Dinsdag 29September 1914. No 8473. 63e Jaargang. Stadsnieuws. jn-fflft- m DOC Ji Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cloeff HOOFDREDACTEUR p. j. rmsDS&xss AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden fu franco per post 1.15. Advertention 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en ontelgenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames i3 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. p Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. rost bus 9. KORTEGRAOHT. 9. Telefoon 19 KENNISGEVING. JACHTAKTEN. De Burgemeester van Amersfoort Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, in verband met de bijzondere tijdsom standigheden, door de Ministers van Financiën en van Landbouw, Nijverheid en Handel is be sloten, dat te zijner tijd de teruggave zal worden overwogen van de recognitie van die jachtakten, waarvan geen of slechts wei nig gebruik gemaakt is kunnen worden, doch uitsluitend aan die personen, die hunne acte vóór 1 October a. s. bij den Burgemeester hunner woonplaats hebben ingeleverd. De betaalde zegelgelden zullen echter niet kunnen worden weergegeven. Amersfoort, 28 September 1914. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. Solidariteit. Als het sein op onveilig staat, komt er da delijk iets bijzonders over de reizigers, die in de zelfde coupee zitten, De een richt zich op uit de hoek,waar hij zwijgend was weg gedoken de ander brengt het gelaat te voorschijn van achter de courant, die hem helpen moest om de verveling verwijderd te houden. Bij allen dringt de gedachte aan gemeenschappelijk gevaar eensklaps in het '.ewustzijn. Teekent de gevaarstoestand zich scherper af, dan vloeit de verzorging van eigen lijfsbehoud ineen met de voorstelling van onderlinge redding uit der. gemeenschap- pelijken nood. In dat gemengd gevoel is misschien het element der zelfzucht voor een zeer hoog percentage aanwezigmaar wij moeten toch óok niet vergeten, dat het lijden, zij het als herinnering aan het verleden, of wel als schrikwekkende voorspiegeling voor naaste toekomst, tot medelijden noopt en dat een poging tot verweer tegen hetgeen te wachten staat, noodwendig verbindingslijnen grift tus- schen allen, die bij het zelde gevaar betrok ken zijn. Na een plotselinge ramp ontvluchten degenen, dié er zonder letsel zijn afgekomen, niet Jn wilde haast het tooneel van het onge val zij blijven om hulp te verleenen aan hen, die minder gelukkig zijn geweest. Het is mede op grond van deze ervaring, die telkens weer en onder de meest afwisse lende omstandigheden zich herhaalt, dat de noodzakelijkheid van af en toe voorkomende storingen van ernstigen aard in den dagelijk- schen loop der dingen bepleit wordt. Kwa men zij niet voor, de menschen zouden meer en meer zich terugtrekken binnen hun eigen klein kringetje, het voor hun eigen gemak in die enge ruimte zoo aangenaam mogelijk maken, van het gemeenschappelijke slechts zóóveel als het hunne beschouwen als noodig was om er eigen voordeel aan te ontleenen. Het solidariteitsbesef moet worden gevoed, zal het niet verkwijnen, en het ontvangt zijn voedsel uit de ondervinding van de onmis baarheid zijner eigen uitingen. Zou het inderdaad waar zijn, dat langdu- ige ongestoorde voorspoed, afwezigheid van gevaren, bevrijd blijven van rampen, het egoisme doen gedijen Zou die toestand niet, ten onrechte als de meest gewenschte be schouwd, er mogelijk ook toe kunnen !den, aan eigen verdienste toe te schrijven, hetgeen toch slechts de vrucht is van een bijzonder gunstigen