Donderdag 24 September 1914. No. 8471. 63e Jaargang. Stadsnieuws. EE COURANT. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff" HOOFD-REDACTEUR p. j. raiEiitxi AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden fi. franco per post 1.15. Advertentien 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent Reolames 1—5 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de ipcasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU; ZORTSGZUOBT 9. Postbus 9. Telefoon 19 In de Remonstrantsche kerk hoopt aan staanden Zondagochtendvoor te gaan prot. dr. H. Oort, uit Leiden in de Doopsgezinde kerk ds. E. M. ten Cate. Openbare vergadering van den Gemeente raad op Dinsdag 22 September, des avonds te 8 uur. Voorzitter: de Burgemeester, mr. J. C. graaf Van Randwijck. Tegenwoordig 15 leden' en de heer A. R. Veenstra, Gemeente-secretaris. Afwezig de heeren Van Kalken, met kennisgevingen Briüt, Rolandus Hagedoorn en Jorissen. De Voorzitter opent de vergadering, deelt mede, dat de notulen van de vergade ring van 1 September gedurende den voor geschreven tijd ter visie hebben gelegen en vraagt of iemand opmerkingen daarop heeft. Zonder opmerkingen worden zij goedge keurd. Voor kennisgeving worden aangenomen 1. een besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, van 31 Augustus 1914, 3e afd. No. 2121/1714, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit dd. 3 Augustus 1914, tot verkoop van een perceel bouwterrein aan D. J. M. van Kesteren, te Amersfoort; 2. een besluit van dat college van 31 Augustus 1914, 3e afd. no. 2097/1708, waar bij wordt goedgekeurd het Raadbesluit dd. 26 Juni 1914 tot verkoop van een perceel bouwterein aan G. van Hoogevest, te Amers foort; 3. een besluit van dat college van 31 Augustus 1914, 3e afd. no. 2078/1707, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit dd. 26 Juni 1914 tot verkoop van een perceel bouw terrein aan W. F. Wagtho, te Amersfoort 4. een besluit van dat college van 31 Augustus 1914, 3e afd. no. 2077/1709, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit dd. 26 Juni 1.914, tot verkoop van een perceel grond aan W. van der Linden en P. H. G. Mon- tenberg, te Amersfoort 5. éen besluit van dat college van 31 Augustus 1914, 3e afd. no. 2082/1703, waarbij voor zooveel noodig wordt goedge keurd het Raadsbesluit dd. 26 Juni 1914 tot aankoop en verkoop van grond ten behoeve van den aanleg van een stations-emplacement voor de tram AmersfoortZeist; 6. een besluit van dat college van 31 Augustus 1914,3e afd. no. 2080/1706, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit dd. 26 Juni 1914, tot verkoop van een perceel bouw terrein aan J. G. Fontein, te Amersfoort 7. een besluit van dat college van 31 Augustus 1914, 3e afd. no. 2120/1716, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit dd. 14 Juli 1914 tot verkoop van een perceel bouw terrein aan J. van der Wal Kzn., te Amers foort 8. een besluit van dat college van 31 Augustus 1914 3e afd. no. 1932/1712, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit dd. 14 Juli 1914 tot onderhandsche aanbesteding aan de N. V. Hollandsche Electriciteits Maatschappij, te Hilversum, van a. het leveren en leggen van een kabel, b. het bouwen en inrichten van een scha kel-station 9. een besluit van dat College van 31 Augustus 1914.3eafd.no. 2088/1705, waarbij wordt verdaagd de beslissing op het Raads besluit dd. 31 Augustus 1914 tot aankoop van perceel Langestraat no. 3 van H. C. A. de Jong 10. een besluit van dat college