ALGEMEENS Advertentiën. Feuilleton. Een zoenoffer. moeite welke het zich geeft om een zoo nauwkeurig mogelijk onderzoek in te stellen, tóch om den tuin geleid mocht zijn. Wie het inlicht, doet geen verraderswerk, doch bewijst integendeel een belangrijken dienst aan hen die wel steun verdienen en dus aan de gemeenschap. De lichting 1915 der Nationale militie, die begin Augustus aanschrijving kreeg om zich gereed te houden voor opkomst onder de wapenen, zal zeer vermoedelijk pas op den gewonen tijd, dus in Maart volgend jaar worden opgeroepen. Denkt men nog wel aan de verpleegden in het Militair hospitaal, die zoo heel gaarne couranten ontvangen Eén boodschap aan den heer J. H. P. Ver schoor, Utrechtschestraat 17a, en de bladen worden gaarne gehaald. Ook in vreemde talen zijn ze hoogst wel kom. We vragen de aandacht voor de adver tentie in dit nummer nopens de Belgische vluchtelingen, te wier behoeve Donderdag avond een vergadering wordt gehouden in »Ons Huis«. De postduiven-vereeniging »De Snel Postc hield Zondag een wedvlucht van oude en jonge duiven van Oldenzaal naar hier afstand 170 K.M. De duiven werden omstreeks 8 uur bij Noordwestenwind in vrijheid gesteld dc eerste keerde hier terug om 10.36.25, de laatste om 1.53.45 uur. De prijzen vielen ten deel aanN. van den Berg ie, 3e, 4e en 6e; 1'. Janmaat 2e, 8e, ge en tie; S. llartogsveld 5e; H. Waan- ders 7e; en W. C. Priem 13de. De tegen Zondag aangekondigde voetbal wedstrijd H. V. C.—D. O. S. heeft slechts weinig publiek achter »Rustoord« doen samen komen. Op stuk van zaken bleek dit ook geluk kig te zijn, daar de'Stichtenaren, waarschijn lijk iri verband met het slechte weder, niet waren opgekomen. Quick was Zondag te gast bij Victoria, de nieuw gepromoveerde Westelijk tweede klas- ser, en speelde te Hilversum een zeer geani- meerden oefenstrijd voor de aanstaande nood- competitie. Ter gister gehouden kaasmarkt werden aangevoerd 14 wagens met 5700 pond kaas. De prijs was 24 tot 28 cent. De handel was vlug. Wederom is door ambtenaren van den Gemeentelijken keuringsdienst voorkomen, dat een voor de consumptie ondeugdelijk varken werd verwerkt tot worst of wie weet welk ander boterham-garneersel. Jammer toch. dat de Verordening op de vee- en vleeschkeuring nog altijd dateert uit het midden der vorige eeuw en het daarom mede niet mogelijk is. de namen der knoeiers, die tevens de soliede slagers in discrediet brengen, te publiceeren. Alweer is hier een spion aangehouden. Bijna althans. Begin Augustus was 't een jongmensch, dat een beetje gebrekkig sprak en dan ook spoedig werd in vrijheid gesteld. Zaterdagavond was 't een waschmeisje uit Amsterdam, dat werk zocht, doch op haar voetreis geducht had geleden van regen en storm. Hoe men haar kon houden voor een nog wel Russische spion zal wel een raadsel blijven. Maatschappij van Levensverzekering en Lijfrente TE AMSTERDAM, DAMRAK 74, Directeuren: .1 V I, nUNKKSIlKKII. *r. .1. VAM SlIHiNCIIAVKM *n Jhr. Jlr. II. SMISSAKRT. Veizekrrd Bcd.ng:?I2 MllllOen Gulden wontondrr Verzekerd Kapitaal -t I/» «f en verzekerde Rente ruim. '4 M Waarborgen2 Aan Verzekerden betaaldi i Ontvangsten in 1913 Hoofdinspecteur voor Nederland: P. A. ADAMA VAN SCHELTEMA, NIc. Maasstraat 51. AMSTERDAM. """"•«.TAffiSSs. W..rdmln,.t O.I. 65b». UTRECHT. Tegenslag is voor menigeen een uitstekend middel