I Advertentiën. J.J. KLEBER LICHT- en KOOKGAS Feuilleton. Een zoenoffer. heden betreft, hetwelk het portland-cement zoo goed als geheel kan vervangen. Bedoeld wordt: de gemalen schelpkalken het schelpkalktrasmeel, (zooals bekend, is tras geen inlandsch materiaalevenwel wordt het voor de bereiding van het schelpkalktrasmeel in voldoende hoeveelheid aangevoerd). Het ligt niet in de bedoeling en is voor het doel 'van dit schrijven ook overbodig, hier uit te weiden over de eigenschappen, enz. van genoemde materialenleder bouwer die daarin belang stelt, kan van de na te noemen firma's gratis brochures ontvangen, opgesteld door den bekenden Delftschen hoogleeraar in de kennis en het onderzoek der bouwstoffen aan de Technische Hoogeschool te Delft, prof. J. A. van der Kloes, terwijl ook ondergeteekende gaarne alle gewenschte inlichtingen geeft. Hier kan volstaan worden met de volgende opmerkingen 1. een huis met een trasraam in schelpkalk trasmeel en zand i11/2 a 2 en verder geheel en al gemetseld in gemalen schelpkalk en zand t3 is een droog huis 2. goed gaat hier met goedkoop ge paard de gebruikelijke portland-cementmor- tels zijn duurder dan de gemalen schelpkalk en schelpkalktrasmeelmortels. Ten slotte is de gemalen schelpkalk ten zeerste aan te bevelen voor buitenpleister werk ook voor binnenpleisterwerk en voor witkalk; daar zij hydraulisch verhardt, geeft zij niet wit af. De materialen worden in den handel ge bracht door de N. V. »Stoomschelpenzuigerij en schelpkalkbranderij*, te Brielle, en »Wer- nink's kalkfabrieken*, te Leiden. In het Militair hospitaal hier wordt thans een 150-tal patiënten verpleegd o, alle lichte gevallen. Doch juist hierdoor vervelen de menschen zich zoo, vooral zij, die het bed moeten houden. Heeft iemand wat lectuur voor henoude couranten zijn even welkom als goede boeken. De heer J. H. P. Verschoor, administra teur van het hospitaal, zal heel gaarne der gelijke lectuur voor zijn logé's ontvangen. Hij woont Utrechtschestraat 7. Van verschillende zijden berichtte men ons, dat in een der- militaire keukens diefstal zou zijn gepleegd. Het geval heeft zich anders toegedragen. Een zijde spek werd afgekeurdde kok gaf het ten geschenke voor hondenvoer. Bij de poging om het te vervoeren naar een worstvirtuoos kreeg de politie er, in den meest letterlijken zin, de lucht van en bracht het lekkers naar het politie-bureau. Daar werd het, na nogmaals onderzocht en weer afgekeurd te zijn, in stukjes gesneden, flink met petroleum overgoten, zóo totaal onbruikbaar gemaakt en ten slotte begraven. Door de recherche is opgespoord een gouden oorijzer dat te Baarn werd ontvreemd. Een gevangene, uit Zwolle hierheen heleid, werd door de politie verder op transport gesteld naar Amsterdam. De sterren schijnen slechts voor hem, die er oog voor heeft. AMSTERDAMSCHE SNUFJES. Steun. (Van een onzer Amsterdamsche waarnemers). Onder leiding van mevrouw Hoevers is in de hoofdstad een afdeeling Kleeding toege voegd aan de steunbeweging. Het is te voor zien, dat straks, wanneer de winter daar is, velen gebrek aan kleeding en dekens zullen hebben, niet alleen de gewone armen, maar ook beter-gesitueerden, voor wie tijdelijk alle verdiensten zijn opgehouden. De afdeeling Kleeding hoopt dan te kunnen helpen, opdat niemand omkome in de barre winterkou. Mevrouw Hoevers heeft de afdeeling Kleeding ondergebracht in het oude gebouw van de R. K. Ziekenverpleging aan de Hee rengracht. Onlangs is dit gebouw aangekocht door de Vereeniging van den Nederlandschen Boekhandel. Zij hfeeft het belangloos aan het steuncomité afgestaan, en Heineke's glazen- wasscherij heeft kosteloos gezorgd voor