van 31 Augustus 1914, 3e afd. no. 1907/1727, waarbij wordt medegedeeld, dat voor kennisgeving is aangenomen de Verordening, regelende den werkkring van de Commissie van bij stand in het beheer van de Gemeente-be drijven 11een besluit van dat college van 7 Sep tember 1914, 3e afd. no 2043/1726, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit dd. 26 Juni 1914 tot vaststelling eener Verordening op het beheer der Gemeente-bedrijven in de Gemeente Amersfoort 12. een dankbetuiging van mej. M. P. K. de Koning, dd. 5 September 1914, voor hare benoeming als onderwijzeres in de Nut tige handwerken aan school C 13. een brief van den Minister van Bin- nelandsche Zaken dd. 18 September 1914, no. 15447, Afd. O, waarbij wordt goedge keurd het Raadsbesluit dd. 1 September 1914 ter benoeming van den heer Tj. Kiel- stra tot tijdelijk leeraar in het Hebreeuwsch aan het Gymnasium 14. een besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd. 16 September 1914, 3e afd. no. 2254/1784, waarbij goedgekeurd worden toegezonden het tweede gedeelte van het primitief hohier, het eerste suppletoir- en een forensen-kohier tot heffing van de inkom stenbelasting, dienst 1914, vastgesteld den 1 September 1914. De Voorzitter: Nog zijn ingekomen 15. een nader adres van de Vereeniging, »Amersfoortsche Industrie- en huishoudschool houdend verzoek, alsnog een beslissing te willen nemen op haar adres van 31 Juli 1914, houdend verzoek, het jaarlijksche subsidie van f2875 te willen verhoogen met f600. De Voorzitter herinnert, dat het oor spronkelijk adres in de vergadering van 3 Augustus in handen werd gesteld van- B. en W. ter fine van advies. 16. een schrijven van 7 September, waarbij mevrouw M. Rolandus Hagedoorn geb. Schutte, mevrouw H.E. M. Gerard van Sijsen geb. Besier en de heeren C. M. M. Vermolen, P. S. R. Wolterbeek, jhr. S. M. van Reigers berg Versluys. mr. H. J, M. van den Bergh en M. van Heioma ontslag nemen als lid van de Commissie van toezicht op het Lager onderwijs; met een schrijven van B. en W. van 21 September. B. en W. stellen voor, deze stukken aan te nemen voor kennisgeving. Vraagt iemand het woord, of hoofdelijke stemming? Zoo niet, dan is aldus besloten. 17. een schrijven van het Curatorium van het Gymnasium, houdend bericht, dat de heer Schillings bereid is, de lessen waar te nemen van den heer Leopold, die in militairen dienst is. Intusschen is de heer Schillings elders werkzaam gesteld, zoodat moet worden uit gezien naar een andere leerkracht. Aangenomen voor kennisgeving. De Voorzitter: Ik stel aan de orde de agenda. 1. Voorstellen van Burgemeester en Wet houders 1tot toetreding als lid van deop te richten vereeniging Vereeniging tot werk verschaffing in de bouwbedrijven, gevestigd te Amersfoort*, 2. tot verkoop ven zes per- ceelen bouwterrein aan die vereeniging, en 3. tot het leenen van geld aan genoemde vereeniging. Het voorstel strekt om toe te treden tot de Vereeniging tot werk verschaffing in de bouwbedrijven, daarvoor in de kas dier vereeniging te storten dertig gulden, en B. en W. te machtigen, namens den Raad ondergeschikte wijzigingen in de Statuten goed te keuren, wanneer deze noodig zijn om de Koninklijke bewilliging te erlan gen een hypothecaire leening aan te gaan van ten hoogste f 70 000 aan de vereeniging te verkoopen zes per- ceelen bouwterrein, aan de Noordzijde van den Utrechtscheweg, samen groot ongeveer 6000 M3, tegen f 1 per M3.en goed te keuren de ontwerp-statuten. De Voorzitter: Vraagt iemand het woord