om zijn krachten eens te ontplooien. Vit den Omtrek. De uitbreidingswerken aan het station- emplacemt Den Dolder zijn thans door de N. C. S. gegund aan de firma Van Geelen Boerema, te Utrecht. Te Putten is Donderdag een gasfabriek geopend, welke, evena's die te Bunschoten in wording, wordt geëxploiteerd door den heer G. Volker, uit Enschede. Daam l'okkema, de zoo populaire hoofd consul van den A. N. W. 13., welk moeilijk ambt hij 22 jaar bekleedde op een niet licht te verbeteren wijze, is Zaterdag plotseling op 49-jarigen leeftijd te Arnhem overleden. De weerstoestand. De barometer is nu gestegen, hij staat zelfs boven normaal, maar toch is het zeer te bezien, of we nog mooi na-zomer-weer zullen hebben. Uit de luchtdrukverdeeling van het oogenblik is af te leiden, dat een Oostelijke of Zuid-Ooste lijke wind, die ons anders in dezen tijd van het jaar de mooie herfstdagen brengt, nog wel wat op zich zal iaten wachten. De winden zullen Noordelijk of Westelijk blijven. Ze hebben een variabele snelheid. Tijdelijk zware luchten, tijdelijk zonnig, maar na een heel of half etmaal zonneschijn weer buien. En de daling van den thermometer duurt voort. lledeu overleed, ua een lang durige ongesteldheid, onze ge liefde Behuwdzuster en Taute, tuevrouw VAN DE weduwe van den heer Joiian- nks Z AN DIJK, in den ouder dom vau bjjua 77 jaren. Amsterdam, G. W. Z AN DIJK. Nunen, J. II. VAN 11R GUMSTER. J. van UK GUMSTER- RtJNIlKNDK. Amsterdam. R. J. C. DK VRIES-VAN DR Gumstkk. C. ÜR VRIES. Amsterdam, 18 September. OPENBARE LEESZAAL. De STUDIEZAAL is 's avonds weer geopend. De gewone dienst van de UITLEEN- BIBLIOTHEEK is hersteld, dus uitsluitend van 2.30 tot 5 en van 7 tot 9 uur. HET DAG. BESTUUR. WISSEL- en EFFECTENKANTOOR (Mr. S. 0. VAN WKLOKKEN barou RENNERS) Kortegracht 11. Tel. 176. Telegramadres„Wisselkantoor". Assurantiën. Incasseering van Wis- Credieten. seis en Quitaiitiön. Coupons. Vreemd geld. Deposito's. Wissels op Binnen- en Effecten. Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. CREÜ1ET-VEREENK1INÜ te Amsterdam. Correspondentschap te Amersfoort mr. 11. J. M. van don BKKGH. I I.ll KLM IN ASTltA AT 5. Zij stelt zich ten doel het verleenen van Credieten onder per soonlijke of zakelijke zekerheid of in-blanco het incasseeren van handelspapier het ontvangen van gelden déposito rekening-courant. LAMA1S0N BOUWER a Co. Kórtegracht 22 naast het Postkantoor. Belasten zich met aan- en verkoop van Effecten, Wissels en Coupons. Sluiten prolongatien Safe-inrichting. Kussi» van 9 tot 4 nnr. E11 gros-ver koop voor Amersfoort en om streken J. VAN VOLLENHOVEN, Afdee- ling KOLONIALE WAREN, Groote Kop pel 7 te Amersfoort. Behalve de Belgische vluchtelingen, die hier te lande in kampen werden onder gebracht, zijn er ook, die jaren lang aan het hoofd stonden van zeer winstgevende zaken, welke zij plotseling moesten verlatenbeklagenswaardigen, die, tot voor kort zeer welgesteld, thans moeten leven van een hoogst bescheiden inkomentje. Wie wil ondergeteekenden helpen, dezen in een hun passende omgeving te brengen wie is bereid, hun te zijnent, zoo noodig geruimen tijd, tegen geringe vergoeding een tehuis te bieden, waar zij het over hen gekomen leed niet zóo zeer gevoelen; wie is genegen, met ondergeteekenden een commissie te vormen, welke dit werk van liefde tot den medemensch kan