IQuanerpabl Eyaing en Kroes als stemopnemers te willen fungeeren. Benoemd de heer Mcerwaldt met alge- meene (15) stemmen. De Voorzitter: Nog een enkel punt. In de vergadering van 14 Juli werden aan genomen twee besluiten tot grondverkoop aan de heeren Ruitenberg en Kooiman. Aan Gedeputeerde Staten is bij die besluiten over gelegd een teekening, doch op die teekening is geen rekening gehouden met het Uitbrei dingsplan zooals dit thans is, na het Raads besluit tot aanwijzing van een speel- en sport terrein. Gedeputeerde Staten maakten daarom bezwaar, den verkoop goed te keuren. B. en W. stellen thans voor, de zelfde be sluiten nogmaals goed te keuren en daarbij over te leggen een teekening, geheel con form het Uitbreidingsplan. Aldus besloten. Daar er niets meer aan de orde is en geen der heeren het woord verlangt, wordt de vergadering te 8.20 gesloten. Burgemeester en Wethouders schreven onder dagteekening van 22 September aan den Raad Hierbij hebben wij de eer, U de Begroo ting voor den dienst van 1915 aan te bieden. Het lag in ons voornemen, bij deze aan bieding U een meer uitgebreid overzicht te geven van den financieelen toestand der Gemeente. Het feit. dat in het afgesloten en het loopende dienstjaar twee vrij belangrijke geldleeningen zijn aangegaan, geeft, naar ons meermalen bleek, nog dikwijls aanleiding tot opvattingen omtrent den stand der Gemeente-financiên, die niet juist kunnen worden geacht en daardoor kunnen mede werken tot een ongerustheid, die schadelijk kan zijn. Dat overzicht zou. wilde het dool treffen, een vergelijk moeten geven tusschen de Rekening >913 en de Begrooting 1915. De omstandigheden echter waaronder wij deze laatste hebben moeten ontwerpen, bren gen met zich, dat aan de cijfers, daarop vermeld, weinig waarde mag worden gehecht wat betreft den welstand der Gemeente. Wij hebben het tot onzen plicht gerekend, bij de uitgaven in den regel niets anders te ramen, dan hetgeen als verplichte uitkeering mag worden aangemerkt. Slechts in een hoogst enkel geval meenden wij van dezen regel te mogen afwijken. Bij de ontvangsten werd eveneens de meest mogelijke voorzichtigheid betracht. Voor een vergelijking kunnen de cijfers dus niet worden gebruikt en daarom hebben wij van ons vermeld voornemen afgezien. Toch wenschen wij te dezer plaatse op enkele feiten de aan dacht te vestigen. Uit de bijlage C, gevoegd bij de Begroo ting, kan blijken, dat ten gevolge van de beide genoemde leeningen, de rente en af lossing, die uit de inkomsten der huishouding moeten worden gedekt, slechts zijn verhoogd, respectievelijk met f6844.065 en f6102.085, waarvan wel het grootste deel komt ten laste an den schoolbouw aan den Leusderweg. De totale schuld der Gemeente, buiten de bedrijven, bedraagt f504 482.waarop niet minder dan f 29 837.— wordt afgelost, of 5-9 pCt. Een tweede punt betreft de Gasfabriek, Met het oog op de in de toekomst te ne men maatregelen, en ook om direct een overzicht te krijgen van de financieele positie van het bedrijf, hebben wij een onderzoek doen instellen naar de verhouding die er bestaat tusschen de waarde, die naar een normale schatting aan het bedrijf mag wor den toegekend, en de waarde, zooals die in de boeken voorkomt. Wij meenen niet beter te kunnen doen dan het daaromtrent ont vangen rapport in zijn geheel hierbij over te leggen. Het resultaat heeft ons bevredigd. Verder laten wij nog enke'e cijfers vol gen uit de rekening 1913, die, naar onze meening, ook op een langzamen, maar ge zonden vooruitgang wijzen Begrooting 1913. Rekening 1913. Leges f 1550.