Zaterdag 19 September 1914. No. 8469. 63e Jaargang. Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „Do Ainersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff" HOOFD-REDACTEUR P. J. FZlSSSEZZi AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden fi. franco per post ƒ1.15. Advertention 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officiefile- en ontelgenlngs- advertentiën per regel 15 cent Reclames 15 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentifin van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: Z0RTSGHA05T 9. Postbus 9. Telefoon 91 KENNISGEVINGEN. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dins dag den 22 September aanstaande, des avonds te acht ure. Amersfoort, 19 September 1914. De Burgemeester voornoemd Van RANDWIJCK. KOSTELOOZE INENTING. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort Brengen ter algemeene kennis, dat des Woens dags van iedere week, des namiddags ten drie uur, in een der lokalen van het voormalig Werk huis, aan den Westsingel alhier, gelegenheid tot kostelooze inenting wordt gegeven. Vestigen er voorts de aandacht op, dat bij de aanmelding het vertoonen van een geboortebe wijs of trouwboekje gewenscht is. Amersfoort, 17 September 1914. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de aangekondigde schietoefeningen met zwaar geschut van het fort PAMPUS, in de week van 14 tot en met 19 September 1914, zullen plaats vinden op 2 s September a.s. en zoo noodig ook op volgende dagen. De sector, waarin gevuurd zal worden, strekt zich uit ongeveer van de richting N. N. O. door Oost tot in O. Z. O., gerekend van het fort. Amersfoort, 19 September 1914 De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. GROENTEN- en FRUITVEILING. Snijboonen 6 a 13 cent per 100. Prinsesse- boonen 2.5 a 5 cent per 100. Dubbele boonen 20 i 32 cent per ben. Roode kool 3 a 4 cent per stuk. Witte kool 3 a 4 cent per stuk. Komkommers 1 a 4 cent per stuk. Andijvie 65 a 80 cent per 100. Selderij 1 a 3 cent per bos. Kroten 1 a 3 cent per bos. Wor telen f 0.80 a f 1.25 per 100 bos. Uien f 1.20 per halve H.L. Postelein 14 cent p. ben. Amersfoort, 15/17 September 1914. De Burgemeester, Van RANDWIJCK. Neutraal. De heer Joh. H. Beem, de bekende archi varis van Den Briel, plaatst in het »N. v. d. D.« de volgende dichterlijke-uiting Neutraaldat is niet zielloos zijn, Geen eigen meening zeggen, En, nu eens hier en dan weer daar, Zich willoos neer bij leggen. Ons schip bruist door de branding heen. Daar dreigen vele klippen En vele stroomen, links en rechts, Om 't uit den koers te wippen. Een schuwe vlucht'ling is aan boord, Eens aller wensch en bede, Maar nu een balling op Gods aard En tóch Gods kind: de Vrede. Neutraaldat is, met mannenmoed En vrouwenzachtheid beiden, Ons scheepje door die branding heen Te redden en te leiden. 'n Kennis dan zond me in- 't begin van deze week wat Duitsche couranten ze staan, evenals de Hollandsche bladen, vol met op roepen om steun, 't Eene comité bedenkt dit, het andere dat om aan geld of om aan gif ten in natura te komen tout comme chez r.ous. Onder die alle interesseerde mij natuurlijk 't meest de oproep van een comité tot ver schaffing van kleeren en daarin trof ik de beide, mij toen nog geheel onbekende, woor den aan. De burgeressen van het Duitsche stadje vroegen n.l. haar zusteren met den meesten aandrang om kleeren, dekens, enz. Ook zij kwamen aan huis ieders pakje halen het »Liebespaketchen«, zooals zij het noemden. Natuurlijk was elk bundeltje welkom; maar 'n Ideal-Lïebespaketchen t zie, om dat aan vele huizen 'in ontvangst te kunnen ne men, was toch wel het toppunt van haar wenschen, 'n »Ideal-Liebespaketchenc toch moet be vatten, wilde het aanspraak op dien naam ma ken, een volledige uitrusting ze behoeft niet fonkelnieuw te zijn voor een man, vrouw of kind; zelfs laarzen en hoed niet te vei geten en ook verschillende grondstoffen voor het doen vervaardigen van allerlei kleeding- stukken en wol om kousen te laten breien. Lokkende benaming, niet waar »Liebes- paketchen, Ideal-Liebespaketchen* 't is alsof men er mee te kennen wil geven, dat het pakje yol liefde en toewijding gemaakt werd! Gister en vandaag zullen ook hier zeker heel wat vrouwen zoo'n »Liebespaket- chen« in orde hebben gebracht, opdat het Maandag of de volgende dagen van de ko mende week gereed ligtwant het bespaart zooveel tijd, als het