de schoonmaak. Zoo helpt iedereen mee. De jongedames van den Bond van Orde, meest studentjes, »bedelen« nu langs de huizen om half-versleten hemden, broeken, rokken, mantels, winterjassen en demi's, en niet te vergeten schoenen. Dagelijks arri- veeren zoo zakkenvol. In de ruime bene denzaal wordt de voorraad nagekeken, geteld en eenigszins geordend. Dan haalt de wagen van den Gemeentelijken Gezondheidsdienst de heele collectie weg, en gedesinfecteerd komen de goederen terug. In de volgende zaal worden de goederen nagekeken. Vele kleeren moeten eerst naar de naai-afdeeling, om te worden versteldwerklooze costu- mières zijn blij, op die afdeeling wat te kunnen verdienen. Belangloos is voor de noodige naaimachines gezorgd. Boven is de schoenmakerij. De half-ver sleten bottines en pantofiels, die het comité dagelijks ontvangt, worden daar onder han den genomen, en straks, wanneer de plassen op de straten staan, zullen ze weer uitstekend dienst kunnen doen. Langs de muren der meeste zalen zijn plan ken getimmerd, waarop de voorraad wordt op geborgen. Zoo is het gebouw als het ware herschapen in een groot warenhuis. Twintig tallen jongedames, allen dochters van eerste Amsterdamsche burgers, werken hard en zor gen, dat alles goed van stapel loopt, terwijl mevrouw Hoevers, die over een groot orga nisatie-vermogen beschikt, er de vroolijkheid en den ijver in houdt. Tijdelijke Gemeentelijke ARBEIDSBEURS. Van de werklieden, die zich bij de tijde lijke Gemeentelijke Arbeidsbeurs hebben aangemeld, is nog geen werk gevonden voor 2 administratie. naaister. 6 bakker. 1 pettenmaker. beeldhouwer. 2 rijwielreparateur. 1 behanger. 5 schilder. boekbinder. 14 schoenmaker. betonwerker. 6 sigarenmaker. borstelmaker. 49 sjouwer. 3 cacaobewerker. 2 slager. 7 dagmeisje. 3 smid. 2 electricien. steenhouwer. 25 grondwerker. 4 stratenmaker. 3 handelsreiziger. 1 stoffeerder. 4 kellner. 1 stoker. 7 kleermaker. 2 stukadoor. 4 uniformkleerm. 1 suikerwerker. 1 koffermaker. 1 tabakswerker. 14 koopman. 1 tapijtwever. koperslager. 1 teekenaar. 13 letterzetter. 12 timmerman. 1 locomot. poetser. 12 veldarbeider. lompensorteerder. 3 voerman, 1 loodgieter. 9 werkster. 3 loopknecht. 1 winkelbediende. machinedrijver. 1 winkelier. 1 mandenmaker. 1 zadelmaker. 4 metselaar. 6 diverse arbeid. 6 meubelmaker. Het mooie weer, dat nu eigenlijk al sedert begin Augustus heerscht, is voorzeker een buitenkansje. Door den oorlog wordt het natuurlijk niet veroorzaakt. Die heeft er waarschijnlijk niets mee te maken. Het baro metrisch hoog, het goedweer-gebied, schijnt zich niet te laten verdringen. Wel arriveeren af en toe diepe Oceanische depressies, maar zij worden meest naar het Noorden afgeleid hier daalt de barometer dan maar een ietsje, en het weer blijft goed. Alleen plaatselijke onweders hebben hier en daar de laatste weken wat regen gebracht. 'n Ideale toestand voor de weerprofeten. Die voorspellen maar voordurend goed weer. V. Bt. LEERARES PIANO. DIPLOMA MAATSCHAPPIJ TOT.BEVOR DERING DER TOONKUNST. Langestraat 131. Hiermede wordt ter kennis van de gasverbruikers gebracht, dat op het gebruik van althans voorloopig, niet meer bezuinigd behoeft te worden. De Directeur der Gemeeute-Bedrijven. OFFICIERSFAMILIE. Officier, door mobilisatie tijdelijk te Amers foort, wenscht gemeubileerd huis te betrekken van een collega van het vaste garnizoen, die zelf eveneens zijn gezin naar tijdelijken standplaats wil overbrengen. Aangeboden vergoeding f 50 per maand. Gebruik van eigen zilver en linnengoed. Br. fr. onder no. 1876 aan KRAMER's Boekhandel, te Amersfoort. CREDIET-VEREENIGING te Amsterdam. Correspondentschap te