- f 1738.30. Gebruik van openbare grond 600.973.92. Havengeld G000.— 7083.84"'. Marktgeld 1600.- 215813. Opcenten Grond belasting 16 623.13"' 17 044.02. Opcenten I'ersoneele belasting .28 485 63 30 096.46. Inkomstenbe lasting 112 000.— 123 752.99'. Straatbelasting» 14 700.— 14 800.— Uitkeering Wet 1897 52532.90- 52 920.83. Een niet minder gunstig beeld gaven ook de ontvangsten van het loopende jaar, vóór dat de moeilijke tijden aanbraken. Zooals reeds werd opgemerkt, is bij het opmaken der Begrooting rekening gehouden met de tijdsomstandigheiden o. a. hebben wij geen vrijheid kunnen vinden, door te gaan met het doen van voorstellen tot ver betering van de salarissen der ambtenaren, hoezeer wij de noodzakelijkheid voor som migen daarvan ook gevoelen. Evenmin hebben wij aanleiding kunnen vinden, U gunstig te adviseeren omtrent ondi rstaandc adressen, die in den loop van het jaar bij U inkwamen, en waarvan de be handeling tot de Begrooting werd uitgesteld. Wij stellen U daarom voor, ons te mach tigen adressanten mede te deelen, dat, gezien de tijdsomstandigheden hunne verzoeken thans niet in behandeling kunnen worden genomen. Het zijn de adressen van a. de inspecteurs van politie, houdende ver zoek om verbetering hunner wedde b. van de agenten van politie 3e klasse, eveneens om verhooging van salaris c. van de bewoners van de Bloemendal- schestraat om verbetering in den toegang tot den Hooglandschen weg, d. van bewoners langs den Utrechtschen straatweg om doortrekking van het trottoir. Uit boven vermeld rapport van de Com missie tot taxatie der vaste bezittingen van de Gasfabriek blijkt, dat in den loop der 14 jaren, dat de Gasfabriek bestaat, dus op de activa, met uitzondering van grond en ter reinen, f 5540.445 te weinig werd afgeschreven. Dit is dus op een aanschaffingswaarde van f663.449.445 nog geen 0.835 pCt .zoodaCdus, gezien de gedane schattingen, de totale afschrijvingen vrij zuiver zijn geschied. Wel zijn de afschrijvingen op elk der activa af zonderlijk niet geheel juist geweest. De aanschaffingswaarde bedraagtvan alle activa te zamen f700 531.865, van grond en terreinen f37 0S2.42.dus van de overige activa f 663 449.44®. De waarde-vermeerdering bedraagt: van grond en terreinen f40 234.08s, van alle ac tiva te zamen f34 693,635, zoodat dus de overige activa in waarde verminderd zijn met f5540,445- De Commissie bestaat uit de heerenP. van Achterbergh, lid der Commissie van Bijstand A. C. Koppejan, directeurM. Gelder, hoofd opzichter; W. Fröger, administrateur; en L. O. Aernout, chef-verificateur der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten. De schatting der gebouwen geschiedde door den ..eer P. van Achterbergh, terwijl de heeren A. C. Koppejan en M. Gelderde overige activa hebben getaxeerd. Burgemeester en Wethouders stellen nog aan den Raad voor, aan H. M. de Koningin te verzoeken, de jaarwedde van den Commis saris van politie te willen vaststellen op f 2600 en herinneren, dat de Raad reeds in 1911 meende dit te moeten voorstellen. Ten slotte stellen zij voor, in verband met de groote uitgestrektheid van het Gemeente lijk grondbezit aan weerszijden van den Utrechtscheweg en de steeds toenemende bebouwing der Bergterreinen, naast den wa tertoren een woning te stichten tot huisvesting van een veldwachter, die wel tot het gewone politiekorps