Donderdag 17 fjfj| September 1914. No. 8468. 63e Jaargang. Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFD-REDACTEUR F. J. 7RIOSBZZS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden ft.- franco per post ƒ1.15. Advertentién 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief'op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenlngs- advertentiën per regel 15 cent Reclames 15 regels 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. p Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht s us BUREAU! SORTSQRAOHT 9. Telefoon 91 KENNISGEVINGEN. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Amersfoort brengen ter openbare kennis, dat door hun college de volgende werkverdeeling is vast gesteld De BURGEMEESTER is in het bijzonder belast met de voorbereiding der werkzaam heden betreffende: Financiën, Plantsoenen en Brandweer, en is omtrent die zaken voor het publiek ten Gemeentehuize te spreken desJWoensdags en Zaterdags van iedere week, van des voormiddags elf tot twaalf uur. De Wethouder H. W. van ESVELD is in het bijzonder belast met de voorbereiding der werkzaamheden betreffende Openbare werken en is omtrent die zaken voor het publiek ten Gemeenlehuize te spreken des Woensdags en Zaterdags van iedere week, van des voormiddags elf tot twaalf uur. De Wethouder R. G. RIJKENS is in het bijzonder belast met de voorbereiding der werkzaamheden betreffende het Onderwijs, en is omtrent dife zaken voor het publiek ten Gemeentehuize te spreken des Woensdags van iedere week, des namiddags half twee uur. De Wethouder H. VELS HEYN is in het bijzonder belast met de voorbereiding der werkzaamheden betreffende de Bedrijven en de Openbare reiniging en is omtrent die zaken voor het publiek te spreken ten kan tore van de Bedrijven des Dinsdags van iedere week, van des voormiddags tien tot elf uur. Amersfoort, 1G September 1914. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Borgemf ester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Het Amersfoortsch steun-comité 1914 maakt bekend; a. dat van een gever, die onbekend wenscht te blijven, de somma van duizend gul den is ontvangen. Het comité is hiervoor ten zeerste dank baar en hoopt, dat dit edele voorbeeld tot navolging moge prikkelen. b. dat er nu en dan, zonder voorkennis van het comité, langs de huizen met voor werpen wordt gevent ten bate van werkloo- zen, enz. Het comité heeft met deze zaken niets te maken en keurt deze af. Wie door het comité wordt gezonden, of met vergunning van het comité inzamelt, moet dit kunnen aantoonen. c. dat het gaarne op de hoogte zal worden gebracht van gevallen, waarin de verleende steun mocht blijken niet goed te zijn besteed. d. dat het .zich houdt aanbevo'm voor adressen van personen, die steun dringend noodig hebben, doch om de eene of andere reden dien niet zelf komen vragen. Het Comité voornoemd, RIJKENS,. ie Voorzitter LANK AMP, ie Secretaris. N11 wij Ook gij, vrouwen van Amersfoort, wordt thans opgeroepen. Niet, om mee te waken voor neutraliteits- handhaving. Integendeel, we dringen er met klem bij u op aanBlijft niet neutraal tegenover de groote zorgen en het leed, waarmede zoovelen, wegens derving van hun gewone inkomsten, te kampen hebben. We roepen u evenmin op om uw gezin te verlaten, ten einde daarginds pal te staan voor hooge, vaderlandsche belangen. Integendeel, onze oproep vraagt van u de vervulling van een taak in uw eigenhuis, door namelijk eens duchtig kasten en kisten na te zien en na te gaan, wat gij nog missen kunt, of liever nog afstaan wilt, aan onder goed, kleeren en dekens ten behoeve van hen, die dat alles zoo hoog noodig hebben en het zich niet aanschaffen kunnen. Eenige vrouwen, wetend, dat de taak van het steun-comité veel omvangrijker en v e e 1 tijdeischender is dan menigeen wel vermoedt, kwamen op het denkbeeld om te trachten het steun-comité in het bezit te stellen van een Hinken voorraad onder- en bovenkleeren en dekens. Een korte samenspreking en het plannetje stond op pooten. Dankbaar werd het aanbod aanvaard en nu is het aan u, Amersfoortsche vrouwen, om mee te werken, dat het mooie, practische doel bereikt worde. Kom, huismoeders, ais ge eens goed zoekt, dan vindt ge in laden en kasten allicht meer, dat geschikt is om af te staan, dan ge zelf wel vermoedt. En als we u vertellen, dat zoo menige knappe vrouw zich zoo gaarne aan naaiwerk geholpen zag, kom, dan weet ge van uw huishoudgeld nog wel iets af te zonderen om er grondstoffen van te gaan koopen, waaruit