bij de benoeming van een lid der Commissie van toezicht op het Lager onderwijs. In een rechtsche vacature (Vels-Heijn) werd voorzien door de verkiezing van een socialist. Deze benoeming is bedenkelijk, ze is niet deugdelijk te motiveeren en zal bij de rech terzijde gerechte ontstemming wekken. Ook berust zij niet op het stelsel der evenredige vertegenwoordiging. Ging men daarmede te rade, dan was een halve socialist nog te veel. In het pas gepubliceerde Verslag omtrent den toestand van het Lager onderwijs in de Gemeente Amersfoort in het jaar 1913 vin den wij vermeld, dat op 1 Januari 1914 in deze Gemeente waren 7 openbare en 8 bijzondere scholen. De openbare scholen werden bezocht door «990 leerlingen, de bijzondere door 2191 leerlingen. Deze cijfers spreken, en ze zeggen meer dan een lang betoog. Wilde men met alle geweld een lid-werk man, dan was een man van rechts aange wezen. Er was bij de behandeling dezer zaak weer veel dat om opheldering vraagt. Waarom steunden bijv. de rechtsche leden niet den heer Wolterbeek bij zijn pogen om uitstel Het kerk-concert, Donderdagavond door mejuffrouw F. H. de Ligt (sopraan) uit Utrecht, en de heeren G. van den Burg (orgel) en H. A. Vierdag (viool) beiden van hier, in de Luthersche kerk gegeven ten bate van het plaatselijk steun-comité is een schit terend succes geweest. Het met zorg gekozen en met onmisken bare artisticiteit ten gehoore gebracht pro gramma heeft zóo velen doen opgaan naar het vriendelijk kerkgebouw, dat het geheel was gevuld. Het 25-tal dames, dat zich be lastte met den voor-verkoop der kaarten, heeft daarbij zóo geijverd, dat het er nog meer had kunnen plaatsen, als de kerk maar grooter ware geweest. Het geldelijk succes is, dal aan het steun comité kon worden afgedragen f 141.20. De plaatselijke afdeeling van den Bond van Ned. Onderwijzers stond f 25 af voor het steun-comité en hoopt in de gelegenheid te zijn, later weer een bijdrage te geven. De beide zwemclubs hebben weer een waterfeest georganiseerd, morgen te houden andermaal voor het steun-comité. Het programma vermeldtschoonspringen voor dames, schoonspringen voor heeren, estafette-races tusschen leden van de Utrechtsche Zwem Club, Neptunns en A. Z. 8c P. C., en ten slotte waterpolo tusschen U. Z. C. en A. Z. P. C. Moge ook thans weer een flinke bijdrage kunnen afgestaan aan net steun-comité. Bekend als we zijn met de nooden en met hetgeen Amersfoort kan doen om die nooden te helpen lenigen, passen we het »charité bien ordonnée* zooveel mogelijk toe. Dit is een stellig geoorloofde zelfzucht. Doch thans moeten we een uitzondering maken op dien regel, hoe veel hier ook wordt gevraagd en ook wordt gegeven. Te Oldebroek is, zooals we bereids meld den, een kamp ingericht voor Belgische vluchtelingen (burgers, geen soldaten). Er zijn een zestal groote houten barakken op geslagen, die anders dienst doen als paar- destallen. Iedere barak is door schuttingen van meer dan manshoogte verdeeld in af- deelingen, welke aan de voorzijde door een juten gordijn worden afgesloten, zoodat als 't ware kamertjes zijn gevormd. In iedere afdeeling is plaats voor vijf personen, en het is de bedoeling, zooveel mogelijk de gezin nen bij elkaar te doen blijven. De vluchte lingen slapen op stroo, dat echter dik ge strooid is, terwijl voor de noodige dekens is gezorgd. Er is thans plaaU voor 840 personen, ter wijl men door bijbouwing van barakken dit kan uitbreiden tot ongeveer 2000. Men heeft reeds voor een 30-tal dagen voedsel voor radig. Doch dr. Hendrik Muller, de Regeerings- commissaris, die uit Zuid-Afrika maar al te goed deze vluchtelingenkampen kent, vraagt de hulp van allen, die aan oud, doch vooral heel goed iets kunnen