voor algemeene beschouwingen De heer Gerritsen: Een enkel woord, Mijnheer de Voorzitter. Dat stuk heeft werkelijk bij mij een ern stig punt van overweging uitgemaakt, omdat ik niet deel die optimiste gevoelens, welke B. en W. daaromtrent hebben en ik niet kan denken, dat in dezen tijd het kapitaal rentegevend kan worden gemaakt. Er zijn intusschen zóo veel goede elemen ten in het voorstel, dat ik ten slotte niet durf tegenstemmen. Ik wil echter gelijktijdig de vraag doen of voor den bouw van woningen voor de allerarmsten, welke nog meer noodig zijn dan de hier gedachte villaatjes, niet eveneens steun van de Regeering zou kunnen worden verkregen, zoowel ten behoeve van werk verschaffing als om aan de minderbedeelden te kunnen geven hetgeen hun toekomt. De Voorzitter: Ten opzichte van den bouw van arbeiderswoningen kan ik ant woorden, dat deze, in overleg met Volks huisvesting II*, in voorbereiding is bij B. en W. Er is zeer zeker eenig risico. De prijs der bouwmaterialen is gerezen, bouwcrediet is moeilijk te krijgen doch juist op het voor beeld van Amsterdam, dat steun van de Re geering kreeg voor nijverheidsdoeleinden, hebben B. en W. gemeend, dat Amersfoort het risico op zich mocht nemen. Oók zijn we daartoe gekomen, lettend op het besluit in de vorige vergadering geno men tot steun van de werkloozenkassen. Als we nagaan, dat we, door dit voorstel aan te nemen, aan honderd menschen gedu rende achttien weken werk kunnen verschaf fen en dat anders, bij werkloosheid, die arbei ders f 6 per week uit het Gemeentelijk werk- loozenfonds zouden ontvangen dan zou alleen in de bouwbedrijven een f 1 o 000 moeten uitgekeerd, waarvan de Gemeente f 5000 zou moeten betalen, terwijl zij thans nuttig werk kan doen verrichten, dan pleit dit vóór het voorstel. Ik herhaal, dat de bouw van arbeiders woningen geenszins uit het oog is verloren en dan ook in voorbereiding is. De heer Gerritsen: Ik bedoel meer het opruimen van kleine krotten, waarmee we de kleine arbeiders kunnen dienen, die niet worden gebaat met woningen, die een hnur doen, welke wordt gevorderd als zij voor de Gemeente worden gebouwd. Op het oogenblik is slechts 3 pCt. der woningen hier ter stede onbewoond. Er zal bij aanneming van dit voorstel een financieel offer worden gebracht, doch dit wordt ruim beloond zoowel door het oprui men van krotten als door het werk, dat er door wordt verschaft. Nochtans hoop ik, dat het opruimen van krotten ook spoedig ter hand wordt genomen. De Voorzitter: Verlangt nog iemand het woord Zoo niet, dan breng ik in stem ming de vier ontwerp-besluiten. Zij worden aangenomen z. d. of h. st. Verlangt nog iemand het woord over het geheel? Niemand? Dan is het voorstel aan genomen. 2. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der Gemeente-begroo ting, dienst 1914. Burgemeester en Wethouders deelden on der dagteekening van 9 September het vol gende mede Zoodra de huidige kritieke toestand in den lande was ingetreden, hebben wij ons ge richt tot alle hoofden van dienstvakken in deze Gemeente, met verzoek te willen op geven op welke posten der Begrooting voorzoover hun d'enst betrof zou kunnen worden bezuinigd, zonder dat daaruit voor het vervolg nadeelen zouden voortvloeien, en op welke posten vermoedelijk minder zou worden ontvangen. Uit al deze opgaven hebben wij bijgaande Begrootings-wijzigingen samengesteld. Wij merken daarbij echter op, dat, hoewel met de meeste nauwkeurigheid bij de sa menstelling der Begrootings-wijziging is te werk gegaan, wij geenszins kunnen waarbor gen, dat hierdoor een zuiver beeld der verj schillende ontvangsten en uitgaven is verkre gen, aangezien de duur en de gevolgen der crisis natuurlijk nog niet zijn te overzien. Het voorstel leidt tot een bezuiniging van f13 863. De Voorzitter: Hierbij behoort een voorstel tot af- en overschrijving van posten. Wordt aangenomen z. d. of h. st. 