Amersfoort. mr. H. J. M. van den BERGH. WILHELM IN ASTRA AT 5. Zij stelt zich ten doel het verleenen van Credieten onder per soonlijke of zakelijke zekerheid of in-blanoo het incasseeren van handelspapier het ontvangen van gelden déposito rekening-courant. ONDERLINGE ZSUZEN. Beekensteinschelaan 42. Telefoon 287. MENU voor de week 13 tot en met 19 Sept. ZONDAG 13. Kalfsgehakt. Bloemkool. Pruimen met vanillesaus. (Vermicelli-soep). MAANDAG 14. Varkenslappen. Postelein. Vermicelli- schoteltje. (Kerry-soep). DINSDAG 15. Braadstuk. Spersieboonen. Appelmoes. (Tomaten-soep). WOENSDAG 16. Kalfslappen. Stoofsla. Rijst met boter en suiker. (Rijst-soep). DONDERDAG 17. Ericandeau. Worteltjes. Drie in de pan. (Groente-soep). VRIJDAG 18. Roastbeef (desv. visch). Sla. Komkommer. Griespudding met frambozensap. V ermicelli-soep). ZATERDAG 19. Runderlappen. Spinazie. Maizenavla. (Macaroni-soep). Indien men rijst in plaats van aardappelen verkiest, dan op de bon invullen. De Directrice behoudt zich het recht voor, het menu, zoo noodig, te wijzigen. De achteraan staande soepen worden dage lijks geleverd a 10 cent per portie voor leden. Voor niet-leden, indien zonder maaltijd, iets hooger. Bonnen hiervoor verkrijgbaar. 140 150 WEDEROM VERKRIJGBAAR Tliym aiitliraeiet 25/50 111.111. a f 1.50 per H.L. 20/30 it f 1.40 Ik maak bekend, dat al myn. pryzeanog dezelfde zyn, die myn. zomer-pry scour ant vermeldt. I Aanbevelend, J. VAN GINKEL Jr. Hoogeweg 76, Telefoon 200. 150 140 Wie wil en kan ons helpen om de Belgische vluchtelingen in het kamp bij Oldebroek te steunen. Dr. Hendrik Muller, de Rcgeerings-commissaris, schrijft, dat het allermeest noodig zijn wollen omslagdoeken kinderkousen mansborstrokken baby-kapertjes wollen jurkjes, 6 tot 12 jaar kinderdekentjes zakdoeken kinderwagens vrouwekousen sportkarretjes. Als ieder iets geeft, dan wordt het groot leed van deze armen althans een beetje gelenigd. Ziet kasten en kisten eens na't is 's nachts reeds zoo koud op de heide. Geeft allen iets; veel kleintjes maken een groote. Alle goederen te zenden aan de eerst-ondergeteekende, Wilhelminastraat 5. Mevrouw Van ijen BERGH—Van Ittersum. Mevrouw SANDBERG TOT ESSENBURG-Corlijn. Mevrouw Van REIGERSBERG VERSLUYS-Van Isselmude. Amersfoort, 5 September 1914. 23.) Ongeveer vier weken waren eind» dien nood- lottigen nacht verstreken. De zwarte rookwolken verhieven zich weder uil <Je beide hooge scboorsleenen van het ketel huis, de drijfriemen snorden en de weefstoelen klepperden, alsof er nooit stilstand van het bedrijf had plaats gehad. De arbeiders en arbeidsters, die aan de spin machines, de haspels en spnelraderen werkten, schenen met verdubbelde vlijt bun dagtaak te verrichten. Nooit was het zóo stil in de groote werkzalen toegegaan, als sinds den ochtend toen het werk volgens de nieuwe fabrieksorde overal was hervat. Wellicht bad Mercker bet toch wel bij het rechte einde, toen hij zeide, dat dit volk de lust wel vergaan zou oin over hun treurigen toestand te klagen en te beraadslagen over de middelen om verbetering in hun lot te brengen, wanneer zij maar rasteloos werkten, ten einde in de dringendste levensbehoeften te kunnen voorzien. Dat hun aangezichten nog magerder, hun blik ken nog somberder geworden waren, trok de hooghartige man zich al bitter weinig aan en hij bemerkte het wellicht niet eens wanneer hij met zijn koud, gevoelloos gelaat door de werk zalen schreed. Door zijn volharding en docr de onbuigzame kracht vau zijn wil had hij getriurnfeerd, gelijk hij tot dusver nog in iederen toes'and zijns le vens had getriumfeerd, en het geluk was op zijn zijde geweest, gelijk altijd sinds den dag, toen