missen. Hoogst welkom isalles, maar zijn vooral een paar kin derwagens of sportkarretjes, opdat de moeders niet den ganschen dag de kleintjes behoeven te dragen. Moeders en lezeressen, ziet uw kasten eens na en stuurt wintergoed, dat ge kunt missen, aan mevrouw Van den Bergh, Wilhelmina- straat 5. Ieder wat en ge toovert weer eenige blij heid bij hen, die zóo zwaar werden bezocht. Omtrent de oorzaak van den beperkten treinenloop, naast een betrekkelijk kleinen voorraad brandstof, schrijft het «Nieuws van den Dag< Niemand kan te voren zeggen, van welke zijde het gevaar zal komen en waar en naar welke zijde ons leger wellicht front zal moeten maken. Doet zich de noodzakelijk heid daartoe voor, dan zal onze betrekkelijk beperkte strijdmacht uit de aanvankelijk naar verschillende zijden gekeerde opstellin-, gen binnen den kortst mogelijken tijd moe ten kunnen worden samengetrokken op het bedreigde front. Daartoe is het meest intensieve en snelle gebruik onzer spoorwegen een onmisbare voorwaarde, waaraan slechts kan worden voldaan, indien het voor het troepenvervoer vereischte materieel te voren bij de daartoe het meest geschikte stations gereed staat. Wel kan, naarmate de toestand zich meer teekent, een deel van de gereedgestelde treinen worden prijsgegeven en het vrijko mende materieel beschikbaar worden gesteld voor het publiek verkeer. Dit is reeds her haaldelijk bij gedeelten geschied en zal tel kens, wanneer het raadzaam zal worden geacht, opnieuw geschieden. Ten overvloede zij hierbij aangeteekend, dat de militaire autoriteit geheel doordrongen is van de groote economische belangen, die verbonden zijn aan het spoedig herstel van een goed en geregeld spoorwegverkeer en dat zooveel doenlijk naar uitbreiding van dat verkeer wordt gestreefd, waarbij uit den aard van de zaak aan de adviezen van de spoor- vvegbesturen overwegende invloed wordt toe gekend. Maar aan den anderen kant laat de verantwoordelijkheid van het militair gezag niet toe zoolang het gevaar voor inmen ging van Nederland in den oorlog niet uit gesloten is zich te ontblooten van een hulpmiddel, dat onmisbaar is om het doel treffend strategisch gebruik der strijdmacht mogelijk te maken. De Donderdagavond onder voorzitting van den heer J. B u n n i k gehouden vergadering van de Hanze-afdeeling werd bijgewoond door 37 leden en den adviseur, deken A.L. L. X. Fock. Na de vergadering op de gewone wijze geopend te hebben, herinnerde de Voor zitter aan het overlijden van Paus Pius X, die voor de Katholieke middenstanders zoo heel veel heeft gedaan, gelijk in het Bondsorgaan zoo treffend is uiteengezet, en aan het ver kiezen van den nieuwen paus, Benedictus XV, sprak een woord van groote dankbaarheid, dat, wa$r bijna geheel Europa in vuur en vlam staat, in het kleine Nederland de rust alweer terugkeert, zóo zelfs, dat kan worden vergaderd. Als wel vanzelf spreekt, is de onrust ook voor den middenstand hier te lande niet zonder gevolg gebleven doch een verblijdend verschijnsel is, dat de midden stand, die door de algemeene crisis in het gedrang kwam, zich enger heeft aangesloten. Wat aansluiting vermag, is Maandagavond ten Raadhuize gebleken, waar, door de eminente leiding van den Burgemeester, ten bate van de middenstanders een reuzeq-suc- ces is behaald. De notulen van 16 Juli werden gelezen en ongewijzigd goedgekeurd, met dank aan den 2e Secretaris, den heer L. J. Hemels. Volgde de installatie van den heer L. J. K r o o k als lid. De heer B. H. K u i p e r vroeg of den Burgemeester ook kennis was gegeven van het houden van deze vergadering, zóo, dat hij haar had kunnen bijwonen evenals hij tegenwoordig was bij de vergadering van «Handel en Nijverheid* in welke de locale