voorbereiden en óok te Amersfoort ofschoon daar reeds zoo veel gevraagd en zoo veel gegeven wordt uitvoerbaar zal maken Wie voor het een of het ander iets gevoelt, kome ter vergadering, welke DONUHiRDAG 24 September, des avonds te ACHT uur, wordt ge houden in «ONS HUIS», Kortegracht 1. Wie verhinderd is, daar te komen en nochtans zou willen helpen, zende voor Donderdagmiddag 3 uur bericht aan een der ondergeteekenden. Mevrouw J. Jorissen—De Wit, Muurhuizen 21. Mevrouw A. S. J. Rijkens—Van Slooten, Utrechtscheweg 69. W. C. Engelberts, Pieter Bothstraat 5. P. J. Frederiks, Kortegracht 9. D. Gerritsen, Soesterweg 9. C. J. F. Prins, Beckensteinschelaan 12. 1».) „En waarom niet, kir.d?" vroeg mevrouw liadenroth. „Ik boorde de stem van Mercker en ik kan hem nu eenmaal rit0 weinig lijden, dat ik zijn gezelschap het Tefi-t zou w.llen ontvluchten zoo ver ik kon", antwoordde Is». Klonk dat niet als een antwoord op het aan zoek van Meroker? Met een bijna angstvolle beweging vatte mevrouw Hadenroth de beide handen van bet jongemeisje. „Je zegt, dat je aan de deur geweest bent, Isa. Kijk me eens goed in dc oogen en beken mij, of je ook souis gehoord hebt wat bier gesproken werd". In volle onbevangenheid schudde Isa het hoofd. „Niets, mama. Hoe zou het ook in mij zijn opgekomen, u te beluisteren 7 Was het dan iets zóo buitengewoons, dat u te verhandelen bult? U ziet er zoo ontdaan uil heeft bij het soms gewaagd, u te krenken Zij was aan de voeten harer moeder neerge- g'eden en bad baar teeder omstrengeld. Juist op dit oogenblik voel Ie m-vrouw Hadenroth zich diep getroffen door deze uiting van kinder- lijke liefde, naar we'ke zij sinds vele dagen te 1 vergeefs bod gesmacht. I „Neen, neen!" zeide zij. „Hij moge zijn eige naardigheden en gebreken hebben evenals wij allen, doch wij mogen ook niet vergeten, dat hy in de haide school deB levens is grootge bracht en dat bij zwaar te strijden heeft gehad, eer bij zich tot zijn tegenwoordige positie heeft opgewerkt. Zulk een strijd pleegt zijn onuit- wi8chbure sporen in de persoonlijkheid van een mensch achter te laten". Met een weemoedig trillen der oogleden keek Isa vóór zich op d< n grond. „Waarom neemt u dien man toch altijd in bescherming, mama, en zoekt u te verdedigen hetgeen uw zacht, edel hart toch zeker nimmer kan goeds uren? 0>k u gevoelt geen toeneiging, maar alleen vrees voor hem, en met iederen dag wordt het voor mij meer zekerheid, dat hij de booze gee-t van ons huis is". Het scheelde weinig of zij was in tranen uit gebarsten en mevrouw Hadenroth haastte zich dan ook om hair met een goede lijding gerust te stellen. Zy w.ts 1 n zeerste verbuasd over do buitengewone uitwerking, die de mededeeling van het reisplan thans op Isa uitoefende. „Gaan we heen En voor lang O, goede lieve, beste mnma-tje, u kunt niet Vermoeden welk een hemolsche tijding u mij daar verkon digt. Ach, dat was gedurende al dien treurigi.n tijd mijn innig9t en vurigst verlangen. Weg, wr-g, onverschillig waarheen, wanneer het maar ver, heel ver hier vandaan is, en wanneer ik er vooreerst maar niet aan behoef te denken, hier terug Ie keeren". Zij bedekte het gelual harer moeder met on stuimige kussen, en daurbij hingen er toch dikke schitterende druppels aan haar wimpers. „Maar, kind, kind!" vermaande mevrouw Hadenroth, die haar eigen ontroering sleuht-i