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot onbewoonbaarverklaring van de woningen Bolderstraat no. i4,toebehoorende aan P. Lobel, no's 16 en 18, toebehoorende aan G. van Kalleveen. en de woningen no'* 20, 22, 24, 26, 28, 50 en 32, toebehoorende aan J. W. Boshuizen. De Voorzitter: In de laatste tijden bestond de commissie ad hoe veelal uit de heeren Tromp van Holst, Kroes en Van Achterbergh, die zekere ervaring van dez« dingen hebben. Mag ik het er voor houden, dat deze heeren andermaal worden benoemd? Aldus besloten. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van eervol ontslag overeenkomstig verzoek, aan M. van Lingen, als lid der Commissie tot wering van schoo' - verzuim. Het voorstel strekt, aan den heer Van Lingen wegens woonplaats-verandering ee,*- vol ontslag te verleenen met ingang van 1 October. Aldus besloten z. d. of h. st. 5. Aanbieding van de Gemeente-begro ting, dienst 1915. De Voorzitter: De Voorzitters van van de afdeelingen hebben het voornemen, de afdeelingen Maandag- en Dinsdagavond te 8 uur bijeen te roepen; de eerste afdce- ling Maandag. De heer Van Achterbergh: De tijd van voorbereiding is veel te kort, Mijnhe-ir de Voorzitter. Wij hebben de ontwerp-be- grooting nog niet eens ontvangen. De Voorzitter: Ik geloof, dat deBs- grooting oneindig eenvoudiger is dan andere jaren. We konden geen kromme sprongen maken en zelfs geen enkelen sprong. E'e heeren krijgen het ontwerp morgen thuis en hebben dus 5 en met Maandag mee 6 dagen. Ik ben er van overtuigd, dat de heer Va a Achterbergh met zijn bekende snelheid van werken er best zal doorkomen. De Begrooting zal eerst worden behandeld in de afdeelingen. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om machtiging te verleenen tot her doen doortrekken van de gasbuizen in dor. Leusderweg. Burgemeester en Wethouders schrevet onder dagteekening van 19 September: Tot de plannen voor uitbreiding van hel net der waterleiding, waaromtrent een voor stel werd gedaan den 29 Juli 1914, aange houden in de vergadering van 3 Augustus jl„ behoorde ook de doortrekking j van de buizen in den Leusderweg tot aan^het hotel »Oud-Leusden«. Voor de verharding van den Kalk weg, waartoe het voornemen bestaat, is veel water benoodigd, dat, bij gebrek aan leiding, zal moeten worden aangevoerd per wagen; dit I zal zeer kostbaar zijn. Daarom schijnt het raadzaam, thans over te gaan tot verlenging der leiding tot aan het hotel om, met behulp van een noodlei- ding langs den Kalkweg, het water aan te voeren. I De kosten der doortrekking worden begroot op f 6250. Wij hebben de eer U voor te stellen, tot die doortrekking te besluiten en daartoe een crediet te verleenen van f6250. I De Voorzitter: De heeren hebben natuurlijk al opgemerkt, dat bedoeld zijn buizen voor de waterleiding. De heer Gerritsen: Natuurlijk,Mijnheer de Voorzitter. Het voorstel wordt aangenomen z. d. of st. h. I 7. Benoeming van een tijdelijk leeraar in de klassieke talen aan het Gymnasium. J Aanbevolen de heer J. D. Meerwaldt, reeds tijdelijk leeraar. De Voorzitter verzoekt de heeren

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1