Middenstands-credietbank werd opgericht. Ware hij tegenwoordig dan zou hij beter op de hoogte kunnen komen met de Hanze-bank. De Voorzitter antwoordde, dat de Burgemeester wel werd ingelicht, doch niet bijzonder uitgeuoodigd. De ie Secretaris, de heer J. A. J. L o h m a n n, voegde hieraan toe, dat de Burgemeester de vergadering van H. N. meer bijwoonde om de sprekers van den Rijks-voorlichtingsdienst, terwijl deze ver gadering niet anders is dan een gewone ledenvergadering van de Hanze-afdeeling. De heeren Stenfert en Van Dits- huizen brachten hierna verslag uit onder scheidenlijk van de Bondsvergadering der Hanze in het aartsbisdom Utrecht, op 23 Juli te Apeldoorn, en van de Algemeene vergadering der Hanze-bank, op 26 Mei te Apeldoorn gehouden. Hun werd dank gezegd voor hun uitge breide rapporten. De hoofdzaken werden reeds meegedeeld in de gelijktijdige courantenverslagen en be hoeven duS niet herhaald. Aan de orde waren de Mededeelingen. De Voorzitter meende, dat nu alle winkeliers zoo gedwee en eenstemmig zijn overgegaan tot de 8 uurs-sluiting dit een prachtige gelegenheid is om te komen tot 9 uurs-sluiting. De ie Secretaris en spreker waren daartoe bij den Burgemeester, want alleen van hoo- gerhand kunnen bepalingen gemaakt om die vervroegde winkelsluiting voor allen door te voeren. De Burgemeester deed toezegging, deze zaak ten spoedigste te zullen bespreken in het college van Burgemeester en Wethouders. H. N. heeft óok zoo kolossaal geijverd voor deze goede zaak en zal zeker ook be reid zijn, in combinatie mee te werken met De Hanze. De Zaterdagavond en de uitzon deringen voor St. Nicolaaa- en Kersttijd blij ven behouden (applaus). Wat de quaestie van het kruideniersgilde betreft, het volgende. De Bonds-vrijgestelde is thans benoemd, doch wanneer zal hij naar Amersfoort kunnen komen Daarom gaf het Bestuur er de voorkeur aan, inlichtingen te vragen te Utrecht. De Utrechtsche vereeni- ging nu is bereid, hier een vergadering te beleggen met kruideniers, bakkers en aan verwante vakken. Moge deze bijeenkomst, welke zoo spoedig mogelijk wordt gehouden, zoo druk mogelijk wordt bezocht. Oproeping zal alsnog plaats hebben. De heer Van Ditshuizen, Agent der Hanze-bank, kreeg hierna gelegenheid om te spreken over het hoogst actueele vraag stuk, dat van het Middenstands-crediet, dat meer dan ooit te voren de belangstelling vraagt en ook heeft. De Regeering bood thans de helpende hand aan de kern en de spil der samenleving, mits deze ook zelf de hand aan den ploeg slaat. De Regeering vond thans de schakel tusschen de geldmarkt en de geldbron, de Nederlandsche Bank. De Neutrale Bank, welke gelukkig thans ook hier is gesticht, zal zich, evenals de Hanze-bank, aansluiten bij de Generalebeide zijn dus volkomen gelijk. De tot stand koming dier Neutrale Bank juichte spr. van ganscher harte toe en het verheugde hem niet minder, dat de R. K. Bank het voorbeeld gaf. Toch betreurde spr. het, dat er R. K. zijn geweest, die nog nooit éen stap hebben ge daan voor hun eigen Bank en die voor de Neutrale het vuur uit hun sloffen liepen. Zou een R. K. werkman, die een eigen zieken fonds heeft, gaan ijveren voor een ander ziekenfonds? Welnu de Hanze-bank is het ziekenfonds van de R. K. middenstanders. Dat de Hanze-bank niet minder soliede is dan de Neutrale zal worden, blijkt wel hieruit, dat zij, zelfs in 't hevigst van de crisis, heeft kunnen voldoen aan alle aanvragen. Het Hanze-lid, dat het tegendeel heeft uitgeba zuind, heeft schandelijk gelogen. Spr. spoorde de Hanze-leden aan, hun eigen Bank meer daadwerkelijk te steunen. Om tot hulp van kleinhandel en klein- industrie aan gereed geld te komen, schreef de Hanze-bank thans een 4J/2 