dadelijk ter hand gesteld kan worden, i Bekijken wij bijvoorbeeld eens de Lange- straat met haar 143 woningen de boven huizen niet meegeteld. Zou het nu wel te ruim gerekend zijn, dat er twee minuten ver- loopen om elk gereedliggende pakje in ont vangst te nemen en 't in de kar te plaatsen? Welnu, dan zijn er circa vijf uren voor noodig alleen om onze hoofdstraat te be werken*. Als nu de gedienstige nog even talmt met opendoen, als dan bovendien 't pakje moet worden gehaald, dan enfin, ge begrijpt zelf wel, huismoeders, dat uw liefdesgave dubbel gewaardeerd zal worden door geen tijd verloren te doen gaan bij de inzameling, welke plaats heeft van Maandag tot en met Donderdag. Vol goeden moed vangt het dames-comité Maandagochtend klokke negen zijn tochten door de verschillende wijken aan. En zoo zullen vandaag over 'n week zeker honderden en honderden bundeltjes »Lie- bespaketchen* in 't magazijn opgestapeld liggen, welsprekende getuigen van de royale wijze, waarop de Amersfoortsche vrouwen ook thans weer een beroep op haar offer vaardigheid hebben beantwoord. Suze Frederiks. Liebespaketchen. »Liebespaketchen, Ideal-Liebespaketchen sinds gepasseerden Dinsdag is mijn vocabula rium met deze twee woorden verrijkt vóór dien tijd wist ik eerlijk niet, dat ze beston den, veel minder, wat ze beteekenden, De eerste najaarsvergadering der classis Amersfoort van de Ned. Hervormde kerk zal op 30 September hier worden gehouden. Tevens heeft daarin plaats het examen voor de akte als godsdienstonderwijzer. De Provinciale Staten stelden Donderdag het voorstel tot electriciteits-voorziening van de Provincie in handen van een commissie, bestaande uit de heeren Van Andel, Bilder- dijk. Van Boetzelaar, Van Lier, Schilte, Van Tuyll en Van Zijst. De vergadering werd verdaagd tot t October. Agenda voor de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort, op Dinsdag 22 September 1914, des avonds ten 8 ure. 1. Voorstellen van Burgemeester en Wet houders 1. tot toetreding als lid van de op te richten vereeniging »Vereeniging tot werk verschaffing in de bouwbedrijven, gevestigd te Amersfoort*, 2. tot verkoop ven zes per- ceelen bouwterrein aan die vereeniging, en 3. tot het leenen van geld aan genoemde vereeniging. 2. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der Gemeente-begroo ting, dienst 1914. 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot onbewoonbaarverklaring van de woningen Bolderstraat no. i4,toebehoorende aan P. Lobel, no's 16 en 18, toebehoorende aan G. van Kalleveen. en de woningen no's 20, 22, 24, 26, 28, 30 en 32, toebehoorende aan J. W. Boshuizen. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van eervol ontslag, overeenkomstig verzoek, aan M. van Lingen, als lid der Commissie tot wering van school verzuim. 5. Aanbieding van de Gemeente-begroo ting, dienst 1915. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om machtiging te (verleenen tot het doen doortrekken van de gasbuizen in den Leusderweg. Bij de behandeling der Noodwetten is door de Regeering meermalen erkend, dat zij thans maatregelen neemt, waarvoor zij onder normale omstandigheden de verantwoorde lijkheid niet zou kunnen dragen. Burgemeester en Wethouders meenen, dat de Gemeentebesturen tegenover verschillende genomen en nog te nemen maatregelen niet anders staan en dat de overheid meer dan ooit heeft te zinnen op middelen, welke de financieele en economische belangen kunnen bevorderen. Een van de meest kwade gevolgen, welke de crisis kan brengen, is wel de werkloos heid, die financieel en moreel haar slacht offers treft en onder alle lagen der samen leving haar gevolgen doet gevoelen. Zoo geen maatregelen worden getroffen, laat het zich aanzien, dat in de naaste toe- ki nst groote werkloosheid zal heerschen in de bouwvakken en al meenen B. en W., dat nog een aanvang zal worden gemaakt met enkele nieuwe werken, toch hebben zij het plicht geacht, na te gaan of ook van Gemeentewege hier hulp kan worden gebo den. Bestrijding van werkloosheid zal ook voor de Gemeente van groot belang zijn, omdat daardoor niet zulke groote uitkeerin- gen aan werkloozenklassen behoeven te ge schieden. De woningvoorraad is hier zeer gering, vooral wat betreft woningen van f300 tot f 600 huurwaarde. Tot den bouw van deze soort zal niet worden overgegaan omdat de duurte van de meeste bouwmaterialen een winstgevende exploitatie onmogelijk maakt, het