rappe handen allerlei kleedingstukken voor het magazijn vervaardigen en eigen verdiend brood smaakt een werkwillige zoo heerlijk Toe, denkt ook aan onze oude moedertjes, wier oogen niet meer toelaten om de naald te hanteerenze zouden óok nog zoo graag bezig zijn en het gevoel hebben, dat ze nog betaalden arbeid kunnen verrichten. Met een paar knotten sajet of wol zet ge ze aan het werk, laten ze de breipennen lustig klapperen, en wordt het magazijntje eenige paren kousen of sokken rijker Ziet, als ge dat alles nu morgen of over morgen tot een bundeltje samenvoegt, dan hebt ge Zondag het rustige, voldane gevoel dat, als de kar aanstaanden Maandag of een der volgende dagen voor uw huis stil houdt, uw pakje gereed ligt, dat de dames, die het zelf dankbaar in ontvangst komen nemen, het daarop dadelijk kunnen deponeeren, zoodat zij niet behoeven te wachten en daardoor veel op éen dag kunnen >afdoen<, en dat het magazijntje derhalve spoediger kan worden ingericht. Er wordt in deze dagen veel gevraagd; we Deseffen dat ten volle. Maar wie beter dan 'n vrouw weet altijd nog wel iets af te zonderen, al wordt er ook nóg zoo dikwijls een beroep op haar offer vaardigheid gedaan De Amersfoortsche vrouwen hebben steeds getoond niet-neutraal te wezen als het er op aankomt offervaardig te zijn. En dat zullen zij ook wie durft er aan twijfelen de volgende week zeker weer schitterend bewijzen. Suze Frederiks. De rolkerenslag in Frankrijk. Dr. Emanuel I.asker, de beroemde schaak speler, vergelijkt den reuzenstrijd, die thans op het Westelijk oorlogstooneel wordt ge voerd, met een partij schaak en schrijft daar over in de >Vossische Zeitung* Het plan der Duitschers in Frankrijk is de vooruitgeschoven positie te verzekeren en den troepen meer vrijheid van beweging te verschaffen. Daarvoor is een aanval noo dig op de sperforten en moet te gelijker tijd een verdedigende houding tegen het Fran- sche veldleger worden aangenomen, en het is waarschijnlijk, dat deze phase verschei dene weken zal duren. Om deze phase op het schaakbord aan schouwelijk voor te stellen, moeten wij den ken aan die stadia in een partij, welke on middellijk volgen opeen gelukkigen aanval. Dan komt er, gelijk bekend is, een kritiek moment. Ofschoon er een resultaat is bereikt, is daarmede de strijd geenszins beslist. Bij het opschuiven is de stand der stukken slech ter geworden en krijgt de tegenpartij, die verliezen heeft geleden, plotseling een voor sprong. Daarom valt hij ook aan en het ge beurt vaak, dat het verkregen voordeel door dien tegenaanval weer verloren gaat. Dien tengevolge zegt de schaakspeler vaak, dat niets moeilijker is dan een gewonnen partij te winnen maar ook deze opvatting is slechts gedeeltelijk juist, want een meester in het spel zal zijn overwinningen door een andere strategie ten slotte toch handhaven. Heeft hij tot nog toe aangevallen, thans bepaalt hij zich tot verdedigen, ordent zijn strijdkrachten opnieuw en weet het behaalde succes te behouden. Hij laat het aan de tegenpartij over, wanhopige aanvallen te doen, verijdelt diens listigste plannen met kalm overleg en vóór hij zich opnieuw aan een offensief waagt, bouwt hij eerst zijn goed verzekerde positie op. Dit nu is op dit oogenblik juist de strategie van den Duitschen Generalen staf en deze zal ook wel in de eerste twee a drie weken zoo blijven. De vestingreeks van Verdun naar het Zuiden belemmert de bewegingen van de legers van den Duitschen Kroonprins, gene raal Von Heeringen en den Beierschen Kroonprins en daardoor kan er van een be slissenten slag ook nog geen sprake zijn. De vijand schijnt nu aan te vallen; maar wanneer men scherper ziet, dan zal men tot de conclusie komen, dat achter zulke aan vallen, als generaal Joffre nu onderneemt, niet die geweldige, gezonde kracht zit van een onverzwakt leger, waardoor men dan ook niet anders kan verwachten dan dat de Duitschers hier en daar hun vooruitgeschoven stellingen zullen opgeven of versterken, waar mee echter niet gezegd is, dat de huidige positie zoo erg eilig isdat is zij geenszins. En wat er verder gebeuren zal, kan naar analogie van een schaakpartij aldus worden voorgesteld: De aanvallen der Franschen zullen gelijken op de sprongen van een kat, en het Duitsche leger zal die zonder groote verliezen kunnen weerstaan. Evenals bij het schaakspel zullen systeem en methode ten slotte den doorslag geven. En al mogen de operaties der Duitschers tijd kosten, ten slotte zullen zij den Franschen schaakmat geven, zoo zeker als dat van kasteel en koning tegen koning. d* De werkeloosheid neemt toe en daarmee stijgen de aanvragen om hulp bij het steun-comité, dat slechts y rj-.