zal behooren, doch niet in het gewone dienstverband zal worden opgenomen. Voor dien bouw vragen B. en W. een crediet van f 4000. De Gemeente-begrooting voor 1915 sluit in ontvangst en uitgaaf op f894 914.90"', waarvan f232 721.55 voor buitengewone ontvangsten, met een geraamd batig saldo van f8471.55. Die voor de Gasfabriek heeft in ontvangst en uitgaaf f317 000. De winst wordt ge raamd op f 55 OOO. Die voor de Waterleiding sluit met f 34 960, in ontvangst en uitgaaf en f 485 voor onvoorziene uitgaven. Die voor het Grondbedrijf raamt de ge wone inkomsten en uitgaven op f47 155.64, en de buitengewone inkomsten opt 100000, terwijl de buitengewone uitgaven zijn uitge trokken voor memorie. De totale schuld der Gemeente is f 2 015 000 buiten die der bedrijven f 504 482. De heer M. van Lingen wien, op zijn verzoek, met ingang van 30 September onder dankbetuiging eervol ontslag is verleend als Hoofd der R. K. Jongensschool, aan de Breestraat, zal zich metterwoon vestigen te Hees, bij Nijmegen. De heer M. de Lange legde aan de Gemeen telijke Universiteit van Amsterdam met gun- s»ig gevolg af het proponents-examen Theo logie. Niet mejuffrouw M. Rijkens, doch mejuf frouw M. Reijnders verwierf diploma C van den Nederlandschen Stenografen Bond, stelsel Pittmann. Tot leeraar in Stenografie, stelsel Stolze- Wéry, aan de Middelbare Handelsdagschool hier is benoemd de heer H. C. Oudegeest, uit Utrecht. De .Eembode* bericht, dat ook thans wsder van October tot April R. K. herha- lingsonderwijs zal worden gegeven. Het plaatselijk steun-comité maakt bekend dat het in omloop heeft gebracht bouboekjes, bevattende 20 bons van vijf cent. Zij die genegen zijn, deze bonkoekjes aan den man, of aan de vrouw, te brengen voornamelijk onder hen, die niet bij machte zijn, het comité met een vaste wekelijksche bijdragen te steunen kunnen deze boekjes halen ten Stadhuize, kamer no. 5. Desgewenscht kan het geld worden gestort nadat de bonnetjes zijn verkocht. Nogmaals verzoekt het comité allen drin gend, te willen opgeven elk geval waarin ernstig wordt betwijfeld of steun noodzake lijk is. Dergelijke mededeelingen worden strikt vertrouwelijk behandeld. Voor het steun-comité gaf de R. K. too- neelvereeniging »De Kring» Maandagavond in de groote zaal der sociëteit .Vereeniging* een welverzorgde en flink bezochte reprise van het historisch drama .David Ricio, of De gunsteling van Maria Stuart*. De mooie costumes werden veelal goed gedragen en vooral het spel der hoofdper sonen was geheel naar eisch. De heeren Vierdag Jr. en Van der Werf gaven ook bij deze uitvoering eenige muziek nummers met groot talent ten beste. Mejuffrouw Sophie Schwemtner, die zich met haar helpstertjes zoo ontzaglijk veel moeite gaf om het concert, Dinsdagavond in de St. Joris-kerk gegeven ook financieel te doen slagen, mag heel tevreden zijn. Niet minder dan 535 kaarten werden verkocht een groot aantal, waar hier zóo dikwijls wordt gevraagd en zóo veel wordt gegeven. Na aftrek van de onvermijdelijke kosten, die werden beperkt tot het kleinst denkbare minimum, kon f212.95 worden afgedragen aan het steun-comité. De sopraan-zangeres, mejuffrouw Riet- meijer, uit Bussum, die voor den eersten keer hier in de kerk zong, was opgetogen over de prachtige accustiek. Vooral de liederen uit Valerius' .Gedenckclanck* gaf zij prachtig weer. Zóo .Gelukkig is het land, dat God de Heer beschermt, als daar met moord en brand de vijand rondom