loop van omstandigheden, en met zekere minachting te zien op anderen, wien het getij niet zóo ten goede kwam? In dezen tijd van een zoo algemeen lijden en strijden, als wel nooit zal zijn voorgeko men en waarin allerlei raadselen ons bestor men, allerlei vragen, op welke geen antwoord te krijgen is, ons verbijsteren, rijst ook deze bij ons op. Wij zoeken te doorgronden, waar om deze stormvloed over de wereld moest gaan en dan is het niet te verwonderen, dat wij even blijven stilstaan bij de gedachte, of de geweldige actie der zelfzucht, van welke onze tijd den last te dragen heeft, niet tot een reactie moest voeren, die niet anders kon zijn dan een uitbarsting. Niet dat het, in gewone dagen, en eerde storm opstak, aan goedgeefschheid heeft ont broken. Menschen, wien het goed ging in de wereld, weigerden niet, van het hunne af te zonderen om daarmee deel te nemen aan philantropische daden van onderscheiden aard. Wij zullen ons wel wachten, ook maar de minste geringschatting daarover te doen blijken, want zij konden het evengoed heb ben nagelaten, en dan ware veel leed onver- zacht gebleven. Maar daarnaast bleef en blijft nog zich ontwikkelen, dat jagen naar stoffe- lijken vooruitgang, dat de grenzen, door een gevoelig zedelijk bewustzijn getrokken, niet steeds eerbiedigtdat de bevordering van het algemeen belang meer aanwendt als voorwendsel dan het met recht mag aanvoeren ter verdediging van het ter zijde stellen van de cehte humaniteitsbeginselen. Het solidariteitsbegrip vatten wij dikwijls zóo op, dat wij binnen hetgeen het omsluit alleen toelaten wie juist in gelijken toestand verkeeren, en zóo komen er groepen tegen over elkander te staan met fonkelende oogen en gebalde vuisten. Dan is er, onder alle wereldsche zaken, niets dringenders dan «de strijd*men spreekt vau geen andere dingen, bezigt termen, die aan de taal der oorlogs techniek zijn ontleend er is dan ook wer kelijk een sociale, een economische, een po litieke oorlog de eigen medeburgers zijn «de vijand» en als het er op aankomt, het een of ander tot stand te brengen, dat wezenlijk tot heil van allen kan strekken, dan zijn wij zóo verdeeld, zóo weinig ge neigd tot toenadering, die de verschillen zou uitwisschen, dat van het beste ontwerp het mooie reeds af is vóór tot de uitvoering be sloten kon worden. In onze dagen zien wij in ons gelukkig land, dat van de algemeene ramp wel den druk, maar niet het onherstelbaar leed onder vindt, een merkwaardige opleving van die echte solidariteit, welke niet de persoonlijke of groepsbelangen tot grondslag heeft, maar wortelt in een vaderlandsliefde, welke tevens een cosmopolitisch karakter geenszins mist. Wij weten, dat er ofFers gebracht moeten worden door allen, om de inzinking van ons volk te verhoeden, en dat in de toekomst een tijdperk wacht, hetwelk verdubbelde geestkracht zal vereischen om de deuken weer glad te krijgen, die de wereldhistorische druk in het vlak van ons nationaal leven heeft geperst. Maar voor dat werk, dat misschien den levensduur van een menschengeslacht in be slag zal nemen, en waaraan wij ouderen óok zij, wier horizon reeds krimpende is en die van het leven zóóveel hebben opgevan gen, dat hun bevoegdheid tot het geven van eenige leiding niet betwist mag worden met ernst en volle toewijding hebben deel te nemen, is de hoogste, de innigste, de meest belanglooze solidariteit, dat is de ruimste toepassing van het «alles voor allennoodig. En zij zal niet uitblijven, als maar het juiste begrip van hetgeen de menschheid behoeft, gemeengoed wordt. Maar