdat we tóch te onbeteekenend zijn om op ons te letten. Laat sympathie zich uiten in particuliere gesprekken, en in hulpbetoon. Wat de politiek betreft, besta er voorloorloopig slechts een nationaal egoïsme. Dit is het eenige, dat beletten kan, dat de vlammen van den wereldbrand om ons heen overslaan op ons kleine, dierbare huis. WAAR T OM GAAT. Wie denken mocht, dat Engeland tusschen- beide kwam, omdat het een schending van België's neutraliteit niet kon gedoogen, wordt wel wat ontnuchterd door de overmoedige bekentenis van Bernard Shaw in de »Daily News*. Shaw, die niet gewend is, van zijn hart een moordkuil te maken, schrijft namens Engeland, dat »wij de wapens niet hebben opgenomen omdat de Belgische neutraliteit was geschonden. Als wij het nuttig hadden geacht*, vervolgt Shaw met de overmoedig heid van een «enfant terrible», »het Duitsche voorstel te accepteeren, dan hadden wij daar voor gronden genoeg kunnen vinden, niet schandelijker dan de diplomatieke redenen, die wij in het verleden hebben opgegeven bij ons welkome wedkampen». 't Kan niet openhartiger. »Onze nationale eigenaardigheid van edele verontwaardiging is al vervelend genoeg bij den vreedzamen partijstrijd in ons eigen land. In den oorlog is die eigenschap onbevallig en onvergeeflijk. Laten wij met onzen krijgs- lust naar het slagveld gaan en onze huiche larij en ons kwaad bloed thuis laten». «In dezen oorlog,» verklaart Shaw mede voor zijn vaderland, «gaat het om het machts evenwicht en om niets anders». De oud-Minister Pichon schrijft in het Fransche blad »I.e Temps»: »De oorlog, die begonnen ;s, zal een wor steling op leven en dood zijnhet gaat om het bestaan van Duitschland of van Frank rijk. De strijd zal zich kenmerken door een niets ontziende begeerte, den tegenstander te vernietigen. Laat ons vooral goed door drongen zijn van het besef, dat wij te doen hebben met het krachtigste Europeesche leger zoodat, willen wij overwinnen, wij al onze moreele en materieele krachten moeten inspannen tot het uiterste». Bernhardi verklaarde: Zelfs al mocht de oorlogskans zich tegen ons keeren, en alle hoop verloren schijnen, dan nóg moeten wij volhouden want de politieke constellatie kan veranderen en hem, die hardnekkig volhoudt, te hulp komen». Keizer Wilhelm heeft verklaard, dat hij zal stand houden «tot den laatste» man en het laatste paard». Maar ook van Fransche zijde wordt het zelfde standpunt voorgestaan. Generaal Langlois schreef nog onlangs»De oorlog zal lang duren en de overwinning zal zijn aan de zijde van dengene der tegen standers, die het hardnekkigst volhoudt». A. Copes van Hasselt, van het ie regiment infanterie. Dreiyend gevaar weld hel gevoel j van saamhoorigheid. Zei dil ge- voel om in een daaddo r liet jfig steun-comité een wekelijksche bij- a( drage te zenden. Zendt uw bijdragen of uw toezeg- gingen aan het steun-comitéten Stadhuize, hamer no. Ook de heer J.Jongeleen, theologisch can- didaat te 's-Gravenhage, heeft bedankt voor het beroep der Chr. Gereformeerde gemeen ten Amersfoort en Baarn. In de Oud-Katholieke kerk werd Zondag, door de Chr. Gereformeerde gemeente werd gisteravond een bidstond gehouden voor den vrede. Voor de Chr. Gereformeerde gemeente ging voor ds. H. Janssen, uit Leiden. De aanbeveling ter benoeming van een leeraar in de Nedcriandsche taal en letter kunde aan het Gymnasium is A. J. M. H. Schillings, te AmersfoortL. Leopold, te Deventer; en mej. A. L. A. Roesingh, te Groningen. I Paardenarts 2e klasse dr. B. Eggink is i in activiteit hersteld. Tot reserve luitenant-kolonel iso. a. bevor- I derd de reserve majoor A. W. Groote, van j het 23ste landweer-bataljon. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat I overgebleven spijzen, voorzoover het wegha- len niet verpacht is, door de burgerlijke 1 overheid ter plaatse voor behoeftige gezin nen ter beschikking zal worden gesteld. Aan levensmiddelen mag niet meer worden inge slagen dan voor militair gebruik noodig wordt geacht. De Minister van Oorlog, gaarne gebruik willende maken van de hem van particuliere zijde toegezonden aanbiedingen oir. in de i behoefte aan ondergoed voor de dienstplich tigen van leger en landweer te helpen voor zien, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat tot een nader te bepalen datum onder goed vrachtvrij kan worden toegezonden aan den Magazijnmeester, hoofd van het Centraal magazijn van militaire kleeding en uitrusting te Amsterdam. Sarphatistraat, onder nauw keurige opgave van woonplaats en adres van den afzender. Indien de gezonden voorwerpen van goede hoedanigheid en van bruikbare afmetingen zijn, zal dcsverlangd door het Rijk worden vergoed, voor een paar wollen sokken f 0.40, linnen of katoenen hemd f 0.80, bombazijnen onderbroek fo.50, tricot onderbroek f060, wollen borstrok f 1.50 Men wordt verzocht, voor de toezending gebruik te maken van de tusschenkomst der plaatselijke of nabijzijnde steun-comité's, aan welke comité's de betaling rechtstreekts zal geschieden door de zorg van den magazijn meester voornoemd. Ofschoon het heette, dat er geen passen noodig zijn, werden zij Zondag wel degelijk gevraagd. *t Is dus gewenscht, een stuk of wat legi timatie-bewijzen iti den zak te steken. We vestigen er nogmaals de aandacht op, dat «Handel en Nijverheid» aanstaanden Donderdagavond vergadert. Het eenige punt van bespreking is de Die ter benoeming van een leeraar in oprichting eener locale middenstandsbank in Nederlandsche taal en letterkunde aan de lloogere Burgerschool is alphabetisch1.. Leopold, te Deventer; lings, te Amersfoort. samenwerking met de reeds opgerichte Neder landsche middenstands-credietbank. A. J. M. H. Schil- Moge op deze hoogst belangrijke verga dering niet éen lid ontbreken. Het steun-comité zal voortaan Maandags, Woensdags en Vrijdag zitting houden van 10 tot 12 tot inschrijven en Zaterdags van 9 tot 12 tot het uitkeeren. De Remonstrantsche gemeente heeft be sloten, f 50, verdeeld over 10 weken, ter beschikking te stellen van en zal tevens in een harer godsdienstoefeningen een collecte houden voor het steun-comité. j De /.wemclubs hebben Zondag een schitte rend succes gehad 't had nog voller kun- 1 nen wezen, doch zij konden toch een goede I f60 afdragen aan het steun-comité. I De juniores, die het waterfeest openden, bewezen hoe heel moeilijk water-polo is. Toch werd aan weerszijden nog éea doelpunt i gemaakt. I Indien het waar is, dat voor het figuur- zwemmen der 24 dames heel weinig is ge- De middenstand, die zich om velerlei oefend, dan strekt hetgeen te zien werd redenen niet wendt tot het steun-comité, heeft gegeven den instructeur, den heer L. Pezie, tot te meer eer. Het derde nummer, de wedstrijd tusschen óok hulp noodig. Zij, die wel kunnen koopen en die wel werk kunnen verschaffen aan hun timmerman, smid, tuinman, stukadoor, behan ger, schilder, kleermaker, winkelier in mode artikelen, in beddegoed, enz. enz., doch dit niet doen, werken daarmee de werkloos heid in de hand. Veel personeel in winkels, werkplaatsen en kantoren zal namelijk spoedig worden ontslagen, indien de toestand niet binnen kort verbetert. A. Z. P. C. en Neptunus, was geen ver woede doelpunt-jagerij, doch mooi spel. De rust ging blanco inhet einde kwam met een 1—0 overwinning voor A, Z. P. C. In het slotnummer, den gecostumeerden polo-wedstrijd, waren heel aardige costumes doch kwam er, uit den aard der zaak, van polo niet veel terecht. De H. V. C. werd door de Baarnsche I voetbalvereeniging geslagen met 24. Aanstaanden Zondag speelt zij ten bate Vermoedelijk nog deze week kan de benoeming der veldpredikers worden ver- van het steun-comite. wacht. Ter -ster gehouden kaasmarkt werden De predikanten krijgen een uniform en I evo|rd ..wagens met 7050 pond kaas. zullen den rang van majoor hebben. wm tot cent) voor kaa9 Tot luitenant-kolonel commandant van het onder Rijks-controle 26.5 cent. 16e regiment infanterie is bevorderd majoor De handel was tamelijk.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1