zwermt*een tref fend begin van dit mooie concert, juist terwijl aan alle zijden rond ons klein land dood en verderf zóo veel offers maken en de lage landen aan de zee nog altijd ongerept zijn en bevrijd van den geesel des oorlogs. Al hetgeen we in het vorige nummer ter inleiding van deze jonge, veelbegaafde kun stenares schreven, is nog verre overtroffen. De heer Herman Leijdensdorff, violist van het Concertgebouw te Amsterdam, hield evenzeer zijn uitmuntende reputatie hoog en schitterde vooral in Mozart's .Adagio en Bach's bekend .Aria* in G. De heer Johan Schoonderbeek, de bekende organist van de Groote kerk te Naarden, zeer tot zijn leedwezen op het laatste mo ment verhinderd te komen, had gezorgd voor een even uitmuntend vervanger, den heer Wegerif, uit Den Haag, die zoowel door zijn soli als bij de begeleidingen groote dank baarheid van het aandachtig gehoor zich verwierf. Ook artistiek was 't een bijzonder geslaagden avond. Het .Wilhelmus* werd zoowel bij den aanvang als aan het slot van het concert staande en met diepe ontroering aangehoord. Vermoedelijk half October de datum is nog niet vastgesteld zullen Tilly Koe nen en Louis Robert voor het zelfde goede doel een concert geven in de St. Joris-kerk. Het sub-comité van dames, dat voor het steun-comité onder- en bovenkleeren verza melde, heeft heel wat ontvangen. Wie haar pakje nog niet had gemaakt toen de kar te harent kwam, wordt beleefd verzocht, hetgeen ze nog wil afstaan te be zorgen bij mevrouw KnooteVan Lanschot Habrecht, Muurhuizen 9, naast de Neder landsche Bank. De voorstellingen in het bioscoop-theater aan de Langestraat worden, blijkens adver tentie in dit nummer, aanstaanden Zaterdag avond hervat. Om de kostbare film zijn de prijzen iets verhoogd en wordt de geheele week gepro jecteerd op het nieuwe zilverdoek, dat de beelden nog beter tot hun recht brengt. Gisterochtend kwam hier door een trein waarin 23 officieren en 243 mindere schepe lingen van de drie Engelsche pantserkruisers, die Woensdagochtend 15 mijlen benoorden den Hollandschen Waterweg tot zinken zijn gebracht door de Duitsche onderzeeboot U 9 en waarbij nagenoeg tweederden van de op varenden,. 50 officieren en 750 minderen, verdronken. Het detachement werd tijdelijk naar Gaas- terland gebracht. Morgen zal nog een klein detachement doorkomen, saamgesteld uit hen, die gister 11a het langdurig verblijf in het zeewater niet vervoerbaar waren. Dat ook aan deze militairen eener vreemde natie versnaperingen worden aangeboden, speekt wel vanzelf en zal toch werkelijk niet worden opgenomen als daad van partijdig heid. Een jongen die gister vlak op den wal kant der Kortegracht fietste, ging met rijwiel en al te water. I-'luks werd de waaghals, daarna zijn kar retje opgevisebt; De jongen was zóo doornat, dat hij er maar van afzag, naar huis te fietsen. Volgens de vijfde lijst van het Kon. nati onaal steun-comité is ingekomen aan bijdra gen en toezeggingen van 13 tot en met 19 September f23457.20 en in totaal met de vorige lijsten f447 738.09s. Dat begint te naderen tot éen dubbeltje per inwoner des lands. Gelukkig, dat er plaatselijke steun-comite's zijn, want anders zou er nagenoeg geen bijstand kunnen worden verleend. Wat wjj Trouwen in dezen tyd doen kannen. Er zijn er, die zich aanbieden als vrijwilli gers om alle diensten te verrichten, die er door vrouwen in dezen somberen, dreigen den tijd gedaan kunnen worden. Dat is uitstekend en niemand, die