dit laatste is juist geen kleinigheid. De maatschappelijke ontwikkeling is gegaan in een richting,welke niet geheel de warewas, en men ziet, helaas! waar zij beland is. Een frontverandering, een zich wenden naar ander ideaal, is onmisbaar.R. N. Het comité is in de weer En arbeidt vroeg en laat. Stelt gij het door een ruime gift Tot hulp en steun in staat. Zendt uiu bijdragen of uw toe zeggingen aan het steun-comité, ten Stadhuize, hamer no. 5. Tot predikant bij de Chr. Gereformeerde gemeenten te Amersfoort en te Baarn is beroepen ds. A. M. Berkhoff, te Leeuwarden. Donderdagavond wordt in de Gerefor- j meerde kerk aan de Langegracht weder een dank- en bidstond gehouden, in welke zullen j voorgaan ds. Donner en ds. Teerink. Ds. De Bruijne, uit Bunschoten, hoopt hier dien zelfden avond voor te gaan in de bidstond der Chr. Gereformeerde gemeente, 1 lokaal »De Zaaijer*. Na afloop van de godsdienstoefening in de Gereformeerde kerk aan de Langegracht zal aanstaanden Zondag de verkiezing plaats hebben van twee kerkeraadsleden, zulks ter vervulling van de vacatures, ontstaan door het bedanken als ouderling door de heeren H. P. van Haselen en J. Terburg. Candidaten zijn de heeren G. G. Altena, G. Bennink, R. van den Burg en L. Scham. Bij Kon. besluit van 24 dezer is ingesteld een Commissie van deskundigen ter voor lichting van den Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel bij de uitvoering der Beurswet 1914 en zijn benoemd in die com- j tot lid en Voorzitter, de heet S. P. van 1 Eeghen, Voorzitter van de Kamer van Koop- handel en Fabrieken te Amsterdam, en tot plaatsvervanger van dezen dr. H. F. R. Hubrecht, Onder-voorzitter dier Kamer tot leden de heeren A. de Bijll Nachenius, te Amsterdam, en tot plaatsvervangers van dezen de heeren F. J. M. van Ogtrop en A. L. G. Pichot, beiden te AmsterdamJ. van der Kooy Jr., te Rotterdam, en tot plaatsvervangers van dezen de heeren Jan J. Vierhout en M. J. N. Wakkie, beiden te Rotterdam; G. W. A. van Laer J.-Czn. te Amsterdam, en tot plaatsvervangers van dezen de heeren V. J. E. Lefebure Jr. en J. Thora, beiden te Amsterdammr. H. M. Roelofsz, te Amsterdam, en tot plaatsver vangers van dezen de heeren G. F. Dudok van Heel en mr. Y. A. Schuller tot Peursum, beiden te Amsterdam Adam Roelviuk, te Amsterdam, en tot plaatsvervangers van de zen de heeren Paul May, te Amsterdam, en W. Westerman, te Rotterdam en dr. D. F. Scheurleer, te 's-Gravenhage, en tot plaats vervangers van dezen de heeren G. J. En- gelberts, te Arnhem, en F. Herman van Gijn, te Dordrecht. Bij beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is ingesteld een Commissie van bijstand tot uitvoering van de Beurswet 1914 en zijn benoemd tot Voorzitter mr. J. H. Kann, te 's-Gravenhageen tot ledenmr. J. J. van Troostenburg de Bruijn en mr. E. Venema, te Amsterdam. Het Hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van alcoholhou dende dranken, gesteund door dat van de Nationale Christen Geheelonthoudera-vereeni- ging, heeft een adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken gericht, waarin aan de Regeering de vraag wordt voorgelegd of, als tijdelijke maatregel, niet een alge meen verbod van verkoop van alcoholica, en zoo het kan van de vervaardiging daar van, moet worden bevorderd. Aan de Gemeente-begrooting voor 1915 worden de volgende cijfers ontleend. ONTVANGSTEN. Hoodstuk I. Ontvangsten wegens vroe gere diensten. Het batig saldo van den dienst 1913 be draagt f32 490.51, waarvan buitengewoon f8471.55. Na aftrek van hetgeen zal worden