met moeite vermocht te verbergen, „ju bent in eens omgi-keeid als het blad van een boom. Wanneer je werkelijk zoozeer 1 edt onder het verlangen naar een verandering, wnurom heb je mij daar dun niet eerder van gesproken Heb ik dan je vertrouwen zóo geheel en al verloren, dat je me niet meer kunt openbaren, wat erin je hart omgaat?" Nu verborg Isa haar gelaat in den schoot harer moeder en terwijl een heftig snikken haar slank lichaam deed schokken, kwam in afge broken klanken van haar lippen „Vraag mij niets, mama ik hid u vraag mij niets". In voorzichtige langzaamheid en onder tal- looze zuchten ging een met uitgezochte elegantie gekleed oud heer de weinig gemakkelijke trap pen van een huurhnis in de Mitlelstrasae te tlerlyn op. Hij bezat ein hooge, aristocratische gestuite en het kostte hem blijkbaar eenige moeite om meester te worden over de stram heid zijner ledematen en door de krachtig afge dwongen rechte houding een zekere gebrekke- lijkheid te verbergen, die zich zonder eenigen t wijf-I aan hem zeer onaangenaam voelbaar maakte. Ook waren alle rijkelijk aangewende toilet- kosten niet in stout geweest om uit de op zich- zelve geenszins onschoone trekken vun hetaristo- crati-che gelaat de sporen uit te wisschen, die gewoonlijk een aan onstuimige genoegens en genietingen ruaur al te rijk leven pleegt achter Ie laten. Z.jn geheele verschijning bood in éen woord het onvi-rvalschte type vun een voorna- tn-n bon-vivant, wien de ijdulheid alle krach ten doet inspannen om het beginnend verval des lichaams voor vreemde oogen te verbergen. Hij moest tot de derde verdieping klimmen,eer hij op ten der drie, daar op het portaal ui omende deuren een visite-kaartje ontdekte, waarop „Von Nor.ienholz, kapitein bij den Grooten staf'. „Eindelijk", zuchtte de oude heer. „Ik begon haast te gelooven, dut hij op zolder was inge kwartierd". Hjj trok aan de schel en na eenige oogenblik- ken vertoonde zich in de deur het gelaat van een oppasser, die den bezoeker met de weinig bemoedigende mededecliog ontving, dat de kapi tein het erg druk had en op dit uur niemand kon ontvangen. Zonder zich daardoor in het minat te Iaten teleurstellen, haalde de oude heer een koren bloemblauwe étui mot zilveren monogram uit den zak en overhandigde den oppasser zijn kaartje. „Geef dat aan den kapitein," zeide hij op non- chalanten loon „en haast je wat, want heel pleizie- rig is het niet om hierop het portaal te wachten". De oppasser opendeeen tweede deur en onmiddel lijk daarop verscheen de kapitein op den drempel. „Welkom, vader 1" riep hij hartelijk, den ouden heer de beide handen toestekend. „Dat is wer kelijk een verrassing, want volgens uw brief kon ik u eerst morgen te Berlijn terug verwachten". De oude baron Von Nordenholz had zijn zoon de fijn geganteerde hand slechts voor korten tijd gelaten iedere soort gevoelsuiting in het bijzijn van een ondergeschikte was hem blijkbaar hoogst onaangenaam. „Het gelukte me slechts met moeite, om hut uitstapje een dag te bekorten" zeide hy, „want ik koesterde nutuurlijk het levendigste verlangen om je zoo spoedig mogelijk te begroeten, Zoo, zoo, je bent dus gelukkig gekomen aan de poor ten van het beloofde land. Nogmaals ook mon deling geluk gewenscht, mijnheer de generaal- veldmaarsch&lk in spé I" (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2