zijn vader, in een zijner dronken buien, den twaalfjarigen knaap uit zijn ellendige kelderwo ning de wijde wereld had ingejaagd. De dood van den ouden Martens, de dolzinnige aanslag van Reinecke en h"t mislukken daar van waren buitengewoon gelukkige beschikkin gen van bet toeval geweest, zoo uitermate ge schikt om den ontevredenen een heilzamen schrik aaD te jagen en een herhaling van dergelijke gebeurtenissen voor geruimec tijd te verhinderen. Nog klopte velen, wier geweten niet volkomen zuiver was, angstig het bart bij de gedachte aan den afloop van het gerechtelijk onderzoek, dat terstond na dien nacht was ingesteld. Het was zeer spoedig gelukt, vast te stellen, dat de voor den heer Mercker bestemde steen, die echter het voorhoofd van den ouden wever doodclijk had getroffen, door Georg Reinecke was geworpendoch al mocht ook de hoofd schuldige aan allo aardsche gerechtigheid zijn onttrokken, zoo zocht men daarom des te ijve riger naar die personen, welke tot den aanval op het ketelhuis aangehitst en daaraan het werkzaamste aandeel genomen hadden. Eenige vermoedelijke raddraaiers werden zelfs gevangen genomen en naar de stad overgebracht, terwijl ook andere arbeiders een dagvaarding hadden ontvangen om voor het gerecht te ver schijnen, al waren zij ook, met het oog op het geringe van hun misdrijf, voorloopig op vrije voeten gelaten. Het was onder deze omstandigheden verklaar baar, dat er onder de bewoners van het arbei dersdorp een gedrukte stemming heerschte en Mercker in den eersten tijd geen werkstakingen of nok zelfs maar onlusten in het minst behoefde te vreezen. Op het kerkhof van 'i'unnwald had men de aardsche overblijfselen van Reinecke naast die van den ouden Martens willen begraven, doch de dochter van den laatstgenoemde was met zulk een heftigheid tegen dit voornemen opge komen, dat men aan haar wil toegegeven en het lijk van den rampzaligen jongen rnan in alle stilte in een afgelegen hoekje begraven had. Den volgenden dag, heel in de vroegte, vond de doodgraver tot zijn niet geringe verbazing aan het hoofdeinde van het versche graf een ruwgetimmerd kruisje, dat met een slinger vun witte tuinbloemen was omwonden. Verwonderd schudde hij het hoofd, want hij kon zich maar niet begrijpen, wie den moorde naar in de stilte van den nacht dezen laatsten liefdedienst bewezen mocht hebben. Dat de bloemen volkomen geleken op die, welke het graf van den ouden Martens tooiden, bemerkte hij niet en het zou hem hoogstwaar schijnlijk weinig te denken gegeven hebben, wanneer hij het werkelijk gezien had, want de dochter van den verslagene was het toch zeker niet geweest, dij den moordenaar haars vaders zulk een daad van liefde bewezen had, de zelfde dochter, die onder tranen van toorn had ver klaard, dat zij nimmer zou dulden, dat men den moordenaar begroef naast zijn slachtoffer. Doch wat wist hij van de wonderlijke aan doeningen en raadselen van het vronwelijk hart 'l Acht dagen later was Gertrud Martens plotse ling uit het dorp verdwenen. Het huisje, waarin haar vader evenals de andere wevers slechtBals huurder bad gewoond, was haar door den fa brikant opgezegd het armzalige huisraad had zij verkocht en niemand wiet, waarheen zij zich met de luttele opbrengst daarvan had begeven. „Zij heeft het hier niet kunnen uithouden heette het algemeen en men voegde er een paar woorden van medelijden aan toe voor het arme meisje, dat ieder gaarne had mogen lijden. Na verloop van eenigen tijd sprak echter niemand meer over haar. Gertrud was vergeten. Ieder hier had toch immers zooveel te denken uan eigen leed. (Wordt vervolgt).

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2