over kracht en energie beschikt, kan en mag de handen nu werkloos in den schoot laten rusten. Er zijn er, die slechts weinig kunnen en daarom ook weinig hulp aan te bieden heb ben. Maar zij weten, dat elk oogenblik ook door haar mee te stappen is in het leger van barmhartigheid. En zij zijn of houden zich gereed. Ook dat is hulp en niemand kan meer geven dan zij heeft. Er zijn er, die offeren wat zij te missen hebben, en meer dan dat, in gaven aan geld en goederen. En dat alles moet geschieden, wil de hon ger niet zijn geesel doen striemen. Er zijn er, die in het gevoel van saamhoo- righeid niets verspillen en niet meer voor zichzelf gebruiken dan het geweten toelaat. Dat is plicht, want overdaad voor den een beteekent nu gebrek voor den ander. Maar er is meer nog te doen door alle vrouwen, arm en rijk. Er zijn geestelijke eigendommen van de menschheid te bewa ren, als wier hoedster wij vrouwende eerst aangewezenem zijn. Meer dan ooit hebben wij allen de ge dachte te kweeken en te koesteren, dat al de oude idealen er nog zijn, al waren de verschrikkingen om ons heen. Meer dan vroe ger en in nog sterkere mate moeten wij in onszelven moed, kalmte en rust kweeken om ons eigen huis, onze eigen omgeving een plekje te doen zijn, waar het goed vertoe ven en vredig wederkeeren is, zoodat, al is de wereld éen groote woestijn van verschrik king. er overal kleine oasen van kalmte zijn. in welker sfeer van ontspanning alle moe den en opgejaagden tot zichzelf komen. Meer dan ooit moeten wij vragen hoed sters zijn van den eigen kleinen, huiselijken haard, waaraan de mannen met verteedering denken, waar de kinderen voelen en weten, dat er nog iets anders is dan strijd en oorlog. Lateu wij in eigen kring barmhartiger en rechtvaardiger dan ooit zijn, om te bescher men al het zaaisel van de schoonste goede ren der menschheid. Laten we onze tongen dubbel hoeden in onze eigen omgeving, opdat het onrust zaaiende woord ongezegd blijve. Laten we eiken kleinen twist in onze om geving oplossen, rustiger en kalmer dan ooit, opdat, wat er ook verloren ga, het vertrou wen blijft in rechtvaardigheid en het zui ver oordeelende verstand. Laten We overal zaden strooien, waaruit toch weer opschieten zal al hetgeen behcfudt en heelt. We hebben allen, behalve een plicht naar buiten, er een naar binnen te vervullen, een van kalme rust, van strikte rechtvaardigheid. Laten we nu de groote gedachten van moed en vertrouwen omzetten in kleine daden van het dagelijksch leven, waardoor onze eigen omgeving een oord wordt van vrede. Dat kunnen wij allen doen, arme en rijke, getrouwde en ongetrouwde, hoog- en laag geplaatste vrouwen. Meer dan ooit kunnenwij als opvoedsters nu voor en door de kinderen werken, de verwezenlijking van onze idealen zelf ter hand nemen, overal waar wij vrouwen de spil zijn, ons de de spil weten van de we reld, die het gezin is. Predikt daar den vrede, past dien daar toe. Weest daar moedig en rustig, kalm en opgewekt. Weer daar alle paniek en alle angst. Dan zijn wij vrouwen de strijdsters, die allen kunnen en moeten zijn. Aldus Ida H(eijermans) in .De Vrouw*. Vraag iemand nooit iets meer dan gijzelf bereid zijt, ook voor hem te doen. 16 Procent tuiver eiwit - de grondstof tot instandhou ding van het lichaam bevat Quaker Oata. Geen ander voedingsmiddel kan met Quaker Oats vergeleken worden. Geen andere spijs is zoo smakelijk en goedkoop.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2