Donderdag 10 September 1914. No. 8465 63e Jaargang. Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff,1 HOOFDREDACTEUR F. J. 7R2DSRXKS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden ft, franco per post f 1.15. Advertontien 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieêle- en onteigening!- advertentiën per regel 15 cent Reolames 1—3 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de inca- leerkosten in rekening gebracht. BUREAU: SORTZGZWAOST 9. Postbus 9. Telefoon 19. li E N NI S (1 K V I N (1 E N. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter openbare kennis, dat bij hun be sluit vun 1 September 11)14, no. 1 aaii II. LEN SING en A. van nu VIJZEL te Amersfoort en hunne rechtverkrijgenden vergunning is verleend tot het uitbreiden van hunne inrichting voor machinale houtbewerking door het vergrooteu van de timmerwerkplaats in het perceel, alhier gelegen aan de Kemstraat, bij het kadaster be kend onder sectie D no. 21)70. Amersfoort, 7 September 1014, Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van UANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. KERMIS of JAARMARKT. Burgemeester en Wethouders van Amers foort Brengen ter algemccne kennis, dat de Raad dezer Gemeente heeft besloten, de kermis of jaarmarkt alhier dit jaar NIET te houden. Amersfoort, 10 September 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN RAXDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Do locaio llidilonstanils- credietbank. De heer W. G. van Dam, Secretaris der voorloopige commissie van boven genoemde Bank, schrijft ons Maandagavond vergaderde de voorloopige commissie der Middenstands-crcdietbank ten Stadhuizc. Op uitnoodiging gaf de heer Fiedeldy Dop, lid van het Hoofdbestuur der Algemecne Middenstands-credictbank te Amsterdam, een overzicht van de werkwijze derMiddenstands- crcdietbanken. Binnenkort wordt de goedkeuring der Sta tuten van de Algemccne Bank tegemoet gezien, waarna die der locale Banken in behandeling genomen worden. De heer C. Kocnraad vertelt in het jongste nummer van het Orgaan van den Midden standsbond hoe de Algemccne Middenstands- credictbank werd opgericht en schrijft dan Kan nog niemand er aan twijfelen, dat hier een schoone, grootschc reuzen daad voor den middenstand is verricht Lang werd de behoefte reeds gevoeldmenige poging is reeds in het werk gesteld, maar steeds stuitte men op moeilijkheden, die men niet uit den weg wist te ruimen, om namelijk de toe vloeiing van het benoodigde gelei mogelijk te maken. En ziet, opeens wordt de Neder- landsche Bank geopend voor den midden stand. De Centrale Middenstands-credietbank wordt het kanaal waardoor dc Nederlandschc Bank de bestaande en toekomstige locale Middenstandsbatikcn zal voorzien van geld. Inderdaad, een grootc en breede kring van middenstanders werkt met crediet-instel- lingen maar dit neemt niet weg, dat er in dien kring een groot aantal personen over blijft; dat niet voldoende wordt geholpen, namelijk zij, die bebooren tot die onderste en breede laag, welke men zou kunnen noe men den zelfkant van den middenstand. Dat zijn de menschcn, die, zelf niet be- hoorende tot de hoogcre kringen van den handcldrijvenden en den industrieelen mid denstand, toch in staat zijn, door energie, vakkennis en krachtsinspanning naar boven te komen, doch die. als de tijden ongunstig zijn, ook weer heel snel naar beneden wor den getrokken. Onder hen komt menige credietbehoefte voor. welke niet op de juiste wijze kan worden bevredigd, omdat bedra gen van f50, f 100 of f:50, welke zij be hoeven en welke in den regel heel spoedig worden terugbetaald, te gering zijn voor den beroepsbankier dan dat deze er zich mee onledig houdt, In de op 15 November 1904 gehouden vergadering van de Algemeene Winkeliers Verecniging te Amsterdam zeide dr. Bos In dc plaats mijner inwoning, in plaats van 10000 zielen, die zeer belangrijke Bank instellingen bevat en waarbij men werkelijk geenszins mag en kan spraken van onbevre digde behoefte te dien opzichte, heeft men voor eenige jaren een Volksbank opgericht, die thans aan ongeveer 70 personen gemid deld crediet en voorschot verleent en wel vóór een bedrag van ongeveer 7000 gulden. Ik wijs hierop om U te laten zien, dat er inderdaad een breede schare van personen is, wier credietbehoefte van te geringen om vang is, dan dat men zou kunnen verwach ten, dat een bankier van beroep zich ermee bezig zal willen houden, en die het noodig maakt, dat belangstellende