onzekere van den toestand een beletsel is voor den aannemer om in te schrijven naar een werk waarvan hij de risico moet dragen, en het geld duur en crediet moei lijk verkrijgbaar is. Burgemeester en Wethouders zijn er in geslaagd, een weg te vinden, welke het der Gemeente mogelijk maakt, deze moeilijkhe den te ondervangen zonder dat de te aan vaarden risico te groot wordt en de recht- streeksche voordeelen niet zouden opwegen tegen de mogelijke nadeelen. Gedacht is de oprichting eener vereeniging, welke zich ten doel stelt bestrijding van de werkloosheid door het bouwen en exploitee- ren van huizen binnen de Gemeente. Leden van die vereeniging kunnen slechts zijn zij, dit- bij den bouw zijn betrokken (architecten, aannemers en onder-aannemers) benevens een drietal leduu, door de Gemeente aan gewezen. Het stamkapitaal wordt gevonden door inleg door de leden van een klein bedrag. De verdere middelen worden gevonden door het loon van belanghebbenden voor een deel te betalen in contanten en voor een ander deel in schuldbekentenissen, terwijl het res- teerende wordt bestreden uit een door de Ge meente te verleenen hypotheek. Wegens de duurte der materialen zal het Gemeentelijk grondbedrijf hulp verleenen door den grond goedkoop beschikbaar te stellen. De arbeidskrachten zullen zooveel mogelijk worden gezocht binnen de Gemeentede 'arbeidsduur wordt geregeld in overeenstem ming met de belangen van patroons en werklieden de loonstandaard wordt gehand haafd en alles zal zooveel mogelijk geschie den in het belang der gemeenschap. Op dezen grondslag is een plan ontwor pen voor het bouwen van zes dubbele villa's op verschillende mooie punten aan de Noord zijde van den Utrechtsche weg. De geheele financieele opzet gaat uit van de gedachte van samenwerking, maar is zoo danig geregeld, dat de leden-deelnemers eerst dan financieel voordeel zullen genieten, wan neer de Gemeente geheel schadeloos zal zijn gesteld. Bovendien deelt de Gemeente mede in een eventueel te maken winst. Een door B. en W. uitgenoodigde com missie van deskundigen meent, dat de totaal- kosten zullen bedragen rond f 75 000, waar onder begrepen de kosten van den grond, geschat op f 1 per M3, welke lage prijs de hoogere uitgaven voor materialen dekt. De te verleenen hypotheek zal hoogstens f 70 000 bedragen, ad 4.5 pCt. en af te lossen in ten hoogste 10 jaar. B. en W. wendden zich tot het Rijk, dat financieel belang heeft bij een krachtige be strijding der werkloosheid en meenen, naar aanleiding van een onderhoud met de Minis ters van Landbouw, Nijverheid en Handel en van Financiön, te mogen aannemen, dat de Regeering een verzoek om financieelen steun in gunstige overweging zal nemen. Ten einde te geraken tot uitvoering van het plan stellen zij den Raad voor: toe te treden tot de Vereeniging tot werk verschaffing in dc bouwbedrijven, daarvoor in de kas dier vereeniging te storten dertig gulden, en B. en W. te machtigen, namens den Raad ondergeschikte wijzigingen in de Statuten goed te keuren; een hypothecaire leening aan te gaan van ten hoogste f 70000; en aan de vereeniging te verkoopen zes per- ceelen bouwterrein, groot ongeveer 6000 M3, tegen f 1 per M3. De ontwerp-statuten zijn gevoegd bij het voorstel, waarvan B. en W. terecht schrijven, dat de uitvoering van het plan warme aan beveling verdient, terwijl het verleenen van steun door de Gemeente in de gegeven om standigheden volkomen geoorloofd is. Een plan, waarmee zijn ontwerper zich een onvergankelijke eerezuil stichtte. Op de Staats-begrooting voor 1915 is nog geen bedrag uitgetrokken voor overneming van de Gemeentelijke Hoogere Burgerschool door het Rijk. Bij de uitbreiding, met ingang van aan staanden Maandag, van het spoorwegverkeer zal ook de dienst aan het postkantoor wor den uitgebreid. Men vergete intusschen niet, dat tal van ambtenaren en beambten thans dienst doen bij de veldpostkantoren en in de stellingen. De traktementen der Rijks-ambtenaren zul len reeds aanstaanden Maandag betaalbaar worden gesteld, terwijl met ingang van 1 October een halfmaandelijksche uitbetaling zal plaats hebben. Bij de familie hier is de droeve tijding ontvangen, dat luitenant-ter-zee J. Theo Stroeve in de Geelvinck-baai (Nieuw Guinea) door een pijlschot is gedood. Luitenant Stroeve, die den leeftijd van slechts 25 jaar bereikte, werd in 1910 be-

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1