overgebracht naar den dienst 1914, rest ba tig saldo tevens totaal van ie Hoofdstuk f 22 225.84. Hoofstuk II. Inkomsten uit bezittingen f22 811.60 (uit exploitatie Birkhoven f 2100, waarvan f 1575.05 wegens pacht hotel). Hoofdstuk III. Inkomsten wegens diensten, door de Gemeente bewezen f227 664. Afd. I, heffingen als belasting geregeld, w.o. opbrengst vuur-, haven- en tongeld f 6500, marktgelden f 8400, begrafenisrechten f 1700, opbrengst schoolgelden Lager en Meeruitgebreid Lager onderwijs f 14 660 Middelbaar onderwijs f 15 190, Gymnasium f7800, Gemeente-reiniging f4850. Afd. II, Inkomsten wegens inrichtingen van nijverheid en bedrijf, w.o. vergoeding van de gasfabriek voor rente f 15 784.85, voor aflossing f23 210, voor kosten van pen- sionneering f2167, winstuitkeering gasfabriek f60 000, vergoeding van de waterleiding voor rente f19 395, voor aflossing f 1000, vergoeding van grondbedrijf voor rente f29 539.60, voor aflossing f14 245.55. Hoofdstuk IV. Opbrengst plaatselijke belasting f226 189.11. Afd. I. Opcenten op de hoofdsom der be lasting op gebouwde eigendommen f17 529.49, ongebouwde f434.61, opcenten Personeel f 46 000. Afd. II. Eigen plaatselijke belastingIn- komtenbelasting f 140 000, Hondenbelasting f2300, Straatbelasting f 16 000. Afd. III. Vergunningsrecht f3935. Hoofdstuk V. Uitkeeringen van het Rijk aan de Gemeente f131567.80, (Rijks- uitkeering met bijdragen voor onderwijs, ver pleging van krankzinnigen, restauratie Lieve Vrouwetoren). Hoofdstuk VI. Ontvangsten van ver schillenden aard f31735. w.o. vergoeding van het Rijk voor gebruik kazernes, enz. f 255°i verkoop van asch en vuilnis f 9900, pensioensbijdragen van Gemeente-ambtenaren f7500. Hoofdstuk VII. Buitengewone ont vangsten f232721.55, w.o. opbrengst geld- leeningen en terug ontvangst tijdelijk belegd kasgeld. UITGAVEN. Hoofdstuk I. Algemeen bestuur der Gemeente. ie afd. personeel en bureelkosten f33)839.25 (de jaarwedden worden niet verhoogd. 2e afd. Onkosten van bijzondere verrich tingen (Kiezerslijst, Burgerlijke stand, enz.) f 1900. Hoofdstuk II. Kosten van toezicht op en invorderingen van plaatselijke belastingen f8724. Hoofdstuk III. Openbare veiligheid en brandweer. ie afd. Politie f33506. 2e afd. Brandweer f4987.20, verlichting f 15 000. Hoofdstuk IV. Volksgezondheid en huisvesting f9473.51, waarbij bouwpolitie f3346, keuring vleesch en visch f425, keu ringsdienst eet- en drinkwaren f4050, sub sidie Groene Kruis f 300, Tuberculose-bestrij ding f350. Hoofdstuk V. Openbare werken f 76 525.20, waarbij personeel f 7450, onder houd huizen, torens, poorten, enz. f 5390, onderhoud straten, enz. f14095, onderhoud markten f975, plantsoenen f 4465, exploitatie Birkhoven f2311, kosten van havens, kaai muren, enz. f3295, van klokken f550. van begraafplaatsen f2155, van reinigingsdienst f33 354-»°- Hoofdstuk VI. Kosten van inrichtin gen voor nijverheid en bedrijf (subs, tram) f 2000. Hoofdstuk VII. Onderwijs f 216 584. ie afd. Lager Onderwijs f124895. 2e afd. Middelbaar Onderwijs, Hoogere Burgerschool f44913, Burgeravondschool f3>°5, subs. Handelsdagschool f5400, subs. Ambachtsschool f7300, Industrie- en huishoud school f 2875 Gymnasium f23 076. 3e afd. Andere uitgaven voor onderwijs, kunst en wetenschap f4620, waarbij school- voeding f450, Flehite f600, Muziekvereni gingen f300, Toonkunst f350, Fröbelschool f150, Openbare leeszaal f1500, R. K. lees zaal f 500, Openbare speelplaats f 500, Oranje vereniging f 200. Hoofdstuk VIII. Armwezen f51 405,

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1