pCts. obligatie- leening uit van f 100000 in aandeeltjes van f 100, waarvan er elk jaar 50 worden uitge loot. Met moeite zijn daarvan 7 aandeeltjes geplaatst, 5 bij een niet-middenstander en slechts 2 bij Hanze-leden, terwijl voor de Neutrale in een paar dagen bij de 300 aan- deelen werden genomen. Spr. wekte de aanwezigen op, aandeeltjes te nemen. Een lid merkte op, dat voor de Neutrale Bank slechts 20 pCt. moet gestortware dit ook bij de Hanze-bank het geval, dan zou zeker de obligatie-leening spoedig vol- teekend zijn. De Voorzitter antwoordde, dat het te doen is om gereed geld. Er is tijdelijke geldschaarschteieder is echter vrij om met familieleden, huisgenooten, kennissen geza menlijk zoo'n aandeeltje te nemen. Volgde de Rondvraag. Een lid zeide, dat er thans veel wordt beweerd, dat er geen geld en weinig koop kracht is. Wel in zeer flagranten strijd daar mee is, dat stadgenooten belast en beladen uit Utrecht terugkomen. Vooral in deze moeilijke tijden is het zeer gewenscht, dat men koopt in de stad zijner inwoning. Een ander gaf in overweging, te doen als in andere plaatsen, waar een circulaire werd gezonden aan allen die in het adres boek waren vermeld, houdend verzoek, reke ningen te betalen en bij stadgenooten contant te koopen. Veel zou kunnen gedaan door saam te werken met H. N. en met het Gemeentebestuur. Weer een ander merkte op, dat, als het al waar is, dat vooral de Amersfoortsche vrouwen veel te Utrecht gaan winkelen, er ook heel veel met de locaaltjes uit de richting Nijkerk te Amersfoort komen koopen. Een lid vroeg waarom te Utrecht wordt gewinkeld. Is het daar goedkooper? Dan moeten de winkeliers te Amersfoort toonen, datzij volstrekt niet duurder zijn, hetgeen ook kan, omdat zij niet op zulke hooge lasten zitten als hun vakgenooten te Utrecht. De Voorzitter meende, dat men van hier veel te Utrecht ging winkelen om het aangename reisje en het prettig uit-je. Een lid bewees, dat tal van artikelen hier ter stede goedkooper en ook beter zijn. Enkele zijn echter duurder, omdat de omzet daarvan in een groote stad ook veel grooter is. Te Utrecht betalen contant, die hier 2 en zelfs 3 jaar crediet vorderen. Men gaat daar ook heen in clubjes, vroolijk en opgewekt en daardoor kooplustig, terwijl men hier alléén komt en hoogst zuinig is. Gelukkig is volkomen waar de uitspraak, dat de kleine plaatsen rond Amersfoort de kurk zijn waarop de winkeliers en de geheele stad drijven. Het etaleeren mei prijzen heeft óok zijn bezwaren. Spr. weet, dat zelfs te Nijmegen wordt gekocht, omdat dan de buren niet weten hoe weinig een nieuw costuum heeft gekost. Het is wel te betreuren, dat vooral vrouwen van ambtenaren zulks doen; van ambtenaren, die de lusten genieten, zou men toch mogen aannemen, dat zij tevens bereid zijn, de lasten te helpen dragen. Bovenal houde men de hand aan het con- tant-verkoopen, dat nu onder den drang der omstandigheden flink is ingeburgerd. Wie contant verkoopt, kan goedkooper verkoopen wie contant koopt, zal ook minder koopjes halen. Beide partijen zijn er dus mee gebaat. Voor hen, die tractement of pensioen per maand ontvangen, houde men zich aan maand-rekeningen. De Voorzitter deed toezegging, dat het Bestuur deze zaak nader zal overwegen en, in samenwerking <met H. N., zoo spoe dig mogelijk met een voorstel zal komen. De heer F. H o u b a e r zeide, dat de hoofdschotel van deze vergadering was de Hanze-bank. Komen de leden van de Hanze- bank, die zich zal aansluiten bij de Generale, in de zelfde conditie als die van de Neutrale, welke het vijfvoud van het gestort kapitaal als crediet kan geven Is een aandeelhouder van f 100 hoofdelijk aansprakelijk voor f 100 plus 20 pCt We weten niet waar we in