- aan den aanvang staat van zijn taak. y töjy Zoo het u mogelijk is, zonder dan een vaste wekelijksche bijdra- g y±.' ge af, ook al is die niet grootdan y r-jtv weet het comité precies over hoe- y veel het heeft te beschikken. y Zendt uw bijdragen of uw toe- j zeggingen aan het steun-comité, a W ten Stadhuize, kamer no. 5. a De zoogenaamde millioenen-nota zegt om trent den toestand van 's Lands financiën Ondanks de in de Staats-begrooting voor 1915 aan te brengen bezuinigingen zal met de ontworpen verhooging en uitbreiding der bestaande belastingen thans niet meer kunnen worden volstaan. De groote eischen, welke aan de schatkist zijn en nog verder worden gesteld, zullen, in verband met de lagere opbrengst, welke tengevolge van de crisis van de meeste der bestaande middelen is te verwachten, noodzaken, van de natie grootere offers te vragen. Zoodra, al is het slechts bij benadering, zal zijn te bepalen met welk bedrag de middelen versterking behoeven, zullen daartoe de noodige voostellen worden aangeboden. Op de Staatsbegrooting voor 1915 is het Rijks-subsidie voor het herstellen van den Lieve Vrouwe-toren teruggebracht van f4000 op f 2000. Er is namelijk gebleken, dat, ten gevolge van den eigenaardigen bouw en den slechten toestand waarin dit monument verkeert, niet zóo vlug kan worden gewerkt als de bedoe ling was. In plaats van een bedrag van f 8000 kan jaarlijks slechts de helft worden verwerkt, zoodat over 1911 en 1912 slechts ongeveer de helft van het Rijks-subsidie kon worden uitgekeerd. Met het Gemeentebestuur van Amersfoort is daarom een nadere regeling getroffen in dien zin, dat het subsidie zal worden ver minderd tot f 2000 en verdeeld over een grooter aantal jaren, met dien verstande ech ter, dat het in uitzicht gestelde totaal van f 25 000 door deze regeling niet zal worden overschreden. Over de jaren 1911 tot en met 1914 zal vermoedelijk ongeveer f 10 000 k f 11 000 kunnen worden uitgekeerd, zoodat, te beginnen met 1915, nog gedurende 7 of 8 jaren een bedrag yan f 2000 zal moeten wor den beschikbaar gesteld. De Regeering wil een crediet van acht millioen aanvragen voor het ten uitvoer bren gen van openbare werken om daarmee de werkloosheid te bestrijdeneen voorstel, dat wel heel weinig bezwaar zal ontmoeten bij de Kamers. Als een deel er van eens kon afgestaan voor het Kanaal door de Geldersche vallei. In de eerste helft van September is weer vlijtig ingelegd bij de Rijks-postspaarbank. Bij het agentschap der Nederlandsche Bank wordt óok weer aardig wat hard geld ingewisseld tegen bankpapier. De groote ontgraving der Keulsche en andere potten met rijksdaalders en guldens heeft echter nog niet plaats gehad. Dat ook elders de kalmte terugkeert, blijkt wel hieruit, dat van de f616 000 aan Ge meentebons, welke Rotterdam uitgaf, op 15 September reeds tot een bedrag van vijf ton weder was ingetrokken. We vragen de bijzondere aandacht voor de kennisgeving van het plaatselijk steun comité. Dat er kapers en vooral kaapsters op de kust zijn, is al heel verkeerd. Want daardoor kan het geval zich voordoen, dat menschen worden gesteuud aan wie om grondige re denen door het comité hulp wordt geweigerd. Wie wil het steun-comité helpen aan een 25-tal mokers met langen steel. Ze zijn noodig op het werk aan den Kalk- weg en 't is toch oneindig veel beter, dat ze voor een dag of wat worden ten gebruike gegeven dan dat ze worden aangekocht. De heer P. van Achterbergh, Vianden- straat 38, die zich bij dat werk zoo zeer verdienstelijk maakt, zal gaarne bericht ont vangen bij wien hij ze kan laten halen. De Amersfoortsche Zwem- en Polo Club mocht thans weer f43.72 afdragen aan het steun-comité als batig saldo van haar jongste waterfeest, tevens het laatste in dit jaar. De plaatselijke afdeeling van den Bond van Ned. Onderwijzers hoopt het steun-comité iedere maand te kunnen steunen met f 25. Het gerucht wil, dat de gevierde zangeres Tilly Koenen hier op 30 September in de Groote kerk een concert zou geven ten bate van het steun-comité. Inderdaad is bij kerkvoogden een verzoek daartoe ontvangen. Zij waren aanstonds bereid het kerkgebouw ter beschikking te stellen voor het goede doeldoch wegens de Woensdagavond-gods dienstoefening op 30 September en in ver band met het op 22 September te. geven

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1