volksvrienden, maar in de eerste plaats de mannen uit dien kring zelf, zich aangorden om een organisa tie in het leven te roepen, welke verbetering moet brengen". Wanneer dus in iedere plaats een Middcn- standsbank wordt opgericht, die aangesloten is bij de Centrale, zal de kleine, degelijke man overal kunnen geholpen worden en op goedkoope wijze. De rente van de Centrale Bank zal een half percent staan boven die van de Ned. Bank, waaruit volgt, dat het geld bij de Centrale anderhalf pCt. goed koop c r zal te krijgen zijn clan bij de kassiers. Het nut dezer plaatselijke Banken ligt niet uitsluitend hierin, dat de middenstander goed koop kleine credieten kan krijgen, noch dat hij, door zijn contanten er heen te brengen, een paar centen meer rente maakt neen, het groote nut vooral ook is, dat van zoo'n Bankinstelling een groote opvoedende kracht zal uitgaan, een opvoedende kracht voor de grootc en breede schare van kleine midden standers, die daardoor leeren zal, orde te stellen op zaken. Daar zal worden aange kweekt een geest van orde, vooral wanneer de belanghebbenden zichzelf organiseeren en de Bank leeren besturen. Wanneer een kloek ondernemer, een flink, degelijk persoon, zijn balansen kan laten zien, kan aantoonen, dat zijn zaak op goeden g.ondslag rust, hoe hij zich voortdurend rekenschap geeft in de boekhouding van den gang van zijn bedrijf en van den stand daar van, op elk oogenblik, dan leert de erva ring, dat menig ondernemer in den industri eelen en den handeldrijvenden middenstand inderdaad over zooveel crediet heeft te be schikken, als hij voor zijn zaken noodig heeft. Zoowel direct als indirect zullen de plaat selijke Banken hulp en zegen brengen voor den middenstand. Want al blijft persoonlijke of zakelijke zekerheid r.oodzaKelijk voorcre- dietverstrekking, een goede boekhouding ver sterkt in groote mate het onderpand. Dc Credietbank zal echter niet alleen aan gewezen zijn op kleine credieten, zij beoogt te zijn de credietbank voor den g e he e 1 e n Ncderlandschen middenstand. Bij genoegzame deelneming beschikt zij over een groote geldmassa en is in staat, te voldoen aan alle middenstandsbehoeften. Het geldt hier een levensbelang voor den middenstand. Laat ons, voorzoovcr de treurige oorlogs toestand het toelaat, juichen en jubelen al zij het in stilte over de stichting der Centrale en laat ieder zich in zijn kring be ijveren om zoo krachtig mogelijk mee te werken aan de tot stand koming der plaatselijke Banken. Wij twijfelen er niet aan, dat de propa ganda en dc krachtige actie voor deze crc- dietbanken mot succes zullen bekroond worden. Hulde aan de mannen, aan wier machtig initiatief en aan wier krachtige hulp en me dewerking wij de stichting danken van een instelling, die niet zal nalaten, overvloedig heil te brengen aan den middenstand. liet beleid van onze Regeering. De Berlijnsche correspondent van de »N. 1 Rott. Crt.< verhaalt van een gesprek, dat hij dezer dagen, niet als journalist, had met een 1 hoog en bijzonder ingewijd Duitsch arnbtc- j naar. >Wat voor den vakman een genoegen is om waar te nemen» zeide deze onder meer, I »is de taktiek van uw Regeering tijdens deze crisis. Ieder van haar manoeuvres was juist. Als men met spanning afwachtte, hoe zij, schijnbaar in de klem zittend tusschen Engeland en ons, zich uit de moeilijkheid zou redden' dan zag men plotseling, dat de heele zaak maar kinderspel voor haar was. Het is haar gelukt, ons tevreden te stellen, en Engeland te gelijker tijd. De Nederland schc zoowel als de Deensche Regecring be reidden ons telkens verrassingen in dit op zicht. De strenge neutraliteit, die naar beide zijden is toegepast, stemt ons tot dankbaar heid. Ik kan u geluk wenschen met uw Regeering». {ag! Niemand behoeft te verarmen of gebrek te lijden, alsieder maar 'óg meehelpt naar vermogen. Wie thans niet kan helpen, zendc (jrtj ten minste zijn toezegging. Het comité weet dan waarop het kan rekenen als zijn wintertaak aanvangt. j^e) (3ft jè) Zendt uw bijdragen of uw toezeg- gingen aan het sleun-comiti', t''n jjjgj Shulhui;rhamer nu. 3. Niet alleen omdat winkelier en personeel nu weer een langeren arbeidsdag heeft, maar óok omdat er nu weer noodeloos gaslicht wordt verbruikt, al komt gelukkig net be richt, dat, althans voorloopig, op het gebruik van licht- en kookgas niet meer behoeft te worden bezuinigd. Een onnoodig langen arbeidsdag en tóch geen koopsters tusschen achten en negenan. Er zijn weer treinen Ingelegd echter treinen naar Amersfoort. Half