deze tijd naar toe kunnen gaanniets staat meer zeker, niets staats meer yast- De heer Van Ditshuizen antwoordde, dat de Ned. Bank dit surplus van 20 pCt. eischt. Het zal met die aansprakelijkheid echter niet zoo'n vaart loopen. De Hanze- bank heeft nog niet éen strop gehad met het crediet-gevenzij is soms hinderlijk voorzichtig. De Centrale Bank die in laatste instantie beslist over de credietwaardigheid, zal stellig even voorzichtig wezen. Een lid vroeg hoe het staat met het vraagstuk van het thuisbezorgen van het be- stelgoed, in de vorige vergadering ter sprake gebracht. De Voorzitter antwoordde, dat door de stagnatie in den treinenloop het Bestuur heeft gemeend te moeten wachten met ver dere stappente doen. Wel is gebleken, dat het meerendeel der leden, ook van H. N., zich wil aansluiten bij dezen besteldienst. Zoodra mogelijk zal de zaak weer ter hand worden genomen. De vergadering werd hierna op de ge bruikelijke wijze gesloten. Onder voorzitting van den Burgemeester werd gisteravond ten Raadhuize weer een vergadering gehouden van deelhebbers in de locale Middenstands-credietbank, welke werd bijgewoond door 63 aandeelhouders, vertegenwoordigend 204 aandeelen. Velen vergrootten het aandeel aandeelen, dat zij reeds hadden genomen. De Voorzitter stelde voor, het voorloopig comité te doen bestaan uit 7 leden. Er werd onmiddellijk overgegaan tot stem ming, waarbij werden uitgebracht 90 stemmen. Bij eerste stemming werden gekozen de heerenmr. C. graaf Van Randwijck en A. R. Veenstra, beiden met 84N. Veis Heyn 80, W. G. van Dam (Blankenheim- straat) 76, notaris Joh. Knoppers 73, Joh. H. van der Meiden 70 en L. J. Krook 63. De op laatstgenoemden volgende verwierf 14 stemmen, terwijl op een 15-tal anderen 12 tot 1 stem werd uitgebracht. Het voorloopig comité werd gemachtigd, de functies onderling te verdeelen en alle stappen te doen, welke verder noodig zullen blijken. Voorzitter is mr. J. C. graaf Van Rand wijck, Onder-voorzitter de heer N. Veis Heyn, Secretaris-Penningmeester de heer W. G. van Dam. Wie nog aandeelen wenscht te nemen, kan zich aanmelden ten Stadhuize. Bij «Staatscourant* no. 206 zijn gevoegd de herziene Statuten van den R. K. Volks bond «St. Joris*. De heer P. Kortland heeft als Directeur van het kinderkoor «Kindervreugd* opge volgd den heer H. van Rheenen, die be noemd is tot onderwijzer te Utrecht. Aan de Centrale eierveiling der V. P. N. zijn gister aangevoerd 27 543 kipeieren, die verkocht werden voor f4.50 tot f7 per 100. Eendeieren golden f4.90, kalkoeneieren f6. De 124 jonge hanen werden verkocht voor 24 tot 31 cent per Kilo, de 31 oude kippen voor 33 a 39 cent, 1 oude haan voer 34 cent, 15 jonge en 8 oude eenden voor 26 cent. De markt was levendig, met veel animo. De trekking van de tweede klasse der 406e Staatsloterij vangt aan 14 September a.s., terwijl de verwisseling der klassikale loten vóór of op 11 September a.s. moet plaats hebben. De lantaarns van auto's en rijwielen moeten volgende week uiterlijk om zeven uur, die van de overige voertuigen op "t laatst om half acht goed helder branden. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer Th. C. V. ter Maat, Hof 2. Toen 't dezen zomer erg warm was, heeft, uit eigen beweging, een der groothandelaars voor dien éenen dag het lossen van zooge naamd gestort goed het in een schip los geladen graan wat hooger betaald dan den gebruikelijken prijs. Thans, nu 't ook voor den groothandel zoo'n moeilijke tijd is en 't voor ieder die werk kan krijgen plicht is dit aan te nemen, e i s c h t e n de lossers dien opslag. Het loon was 10 cent per man en per last en daarmee werd een dag geld verdiend van

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2