September kan weer een uitbreiding van den treinenloop worden verwacht. Mr. R. P. van der Mark, advocaat en procureur hier, is met ingang van 15 Sep tember benoemd tot kantonrechter-plaatsver- vanger in het kanton Amersfoort. De heer P. de Jong is benoemd totleeraar in Gymnastiek aan de Rijks-Hoogere Bur gerschool met 5-jarigen cursus te Meppel. Zijn leerlingen en ook de leden van de Officieren sport-vereeniging zullen hem noode zien vertrekken. In de Doopsgezinde kerk hoopt aanstaanden Zondagochtend voor te gaan ds. TenCate. In de religieus-socialistische samenkomst zal ds. R. de Jong, tot voor kort te Veghel, spreken over: Wat zult gij doen ten dage der bezoeking? De afdeeling Amersfoort van de vereeni- ning »De Dageraad» heeft een verzoekschrift aan de Koningin gericht om ook iemand van de richting van de Dageraad als geestelijk leider te mogen laten optreden onder dc militairen. De Minister van Oorlog heeft den Com- mssarissen der Koningin in dc onderscheidene Provinciën medegedeeld, dat ten aanzien van de ingeschrevenen van de lichting 1915 der Nationale militie de artikelen 24 tot en niet 31 en 34 van het Militiebesluit II voorloopig van kracht blijven. Deze artikelen regelen het onderzoek naar de voorgeoefendheid van de militiepllchtigen, hetwelk in de maand November plaats heeft, en bepalen voorts, dat zij, die bij den Keu- ringsraad hun wensch met betrekking tot dc inlijving niet hebben kenbaar gemaakt, dit alsnog vóór 10 October bij den Burgemeester kunnen doen. Men verzoekt ons mee te dcelen, dat de heeren A. I'. H. J. van Weezei Errens en G. van Wijland niet hebben geteekend het in hot vorige nummer opgenomen schrijven van de Commissie van Toezicht op het 1 .ager Onder wijs aan den Raad. De 8-uurs sluiting der winkels behoort jammer genoeg alweer tot het verleden. 'tGing zoo best; oen heel enkele slechts I sprong tegen de bocht inen de midden- stands-vereenigingen hadden zulke goede plannen oin nu te komen tot een algemeene 9-uurs sluiting. I Jammer en nóg eens jammer, dal men zóo stipt zich heeft gehouden aan die éene maand van vroeger sluiten. De heer J. Raven is geslaagd bij het nota rieel Staats-examen tweede gedeelte. Aan den heer H. L. A. Dullaert, voorheen procuratiehouder aan het >Amersfoortsch Wis sel- en Effectenkantoor», is opgedr igen de vertegenwoordiging voor de provincie Utrecht van het Bankiershuis Gillissen Co., te Rot terdam en te Amsterdam. Slechts in een deel der oplage van het vorige nummer konden we opnemen den uitslag der toelatings- en her-examens van het Gymnasium. Hij luidt als volgt toegelaten tot kl. IJ. Knaap, F. J. Her man, Na. L. D. Lankamp en A. IJ. H. Taconis; tot klasse IIJa. Fa. van Haselcn. C. A. van den Bovenkamp en Th. Molenaar tot klasse IIIK. W. Staal tot klasse IV J. W. van Rees, H.G. Don- ncr en F iagi tot klasse V C. Houbaer, Da. S. van Lent, G. A. Smit, P. S. Vogelaar en I. Hooy- kaas en als toehoorder II. van der Knoop. De uitslag der hcr-cxamens aan de Hoogere Burgerschool is deze, dat zijn bevorderd tot klasse 2 J. E. dc Groot, B. H. Bierman, H. van der Laan en P. Ruys tot klasse 3F. H. de Bruyn, A. P. Hott en F. Knoote tot klasse 4: J. Oostermeijer tot klasse 5W. J. van den Berg en S W. de Veer. Bij het toclatings-cxamen slaagden nog voor: klasse 3: F, l'eters, en voor klasse 4 J. de Smit. De nieuwe cursus begon met 180 leerlin gen. Ook mejuffrouw M. van Wisscllngh heeft haar schilderstalent dienstbaar gemaakt aan het van het plaatselijk steun-comité en in de kunst-vitrine van Valkhoffs boekhandel een pastel van haar hand geëxposeerd, een kijkje in mooi oud-Amersfoort. dat zal worden verloot voor dit uitnemend goede doel. We hopen, dat er geweldig velen Óen kwartje zullen wagen om dit mooie pastel machtig te worden. De heer J. Schulte Nordholt, Inspecteur van bouw- en woningtoezicht, schrijft ons: Nu, tengevolge van den heerschenden toe stand, het op de bouwwerken onmisbaar geworden portland-cement niet meer dan druppelsgewijze de grenzen passeert cn, als onmiddellijk gevolg daarvan, dat materiaal gaat ontbreken en, voor zoover aanwezig, aanmerkelijk duurder wordt, is het niet *an waarde ontbloot, te wijzen op een bij onze bouwers in het algemeen weinig bekend inlandsch materiaal, dat in alle opzichteu ruime toepassing verdient; en dit niet alleen omdat zulks in het belang van de vader- landsche industrie is, doch ook omdat het hier een materiaal van uitstekende hoedanig-

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1